Grecia - Romania 0-1/ Ei ne-au facut sa vedem Mondialul la televizor?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 7 septembrie 2014, 20:49 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / DP
Romania a debutat cu dreptul in preliminariile pentru Euro 2016, tricolorii castigand cu 1-0 pe terenul Greciei. Marica (10') a marcat unicul gol al disputei, din penalti, atacantul lasandu-i pe tricolori in inferioritate numerica in minutul 53 (a fost eliminat pentru doua cartonase galbene). Partida de pe "Karaiskakis" a fost una modesta, cu putine reusite in cele doua tabere. Dupa ce i-am vazut pe eleni evoluand duminica seara, ne vine in minte o singura intrebare: ei ne-au facut sa vedem Mondialul din Brazilia la televizor? 

* In barajul de calificare pentru Mondialul de Fotbal din Brazilia (desfasurat in vara acestui an), Romania a fost eliminata de Grecia (3-1 in prima mansa si 1-1 pe "Arena Nationala").


Grupa F, rezultate consemnate duminica:


Ungaria - Irlanda de Nord 1-2
Feroe - Finlanda 1-3
Grecia - Romania 0-1


Desfasurarea Live Text a partidei Grecia - Romania:



Final de partida: Grecia - Romania 0-1, in primul meci contand pentru preliminariile Euro 2016

S-au aratat patru minute de prelungire

90' Chipciu este inlocuit de Torje

88' Lovitura de cap a lui Torossidis se duce in transversala portii lui Tatarusanu. A fost cea mai mare ocazie a grecilor in aceasta seara

84' Prepelita (debutant in prima reprezentativa) a intrat pe teren in locul lui Hoban

Grecii incearca sa puna presiune pe apararea tricolorilor, insa actiunile gazdelor sunt previzibile

68' Gabriel Enache (jucatorul Astrei Giurgiu) a debutat la echipa nationala, acesta inlocuindu-l pe Maxim

65' Kone a intrat pe teren, Samaris a fost cel inlocuit

65' Christodoulopoulos i-a luat locul lui Mantalos

65' Samaris trimite pe langa poarta dintr-o pozitie ideala, de la 16 metri. A fost cea mai importanta ocazie de gol a gazdelor

62' Sutul lui Diamantakos, din partea dreapta, se duce pe langa poarta lui Tatarusanu

Pare incredibil cum aceasta echipa a Greciei (care a suferit teribil pana in acest moment) ne-a eliminat in barajul de calificare pentru Mondialul din Brazilia...

Cu toate ca sunt in superioritate numerica, grecii nu reusesc sa se apropie periculos de poarta lui Tatarusanu

58' Diamantakos este avertizat cu galben, dupa un fault asupra lui Gabi Tamas

56' Hoban trimite multe pe langa poarta elenilor

53' Marica primeste al doilea cartonas galben si este eliminat

Repriza a doua a inceput intr-un ritm adormitor, nu se joaca nimic

46' Diamantakos a intrat in locul lui Samaras

A inceput repriza a doua

Pauza, dupa primele 45 de minute Romania conduce cu 1-0 in Grecia

45+2' Marica primeste cartonasul galben pentru proteste

S-au aratat doua minute de prelungire

45' Maxim centreaza perfect dintr-un corner, iar lovitura de cap a lui Dragos Grigore este retinuta de Karnezis. Ocazie buna pentru tricolori

42' Tatarusanu iese bine pe o centrare si indeparteaza pericolul

37' Maxim suteaza puternic, in diagonala, mingea se duce putin peste poarta lui Karnezis

30' Pintilii primeste cartonasul galben, primul avertisment vazut de tricolori

30' Mitroglou inscrie, insa golul este anulat corect pentru pozitie de off-side

25' Manolas este avertizat cu galben

18' Salpingidis trimite slab, din unghi, Tatarusanu nu are emotii

17' Samaris primeste primul cartonas galben al partidei

10' Marica inscrie cu siguranta din penalti, Romania deschide scorul contra Greciei


10' Holebas il agata pe Chipiciu, iar centralul Clattenburg dicteaza lovitura de la 11 metri

7' Maxim suteaza de la peste 27 de metri, mingea nu ii pune insa probleme lui Karnezis

Fara spectatori in tribune, meciul pare mai degraba unul amical...

A inceput partida Grecia vs Romania 

Echipe:

Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Samaris, Tachtsidis, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras

Romania: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Stancu - Marica

Arbitru: M. Clattenburg, ajutat de M. Mullarkey si S. Beck (toti din Anglia)


Grupa F: Grecia (cap de serie), Romania, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord, Insulele Feroe.






















