Momentul de magie al lui Gonzalo Higuain a decis sfertul de finala dintre Argentina si Belgia, "Pumele" calificandu-se in semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal dupa ce s-au impus cu 1-0. Belgienii au fortat egalarea pe finalul partidei, insa apararea sud-americanilor a rezistat pana la urma.

Gonzalo Higuain, gol superb contra BelgieiFoto: fifa.com

* Gonzalo Higuain a fost ales omul meciului.

Cele mai importante momente ale partidei Argentina - Belgia:

90+5' Belgia trece in doua randuri pe langa gol, insa ramane 1-0

90+3' Messi scapa singur cu Courtois, insa portarul belgian salveaza cu o parada senzationala

Belgienii ataca cu toata echipa, dar fara sa puna in real pericol poarta adversarilor

85' Sutul lui De Bruyne este deviat pe langa poarta lui Romero de apararea argentiniana

83' Palacio nu ajunge la o centrare pe care scria 2-0...

66' Garay este aproape de autogol - este salvat de Romero

61' Fellaini reia spectaculos cu capul - mingea se duce aproape de poarta lui Romero

55' Cursa incredibila a lui Higuain: il ridiculizeaza pe Kompany, dar sutul sau sterge bara transversala. Ocazie imensa pentru Argentina

51' Sutul lui Higuain, din unghi, este deviat pe langa poarta lui Courtois. Atacantul argentinian a trecut pe langa dubla

42' Cea mai mare ocazie de gol a Belgiei: Kevin Mirallas trimite cu capul, putin pe langa poarta unui Romero invins

41' Messi trimite putin peste poarta dintr-o lovitura libera de la 16 metri

33' Di Maria, accidentat, este inlocuit - Argentina a pierdut unul din cei mai buni jucatori ai sai

28' Kompany se intinde si deviaza cu piciorul sutul cu mult efect al lui Di Maria

26' De Bruyne suteaza puternic, insa Romero respinge cu un reflex bun

17' Garay intervine salutar la o centrare periculoasa a belgienilor

8' Di Maria incearca o pasa catre Zabaleta, dar mingea ajunge dintr-un adversar la Higuain, iar acesta suteaza perfect, din intoarcere, la coltul lung. Nicio speranta pentru Courtois: Argentina vs Belgia 1-0

Echipe:

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta - Biglia, Mascherano, Di Maria (Perez '33) - Lavezzi (Palacio '71), Messi, Higuain (Gago '81). Selectioner: Alejandro Sabella

Belgia: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mirallas (Mertens '60), De Bruyne, Hazard (Chadli '75) - Origi (Lukaku '59). Selectioner: Marc Wilmots

Cartonase galbene: Biglia '75 / Hazard '53, Alderweireld '68

Arbitri: Nicola Rizzoli (Italia) - Renato Faverani (Italia), Andrea Stefani (Italia) - Benjamin Williams (Australia).