Comisia de disciplina a FRF a dublat suspendarea impusa antrenorului FC Dinamo, Flavius Stoican, in urma sesizarii depuse de Comisia Centrala a Arbitrilor, informeaza Mediafax. Astfel, tehnicianul nu are dreptul de a sta pe banca tehnica patru etape, primind totdata si o penalitate sportiva de 11.500 de lei.

Flavius StoicanFoto: Agerpres

La sedinta anterioara a Comisiei de disciplina a FRF, Stoican fusese suspendat doua etape si primise o penalitate sportiva de 4500 de lei, pentru ca la finalul partidei cu Concordia Chiajna a criticat prestatia arbitrului Istvan Kovacs.

"In temeiul art. 52 al. 2 lit. a din RD se sanctioneaza antrenorul Flavius Stoican de la Dinamo Bucuresti cu masura suspendarii pentru 4 (patru) jocuri si penalitate sportiva de 11.500 lei. Avand in vedere ca in dosarul nr. 122/CD/2014 antrenorul Flavius Stoican a fost sanctionat in baza art. 65 lit. a din RD cu suspendare pentru 2 (doua) etape si penalitate sportiva de 4500 lei, comisia urmeaza a face aplicarea art. 45 al. 1 din RD in sensul ca se va aplica sanctiunea prevazuta pentru abaterea cea mai grava, respectiv 4 (patru) jocuri si penalitate sportiva de 11.500 lei", se arata in solutia Comisiei de disciplina, postata pe site-ul oficial al FRF.

Comisia de disciplina a decis de asemenea suspendarea antrenorul Concordia Chiajna, Marius Sumudica, tot cu patru etape si sanctionarea cu penalitate sportiva de 11.500 de lei.

Echipa Dinamo a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, la 22 august, in deplasare, in compania formatiei Concordia Chiajna, in etapa a V-a a Ligii I. In minutele de prelungiri, arbitrul Istvan Kovacs a intrerupt meciul pentru aproximativ doua minute, el cerand observatorului Eduard Alexandru sa noteze faptul ca fanii au scandat injurii si lozinci xenofobe la adresa sa. Kovacs a chemat capitanii sa le transmita fanilor ca daca nu inceteaza cu scandarile opreste meciul. De asemenea, Kovacs l-a trimis in tribune pe antrenorul dinamovist Flavius Stoican, care a acceptat sa plece abia dupa discutii indelungi cu arbitrul si observatorul. Kovacs a reluat meciul si a aratat trei minute de prelungire, insa apoi a fluierat finalul dupa un singur minut.