CM Fotbal: Olanda se califica dramatic in sferturi, dupa ce era condusa in minutul 87 (2-1 cu Mexic)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 29 iunie 2014, 20:57 Sport | Fotbal

Olanda, cu mari emotii in sferturile CM
Olanda a fost la doar cateva minute de eliminarea de la Campionatul Mondial de Fotbal, echipa antrenata de Louis Van Gaal intorcand soarta meciului cu Mexic in ultimele minute (2-1). Giovani Dos Santos a deschis scorul in minutul 48, insa Sneijder (88') si Huntelaar (94' penalti) au dus "portocala mecanica" in sferturile turneului final gazduit de Brazilia.

Cu un traseu perfect in faza grupelor (a invins, pe rand, Spania, Australia si Chile), Olanda era mare favorita in meciul cu Mexic. Lucrurile nu au stat insa asa deloc in teren, "batavii" intalnind o echipa foarte bine organizata.

Scorul a fost deschis de Giovani Dos Santos in minutul 48, iar din acest moment Olanda a fost intr-o adevarata lupta cu cronometrul. Ochoa a fost din nou senzational in poarta Mexicului, iar salvarea "portocaliilor" a venit tarziu, in minutul 88: Sneijder a egalat cu un sut cu exteriorul, din apropiere.

In prelungirile partidei (93'), Robben (foarte inteligent in aceasta faza) a profitat de neglijenta lui Rafael Marquez si a obtinut o lovitura de la 11 metri. Huntelaar l-a executat cu sange rece pe Ochoa de la punctul cu var, iar Olanda a castigat o disputa in care a fost mai aproape de eliminare decat de calificare.

Pentru un loc in semifinalele Campionatului Mondial, Olanda se va duela cu invingatoarea partidei Grecia vs Costa Rica.

Echipe:

Olanda: Cillessen - Verhaegh (Depay '56), De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, De Jong (Martins Indi '9) - Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar '76), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes '46), Layun - Herrera, Salcido, Guardado - Peralta (Hernandez '75), Dos Santos (Aquino '61). Selectioner: Miguel Herrera

Cartonase galbene: Aguilar '69, Marquez '90+2, Guardado '90+3

Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).

8108 vizualizari

• -9 (27 voturi)
    asa (Duminică, 29 iunie 2014, 21:03)

baronul stanganbuch [utilizator]

mafia fifa loveste din nou, simulare grosolana a lui robben, penalti, portughezului ii era frica ca in prelungiri pierdea aproape sigur olanda. Pacat, parca fusesera arbitraje mai bune in campionatul asta.
    • +2 (6 voturi)
      da (Duminică, 29 iunie 2014, 21:11)

Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

da englezul de la brazila - chile. A avut tupeu sa nu dea golul desi probabil 70%-80% il dadeau.
    • +2 (30 voturi)
      Daca taceai, filozof te numeai! (Duminică, 29 iunie 2014, 21:16)

gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

Arta tata! Robben un urias intre piticii din Mexic!
      Mai vine cte un roman sa-si dea cu parerea despre fotbal! Du-te ma la porumb ca la aia te pricepi! La prasit. Ca si prietenii tai mexicani, care l-au cosit pe Robben de cite ori au reusit sa-l prinda. De obicei nu-i vedeau decit spatele. Ce zici de 11 metri in prima repriza specialistule?
      • 0 (12 voturi)
        esti tare (Duminică, 29 iunie 2014, 21:41)

Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

deci mexicanii nu stiu fotbal ca vin de la prasit si Robben pt ca e inalt. Cu logica de asta poti sa te duci si tu la mondiale ca le dai gol la toti !
        Success .. .eu iti tin pumnii ...
      • -3 (9 voturi)
        da (Luni, 30 iunie 2014, 0:34)

baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

ma, tu ai doua calitarti, nu esti roman si esti si mare cunoscator de fotbal, asa mai pe la clotul strazii. Roben e un simulant ordinar, si olanda in general o echipa de brute, norocoasa deocamdata, dar tot de brute ramine, care nu are nimic in comun cu olanda din anii 70 - 80.
      • -1 (1 vot)
        Artistul Robben a simulat (Luni, 30 iunie 2014, 14:05)

b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

Ai dreptate, Robben este un artist, un virtuoz al artei simularii, dar noi vorbim de sport, de fotbal. Nu stiu daca e vorba de mafia FIFA sau de greseala arbitrului, insa ca sa dai penalty in ultimele minute ar trebui sa fie o faza foarte clara, sa nu existe nici un dubiu. Or, in faza asta nu este deloc limpede faultul, ci dimpotriva, pare mai degraba o simulare. Ca si intr-o faza petrecuta cu cateva minute inainte, la care Robben merita cartonas galben pentru simulare.
        Imi pare rau ca Olanda merge mai departe. Nu stiu exact ce sport au practicat ei ieri, dar a fost foarte plictisitor, ar fi meritat un cartonas rosu colectiv pentru joc anost.
        • 0 (2 voturi)
          Alt meci? (Luni, 30 iunie 2014, 14:39)

Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui b74cbd

Cred ca ai vazut alt meci.
          1. Mexic a fost MULT mai plictisitor decat Olanda
          2. Dupa golul mexicanilor am vazut atac doar spre poarta mexicana. Portocalele s-au miscat frumos, desi poate nu chiar atat de spectaculos cum vrea toata lumea. De parca brazilienii s-au miscat tare frumos cu o seara inainte.
          3. Pare o simulare...dar daca NU este?
          4. Nu-ti mai para rau...Olanda e din Europa, iubim Olanda...e singura care sta cu parul pe noi cand e vorba de justitie...asa sa faca...pana nu dispare ireversibil justitia de tip nastase, sa stea cu ochii pe noi ca pe butelie.
          HAI OLANDA, favorita mea la acest campionat. Aici am fost subiectiv :)
  • +12 (22 voturi)
    mare noroc (Duminică, 29 iunie 2014, 21:06)

muciflenduri [utilizator]

Noroc cu Robben, a fost singurul olandez care chiar a jucat, ceilalti incercau doar sa ii dea mingea si sa faca el ceva cu ea.
    Van Persie a jucat in rolul omului invizibil, nu cred ca a atins mingea in a doua repriza.
    Una peste alta, s-a terminat cu bine.
    Hai Europa.
    • -6 (26 voturi)
      jucat ? sau simulat (Duminică, 29 iunie 2014, 21:09)

Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

trebuia sa ia galben la primu si inca unu la asta. Cum puteti sa ziceti ca a jucat cand simuleaza cu nesimtire in careu cersind la 11m ? Daca juca bine dadea el gol nu cersea ca "e mai bun"
      • +1 (7 voturi)
        vedere selectiva (Luni, 30 iunie 2014, 0:29)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

Probabil tu ai vazut alt meci. 'La primul', s-a ridicat, a incercat sa continue faza si s-a impiedicat de piciorul mexicanului.
        La al doilea a simtit ca e calcat si a amplificat caderea. Nu a fost un penalty clar (asa cum a fost acel dublu fault din prima repriza) dar nici nu poti spune ca a fost inventat de catre arbitru.
          vedere emotionala (Luni, 30 iunie 2014, 14:12)

b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

Se pare ca te-au coplesit emotiile. Robben chiar a simulat "la primul", s-a ridicat cu mainile pe sus strigand catre arbitru. Si a simulat si la al doilea, nici macar nu s-a impiedicat de piciorul lui Marquez, ci si-a luat avant si a sarit . Arbitrul a muscat momeala si asa a ajuns in sferturi o echipa cu un joc urat. Ma refer si la meciul cu Chile, si la cel cu Australia si la prima repriza cu Spania
      • -2 (4 voturi)
        ....... (Luni, 30 iunie 2014, 7:43)

sabo [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

simulare! s-a aruncat imediat! urmariti! e pacat de munca mexicanilor! iar arbitrii care nu au jucat fotbal mereu vor fi trasi pe sfoara!
  • +2 (32 voturi)
    Olanda va fi campioană. (Duminică, 29 iunie 2014, 21:11)

gabor [utilizator]

