CM Fotbal Mario Gotze, jucatorul finalei Germania - Argentina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 iulie 2014, 1:40 Sport | Fotbal

Mario Gotze
Germanul Mario Gotze a fost desemnat jucatorul finalei Cupei Mondiale, castigate de Germania in fata Argentinei, scor 1-0, dupa prelungiri, informeaza fifa.com, potrivit Mediafax. Gotze a jucat 32 de minute, a reusit 11 pase si a fost marcatorul unicului gol al meciului, in minutul 113.

Reprezentativa Germaniei a castigat Cupa Mondiala pentru a patra oara in istorie, in urma victoriei de duminica, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obtinuta dupa prelungiri, scor 1-0, in fata selectionatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113, dupa o pasa de la Andre Schurrle.