Argentina a asteptat pana in minutul 118 golul care sa o duca in sferturile Campionatului Mondial de Fotbal, "Pumele" trecand cu 1-0 de Elvetia. Angel Di Maria a fost omul meciului, acesta inscriind dintr-o pasa perfecta a lui Lionel Messi. In prelungirile prelungirilor, Dzemaili a trimis in bara din cativa metri, echipa lui Alejandro Sabella fiind ocrotita de sansa.

Di Maria, una din vedetele ArgentineiFoto: fifa.com

Cele mai importante momente ale partidei Argentina - Elvetia:

121' Dzemaili trimite cu capul in bara, de la cativa metri. Ocazie monumentala pentru Elvetia

118' Messi patrunde frumos, ii trimite la intalnire lui Di Maria, iar acesta a inscris cu un sut la coltul lung. Argentina - Elvetia 1-0

108' Sutul violent al lui Di Maria este respins de sub bara transversala de Benaglio. Ocazie mare pentru Argentina

Se joaca pe contre in aceste momente

94' Benaglio intervine perfect la o lovitura de cap a lui Palacio

86' Rojo trimite puternic cu exteriorul, balonul ocoleste poarta lui Benaglio

78' Benaglio face minuni la un sut din apropiere al lui Messi

69' Sutul din voleu al lui Messi se duce cativa centimetri peste transversala portii lui Benaglio

68' Higuain nu gaseste spatiul portii din doar cativa metri

62' Benaglio se intinde si deviaza lovitura de cap a lui Higuain

59' Rojo trimite un sut centrare, dar Benaglio intervine cu un reflex foarte bun

53' Rodriguez trimite de la mare distanta, insa departe de poarta Argentinei

51' Drmic trimite din unghi, insa peste poarta lui Romero

42' Benaglio prinde sutul din unghi al lui Di Maria

39' Drmic scapa singur spre poarta adversa, trimite insa slab, iar Romero retine in doi timpi. Portarul Argentinei a avut partea sa de vina, ramanand intre buturi, in loc sa iasa si sa degajeze mingea

30' Garay nu ajunge la o minge trimisa pe linia careului de sase metri de Angel Di Maria. Argentina a trecut si ea pe langa gol

28' Xhaka primeste o pasa perfecta de la Shaqiri, dar sutul acestuia pe coltul scurt este respins de Romero. Ocazie mare pentru Elvetia

25' Lovitura de cap a lui Higuain se duce peste poarta lui Benaglio. Centrarea i-a apartinut lui Lionel Messi