Olanda va fi campioană.
    • +3 (9 voturi)
      nah (Duminică, 29 iunie 2014, 22:20)

ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gabor

SUA!
      Doamne fereste ! (Luni, 30 iunie 2014, 14:14)

• 0 (8 voturi)
      A doua repriza (Luni, 30 iunie 2014, 0:31)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui double.cc

Tu ai vazut a doua repriza, sau ai plecat dupa primele 45 de minute?
      Dupa acel gol venit din senin, n-au facut decat sa se apere. Olandezii desi au jucat lamentabil macar au fost cei care au tot incercat sa atace.
  • +6 (16 voturi)
    Nedrept (Duminică, 29 iunie 2014, 22:22)

adi_b_razzor [utilizator]

La meciuri ca asta imi vine sa ma las de fotbal... Sau cel putin sper sa-i loveasca "karma" pe echipele de vedete Brzilia si Olanda... Ambele au jucat lamentabil, aproape de jena sau repros, "noi ar trebui sa jucam la Campionat direct din semifinale, draga...". Mexic si Chile meritau cu mult mai mult.
  • -2 (12 voturi)
    ciocu mic (Luni, 30 iunie 2014, 0:03)

hcoanda [anonim]

Din lanul de porumb psd-ist asa se vedea: ca mancaciosii de ardei iute au fost mai buni.Adevarul e altul: in repriza a doua, dupa ce au luat golul, batavii i-au cam masacrat pe micuti.Daca se ducea in prelungiri, olandezii mai bagau 2-3.
    Daca vreti luati statistica: POSESIE 55 -45, suturi la poarta 14-12, suturi pe poarta 8-7 pentru portocalii, cornere 10-2 si ATENTIE: Faulturi 12-8 si cartonase galbene 3-0 "pentru" mexic..Meeseria au invatat-o prin tari de astea mai civilizate gen Franta, Spania, Italia, Anglia,etc.
  • 0 (6 voturi)
    apropiere (Luni, 30 iunie 2014, 9:17)

Bazil [utilizator]

Golul lui Sneijder nu a fost "din apropiere". A tras cu sete din afara (cam 1-2 m) careului de 16m. Chiar daca uneori lasa impresia ca joaca in dorul lelii, olandezii au meritat victoria. Parerea mea.
  • +1 (5 voturi)
    Bleah... (Luni, 30 iunie 2014, 10:27)

AlexM [anonim]

Fotbalul nu se dezminte. Joaca o echipa incantatoare, de artisti visatori (Mexic) cu una de "celebrali", tacticieni, cotonogari, atleti puternici + 1 simulant de frunte (teleghidatul Robben). La final, pagubitii suntem noi, care in meciul (meciurile) urmatoare o sa-i vedem pe blonzii muschiulosi. Artistii pleaca acasa.
  • 0 (4 voturi)
    A fost penalty (Luni, 30 iunie 2014, 13:43)

CetateanLogat [utilizator]

Decizia arbitrului a fost una corecta. Daca priviti fotografiile de la link-ul de mai jos, veti vedea ca varful bocancului lui Robben (de culoare galben-deschis, in prima fotografie) se afla sub bocancul aparatorului mexican (nu se mai vede in ultima fotografie).

Cele trei fotografii au aceiasi rezolutie. In prima fotografie, bocancul lui Robben are lungimea de 7 diviziuni (este vizibil in totalitate). In fotografia a treia se mai vad doar 5 si 1/2 diviziuni, restul (partea de culoare galben-deschis a bocancului lui Robben) se afla sub bocancul aparatorului mexican.