Echipa Rapid Bucuresti a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formatia Universitatea Cluj, intr-un meci din etapa a VII-a a Ligii I, printr-un gol marcat de Florin Calin in ultimul minut de joc. Golurile invingatorilor au fost marcate de L. Bus '38 si Fl. Calin '90+3, in timp ce pentru oaspeti a inscris Musat, in minutul 61, din penalti.

1-0: Savin a centrat din partea dreapta, Bus a preluat si a inscris cu un sut la coltul lung de la 15 metri lateral stanga.

1-1: Musat a transformat penaltiul acordat de Ovidiu Hategan dupa un fault in careu comis de Savin asupra lui Nuno Viveiros.

2-1: Florin Calin a inscris in ultimul minut de joc cu un sut extraordinar de la 17 metri.

Rapid Bucuresti : Bornescu - Savin (Tinc '63), Mera, Al. Iacob, Mendy - V. Negru - Al. Coman, I. Rosu, E. Dica (Fl. Calin '46), L. Bus - V. Balint (Ciolacu '72). Antrenor: Ionel Ganea.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Jovanivici, Neag, Ninu, Musat - Bucsa, Cristocea (R. Costin '89) - Mengolo (Boutadjine '32), Stojanovici (Paulinho '77), Nuno Viveiros - Gravenberch. Antrenor: George Ogararu.

Cartonase galbene: Al. Coman '36, Mera '80, L. Bus '86, Fl. Calin '90+4 / Ninu '23, Cristocea '53, Stojanovici '67, Nuno Viveiros '71, Gravenberch '80.

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) - Gabriel Stroe, Alexandru Voda (asistenti) - Marian Barbu (rezerva).

Observatori: George Ionescu, Catalin Cursaru.

La partida din Giulesti au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, dintre care 50 de fani clujeni.

Inainte de inceperea meciului s-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului fostbalist Calin Zanc, decedat in noaptea de marti spre miercuri, la 43 de ani, in urma unui accident rutier.

Suporterii de la a tribuna a II-a au afisat mai multe bannere impotriva administratorului judiciar Cristina Andronache: "Ne-am saturat de interese meschine si personaje compromise", "Rapid renaste prin munca, pasiune, cinste si devotament, nu prin jocuri de culise" si "Plecati, plecati - Andronache". De asemenea, fanii de la a tribuna a II-a au scandat injurii la adresa administratorului judiciar, precum si "Afara, afara din Giulesti".

Actionarul majoritar al FC Rapid, Valerii Moraru, proprietarul a doua companii de ape minerale, a oferit gratis cate un pahar de apa Azuga suporterilor de la tribuna a II-a, tribuna I si tribuna oficiala.

La meci au asistat si jucatorii Daniel Niculae si Cristian Sapunaru, care se antreneaza sub comanda lui Ionel Ganea, precum si fostul atacant al Rapidului, Ionut Mazilu.

Jucatorii Gaston Mendy si Valentin Balint au debutat la Rapid Bucuresti.

In finalul partidei, suporterii rapidisti i-au cerut demisia antrenorului Ionel Ganea.