Petrolul Ploiesti s-a calificat in play-off-ul Europa League dupa ce a invins in deplasare Viktoria Plzen cu scorul de 4-1, dupa ce in tur meciul s-a terminat egal, 1-1. Ploiestenii au deschis scorul prin Teixeira, Mutu a marcat un gol superb cu un sut la vinclu, iar Pilar si De Lucas au completat scorul pauzei. In repriza secunda gazdele au fost mai periculoase, dar tot Petrolul a marcat, prin Toto Tamuz. Si Astra Ploiesti a reusit calificarea in play-off, cu scorul general de 6-2 in fata formatiei Slovan Liberec, in timp ce CFR Cluj a pierdut cu Dinamo Minsk (0-3).

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

CFR Cluj a fost eliminata din EL- Formatia CFR Cluj a fost invinsa, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de echipa Dinamo Minsk, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Europa, rezultat in urma caruia gruparea din Belarus s-a calificat in play-off-ul competitiei.

Astra Giurgiu s-a calificat dupa doua victorii: Echipa Astra Giurgiu s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa, dupa ce a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 3-2 (1-2), formatia ceha Slovan Liberec, in mansa secunda a turului trei preliminar al competitiei, potrivit Mediafax.

Repriza secunda

min 90+3 Fluier final al partidei. Petrolul se califica in play-off-ul Europa League

min 85Dezamagire pentru suporterii Viktoriei Plzen. Galeria contiuna a cante cu spatele la terenul de joc

min 83Ultima schimbare la Petrolul, in locul lui Filipe Teixeira intra Laurentiu Marinescu

min 73 Autorul celui mai frumos gol al meciului, Adrian Mutu, ii lasa locul lui Juan Albin

min 69GOOOOL Petrolul.Toto Tamuz primeste o pasa la marginea careului de la Teixeira, suteaza puternic spre coltul lung si il invinge pe Kozacik

min 66 Tecl il inlocuieste pe Petrzela

min 64Schimbare la Petrolul: iese Nepomuceno si intra Mustivar

min 63 Alcenat patrunde din dreapta si suteaza puternic din unghi, portarul Viktoriei reuseste sa respinga

min 55 Sut periculos sub bara trimis de Kolar, dar Pecanha se intinde si reuseste sa respinga in corner

min 53 Schimbare la Viktoria Plzen: Chramosta intra in locul lui Bakos

min 46 A inceput partea a doua a meciului, fara modificari in cele doua formatii

Prima repriza

• O prima repriza superba, cu un fotbal placut in care Mutu si Petrolul au impresionat si au facut un pas major spre calificare

min 43 GOOOL Petrolul Mutu il serveste excelent pe Pablo De Lucas care inscrie lejer cu capul din 7 m

min 41 GOL Plzen Pilar inscrie din marginea careului mic profitand de lipsa de marcaj. Pacat ca jucatorii petrolului nu au putut tine de scor pana la pauza

min 39 GOOOL Petrolul Mutu inscrie cu un sut superb de la distanta. Bine ai revenit capitane

min 36 Capitanul Horvath incearca o executie frumoasa de la mare distanta, dra mingea trece mult pe langa poarta lui Pecanha

min 31 Ocazie mare pentru cehi. Pilar este blocat in ultimul moment la 10 m

min 25Cehii revin imediat in ofensiva, iar mingea este balbaita periculos in mijlocul careului petrolist, dar apararea respinge in final

min 20 GOOOOL Petrolul Teixeira inscrie din coltul careului mic dupa o centrare lunga venita de la De Lucas din partea dreapta

min 10 Plzen este mai periculoasa, a inceput mai ofensiv partida, dar gazarii arata siguranta ina aparare dupa cateva mici ezitari

Echipele:

Viktoria Plzen: Kozacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Horava, Horvath (capitan) - Petrzela, Kolar, Pilar - Bakos

Petrolul Ploiesti: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone - De Lucas, Hoban - Nepomuceno, Mutu (capitan), Teixeira - Tamuz