Olanda a fost la doar cateva minute de eliminarea de la Campionatul Mondial de Fotbal, echipa antrenata de Louis Van Gaal intorcand soarta meciului cu Mexic in ultimele minute (2-1). Giovani Dos Santos a deschis scorul in minutul 48, insa Sneijder (88') si Huntelaar (94' penalti) au dus "portocala mecanica" in sferturile turneului final gazduit de Brazilia.

Olanda, cu mari emotii in sferturile CMFoto: fifa.com

Cu un traseu perfect in faza grupelor (a invins, pe rand, Spania, Australia si Chile), Olanda era mare favorita in meciul cu Mexic. Lucrurile nu au stat insa asa deloc in teren, "batavii" intalnind o echipa foarte bine organizata.

Scorul a fost deschis de Giovani Dos Santos in minutul 48, iar din acest moment Olanda a fost intr-o adevarata lupta cu cronometrul. Ochoa a fost din nou senzational in poarta Mexicului, iar salvarea "portocaliilor" a venit tarziu, in minutul 88: Sneijder a egalat cu un sut cu exteriorul, din apropiere.

In prelungirile partidei (93'), Robben (foarte inteligent in aceasta faza) a profitat de neglijenta lui Rafael Marquez si a obtinut o lovitura de la 11 metri. Huntelaar l-a executat cu sange rece pe Ochoa de la punctul cu var, iar Olanda a castigat o disputa in care a fost mai aproape de eliminare decat de calificare.

Pentru un loc in semifinalele Campionatului Mondial, Olanda se va duela cu invingatoarea partidei Grecia vs Costa Rica.

Echipe:

Olanda: Cillessen - Verhaegh (Depay '56), De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, De Jong (Martins Indi '9) - Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar '76), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes '46), Layun - Herrera, Salcido, Guardado - Peralta (Hernandez '75), Dos Santos (Aquino '61). Selectioner: Miguel Herrera

Cartonase galbene: Aguilar '69, Marquez '90+2, Guardado '90+3

Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).