Germania este prima semifinalista de la Campionatul Mondial de Fotbal gazduit de Brazilia, "Panzerele" calificandu-se in penultimul act al competitiei dupa ce au trecut, scor 1-0, de Franta. Unicul gol al disputei de pe Maracana a fost marcat de Hummels (13').

Mats HummelsFoto: fifa.com

* Mats Hummels a fost declarat jucatorul meciului.

Cartonase rosii: 0-0

Distanta alergata: 100536 metri - 107696 metri.

Desfasurarea Live Text a partidei Germania - Franta:

Final de partida pe Maracana, Germania invinge cu 1-0 Franta si se califica in semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia

90+2' Sutul din unghi al lui Benzema este deviat cu mana de Neuer

90' Kroos a fost inlocuit de Kramer

87' Schurrle suteaza violent, din apropiere, mingea il loveste in plin pe Varane

85' Valbuena a parasit terenul, in locul sau a intrat Giroud

83' Ozil (a prins o zi slaba) este inlocuit de Gotze

82' Muller si Schurrle nu sunt in stare sa trimita in poarta din apropiere. Dubla ocazie pentru nemti

81' Hummels este aproape de autogol

80' Schweinsteiger primeste cartonasul galben

77' Neuer respinge cu pumnii sutul din unghi al lui Matuidi

76' Benzema intoarce un adversar, isi pune mingea pe piciorul stang, insa sutul acestuia este blocat de Hummels

75' Muller patrunde nestingherit pe partea stanga, centreaza pe pozitie viitoare, dar Varane intervine salutar

72' Sakho este inlocuit de Koscielny

69' Sutul centrare al lui Muller se duce putin pe langa poarta lui Lloris

69' Klose este inlocuit de Schurrle la nemti

Franta ataca cu intreg efectivul, dar fara a pune in real pericol poarta adversa

60' Mauidi patrunde pe partea stanga, centreaza in fata portii, dar Schweinsteiger intervine perfect si deviaza in corner

56' Kroos loveste mingea gresit dintr-o pozitie ideala, Germania a ratat sanse unei faze periculoase

54' Khedira primeste cartonasul galben

52' Ozil l-a cautat cu o pasa inapoi pe Klose, insa francezii s-au aparat foarte bine

46' Griezmann cade usor in careul germanilor, nu se dicteaza lovitura de la 11 metri

A inceput repriza a doua

Pauza pe Maracana, Franta - Germania 0-1 (Hummels '13)

42' Lovitura de cap a lui Benzema este respinsa cu abdomenul de Hummels. Francezii au cerut, nefondat, lovitura de la 11 metri

34' Valbuena (sut din unghi) si Benzema (reluare de la cativa metri) nu reusesc sa il invinga pe Neuer. Ocazie mare pentru Franta

30' Executia acrobatica a lui Howedess este deviata in corner de apararea franceza

24' Klose cere o lovitura de la 11 metri, pentru o tragere de tricou, insa centralul argentinian lasa jocul sa continue

17' Lahm intervine foarte bine la o actiune personala a lui Pogba

13' Kroos centreaza perfect dintr-o lovitura libera, iar Hummels trimite imparabil cu capul (minge a lovit transversala inainte de a intra in poarta). Franta - Germania 0-1

13' Centrarea lui Griezmann este respinsa in ultimul moment de apararea germana

7' Prima ocazie de gol a partidei: Valbuena intoarce o minge pentru Benzema, iar sutul acestuia din voleu se duce pe langa poarta lui Neuer