24636 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    O prima veste buna (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:05)

    finutza [utilizator]

    Ungaria - Irlanda de Nord 1-2
  • +2 (10 voturi)    
    . (Duminică, 7 septembrie 2014, 21:48)

    I [utilizator]

    Romania debuteaza in pre-eliminarile pentru Campionatul European din 2014
  • +3 (3 voturi)    
    „apărarea defensivă”... (Duminică, 7 septembrie 2014, 23:32)

    Paganel [anonim]

    Există, cumva, și „apărare ofensivă”???
    • +3 (7 voturi)    
      Culmea... (Duminică, 7 septembrie 2014, 23:57)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Paganel

      Da, există.
      Altfel numită "apărare agresivă".
      De acord că termenul e forţat, dar vorbim totuşi de fotbal :)
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Duminică, 7 septembrie 2014, 23:43)

    sentenced [utilizator]

    E bine ca am castigat. Puteam sa ne calificam si la Mondiale daca nu i-am fi avut pe Lobont si Goian in teren. In fine, a trecut.
    Cateva ganduri despre Marica: exceptand penaltiul in care l-a pacalit pe portar, si-a cam batut joc de meci, numai faulturi, gesticulari, comentarii. Cel putin faultul de la eliminare a fost vecin cu retardul mintal.
  • 0 (10 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 7 septembrie 2014, 23:53)

    Absurdistanul [utilizator]

    Victoria cea mai frumoasa!
    Sa speram ca trecem de aceasta grupa, prin ocuparea locului I.
    Succes echipei tricolore!
  • +10 (12 voturi)    
    nu cred (Luni, 8 septembrie 2014, 0:03)

    ws [utilizator]

    nu cred ca am mai vazut vreo nationala atat de slaba ca a greciei. incredibil cum de au ajuns in optimi la mondiale. daca faroe juca cu grecia, castigau cu 3-0.

    asa ca noi n-ar trebui sa ne umflam in pene. am jucat cu o panarama de echipa, e totusi bine ca n-am facut egal.

    ws
    • +1 (1 vot)    
      Hai a nu judecam dupa un singur meci (Luni, 8 septembrie 2014, 9:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Totusi Grecia e pe locul 8-10 in clasamentul UEFA iar noi pe 22-23. au avut un meci execrabil ieri, dar totusi sunt echipa care a iesit din grupe la ultimul mondial. Parerea mea e ca jocul prost are o singura explicatie: Ranieri. Vom vedea daca e asha sau nu.
      • +2 (2 voturi)    
        Are dreptate (Luni, 8 septembrie 2014, 11:00)

        Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Bogdan are dreptate! Cu siguranta vom vedea alta nationala a Greciei in meciul retur. Aveau doar 2-3 jucatori care deja incepusera campionatul.
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Luni, 8 septembrie 2014, 0:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    eu tot cred ca Piturca ne-a facut sa vedem Mondialul la televizor...
  • +13 (15 voturi)    
    Rumania (Luni, 8 septembrie 2014, 1:59)

    cocodino [utilizator]

    Alo! daca grecii aveau echipa care ne-au batut la baraj sa fie clar ca ne bateau si astazi chiar asa si cu stadionul gol. Noroc. Am dat gol din penalty, si spre final aca mingea aia din bara cadea putin mai in spate in capul portarului roman, acum nu ne mai kakam asa pe noi. Piturca cu tunsoarea lui cu breton nu are ce cauta la nationala.
    • +2 (2 voturi)    
      norocul l'a facut ai arbitrul (Luni, 8 septembrie 2014, 11:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      care a dat usor penlty, la caderea artistica a lui chipciu.

      si echipa aceasta a fost prost alcatuita, ce putin atacul.
      de la mijloc, unde pintilii si hoban au jucat bine, la aparare si portar, jocul a fost bun.
      atacul a fost slab. stancu n'a contat in atac, a jucat mai mult defensiv. maxim n'a folosit banda, s'a inghesuit cu chipciu in mijolc.
      fara marica si cu o echipa obosita din vreme, enache n'a putut face nimic, desi omul a incercat.
      si din pacate, pissurca nu l'a introdus si pe budescu, care, impreuna cu enache ar fi putut mari scorul. mutu, budescu, chipciu si enache ar fi facut un atac mult mai bun.
      el a tzinut sa ne reaminteasca ca boje torje mai exista....
  • +12 (14 voturi)    
    dle Ilincescu... :) (Luni, 8 septembrie 2014, 3:28)

    ampersand [utilizator]

    "Ei ne-au facut sa vedem Mondialul la televizor?"

    Aş fi de acord cu întrebarea asta în condiţiile în care, să zic aşa, grecii ne-ar fi întrerupt un şir întreg de marşuri triumfale în CM. Pe când, în realitate, noi n-am mai participat la vreun CM... de câţi ani? vreo 20, cred. Să nu dăm vina pe capra veciunului - noi înşine ne-am făcut să vedem Mondialul la televizor
    • +1 (1 vot)    
      Da, ei ne-au facut fara CM, (Luni, 8 septembrie 2014, 21:26)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      la fel cum altii ne vor face fara CE. Obiectivitate jurnalistica rromaneasca....
  • +8 (8 voturi)    
    Victorie a la grec (Luni, 8 septembrie 2014, 7:43)

    marcus61 [utilizator]

