Vasile Miriuta (antrenorul CFR-ului), despre Romania - Ungaria: "Eu ii sustin pe maghiari, nu ma intereseaza criticile venite din Romania"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 5 octombrie 2014, 11:02 Sport | Fotbal

Vasile Miriuta
Foto: facebook
Romania va intalni Ungaria pe 11 octombrie, intr-o partida contand pentru preliminariile Euro 2016. Discutiile in jurul acestui meci au inceput deja, iar Vasile Miriuta (antrenorul CFR-ului) si-a spus punctul de vedere: "Eu ii sustin pe maghiari, nu ma intereseaza criticile venite din Romania". 

"Sunt sincer. Am trait 24 de ani in Romania, iar ultimii 22 i-am trait in Ungaria. Am fost dispus sa il ajut si pe fostul selectioner Pinter Atilla. Il cunosc si pe cel care i-a luat locul, Pal Dardai. Am jucat impotriva lui in Bundesliga.

Familia mea traieste in Ungaria, baiatul meu s-a nascut acolo. Eu ii sustin pe maghiari, nu ma intereseaza criticile venite din Romania din cauza asta. In viitor, poate va veni momentul cand voi fi pe banca favoritelor mele Gyor si Ferencvaros. Desigur, marele meu vis e sa antrenez selectionata Ungariei", a declarat Vasile Miriuta, citat de gsp.

Miriuta a imbracat de noua ori tricoul Ungariei, in perioada 2000-2003. Fostul international a evoluat opt sezoane in prima liga de fotbal din Ungaria, la Gyor, Videoton, Ferencvaros, Ujpest si Honved.

Romania vs Ungaria se va disputa pe 11 octombrie, pe "Arena Nationala" din Bucuresti, de la ora 19:00, urmand sa fie LiveText pe HotNews.ro.






















9140 vizualizari

  • -14 (52 voturi)    
    Miriuta szar (Duminică, 5 octombrie 2014, 11:22)

    isus [anonim]

    stai linistit bozgore ! iti stim apartenenta...
    • -4 (40 voturi)    
      corect (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:32)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui isus

      Dar neamu prost se vede de la o posta..
      • +7 (13 voturi)    
        Mda ,neamprostie... (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:55)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        chiar ca unele posturi chiar asa arata....
  • +16 (36 voturi)    
    apartenenta (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:02)

    joly [utilizator]

    Daca Romania nu a stiut sa-l descopere , de ce va suparati ?
    • -1 (9 voturi)    
      invers (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:12)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui joly

      El trebuia sa descopere Romania
    • +1 (7 voturi)    
      Cine e... (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:14)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui joly

      Miriutza?
      Aham...am inyteles.... s-a nascut talent si a murit speranta la minoritariuyui.
    • +1 (5 voturi)    
      sugerezi ca (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui joly

      si asta e ...acoperit ?! :))

      dupa primul razbel, cand s'au trasat granitele intre ro si hu, delegatia maghiara la tratative era condusa de unul, moldovany.
      paszcany are si le nisca rezonante, moldovinesti...
      miriutza, cel putin si'a pastrat numele neaos din oash....

      e dreptul lui sa tzina cu cine vrea.
      bine ca nu e razboi cu ungaria ...ca multi viteji s'ar arata...nu dupa.

      oricum, precis nu e pesedizd.
      altfel, ar fi mandru :)
  • +36 (46 voturi)    
    ok (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:15)

    Adrian_. [utilizator]

    a muncit in Ungaria pentru 22 de ani, a fost suficient de bun pentru a fi convocat la nationala lor, nu vad nimic anormal in declaratia sa. este ceea ce simte si nu sunt reguli impotriva.

    Hai Romania :)
    • +4 (26 voturi)    
      E dreptul lui (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:04)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Dar dacă era un om de bun-simț, își ținea opinia pentru el și nu punea paie pe foc.
      • +11 (19 voturi)    
        Daca.. (Duminică, 5 octombrie 2014, 15:44)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Nu cred ca a sunat la vreun ziar sa afirme ce simte, ci a fost contactat si intrebat (tocmai pentru ca ziarul doreste paie pe foc)
    • -3 (5 voturi)    
      mda (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:19)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Altii au muncit si mai mult si mai departe si si cu mai multa recunoastere si apreciere dar inima le-a ramas romaneasca.
      Poate este de apreciat sinceritatea lui. In rest il compatimesc.
    • -1 (5 voturi)    
      e dreptul lui (Duminică, 5 octombrie 2014, 19:19)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      sa tina cu ce echipa vrea si sa declare ce vrea. Dar noi avem o vorba, 'pasarea pe limba ei piere'. Si inca o vorba 'daca tacea filozof ramanea'.
    • -1 (5 voturi)    
      Azi munceste in Romania (Duminică, 5 octombrie 2014, 20:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ar fi fost elegant sa taca.
  • -6 (18 voturi)    
    . (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:40)

    WA [anonim]

    da' pe ǎsta cine l-a întrebat?!
    chiar nu sunt alte subiecte pentru rubrica sport?
  • -1 (5 voturi)    
    sovinism de sudist (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:43)

    astrud [anonim]

