Germania - Algeria parea inainte de fluierul de start cel mai dezechilibrat meci din optimi. Numai ca lucrurile nu au stat asa si pe teren, Algeria fiind echipa mai periculoasa in prima repriza cu ocaziile mai mari. Low schimba tactica la pauza, Schurrle ii ia locul lui Gotze, iar efectul se vede imediat in ofensiva "panzerelor", germanii domina clar finalul ratand incredibil ocazie dupa ocazie, iar meciul intra in cele doua reprize de prelungiri. Algerienii, cazuti fizic, intra slab in teren, iar Schurrle inventeaza in careul mic un calcai si M'Bolhi era invins (min 92). Africanii nu au mai avut puterea sa revina, Ozil inscrie pentru 2-0 (min 119), iar golul lui Bougherra din final vine doar ca o rasplata pentru opozitia darza facuta de echipa sa in aceasta seara.

Schurrle si Neuer, decisivi pentru nemtiFoto: bild.de

Germania se califica in sferturile competitiei unde va intalni Franta.

Neuer, Schurrle si Muller sunt remarcatii din nationala "panzerelor", iar de la algerieni s-au remarcat portarul M'Bolhi si incisivul Slimani.

Meciul dintre Germania si Algeria a semnat uimitor cu Franta-Nigeria, echipele africane dominand prima repriza si avand ocaziile mai mari, plus un gol anulat corect pentru ofsaid pentru fiecare. Ambele echipe au parut prabusite fizic pe final permitand germanilor si francezilor sa domine clar finalul si sa castige.

Bild: Schurrle si Neuer, excelenti. Restul, o rusine

A inceput repriza secunda a prelungirilor

FINAL Germania este in sferturi

min 120+1 Algeria mai are un atac, dar apararea germana respinge

min 120 GOOOL Algeria. Cei mai buni oameni ai africanilor, Feghouli si Slimani, combina, iar

Bougherra inscrie

Ozil face 2-0

min 119 GOOOL Germania. Ozil inscrie din interiorul careului dupa ce nemtii s-au jucat cu aparatorii adversi fiind la un pas sa rateze atacul

min 117 Slimani primeste o pasa pe culoar si scapa liber spre poarta lui Neuer, dar nu mai are viteza, este ajuns si deposedat corect

min 116 Doua ocazii mari in dreptul Germaniei, cu Kramer si Muller la final

Prima repriza a prelungirilor

min 109 Schimbare Germania. Kramer intra in locul lui Schweinsteiger

min 105 Algeria incearca sa revina in careul german, dar nu convinge. Nemtii se apara exact in aceste momente si nu renunta la ofensiva

Schurrle reia imparabil cu calcaiul

min 101 Ocazie uriasa pentru Algeria. Khedira respinge total aiurea o minge in careu, iar mingea sutata spre poarta lui Neuer este respinsa de Muller. Interventie decisiva.

min 96 Ozil scapa liber pe partea stanga, dar incearca inc aun dribling in careu si este deposedat

min 92 GOOOL Germania. Schurrle deschide scorul reluand cu calcaiul o centrare in careul mic

Repriza secunda

FINAL. Avem doua reprize de prelungiri

min 90+1 La faza imediat urmatoare, Schweinsteiger trimite slab cu capul in bratele portarului

min 90 Neuer a dovedit ca este cel mai bun fundas al nemtilor iesind inca o data perfect in picioarele adversarului impiedicand un dezastru pentru echipa sa. Ca sa citez un clasic, toata echipa ii datoreaza o bere bavareza:)

min 82 Muller, din nou in fata golului. Dribleaza superb un adversar dar trimite slab mingea spre poarta dintr-o pozitie din care nu a ratat d eprea multe ori in cariera

min 80 Ocazie mare Germania cu Muller in prim plan. M'Bolhi si un fundas resping suturile germanilor

min 74-76 Feghouli si Slimani pun din nou in pericol poarta lui Neuer. Nemtii au devenit mai prudenti in ofensiva pusi in garda de sarjele alegerienilor

min 65 Jucatorii sunt mai mult pe jos in aceste minute decat joaca. Algerienii par sa-si fi revenit dupa forcingul german din debutul reprizei. Introducerea lui Schurrle a impulsionat atacul german

Parada lui M'Bolhi la sutul lui Lahm

min 55 Sut excelent Lahm din afara careului, dar portarul alegerian se intinde si respinge cu degetele mingea in corner (foto)

min 49 Spectacol. Ocazii la ambele porti, cele doau echipe parand ca au renuntat total la aparare si vor sa inscrie cat mai repede

min 47 Dubla ocazie Germania. Mai intai, sutul lui Schurrle (intrat la pauza) este deviat si mingea se scurge agonizant pe langa bara. Imediat urmeaza o centrare in careu dar mingea este trimisa din 7 m cu capul direct in bratele portarului

Scumbare la pauza in echipa Germaniei: Intra Schurrle in locul lui Gotze

Prima repriza

min 41 Vine si prima mare ocazie a Germaniei. Sutul lui Kross este respins pana la Gotze care rateaza incredibil din 7 m. De remarcat si modul in care a anticipat faza M'Bolhi (vezi foto in text)

min 40 Ocazie mare Algeria dupa un sut deviat care l-a pacalit pe Neuer

min 38 Germania incearca mai mult in ultimele minute, dar algerienii ii pun rapid la respect

• Lineker: Never, ever thought I'd say this, but Germany look tactically inept.

min 32 Lovitura libera Algeria, dar Feghouli trage mult peste

• Gary Lineker @GaryLineker pe twitter The German high-line is bordering on suicidal. Cannot understand why they would play that way with Mertesacker.

Bild, taxeaza evolutia slaba a compatriotilor

min 28 Neuer este nevoit sa iasa din nou mult din poarta pentru a opri atacul algerian

Bild, despre evolutia slaba a germanilor de pana acum: Baieti, treziti-va!Aparare subreda

min 23 Ozil centreaza, dar mingea se duce periculos sub bara, M'Bolhi se intinde si acorda corner

min 19 O noua ocazie importanta pentru Algeria. Ghoulam suteaza in cros spre coltul lung, mingea trece de Neuer, dar si de poarta. Germania a trait periculos in aceste minute

Momentul pasei il gaseste pe Slimani in ofsaid

min 16 Slimani inscrie, dar golul este anulat pentru pozitie de ofsaid. reluarile confirma decizia tusierului (vezi foto in text)

min 15 Feghouli da rapid replica pe partea dreapta, patrunde in careu dar rateaza executia dintr-o pozitie buna

min 14 Sut bun Schweinsteiger dar pe directia portarului si M'Boli respinge peste

min 9 Un nou contraatac periculos al africanilor, dar apararea germana rezolva in final. Germania are posesia, dar algerienii sunt mai periculosi pe contre

min 8 Algeria, prima ocazie buna de gol. Slimani primeste o pasa in spatele apararii germane, Neuer ii iese hazardat in intampinare, Slimani alege driblingul in locul unui lob si portarul german reuseste sa-l blocheze totusi

min 3 Mustafi a fost oprit gresit pentru ofsaid dintr-o faza ce se anunta periculoasa pentru poarta algerienilor