Dorinel Munteanu, despre nationala Romaniei: "Ar fi culmea sa nu ne calificam la Euro 2016, tinand cont de grupa pe care o avem"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2014, 12:26 Sport | Fotbal

Dorinel Munteanu
Foto: HotNews / DP
Dorinel Munteanu este de parere ca ar fi un dezastru ca nationala Romaniei sa nu se califice la Euro 2016. "Tinand cont de grupa in care ne aflam, ar fi culmea sa nu nu ajungem la turneul final", a declarat fostul international roman. Tricolorii se afla in aceeasi grupa cu Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulelor Feroe.

"Tinand cont de grupa in care ne aflam, ar fi culmea sa nu ne calificam. Nu pot sa imi imaginez ca nu ne vom califica. Fiecare component al echipei nationale, fiecare persoana din conducere, intreg fotbalul romanesc trebuie sa se gandeasca la calificare. Daca nici acum nu am merge la un turneu final, ar fi un dezastru. Nu pot spune ca pana acum a fost mai bine, dar totusi... nici nu vreau sa ma gandesc", a declarat Dorinel Munteanu pentru frf.ro.

Despre CM din Brazilia

"Tinand cont ca am jucat in Germania, am ramas atasat de aceasta tara si de nationala ei. Mi-ar placea sa castige trofeul. Am urmarit si eu jocurile de la Mondial si cred ca finala se va disputa intre o echipa europeana si una sud-americana" - Dorinel Munteanu.

Romania face parte din Grupa F in preliminariile pentru Europeanul din 2016, alaturi de Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulelor Feroe.

Primele doua echipe din cele noua grupe se vor califica la turneul final, la fel si formatia cel mai bine clasata pe locul trei, luand in considerare meciurile cu reprezentativele de pe locurile 1, 2, 4 si 5 din grupele respective. Celelalte opt echipe de pe locul trei vor sustine meciuri de baraj in noiembrie 2015, pentru cele patru locuri ramase, conform Mediafax.


Citeste mai multe despre   



















3606 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    da (Luni, 7 iulie 2014, 12:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    tinind cont de atarea fotbalului romanesc, de valoarea jucatorilor si a selectionerului, ar fi culmea sa ne calificam vreodata la vreo competitie cit de cit.
  • +13 (13 voturi)    
    Piți va da cu zarul... (Luni, 7 iulie 2014, 12:51)

    corvus coraX [utilizator]

    La cum merg respectivele echipe din grupă, bătălia pentru ultimul loc se va da între România și Insulele Feroe. Sunt sigur că Piți va face tot posibilul să ocupăm ultimul loc din grupă..
  • +12 (12 voturi)    
    culmea ? (Luni, 7 iulie 2014, 12:59)

    grongobar [utilizator]

    ba n-ar fi culmea de loc.problema fotbalului romanesc este Mentalitatea "jucatorilor".cata vreme scopul principal e sa fie in reviste cu profil monden,sa se afiseje cu fotomodele cu IQ similar,sa-si tureze bolizii si mai ales sa astepte ca vreun "Nea" sa aranjeze meciuri cu valize sau carnati,sansele sa vedem performanta sunt nule.
    • +2 (4 voturi)    
      Mentalitatea noastră e de ciupeală: (Luni, 7 iulie 2014, 15:42)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      să aștepți, să pregătești momentul prielnic să dai lovitura. Italienii au luat de 4 ori titlul mondial cu mentalitatea asta așa că nu-i de lepădat.
  • +3 (3 voturi)    
    dorinel uita ceva f. important... (Luni, 7 iulie 2014, 13:47)

    liviu_ [utilizator]

    il avem pe 3.14turca.... noi putem tot timpul sa facem imposibilul (mai ales cand e vorba de a ne descurca mai prost decat in mod normal)
  • +6 (6 voturi)    
    Mm (Luni, 7 iulie 2014, 14:13)

    kronk [utilizator]

    Nu va calificati nici daca ati fi singuri in grupa.Alergati de unii singuri si iesiti pe locul doi.
  • +4 (4 voturi)    
    nationala (Luni, 7 iulie 2014, 15:46)

    martorul [anonim]

    Nu ne calificat. Grecia ne va invinge, cu Ungaria nu se va mai repeta istoria, Finlanda sta mai bine fizic, ne va alerga, iar baietii vor fi obositi. Piti are un singur obiectiv: trecerea timpului si incasarea potului! El nu are capacitatea de a mobiliza jucatorii, din start isi face probe pentru a pierde: nu avem jucatori de valoare. Daca nu sunt de valoare de ce nu demisioneaza? ar pierde contractul, acesta e meciul de baza! Sa fim seriosi, patriotismul este desuet!
  • +4 (4 voturi)    
    Trebuie sa o iei metodic! (Luni, 7 iulie 2014, 16:10)

    gigi marga [anonim]

    Degeaba te uiti la ce adversari ai, clasamentul Coca-Cola si faci calcule matematice, nu o sa mearga asa!

    Inainte de a avea ambitii la nivel international, trebuie sa rezolvi problemele nationale, la nivel de liga, si pana nu ridici nivelul aici, nu ai ce spera la nationala. Cu 3..4 jucatori care joaca la cluburi valoroase poate spargi ouale, dar nu faci omleta! Nu te mai amagi cu victoriile din trecut, totul evolueaza si se schimba...

    Daca fotbalul intern se duce in jos, e de asteptat ca si cel extern sa aiba acelasi trend, si degeaba am batut Ungaria in calificarile trecute, acum o sa fie alt meci, diferit, si trebuie tratat ca atare, cu seriozitatea cuvenita.
  • 0 (0 voturi)    
    trezirea Dorinele (Luni, 7 iulie 2014, 21:53)

    OnePiece [utilizator]

    nationala Romaniei de fotbal nu mai are demuuult valoarea generatiei tale desi avem jucatori talentati.. din pacate precum s-a scris in comentariile de mai sus, selectiile din capul talentatilor ne-au adus unde suntem