    Ati aranjat in asa fel stirea ca sa mai alimentati putin dusmania fata de unguri. Nu va ganditi ca in acelasi timp romanii pe care ii tot laudam au ales usl si ponta acum doi ani si ceva. Chiar ma gandesc pentru cine si de ce striga "Ro-ma-ni-a" negriciosii din tribune impotriva CFrR-ului la fiecare meci de-al lor? Probabil ca "iubesc" tara care ii lasa sa ciordeasca si sparleasca cat vor ei ///!
  • +16 (20 voturi)    
    Miriuta (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:56)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Omu procedeaza foarte sportiv , fara minciuni a la marele roman si ortodox ponta.Fiecare om are dreptul sa sustina oricare din echipe, dar fara scandalurile mari dintre suporteri care , din pacate, se amplifica dela etapa la etapa, pe stadioanele noastre.
  • +4 (6 voturi)    
    Pana la urma (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Pana la urma este dreptul lui sa tina cu cine doreste.
  • +3 (3 voturi)    
    marele vis... (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:08)

    TeodorGligor [anonim]

    II doresc sa i se implineasca visul, nu de alta dar nu o sa il mai vedem atunci in Cluj.
  • +4 (8 voturi)    
    dreptul la libera exprimare? parere personala? (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:23)

    Attila [anonim]

    Sunt maghiar, cu toate ca niciodata nu la m sustinut echipa maghiara, la nici o competitie. Culmea ... nici fotbalul nu mi place (mai ales acel fotbal, care se serveste cu joc slab, cu multe injuraturi, vandalizari, seminte si arsul drapelelor).
    Sunt convins ca in ochii unora, pentru asta, sunt descalificat in toate privintele. Poate nici om nu sunt in ochii lor.

    Ma uimeste, ma intristeaza faptul cat de captivi sunt multi de niste lucruri mediocre in loc sa vada perspective mai mari!

    De ce nu poate un Chinez sa sustina echipa Argentinei? Nu are dreptul la parere diferita?

    Trist ca si Hotnews face stiri senzationale pe acest subiect!
    • +3 (3 voturi)    
      un chinez poate (Luni, 6 octombrie 2014, 10:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Attila

      tzine si cu brazilia.
      biliutza nu e un chinez, sau un prazilian care tzine cu china.
      el este om de fotbal, a invatzat fotbalul in ro, a jucat in ambele tzari.
      putea sa tzina asta pt. el, caci stia ca o declaratie a sa irita mai mult decat a unui fan de rand.
      atat el, cat si tabloidul care a publicat declaratia sa, asta au urmarit, sa irite.
      poate pentru oleaca de faima, pt. rating...
      asa e, prea mult zgomot pt. un partz, mai mult o fasaiala....
  • +4 (6 voturi)    
    Personalitate rara la un indigen ! (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:31)

    Plagarus [utilizator]

    Felicitari pt. curaj, caci din pacate, inca este nevoie de curaj in acest secol de deschidere si de luminarea tartacutzelor nationale patriotarde !
    Pacat ca munca nu-i un atribut al patriotismului in Romania.
  • -3 (25 voturi)    
    :) (Duminică, 5 octombrie 2014, 13:45)

    rakkone [utilizator]

    Cam asta e diferenta intre un ungur adevarat si un sclav de roman ardelean. Un ungur adevarat tine cu Ungaria desi e nascut in Romania, desi neamul lui a fost venit aici acum sute de ani deci are sute de ani de Romania. Un rrroman verde ardelean nu tine cu Romania, tine cu ungurii desi e roman, doar pentru ca a stat nitel in Ungaria.
    • +1 (3 voturi)    
      România din 1859 (Duminică, 5 octombrie 2014, 22:11)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Ei au venit in 900. Nu cred ca pe vreme aia tinea cu România, fiindca România exista din 1859:)
  • 0 (6 voturi)    
    romani vopsiti rosu-alb-verde (Duminică, 5 octombrie 2014, 14:37)

    krampus [utilizator]

    Miriuta are suflet de sluga, e normal sa simta asa. Cei mai sovini "unguri" sint romanii vopsiti. Nu stiu daca e trist sau doar caraghios si nici nu-mi pasa. Oamenii de nimic nu conteaza.
  • +4 (6 voturi)    
    Foarte frumos din partea lui (Duminică, 5 octombrie 2014, 16:14)

    ac [utilizator]

    El tine cu cine vrea, noi tinem cu cine vrem. Ziarul i-a cerut parerea, el si-a spus-o. Ce e anormal aici?
  • +4 (6 voturi)    
    e-ok (Duminică, 5 octombrie 2014, 16:20)

    gelu [anonim]

    Mi se pare OK parerea lui si e un tip de bun simt. Nici eu nu cred ca a facut aiurea aceste declaratii, a fost intebat si a raspuns, a fost sincer. Pana la urma daca toti ar fi cinstiti si nu s-ar preface, lumea ar fi mai buna.
  • -4 (6 voturi)    
    Miriuta, (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:29)

    stdaub [anonim]

    Daca e roman ar fi normal sa tina cu Romania. Sangele apa nu se face chiar daca joci in Magyarorszag o viata. Dar daca sotia si copilul locuiesc acolo, du-te si tu dupa ei, tradator de neam si de tara. Cel putin nu mai spune.
  • -3 (7 voturi)    
    Mare om - mare caracter (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:39)

    worker [anonim]

    Fotbalul se face cu pasiune, suporterii se castiga prin sufletul pe care il pui pe teren chiar si atunci cand echipa ta nu merge bine.

