Diego Maradona, dupa ce Messi a fost declarat jucatorul Mondialului din Brazilia: "Acest premiu e fructul marketingului "

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2014, 12:42 Sport | Fotbal

Lionel Messi
Foto: fifa.com
Mondialul din Brazilia s-a incheiat duminica seara, cu victoria Germaniei (1-0 cu Argentina). La festivitatea de premiere, Lionel Messi a fost desemnat "jucatorul turneului final". Decizia forului mondial a starnit controverse chiar si printre conationalii lui Messi. "Acest premiu e fructul marketingului", a precizat Diego Armando Maradona. 

Despre finala cu Germania

"Sunt trist, am inima franta dupa aceasta infrangere si imi pare rau pentru tara mea. Dar am incheiat turneul cu fruntea sus, am tinut steagul sus, asta sa fie clar" - Diego Maradona, la emisiunea De Zurda, citat de gsp.

Despre cum a castigat Germania finala

"Germania a castigat profitand de o neatentie a noastra in defensiva, dar in niciun moment nu ne-a fost superioara. S-a vazut ca nemtii ne-au respectat. Iar acel respect l-au castigat argentinienii pe teren" - Diego Maradona.

Garay, Zabaleta si Rojo, laudati

"Vreau sa subliniez prestaţiile lui Garay, Zabaleta si Rojo, adevarati razboinici. Ma intreb insa de ce a fost schimbat Lavezzi, care juca foarte bine, ca sa-l bage pe un Aguero intr-o evidenta lipsa de forma. Daca-l scoti pe Perez ca sa-l bagi pe Gago, e clar ca intentia ta e sa scoti un egal. In timp ce, daca-l scoti pe Klose si il trimiti pe teren pe Gotze, e clar ca iti doresti victoria. E un fapt" - Diego Maradona.

Despre premiul primit de Lionel Messi

"Il iubesc pe Leo si i-as da si cerul, dar e nedrept sa-i dai lui premiul pentru cel mai bun fotbalist al turneului, nu l-a meritat. Acest premiu e fructul marketingului si mi se pare nelalocul lui. L-as fi premiat pe James Rodriguez in locul lui Messi" - Diego Maradona.

Despre Brazilia, marea rivala


"Noi eram vazuti ca outsideri, ei ca mari favoriti. Ei erau pregatiti de carnaval. Si spun asta pentru ca au avut curajul sa incurajeze echipa care le-a dat 7 goluri. Noi am pierdut finala cu 0-1, ei nu vor uita niciodata insa de cele 7 goluri primite de la germani", a conchis Diego Armando Maradona.


Citeste mai multe despre   























7730 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Are dreptate in legatura cu Lionel Messi (Luni, 14 iulie 2014, 13:05)

    Dan [anonim]

    Tot respectul pentru cariera de fotbalist a lui Maradona, dar, de-obicei, vorbeste numai balarii. In cazul acordarii premiului de "cel mai bun fotbalist" la CM are dreptate - Rodriguez sau Robben ar fi fost mult mai potriviti.
    • +17 (17 voturi)    
      asa este (Luni, 14 iulie 2014, 13:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Faptul ca Messi nu merita premiul este printre putinele lucruri de bun simt spuse de Maradona vreodata.
  • +5 (7 voturi)    
    Orgolii de Liga lu Mitică (Luni, 14 iulie 2014, 13:32)

    Tescovin [utilizator]

    „Noi am pierdut finala cu 0-1, ei nu vor uita niciodata insa de cele 7 goluri primite de la germani"

    Maradonescule, Argentina a jucat, de bine de rău, finala mondială contra celei mai bune echipe a lumii și a pierdut onorabil. În loc să te ridici la înălțimea momentului, găsești de cuviință că e mai bărbătește să le mai tragi un șut în gură rivalilor brazilieni căzuți la pământ. Ești bun de președinte de club cu gura mare la orice echipă „de top” din Liga lu Mitică !
  • +9 (9 voturi)    
    Wow (Luni, 14 iulie 2014, 14:48)

    Florin Cj [utilizator]

    Cred ca este primul moment de luciditate in declaratii a lui Maradona!
  • +8 (8 voturi)    
    Diego Maradona...deraiaza... (Luni, 14 iulie 2014, 14:57)

    brahmenau [utilizator]

    pacat, ca jucator a avut momente geniale, dar are un caracter dubios, vezi "mana lui Dumnezeu". A declarat mizerii la adresa lui Pele si Beckenbauer...o marlanie fara margini, jigneste si se crede un corifeu, dar ca antrenor a capotat janic (cu nemtii 0-4). Oricum e angajat sa faca scandal si sa atraga o cota de piata postului, ce spune e cam aiurea, cu exceptia premierii lui Messi cu un titlu care-l meritau mai multi jucatori.
  • -1 (3 voturi)    
    Messi (Luni, 14 iulie 2014, 19:02)

    soaresusrasare [utilizator]

    Ce repede se uita valoarea lui Messi! Daca ar fi castigat Argentina l- ar fi ridicat in slavi! Asa e si la noi, mentalitate de ginta latina
    • 0 (0 voturi)    
      Da, numai că n-a câștigat ! (Marţi, 15 iulie 2014, 9:16)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui soaresusrasare

      Argentina ar fi câștigat dacă Messi ar fi strălucit. Adică dacă, de exemplu, ar fi înscris atunci când a fost singur cu Neuer. N-a făcut-o. Atunci de ce ne mai dăm după cireș cu „mentalitatea de gintă latină” ?...
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate Maradona! (Luni, 14 iulie 2014, 21:44)

    zeus333 [utilizator]

    Rodriguez a fost mult peste Messi !
    • 0 (0 voturi)    
      ma scuzati... :) (Marţi, 15 iulie 2014, 16:39)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui zeus333

      cine e rodriguez? in ce echipa a jucat? dar voi de adi mutu, de printzu cristea, n-ati auzit? :)))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    mizerii la varf (Marţi, 15 iulie 2014, 11:45)

    a.h. [utilizator]

    asta ca sa ne consoleze pe noi ca fotbalul este oricum o mare mizerie si nu doar la noi.