CM Fotbal: Germania vs. Argentina, finala de pe Maracana/ 170 de goluri marcate in 63 de meciuri, un gol pana la recordul din 1998

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 13 iulie 2014, 10:39 Sport | Fotbal

Germania vs. Argentina
Foto: Facebook / FIFA
Finala Cupei Mondiale este programata, duminica, de la ora 22.00 (ora Romaniei), pe arena Maracana, din Rio de Janeiro, intre reprezentativele Germaniei si Argentinei.

Germania s-a calificat in finala dupa ce a invins incredibil Brazilia, scor 7-1, iar Argentina a reusit sa treaca de Olanda dupa loviturile de departajare.

Finala va fi arbitrata de italianul Nicola Rizzoli, in varsta de 43 de ani, arbitru FIFA din 2007. El va fi ajutat la cele doua linii de compatriotii sai Renato Faverani si Andrea Stefani, in timp ce rezerva va fi Carlos Vera din Ecuador, informeaza Mediafax.

Cu 170 de goluri marcate in 63 de meciuri si inca o partida ramasa de disputat, Cupa Mondiala din Brazilia este la un singur gol de recordul competitiei detinut de turneul final din Franta, din 1998, cu 171 de reusite.

Media de goluri este de 2,69 dupa 63 de meciuri.




















7048 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    da (Duminică, 13 iulie 2014, 13:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    argentina campeon del mundo!
    • 0 (4 voturi)    
      vale! (Duminică, 13 iulie 2014, 19:32)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Corect!
    • +1 (1 vot)    
      nu prea le am eu cu fotbalul (Duminică, 13 iulie 2014, 19:57)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      dar stiu ca ai mai facut un pronostic impotriva germaniei si nu prea l-ai nimerit. Acu, sincer, tu nu esti aici pt fotbal, nu? :)
      • 0 (0 voturi)    
        N-auzi domnule.. (Duminică, 13 iulie 2014, 20:15)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ca FIFA?... FIFA, prefacuti, etc.. de-aia a luat bataie. Inainte de asta erau meciurile aranjate de FIFA sa castige Brazilia, dupa Germania se pare ca FIFA a aranjat meciurile pentru Olanda. Acording to BEC.
        • +1 (1 vot)    
          mie (Duminică, 13 iulie 2014, 21:05)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          asa mi- s-a parut, ca olanda a beneficiat de mai multe penaltiuri inventate decit brazilia, daca am avea reluarile ar fi clar pentru oricine, in schimb argentina n-a avut nici macar unul. Dar mindrii ciobanei olandezi au plecat acasa.
          Caii de plumb germani nu vor paste din cupa, sper ca prietenii merkel si putinel le vor aduce ghinion.
      • +1 (1 vot)    
        dar (Duminică, 13 iulie 2014, 21:07)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        cind am dat srgentina cistigatoare in fata brutelor olandeze, moartea fotbalului, cind toti pe aici il ridicau in slavi pe simulantul roben, aia nu se pune, este?
        • 0 (0 voturi)    
          felicitari ;)! (Luni, 14 iulie 2014, 6:27)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          esti un om deosebit de toti ceilalti. pentru ca, mai mult decat evident, la fotbal nu te pricepi deloc ;).
        • 0 (0 voturi)    
          pai de ce s-ar pune? (Luni, 14 iulie 2014, 7:36)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Olanda a fost totusi neinvinsa la turneul asta, au fost eliminati la penaltiuri dar nu poti zice ca au piedut partida pe teren. Penaltiurile sunt o loterie. Tu ai spus ca Argentina va castiga clar cu Olanda si totusi nu ai nimerit-o, meciul a fost strans.
  • 0 (0 voturi)    
    Messi (Marţi, 15 iulie 2014, 3:56)

    stefan2008 [utilizator]

    nu isi merita salariul. Eu l-as da afara de la Barcelona dupa meciul cu Germania.