    Astfel de declarati (care ranesc inima oricarui suporter roman) au delicatetea unui partz tras intr-o catedrala. La intrebarile noastre din priviri cel in cauza ne spune foarte inocent: "Ce vrei?! Daca mie asa imi vine ... de ce sa ma abtin?"

    Puteti sa tineti cu cine vreti domnule Miriuta, lectia de bun simt ati ratat-o.
  • +3 (7 voturi)    
    Vă salut ! (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:43)

    ionamaru [utilizator]

    Eu , îl susțin pe Miriuță . Nu mă interesează criticile venite din .. ,, Noi suntem ROMÂNI " !
    Sunt sincer , trăiesc in ,, românica "de peste 70 de ani numai în minciună și ...fariseizm !
  • -1 (7 voturi)    
    vasile, e o vorba romaneasca (Duminică, 5 octombrie 2014, 18:29)

    rov [utilizator]

    daca taceai filozof ramaneai. Poti sa ti si cu putin si cu soacra ta si cu amanta, dar din postura in care te afli fii rezervat. Daca nu urmaresti altceva, desigur...
  • +3 (7 voturi)    
    Sa tina cu cine vrea el (Duminică, 5 octombrie 2014, 19:11)

    mary [anonim]

    Nu vad de ce se face din asta un subiect de presa..e dreptul lui.
    E timpul sa depasim nationalismele astea tampite si in plus s-ar putea sa aiba dreptate.
  • +4 (6 voturi)    
    Dubla loialitate cateodata pune probleme (Duminică, 5 octombrie 2014, 20:31)

    Mihalake [utilizator]

    Totusi Miriuta a procedat corect.

    Va dau exemplul lui Arafat, naturalizat roman, demintar al statului roman, unul din cei mai iubiti si populari demnitari ...

    Nu-i asa ca dupa atata incredere ne-am astepta ca intr-o situatie controversata el sa fie de partea noii lui patrii, Romania, si nu a palestinienilor ?

    Tot asa, pe Miriuta suporterii unguri l-au iubit si aclamat ca pe unul de al lor. Timp de 22 de ani. O viata de om. Poate el acum sa se dezica de ei ?

    Asta nu spune ca el nu mai iubeste romanii, dupa cum cred ca si Arafat isi mai iubeste poporul.

    Dar la un moment dat daca ai facut o alegere trebuie sa fii consecvent, chiar daca uneori te doare.
  • +5 (7 voturi)    
    primul pas inspre democratie (Duminică, 5 octombrie 2014, 21:04)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    este de ai respecta celuilatl opinia si alegerile care ii privesc viata privata. este alegerea lui si nu trebuie condamnat pt. asta. oare cati din cei aproape 4 milioane de romani plecati din tara incepand cu ;90 credeti sincer ca vor reveni in tara ? foarte putini.
    • +1 (1 vot)    
      ce are sula ...cu prefectura...???? (Luni, 6 octombrie 2014, 22:26)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ................................
  • -6 (6 voturi)    
    Crescut destul 24 de ani? (Duminică, 5 octombrie 2014, 22:46)

    Horti [anonim]

    In 24 de ani a invatat tot ce-i trebuia in Romania.
    Dupa care a facut bani in alta parte, si acum isi neaga originile.
    Este oare corect?
    Mi se pare ok sa ne gasim rostul in alta parte.
    Dar... sa vii sa pui gaz pe foc intr-o disputa careia toata lumea vrea sa-i dea a tenta nationala, este asta cel mai "fair thing to do"?
    • +1 (1 vot)    
      probabil..... (Luni, 6 octombrie 2014, 22:30)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Horti

      ca miriuta....face parte din planurile lui orbanescovici de invadare a teritoriului romanesc,
  • +1 (1 vot)    
    Oare (Luni, 6 octombrie 2014, 15:05)

    Stan [anonim]

    de ce trebuie sa "inghitim" fiecare prostie debitata de cate unul care isi zice ca printre altele este si ...maghiar ?
    Daca esti si ..."maghiar", ce te "retine" sa nu stai in Ungaria, sa ai servici acolo si sa "sudui" in limba lui Petofi Sandor pana nu mai poti ?
    Ce te "tine" aici in Romania ?
    Doar ca te-ai "nascut" aici ?
    Nu cred, pentru ca tu esti de mult un "alogen" si tu nu ai PATRIE !
  • +1 (1 vot)    
    frustrare...... (Marţi, 7 octombrie 2014, 13:05)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    intr-un fel l-am putea intelege pe miriuta....el este un frustat, nu a reusit sa prinda nationala romaniei ,find un jucator slabut , de mana a treia,a patra si s-a lipit de unguri care erau si ei tot de valoarea lui......niste nulitati .