Mesut Ozil a donat prima pentru castigarea CM catre 23 de copii care au nevoie de operatie

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2014, 11:01 Sport | Fotbal

Mesut Ozil
Foto: Facebook
Mesut Ozil a castigat in Brazilia titlul mondial alaturi de nationala Germaniei (1-0 in finala cu Argentina), iar prima pe care a primit-o pentru acest obiectiv a fost de aproximativ 300.000 de euro. Mijlocasul celor de la Arsenal a donat intreaga suma unor copii din Brazilia care au nevoie de operatie.

Inainte de startul competitiei, Ozil a declarat ca daca Germania va castiga titlul mondial va dona suma pentru obiectiv catre 11 copii care au nevoie de operatie.

Fotbalistul s-a razgandit insa si a anuntat pe contul personal de Facebook ca nu mai putin de 23 de copii (exact cati jucatori are in lot o echipa care participa la CM) vor beneficia de ajutorul sau.

"Inainte de startul competitiei, am promis ca voi ajuta 11 copii bolnavi. Dar, dupa victoria noastra, nu ma voi rezuma doar la o echipa, ci la un lot intreg, de 23. Aceasta este modalitatea mea personala de a multumi pentru ospitalitatea poporului brazilian", a precizat Mesut Ozil pe Facebook.

Nici Lionel Messi si Javier Mascherano nu s-au lasat mai prejos, acestia donand aproximativ 135.000 de euro catre un spital din Buenos Aires.


Citeste mai multe despre   



















8216 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    BRAVO LOR! (Joi, 17 iulie 2014, 11:11)

    ofCAER [utilizator]

    Dar puteti calcula, dragi cititori, citi copii suferinzi ar putea ajuta (aplicind corect proportia aritmetica), alde Mitica DRAGOMIR si Mircica SANDU?!
    Cluburi intregi, fratilor!...
  • -28 (30 voturi)    
    primul lucru bun.... (Joi, 17 iulie 2014, 11:11)

    CetateanulRoman [utilizator]

    facut de Ozil la acest CM.
    Bravo lui!
    • +13 (17 voturi)    
      Bravo, cu adevarat o atitudine Romaneasca (Joi, 17 iulie 2014, 11:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Traiasca fotbalul Romanesc cu Sandu, Dragomir, Piturca, Becali.... mari oameni, Mari caractere nu ca nenorocitul de turco-german.
      • -3 (3 voturi)    
        chiar l-ai vazut jucind? (Joi, 17 iulie 2014, 19:45)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        mai rau i-a incurcat.
        Nu e vorba de o atitudine romaneasca. E o realitate. nu merita premiul. Si il felicitam sincer ca macar a facut ceva frumos cu o chestie primita pe nedrept.
        Ce Messi a primit Balonul de Aur pe merit? Sa fim seriosi...
      • -3 (3 voturi)    
        PS: (Joi, 17 iulie 2014, 19:51)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        atitudine romaneasca "ctitia" e ta: mare om, a dat pomana! Ca jiji nu?
  • +11 (11 voturi)    
    Jos pălăria! (Joi, 17 iulie 2014, 11:44)

    Buerebista [utilizator]

    Chapeau !
  • +11 (11 voturi)    
    Bravo (Joi, 17 iulie 2014, 11:54)

    gigi [anonim]

    Foarte uman!
  • +9 (9 voturi)    
    emotionant!! (Joi, 17 iulie 2014, 12:41)

    Inna100 [utilizator]

    intr-o lume din ce in ce mai saracita, si inraita, si cu imbogatiti atat de hapsini si rai, gesturi ca ale acestui jucator german, ne fac sa devenim mai optimisti.
    Am inteles ca si echipa Algeriei si-a donat banii castigati la CM, tot in scopuri umanitare
  • +5 (7 voturi)    
    Un OM! (Joi, 17 iulie 2014, 14:22)

    Pseudonim12 [utilizator]

    Nu-i Brazilian, sigur. E Turc? E German? Nu stiu, dar cu siguranta este un MARE OM!