Jose Mujica, presedintele Uruguayului, despre FIFA: "Reprezinta o banda de fii de catele"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2014, 11:40 Sport | Fotbal

José Mujica
Foto: Facebook
Jose Mujica, presedintele Uruguayului, a declarat ca FIFA este "o banda de fii de catele", dupa ce atacantul Luis Suarez a fost suspendat de forul mondial pentru ca l-a muscat de umar pe fundasul italian Giorgio Chiellini.

"FIFA este o banda de fii de catele. Ei ar trebui sa dea unele decizii, dar nu sa impuna sanctiuni fasciste ", a spus Mujica intr-un interviu acordat postului public, cu referire la suspendarea atacantului uruguayan Luis Suarez.

Joi, Comisia de Disciplina de FIFA l-a suspendat pe Suarez pentru noua meciuri, atacantul primind si o interdictie de patru luni din orice activitate legata de fotbal, dupa ce l-a muscat de umar pe fundasul italian Giorgio Chiellini la un meci din grupa D de la Cupa Mondiala.

Potrivit raportului Comisiei, "infractiunea a fost comisa direct asupra unui adversar fara sa fie lupta pentru balon, si a fost facuta intr-o maniera deliberata, intentionat si fara sa fie provocat".

Raportul adauga ca a existat "intentia de a provoca o accidentare fizica unui rival printr-o muscatura, lucru ce nu are nicio legatura cu fotbalul si încalca principiile fair-play-ului si eticii sportive".

Suarez nu va avea acces in stadioane in perioada suspendarii si va trebui sa achite o amenda de 100.000 de franci elvetieni.

Uruguayul, fara Luis Suarez, a fost eliminata de la Cupa Mondiala, fiind învinsa în optimile de finala, cu scorul de 2-0, de Columbia.


Citeste mai multe despre   























6820 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pai, (Luni, 30 iunie 2014, 12:02)

    cezy43 [anonim]

    probabil ar fi spus la fel daca un jucator de la alta nationala(Columbia de ex.), intr-o speta identica, ar fi fost iertat!
    • +2 (14 voturi)    
      domnul (Luni, 30 iunie 2014, 12:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cezy43

      presedinte mujica incurajeaza canibalismul, o fi si asta un mod de a cistiga ceva proteine, mai stii?
      • -2 (4 voturi)    
        Rusine sa te legi de Mujica. (Luni, 30 iunie 2014, 14:53)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Rusine sa te legi de Mujica.

        E un om exemplar.
        • +7 (7 voturi)    
          Un om exemplar.. (Luni, 30 iunie 2014, 16:05)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          nu face "catele" pe altii. Faptul ca are partile lui bune (cele enumerate de tine, cat si altele), nu-i da dreptul sa jigneasca pe altii. Putea sa o spuna si intr-o maniera mai eleganta, mai ales ca este presedinte. Cand Basescu vorbeste urat, sariti cu gura pe el. Altii cand vorbesc urat, sunt oameni exemplari.

          Si nu, nu-l compar pe Mujica virgula cu Basescu, dar amandoi sunt presedinti.

          Stii cine a mai zis "catele"? Mazare.. Deci sunt pe acelasi "palier" din punctul acesta de vedere.
  • -5 (17 voturi)    
    Mujica e un exemplu de Presedinte (Luni, 30 iunie 2014, 12:33)

    alex4321 [utilizator]

    Mujica e un exemplu de Presedinte.
    (are cel mai mic salariu din lume si isi
    traieste viata in continuare in casa modesta
    sa de la marginea orasului)

    Nu poti sa dai 2 etape unuia care ii rupe
    picioarele altuia si sa-l excluzi 4 luni pe altul
    pentru o muscatura care nu a cauzat nici o
    accidentare grava
    • +9 (15 voturi)    
      amesteci.... (Luni, 30 iunie 2014, 12:53)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      lucrurile si asta te face sa nu realizezi esenta pedepsei. Omul este recidivist si mai ales are probleme psihice. Cat preiveste pe cel mai sarac presedinte ,se pare ca este sarac si cu duhul !!!!!!
      • -10 (10 voturi)    
        saracul Uruguay (Luni, 30 iunie 2014, 13:42)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui asada

