Tim Krul, eroul Olandei - Cum explica momentul de inspiratie de la penaltiuri

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 6 iulie 2014, 10:25 Sport | Fotbal

Tim Krul
Tim Krul a fost introdus de Louis Van Gaal pe teren in minutul 120, ultimul al prelungirilor. Mutarea a avut menirea sa surprinda pe multa lume, insa s-a dovedit a fi pana la urma cartea castigatoare. Portarul Krul a parat doua penaltiuri si a dus Olanda in semifinalele CM de Fotbal (4-3 cu Costa Rica).

"Stiam ca daca sunt lovituri de departajare, exista sanse sa intru in joc. Deci, m-am pregatit. Mi-am indeplinit un vis si mi-am calificat tara in semifinalele CM. Dar Jasper Cillessen (n.r. - celalalt portar) a fost eroic in ultimele minute si fara el nu am fi ajuns la lovituri de departajare. Plec de multe ori pe coltul bun pentru ca pur si simplu astept ultimul moment pana sa aleg", a declarat Tim Krul, citat de Mediafax.

Reprezentativa Olandei s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale, in urma victoriei de la Salvador, din meciul cu selectionata statului Costa Rica, scor 4-3, dupa executarea loviturilor de departajare.

Dupa cele 90 de minute de joc si cele doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal 0-0. La loviturile de departajare pentru Olanda au marcat Van Persie, Robben, Sneijder si Kuyt.

Pentru Costa Rica au transformat Borges, Gonzalez si Bolanos, in timp ce Ruiz si Umana au ratat.

9788 vizualizari

• +1 (3 voturi)
    Ce am înțeles după Olanda - Costa Rica (Luni, 7 iulie 2014, 13:39)

Tescovin [utilizator]

1. Arjen Robben e un jucător excepțional, și un la fel de excepțional actor. Băiatul ăsta simulează incredibil de bine, și când nu e fault, dar chiar și când e !
    2. Ar trebui ca domnii ăia gușați din IB să ia în considerare serios ideea de a renunța la regula offside-ului, din trei motive:
    a. ar dispărea o permanentă sursă de controverse legate de arbitraj
    b. spectacolul ar avea doar de câștigat (i.e. mai mult spectacol = mai mulți bani din publicitate, ca să înțeleagă și Blatter și ai lui), eliminându-se momentele de gen coitus interruptus în care arbitrul oprește jocul când ți-e lumea mai dragă
    c. echipe precum Costa Rica, ce se bazează, într-un meci ca cel cu Olanda, în proporție de 70-80% pe jocul perfect la offside pentru a avea oarece șanse de succes, ar fi nevoite, în sfârșit, să se apuce să joace și fotbal. În acest mod poate ajung să tragă pe poartă încă din prima repriză, nu în minutul 118...
    3. Idem cu eliminarea loviturii de la 11m, altă sursă de eterne discuții din categoria „a fost sau n-a fost”. Să fie înlocuit pur și simplu su o lovitură liberă directă de la locul infracțiunii. Avantaje: