Echipa Belgiei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), dupa ce a invins formatia Statelor Unite cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), dupa prelungiri, marti, pe ''Arena Fonte Nova'' din Salvador, relateaza Agerpres.

Belgia, care a facut cel mai bun joc al sau de pana acum in Brazilia, s-a impus prin golurile marcate de Kevin De Bruyne (93), Romelu Lukaku (105). Golul americanilor a fost semnat de tanarul Julian Green (107), la putin timp dupa ce a intrat pe teren.

Meciul a inceput in forta si dupa 40 de secunde belgienii au ratat prima ocazie de gol, Origi scapand cu portarul, dar Howard a respins in corner cu piciorul.

Jocul a fost spectaculos, alert, cu faze la ambele parti, o posesie usor mai buna pentru americani, dar si cu mai multe faze de poarta pentru ''diavolii rosii''. In primul sfert de ora nu s-au inregistrat alte lucruri notabile, in afara faptului ca un spectator a patruns pe teren (min. 15) si s-a plimbat cateva zeci de secunde pana cand sa intervina fortele de ordine si sa-l evacueze.

Cea mai importanta situatie a americanilor s-a consumat in minutul 21, cand Dempsey a tras de la marginea careului, dar Courtois a aparat. Belgia, pe contraatac, a ratat deschiderea scorului (23), De Bruyne sutand alaturi de la 12-13 metri, din pozitie excelenta, dupa care Beasley (26) a salvat golul din fata lui Fellaini, la centrarea lui Vertonghen. Hazard (29) a tras un sut de la distanta, insa balonul a fost prins de Howard.

Klinsmann l-a pierdut pe inepuizabilul fundas dreapta Fabian Johnson, accidentat, dupa doar o jumatate de ora de joc, insa tanarul Yedlin, intrat in joc, l-a suplinit cu brio. Americanii au mai beneficiat de o situatie destul de buna, dar Jones (33) a tras pe langa din afara careului.

Prima repriza s-a incheiat cu o ocazie notabila a belgienilor, dar sutul lui De Bruyne (45+1), din marginea careului, a fost prins de Howard.

Portarul american s-a evidentiat si imediat dupa pauza, cand a scos de sub transversala mingea trimisa cu capul de Mertens (47), la centrarea lui De Bruyne. Vertonghen a centrat excelent in careu (54), dar De Bruyne si Origi nu au reusit sa trimita balonul in plasa. Presiunea belgiana a crescut, iar Origi a reluat cu capul, insa balonul a lovit bara transversala (56), dupa care Howard a respins sutul lui Vertonghen (57). La poarta cealalta, Vertonghen a blocat un sut periculos al lui Zusi (58). Fazele au alternat la cele doua porti si Mertens a ratat si el din doar cativa metri (60). Vertonghen (64) si-a incercat si el sansa de la distanta, dar portarul Tim Howard a prins in doi timpi. Witsel a trimis si el un trasor din afara portii, dar pe langa tinta (69). Origi a aparut din nou in prim plan in min. 71, dar a tras telefonat si Howard a respins. Dempsey (71, 74) a raspuns si el cu doua suturi pe poarta.

Mirallas (76) a scapat singur cu Howard, dar portarul american a deviat sutul belgianului, salvand un gol iminent. Howard a fost magistral si la sutul expediat de Hazard (79), iar la mingea expediata de Origi (85) a acordat corner. Hazard a finalizat in plasa laterala (88), dupa o contra in doi, cu De Bruyne. Howard a mai salvat o minge grea (90), la reluarea lui Kompany. Wondolowski a irosit o sansa uriasa de a aduce victoria echipei sale, dar atacantul a tras peste poarta din doar cativa metri (90+3). Arbitrul asistent a semnalizat ofsaid, complet eronat.

Belgia a deschis scorul in chiar debutul prelungirilor, cand Lukaku, proaspat intrat, a demarat pe dreapta, a centrat in careu, De Bruyne a recuperat din picioarele lui Gonzalez si a tras la coltul lung: 1-0 (93).

Americanii au iesit mai mult la atac, iar spatiile din apararea americana au fost tot mari. Lukuku l-a pus la incercare pe Howard in minutul 97, dar portarul lui Everton a salvat de la coltul scurt. Portarul american s-a remarcat din nou in fata lui Lukaku (101), iar apoi in fata lui Mirallas (104). In cele din urma, Lukaku a inchis conturile din pasa lui De Bruyne (105), pe contraatac: 2-0.

Echipa SUA a capatat din nou sperante dupa ce noul-intrat Julian Green a redus diferenta in minutul 107, dupa o pasa geniala a lui Bradley: 2-1. Echipa lui Klinsmann a avut chiar sansa egalarii, dar Jones a trimis pe langa poarta din 11-12 metri.

Lukaku (111) a mai fost blocat o data de Howard, de departe cel mai bun om al meciului.

Finalul a fost dramatic, iar Courtois a avut o interventie salvatoare in fata lui Dempsey (114), ajuns fata in fata cu goalkeeper-ul belgian, dupa op schema a echipei americane.

Dupa unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale turneului din Brazilia, Belgia, care a avut nu mai putin de 27 de suturi pe poarta, va juca in sferturile de finala cu Argentina.

Belgia - SUA 2-1 (0-0, 0-0), dupa prelungiri

Au marcat: Kevin De Bruyne (93), Romelu Lukaku (105), respectiv Julian Green (107).

Salvador, ''Arena Fonte Nova'': 51.227 spectatori

Cupa Mondiala 2014 - optimi de finala

Au evoluat echipele:

Belgia: 1. Thibaut Courtois - 2. Toby Alderweireld, 15. Daniel Van Buyten, 4. Vincent Kompany (capitan), 5. Jan Vertonghen - 8. Marouane Fellaini, 6. Axel Witsel - 14. Dries Mertens (11. Kevin Mirallas, 60), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard (22. Nacer Chadli, 111) - 17. Divock Origi (9. Romelu Lukaku, 91). Selectioner: Marc Wilmots.

Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Sammy Bossut - 3. Thomas Vermaelen, 18. Nicolas Lombaerts, 19. Mousa Dembele, 20. Adnan Januzaj.

SUA: 1. Tim Howard - 23. Fabian Johnson (2. DeAndre Yedlin, 32), 3. Omar Gonzalez, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley - 13. Jermaine Jones, 20. Geoff Cameron - 19. Graham Zusi (18. Chris Wondolowski, 72), 4. Michael Bradley, 11. Alejandro Bedoya (16. Julian Green, 105+1) - 8. Clint Dempsey (capitan). Selectioner: Juergen Klinsmann.

Rezerve neutilizate: 12. Brad Guzan, 22. Nick Rimando - 6. John Brooks, 9. Aron Johannsson, 10. Mix Diskerud, 14. Brad Davis, 15. Kyle Beckerman, 17. Jozy Altidore, 21. Timmy Chandler.

Arbitru: Djamel Haimoudi (Algeria); arbitri asistenti: Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria); arbitru de rezerva: Norbert Hauata (Tahiti)

Cartonase galbene: Cameron (18), Kompany (42).