    Dar nationala noastra tot nu arata ca o echipa performanta. Nu suntem in stare sa ducem un contraatac nici pana aproape de careu.
  • +10 (10 voturi)    
    >>>>>>>>>>>>> (Luni, 8 septembrie 2014, 8:07)

    Invincible [utilizator]

    Avem noi timp sa iesim si de la Europene :D
  • +7 (7 voturi)    
    Cartonase galbene ! (Luni, 8 septembrie 2014, 8:09)

    Singurelu [utilizator]

    Pe langa pregatirea tehnica , la majoritatea jucatorilor romani trebuie sa la bage cineva mintile ( acele putine care le au ) in cap vis a vis de multele cartonaje galbene care le iau gratuit . Primul cartonas galben , Marca l-a luat pentru faptul ca a sutat in minge dupa fluierul arbitrului . Pe cat de usor l-a luat si ce greu a cantarit . Exemple sunt foarte multe si vad ca , din pacate nu se face nimic in acest sens . Se putea pierde meciul din cauza indisciplinei !
  • +4 (8 voturi)    
    nu ei (Luni, 8 septembrie 2014, 8:17)

    tenere [utilizator]

    ne-au lasat la TV, ci el

    bretonatu in trening, el care vine la meci cum se duc moldovenii la nunta
  • +3 (15 voturi)    
    Ceva despre Baschet 3x3? (Luni, 8 septembrie 2014, 8:52)

    Miky60 [utilizator]

    De ce nu spuneti nimic de performanta ISTORICA a Romaniei la campanionatul european de baschet 3x3 unde am devenit CAMPIONI EUROPENI? Mai lasati-ne cu fotbalul si Simona Halep!
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Luni, 8 septembrie 2014, 11:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      se pare ca si la minifotbal si futsal stam mai bine. :)
  • +8 (10 voturi)    
    evident că au fost mai buni dacă am văzut CM acasă (Luni, 8 septembrie 2014, 9:16)

    visio [anonim]

    pe de altă parte, penalty-urile descriu situații de două tipuri:
    1. întâmplătoare
    2. de departajare

    aseară a fost primul tip, adică putea să se termine la fel de bine 1-0 pt greci; s-a văzut, a ”n”-a oară dacă mai era cazul, slaba pregătire ca antrenor a lui pițurcă; ca jucător, a fost un pomanagiu, ca antrenor are zero rezultate deși a fost ajutat de olandezi în două campanii...dumnezeu îți dă, însă gura sacului o desfaci singur; el nici de atât nu e în stare...
  • +5 (5 voturi)    
    sa nu ne ambalam (Luni, 8 septembrie 2014, 11:48)

    Boa [utilizator]

    Grecia ne-a facut sa vedem Mondialul la televizor, dar sa nu uitam ca grecii au facut 4 puncte in grupe si au fost eliminati in 16imi la penaltyuri.

    Grecii asa cum au fost ei au murit luptand.
    Desi grupa nu a fost teribila, nu cred ca Romania ar fi reusit mai mult decat ei cu jocul asta marunt si mai mult la noroc.

    Grecii au acum un schimb de generatii si e inevitabil sa aiba sincope. Desi meritat, i-am batut relativ norocos si nu prea putem spune ca nationala noastra a prestat un joc consistent si convingator.
    Nu jucam mai bine decat in campania de calificare pentru Cupa Mondiala si suntem departe de a spune ca suntem calificati. Echipa noastra va avea probleme si cu adversarii ceilalti din grupa, mai ales impotriva echipelor mai mici care se apara din start supranumeric. Nationala Romaniei nu stie sa construiasca pozitional si are cativa jucatori expirati.

    Daca Piturca va pleca atunci ne trebuie un selectioner foarte bun care sa poata schimba din mers lucrurile si sa califice in acelasi timp Nationala la Europene. Boloni nu poate face asta iar Piturca nu va face decat sa mentina acelasi stil de joc prafuit si o gramada de jucatori carora le-a trecut vremea.
  • +4 (4 voturi)    
    nationala mercato (Luni, 8 septembrie 2014, 11:53)

    verid [anonim]

    Meci deosebit de slab.Selectia a fost facuta efectiv din motive comerciale cu jucatori slabi pe care impresarii incearca sa-i vanda,multi dintre ei facand tusa laechipele lor si altii pusi pe linie moarta de echipele lor(absolut imoral).Un arbitru slab ,un penalty acordat dupa o simulare a lui Chipciu(altceva oricum nu stie sa faca).
  • +6 (6 voturi)    
    am stat acasa? (Luni, 8 septembrie 2014, 12:04)

    tepesvoda [anonim]

    Romania a stat acasa pentru ca Piti a jucat pentru Grecia in meciurile de baraj. E doar inceputul campaniei si va asigur Grecia va castiga grupa. Noi o sa ne incurcam singuri pe acasa cu Unguri cu Irlanda cu Feroe. Grecia se va mobiliza si o sa vedeti alta echipa in scurt timp. Cele 3 puncte pierdute acasa de greci le vor recupera la Bucuresti. Nu avem echipa si nici antrenor. Du-te PITI la arabi si lasaneeeeeeeeee