        De aceea nu merge treaba in tara aia, ca e presedintele "sarac cu duhul".
        José Alberto Mujica Cordano, cunoscut sub numele de El Pepe, (născut la 20 mai 1935) este un politician din Uruguay și un fost luptător de guerilla (membru Tupamaros), membru al partidului Frente Amplio și preşedintele ales al țării. José Mujica a fost ales deputat în 1994 și senator în 1999. A fost Ministru al agriculturii, resurselor animaliere şi pescuitului între anii 2005 și 2008, apoi din nou senator. José Mujica a fost ales președinte în urma alegerilor prezidenţiale din 2009 și a preluat oficiul prezidențial la 1 martie 2010. Este vegetarian, ateu și este considerat a fi "cel mai sărac președinte din lume", donându-și aproximativ 90 la sută din salariul său lunar de $12,000, organizațiilor de caritate și micilor întreprinzători.
        Daca Suarez are probleme psihice atunci trebuie sa consulte un medic, dar de ce l-au suspendat? Ce pedeapsa a primit Schumacher pentru ca i-a pus in pericol viata lui Bossis?
        • +4 (6 voturi)    
          la psihiatru, deci nu pe teren (Luni, 30 iunie 2014, 14:26)

          b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          Cred ca trebuia suspendat ca sa se trateze si ca sa nu mai muste si a patra oara.
          Ai foarte mare dreptate cand invoci alte cazuri de agresiune teribila si evidenta, precum lovitura oribila a lui Schumacher asuora lui Battiston (nu Bossis, ci Battiston, parca) din 1982. Dar faptul ca salbaticul german nu a fost pedepsit nici in meci si nici dupa meci (!!!) nu ar justifica iertarea lui Suarez.
        • +7 (7 voturi)    
          O nedreptate..nu se indreapta.... (Luni, 30 iunie 2014, 15:59)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          ...printr-o alta nedreptate. Nu pot spune ca pedeapsa este prea aspra sau nu, dar astfel de gesturi nu ar trebui tolerate nicaieri.

          I-au dat timp sa consulte un medic. Sa faca putina terapie. Daca au fost oameni care au pariat ca Suarez o sa muste, inseamna ca nu e doar o chestie intamplatoare; omu' respectiv are niste probleme psihice.
        • +5 (5 voturi)    
          consecventa (Luni, 30 iunie 2014, 16:29)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          Ramane asa cum ne-am inteles... hai sa nu amestecam lucrurile !!!!!!!! Bine??!!!
      • -7 (9 voturi)    
        Sa-l injuri pe Mujica care-si doneaza (Luni, 30 iunie 2014, 14:52)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui asada

        1.
        Sa-l injuri pe Mujica,
        un Presedinte care-si doneaza
        90% din salariu saracilor
        si nu a furat case prin Mihaileanu
        ci sta tot in casa lui modesta de la marginea orasului
        E o Rusine!

        Asta in schimb ce la noi frati de presedinti iau sute de mii de euro MITA.

        Si RUSINEA iti apartine 100% !
        • +5 (5 voturi)    
          Auzi ma.. (Luni, 30 iunie 2014, 15:54)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          ..cum sa fure case in Mihaileanu? Pai ce, stia el de zona aia?

          S cine a injurat aici? Poate ca l-a jignit, dar daca tu nu poti face diferenta intre jignire si injuratura, nu e vine nimanui, decat a ta.
        • +3 (3 voturi)    
          valabil (Luni, 30 iunie 2014, 16:31)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          Hai sa nu amestecam lucrurile si sa nu batem campii in afara subiectului !!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      ala nu e zdravan la cap (Luni, 30 iunie 2014, 18:08)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      si nu are ce cauta intre oameni normali pana nu se face bine, indiferent daca muscatura asta a fost una "usoara"... nu stiu cu cine traiesti tu in casa, dar ma intreb ce masuri ai lua tu cand copiii tai de ex ar incepe sa muste vecinii, colegii, profesorii - pe scurt: sa fie "vedeta" scolii sau/si blocului
  • +8 (10 voturi)    
    dar cei care musca oameni? (Luni, 30 iunie 2014, 12:51)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    Cum pot fi catalogati?
  • +4 (4 voturi)    
    FIFA (Luni, 30 iunie 2014, 17:00)

    Tescovin [utilizator]

    Fifa este exact o adunătură de sons of bitches, dar nu pentru că l-au suspendat pe Suarez.
  • -1 (3 voturi)    
    exact (Luni, 30 iunie 2014, 21:25)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Fifa e o grupare organizata:
    https://www.youtube.com/watch?v=DlJEt2KU33I

    Cat despre Suarez, da nu e ok sa faca asa ceva, dar suspendarea e mult prea mare. Daca musca ca Tyson intelegeam, e un pericol, dar asa cum a facut-o el e doar penibil mai ales pentru un barbat. Nu poti sa ii dai 2 pumni pt asta, e ca si cum ar veni o gagica la tine si iti urla in cap ... asa face ea dar asta nu inseamna ca ii dai 2 pumni. E vorba de decenta. Intelg ca trebuie sa vb cu el sa nu mai faca dar nu poti sa ii dai lu asta 9 luni si pe altii sa ii lasi cu 1 etapa sau nimic.