Echipa Ecuadorului a invins formatia Hondurasului cu scorul de 2-1 (1-1), vineri, pe Arena da Baixada din Curitiba, in Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie). Sud-americanii s-au impus prin ''dubla'' lui Enner Valencia (34, 65), dupa ce Hondurasul a deschis scorul printr-un fost jucator in Liga I, Carlo Costly (31). Meciul a fost alert inca de la debut, dar jucatorii ambelor echipe au comis destule erori. Prima ocazie a fost semnata de hondurianul Boniek Garcia (6), al carui sut a fost retinut de portarul Dominguez.

Ecuadorienii au irosit o sansa uriasa de a deschide scorul, prin Enner Valencia (20), care a evitat pasul la ofsaid si a scapat singur cu portarul, dar a tras pe langa tinta.

Ratarea lui Bernardez (27), care a trimis cu capul pe langa poarta, avea sa prefigureze golul Hondurasului: fundasul Guagua a gresit la o minge lunga, Costly, fostul atacant al echipei FC Vaslui, a preluat si l-a invins pe Dominguez cu un sut la coltul scurt: 1-0 (31).

Doar trei minute au avut hondurienii avantaj pe tabela, pentru ca Enner Valencia a trimis in plasa o centrare a lui Paredes, usor deviata de un fundas: 1-1 (34).

Finalul primei parti a apartinut centro-americanilor, care au ratat doua ocazii mari de a intra in avantaj la pauza. Mai intai, Bernardez a tras puternic din lovitura libera de la circa 30 de metri (45+1), dar portarul Dominguez a respins in corner. Apoi, Costly a reluat cu capul o centrare, dar balonul a lovit bara, iar apoi a fost introdus in plasa de Bengtson, cu mana, atacantul hondurian fiind si in pozitie de ofsaid, astfel ca golul a fost anulat.

Partea a doua a meciului a inceput cu Honduras in atac, iar Beckeles a tras la vinclu (46), dar Dominguez a fost la post. Portarul ecuadorian a fost atent si al sutul din intoarcere al lui Bengtson (60), acordand corner.

Dominarea Ecuadorului a fost materializata si pe tabela de marcaj in minutul 65, cand W. Ayovi a centrat din lovitura libera, iar Enner Valencia s-a inaltat si a inscris un frumos gol cu capul: 1-2. Atacantul sud-american a ajuns la trei goluri marcate la Mondialul brazilian.

Hondurienii au incercat sa egaleze, dar sansa nu le-a suras, mai periculosi fiind ecuadorienii, prin Enner Valencia, din lovitura libera, balonul fiind retinut de portar (85).

Ecuadorienii pastreaza sanse de calificare in optimi dupa acest succes, a doua echipa care trece de grupa, dupa Franta, urmand sa se decida la distanta, dintre Ecuador si Elvetia.

Pentru prima oara in 20 de ani, jucatorii cu nr. 13 au marcat in acelasi meci la Cupa Mondiala, dupa Rudio Voeller si Georges Grun, in optimile editiei din 1994, in meciul castigat de Germania cu 3-2 in fata Belgiei.

Ultimele partide din Grupa E se vor juca pe 25 iunie, de la ora 23,00: Honduras - Elvetia (la Manaus) si Ecuador - Franta (la Rio de Janeiro).

Sursa: Agerpres