CM Fotbal Lionel Messi, desemnat cel mai bun jucator al Cupei Mondiale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2014, 5:29 Sport | Fotbal

Lionel Messi, in actiune
Foto: fifa.com
Atacantul argentinian Lionel Messi a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, trofeul fiind decernat, duminică seară, pe arena Maracana, după finala Germania - Argentina, scor 1-0. Ceilaţi nominalizaţi au fost: Angel Di Maria (Argentina), Javier Mascherano (Argentina), Mats Hummels (Germania), Tony Kroos (Germania), Philipp Lahm (Germania), Thomas Müller (Germania), Neymar (Brazilia), Arjen Robben (Olanda) şi James Rodriguez (Columbia).

Titlul de cel mai bun jucător al Cupei Mondiale este decernat de reprezentanţi ai presei şi grupul de studiu tehnic al FIFA.

În 2010, titlul a fost câştigat de Diego Forlan (Uruguay).




















3655 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Mda (Luni, 14 iulie 2014, 8:56)

    electron [utilizator]

    Cred ca FIFA s-a uitat la alt campionat modial nu la cel la cere ne-am uitat noi. Cum cel mai bun jucator de la mondiale? In finala nu a jucat nimic (nu tin minte dar a avut macar un sut la poarta?). In semifinala nimic, de fapt daca ma gandesc mai bine, tot turneul nu a jucat nimic.
    Dar deh, trebuie sa castie si el ceva ca doar ii Messi.
    • +5 (5 voturi)    
      Strategie de marketing (Luni, 14 iulie 2014, 9:22)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Trofeul CM a fost sponsorizat de catre Adidas care printre altele este si sponsorul lui Messi.
  • +2 (4 voturi)    
    umbra lui Messi... (Luni, 14 iulie 2014, 9:00)

    periscop [utilizator]

    ... se plimba pe Maracana...
  • +5 (7 voturi)    
    Ha! (Luni, 14 iulie 2014, 9:51)

    EXEs [utilizator]

    Ce gluma buna.

    PS: Probabil ca cel mai corect ar fi fost jucatorul campioanatului Muller si jucatorul finalei Schweinsteiger. Jucatorii astia au muncit incredibil de mult.
  • +4 (4 voturi)    
    Numirea lui Messi, (Luni, 14 iulie 2014, 10:15)

    Ando1971 [utilizator]

    O gluma proasta.
    Mesi se alatura celorlalte "supervedete" care si-au ingropat echipele nationale. Nu a jucat mai nimic la acest turneu final.
    Comparandu-l cu ce au jucat coechipierii lui l-as considera submediocru, iar la nivelul jucatorilor CM undeva in coada listei.
    Iar in finala un jucator care mi-a placut mult pentru angajamentul lui in joc a fost Schweinsteiger.
  • +2 (4 voturi)    
    lol,,, (Luni, 14 iulie 2014, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    gotze nu merita sa fie omul meciului... dar acolo macar e o logica (desi au fost jucatori mult mai importanti decat el da na... atacant... daca da un sut si gol gata omu meciului)....

    messi nu stiu ce cauta nici macar la nominalizati... e o jignire la adresa noastra sa fie declarat el. macar puteau sa-l dea pe Mascherano daca vroiau un argentinian...
  • +4 (4 voturi)    
    Hm, (Luni, 14 iulie 2014, 15:25)

    raduX [utilizator]

    Mie cel mai mult mi-a placut de Arjen Robben (Olanda). A jucat extraordinar in toate partidele, a alergat mult, in aproape toate cadrele in care il filmau de aproape era calm, zambitor (chiar si cand au pierdut in fata Argentinei). Mi sa parut un jucator excelent. Cred ca merita sa castige in locul lui Messi.