Romania a debutat cu dreptul in preliminariile pentru Euro 2016, tricolorii castigand cu 1-0 pe terenul Greciei. Marica (10') a marcat unicul gol al disputei, din penalti, atacantul lasandu-i pe tricolori in inferioritate numerica in minutul 53 (a fost eliminat pentru doua cartonase galbene). Partida de pe "Karaiskakis" a fost una modesta, cu putine reusite in cele doua tabere. Dupa ce i-am vazut pe eleni evoluand duminica seara, ne vine in minte o singura intrebare: ei ne-au facut sa vedem Mondialul din Brazilia la televizor?

Victor PiturcaFoto: HotNews / DP

* In barajul de calificare pentru Mondialul de Fotbal din Brazilia (desfasurat in vara acestui an), Romania a fost eliminata de Grecia (3-1 in prima mansa si 1-1 pe "Arena Nationala").

Grupa F, rezultate consemnate duminica:

Ungaria - Irlanda de Nord 1-2

Feroe - Finlanda 1-3

Grecia - Romania 0-1

Desfasurarea Live Text a partidei Grecia - Romania:

Final de partida: Grecia - Romania 0-1, in primul meci contand pentru preliminariile Euro 2016

S-au aratat patru minute de prelungire

90' Chipciu este inlocuit de Torje

88' Lovitura de cap a lui Torossidis se duce in transversala portii lui Tatarusanu. A fost cea mai mare ocazie a grecilor in aceasta seara

84' Prepelita (debutant in prima reprezentativa) a intrat pe teren in locul lui Hoban

Grecii incearca sa puna presiune pe apararea tricolorilor, insa actiunile gazdelor sunt previzibile

68' Gabriel Enache (jucatorul Astrei Giurgiu) a debutat la echipa nationala, acesta inlocuindu-l pe Maxim

65' Kone a intrat pe teren, Samaris a fost cel inlocuit

65' Christodoulopoulos i-a luat locul lui Mantalos

65' Samaris trimite pe langa poarta dintr-o pozitie ideala, de la 16 metri. A fost cea mai importanta ocazie de gol a gazdelor

62' Sutul lui Diamantakos, din partea dreapta, se duce pe langa poarta lui Tatarusanu

Pare incredibil cum aceasta echipa a Greciei (care a suferit teribil pana in acest moment) ne-a eliminat in barajul de calificare pentru Mondialul din Brazilia...

Cu toate ca sunt in superioritate numerica, grecii nu reusesc sa se apropie periculos de poarta lui Tatarusanu

58' Diamantakos este avertizat cu galben, dupa un fault asupra lui Gabi Tamas

56' Hoban trimite multe pe langa poarta elenilor

53' Marica primeste al doilea cartonas galben si este eliminat

Repriza a doua a inceput intr-un ritm adormitor, nu se joaca nimic

46' Diamantakos a intrat in locul lui Samaras

A inceput repriza a doua

Pauza, dupa primele 45 de minute Romania conduce cu 1-0 in Grecia

45+2' Marica primeste cartonasul galben pentru proteste

S-au aratat doua minute de prelungire

45' Maxim centreaza perfect dintr-un corner, iar lovitura de cap a lui Dragos Grigore este retinuta de Karnezis. Ocazie buna pentru tricolori

42' Tatarusanu iese bine pe o centrare si indeparteaza pericolul

37' Maxim suteaza puternic, in diagonala, mingea se duce putin peste poarta lui Karnezis

30' Pintilii primeste cartonasul galben, primul avertisment vazut de tricolori

30' Mitroglou inscrie, insa golul este anulat corect pentru pozitie de off-side

25' Manolas este avertizat cu galben

18' Salpingidis trimite slab, din unghi, Tatarusanu nu are emotii

17' Samaris primeste primul cartonas galben al partidei

10' Marica inscrie cu siguranta din penalti, Romania deschide scorul contra Greciei

10' Holebas il agata pe Chipiciu, iar centralul Clattenburg dicteaza lovitura de la 11 metri

7' Maxim suteaza de la peste 27 de metri, mingea nu ii pune insa probleme lui Karnezis

Fara spectatori in tribune, meciul pare mai degraba unul amical...