Daca Italia a debutat cu dreptul in preliminariile CE 2016, gratie victoriei cu 2-0 de la Oslo, contra Norvegiei, trei dintre favoritele de marti seara au dezamagit: Olanda a pierdut la Praga cu 2-1 in fata unei formatii deosebit de motivate a Cehiei, Turcia s-a facut de ras la Reykjavik, in fata Islandei, pierzand cu 3-0, iar Bosnia-Hertegovina a fost invinsa la Zenica de Cipru, cu 2-1, dupa ce a deschis scorul, potrivit stiriletvr.ro

Olanda a pierdut in fata Cehiei dupa 10 ani, scor 1-2, la Praga, intr-un meci in care gazdele au deschis scorul prin Borek Dockal ('21), oaspetii au egalat in a doua repriza printr-o lovitura splendida de cap a lui Stefan de Vrij ('55), iar elevii lui Pavel Vrba s-au impus in prelungiri, dupa golul marcat de Vaclav Pilar ('90+1), in urma unei gafe monumentale a lui Daryl Janmaat.

Rezultatele partidelor din prima etapa a preliminariilor Euro 2016 si programul etapei a doua:

GRUPA A

Kazahstan - Letonia: 0 - 0

Cehia - Olanda: 2 - 1 (Borek Dockal '21, Vaclav Pilar '90+1 / Stefan de Vrij '55)

Islanda - Turcia: 3 - 0 (Jon Dadhi Bo￯varsson '18, Gylfi Sigur￯sson '76, Kolbeinn Sig￯orsson '77)

Vineri, 10 octombrie

Letonia - Islanda

Olanda - Kazahstan

Turcia - Cehia

GRUPA B

Andorra - Tara Galilor: 1 - 2 (Ildefons Lima '6-penalty / Gareth Bale '22, '81)

Bosnia-Hertegovina - Cipru: 1 - 2 (Vedad Ibisevic '6 / Dimitris Christofi '45, '73)

Belgia - Andorra

Cipru - Israel

Tara Galilor - Bosnia-Hertegovina

GRUPA C

Luxemburg - Belarus: 1 - 1 (Lars Gerson '42 / Stanislav Dragun '78)

Spania - Macedonia: 5 - 1 (Sergio Ramos '15-penalty, Paco Alcacer '17, Sergio Busquets '45+3, David Silva '50, Pedro '90+1 / Agim Ibraimi '28-penalty)

Ucraina - Slovacia: 0 - 1 (Robert Mak '17)

Joi, 9 octombrie

Belarus - Ucraina

Macedonia - Luxemburg

Slovacia - Spania

GRUPA D

Georgia - Irlanda: 1 - 2 (Tornike Okriashvili '38 / Aiden McGeady '24, '90)

Germania - Scotia: 2 - 1 (Thomas Muller '18, '70 / Ikechi Anya '66)

Gibraltar - Polonia: 0 - 7 (Kamil Grosicki '11, '48, Robert Lewandowki '50, '53, '86, '90+2, ￯ukasz Szukala '58)

Sambata, 11 octombrie

Irlanda - Gibraltar

Scotia - Georgia

Polonia - Germania

GRUPA E

Estonia - Slovenia: 1 - 0 (Ats Purje '88) - mijlocasul oaspetilor, Dalibor Stevanovic, a primit doua cartonase galbene in decurs de 17 minute si a fost eliminat in minutul 79

San Marino - Lituania: 0 - 2 (Deivydas Matulevicius '5, Arvydas Novikovas '36)

Elvetia - Anglia: 0 - 2 (Danny Welbeck '58, 90+3)

Anglia - San Marino

Lituania - Estonia

Slovenia - Elvetia

GRUPA F

GRUPA G

Rusia - Liechtenstein: 4 - 0 (Martin Buchel '4-autogol, Franz Burgmeier '50-autogol, Dmitri Kombarov '54-penalty, Artem Dzyuba '65)

Austria - Suedia: 1 - 1 (David Alaba '7-penalty / Erkan Zengin '12)

Muntenegru - Republica Moldova: 2 - 0 (Mirko Vucinic '45+3, Zarko Tomasevic '73)

Liechtenstein - Muntenegru

Republica Moldova - Austria

Suedia - Rusia

GRUPA H

Azerbaijan - Bulgaria: 1 - 2 (Dima Nazarov '54 / Ilijan Mitanski '14, Ventislav Hristov '87)

Croatia - Malta: 2 - 0 (Luka Modric '46, Andrej Kramaric '81)

Norvegia - Italia: 0 - 2 (Simone Zaza '16, Leonardo Bonucci ('62)

Bulgaria - Croatia

Italia - Azerbaijan

Malta - Norvegia

GRUPA I

Danemarca - Armenia: 2 - 1 (Pierre Hjbjerg '65, Thomas Kahlenberg '80 / Henrikh Mkhitarian '50) - meci arbitrat de Alexandru Tudor - Aurel Onita, Octavian Sovre - Radu Ginguleac

Portugalia - Albania: 0 - 1 (Bekim Balaj '52)