Olanda a avut nevoie de loviturile de departajare pentru a trece de Costa Rica, echipa pregatita de Louis Van Gaal impunandu-se cu 4-3 (dupa 120 de minute a fost 0-0). Meciul de pe "Arena Fonte Nova" din Salvador a fost unul dramatic, in care ambele echipe au ratat ocazii imense. In semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal, Olanda se va duela cu Argentina.

Krul, mutarea inspirata a lui Van Gaal pentru penaltiuriFoto: fifa.com

* Cu putin timp inainte de finalul celor 120 de minute, Van Gaal l-a schimbat pe portarul titular Cillessen cu rezerva Krul. Mutarea s-a dovedit a fi una inspirata, Krul reusind sa pareze doua lovituri de la 11 metri.

Penaltiuri:

Umana rateaza (Krul a parat sutul), iar Olanda se califica in semifinale

Kuyt face 4-3 cu un sut plasat

Bolanos marcheaza, cu toate ca portarul olandez a ghicit coltul (3-3)

Sneijder inscrie superb, in plasa laterala (3-2 pentru Olanda)

Gonzalez marcheaza cu un sut plasat (2-2)

Robben inscrie fara nicio emotie (2-1 pentru Olanda)

Krul pareaza sutul lui Ruiz

Van Persie trimite in poarta, langa bara (1-1)

Borges inscrie, cu toata opozitia lui Krul (1-0 pentru Costa Rica)

Echipe:

Olanda: Cillessen (Krul '120+1)- Vlaar, De Vrij, Martins Indi (Huntelaar '106), Kuyt - Blind, Sneijder, Wijnaldum - Depay (Lens '76), Van Persie, Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Costa Rica: Navas - Acosta, Gamboa (Myrie '79), Diaz, Gonzalez, Umana - Ruiz, Tejeda (Cubero '97), Borges, Bolanos - Campbell (Urena '66). Selectioner: Jorge Luis Pinto

Cartonase galbene: Martins Indi '64, Huntelaar '112 / Diaz '37, Umana '52, Gonzalez '81, Acosta '107

Arbitri: Ravsan Irmatov (Uzbekistan) - Abduxamidullo Rasulov (Uzbekistan), Bahadir Koskarov (Kargastan) - Noumandiez Doue (Coasta de Fildes).