Brazilia si Mexic au oferit o partida spectaculoasa dar fara rezultate pe tabela de marcaj. Ocaziile au fost impartite intre cele doua echipe, la fel ca si momentele de dominare, iar portarul mexican Ochoa a reusit un meci fantastic, salvand echipa in multe situatii. In primul meci din faza grupelor, Brazilia a invins Croatia cu scorul de 3-1, prin golurile marcate de Neymar (29 si 71 din penalti) si Oscar (92), respectiv autogol Marcelo (11). Mexic a debutat cu o victorie impotriva Camerunului, prin golul marcat de Peralta (61).

Brazilia-MexicFoto: Captura TVR1

Desfasurarea partidei:

90'+3 Final de partida. Brazilia si Mexic au oferit un meci spectaculos, dar fara goluri.

90' De la margine se arata 3 minute de prelungire.

89' Sut Guardado din coltul careului, mingea cade pe plasa portii.

86' Ochoa scoate spectaculos lovitura de cap a lui Thiago Silva din 5 metri.

84' Ultimele schimbari in cele doua echipe: Raul Jimenez intra in locul lui Giovani dos Santos, iar Oscar ii lasa locul lui Willian.

81' Lovitura libera de la 25 de metri, Giovani dos Santos trage in zid.

77' Marco Fabian ii ia locul lui Hector Herrera.

76' Jo suteaza din unghi departe de poarta lui Ochoa.

74' Prima schimbare la mexicani: Javier Hernandez intra in locul lui Peralta.

69' Neymar preia pe piept centrarea lui Bernard, in interiorul careului, sutul sau fiind scos de langa bara de Ochoa.

68' A doua schimbare in echipa Braziliei, Fred ii lasa locul lui Jo.

63' Sut Neymar din lovitura libera de la distanta, mingea se duce la jumatate de metru de vinclu.

62' Vazquez vede cartonas galben.

59' Aguilar primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Bernard.

57' Mexicul preseaza, iar Hector Herrera suteaza si el peste transversala.

55' Vazquez trage si el de la distanta, putin peste poarta lui Julio Cesar.

53' Sutul lui Guardado, deviat de Thiago Silva, trece pe deasupra portii braziliene.

48' Bernard patrunde pe partea dreapta si centreaza in fata portii, de unde Rodriguez respinge in corner din fata lui Neymar, care avea de indeplinit o simpla formalitate.

46' Incepe repriza secunda. Brazilia efectueaza prima schimbare, Bernard il inlocuieste pe Ramires.

PAUZA

45'+1. Cuneyt Cakir pune capat primei reprize.

45' Ramires vede primul cartonas galben al partidei, dupa un fault la Paul Aguilar. Arbitrul de rezerva arata un minut de prelungire.

44' Paulinho rateaza o ocazie uriasa, sutand din cativa metri in portarul Ochoa, dupa o lovitura libera executata de Neymar.

41' Vazquez suteaza din afara careului, putin pe langa poarta lui Julio Cesar.

35' Corner executat de Neymar, Fred loveste mingea cu capul, dar Ochoa prinde.

29' Sut de la distanta trimis de Ramires, Ochoa retine fara probleme.

26' Ocazie mare pentru Brazilia. Neymar reia cu capul din centrarea lui Dani Alves, Ochoa se intinde si scoate de langa bara.

24' Sut de la marginea careului trimis de Hector Herrera, putin peste transversala lui Julio Cesar.

21' Pasa lunga in fata portii a lui Dani Alves, dar Fred este surprins din nou in offside.

17' Inca o lovitura libera pentru Brazilia, fundasii mexicani resping.

13' Dani Alves scapa fara cartonas galben dupa un fault asupra lui Guardado.

10' Oscar patrunde in stanga si centreaza pentru Fred, aflat insa in offside, care reia in plasa laterala.

6' Lovitura libera pentru Brazilia de la 35 de metri, David Luiz suteaza in blocaj.

3' Corner pentru Mexic dupa ce fundasii brazilieni au respins in corner, dupa o lovitura libera executata de Guardado.

1' Arbitrul Cuneyt Cakir fluiera startul partidei.

Echipele de start:

Brazilia:12. Julio Cesar - 2. Dani Alves, 3. Thiago Silva (capitan), 4. David Luiz, 6. Marcelo - 16. Ramires, 8. Paulinho, 17. Luiz Gustavo - 11. Oscar, 10. Neymar - 9. Fred Selectioner: Luiz Felipe Scolari.

Mexic: 13. Guillermo Ochoa - 2. Francisco Javier Rodriguez, 4. Rafael Marquez (capitan), 15. Hector Moreno - 22. Paul Aguilar, 23. Jose Juan Vazquez, 18. Andres Guardado, 6. Hector Herrera, 7. Miguel Layun - 10. Giovani Dos Santos, 19. Oribe Peralta Selectioner: Miguel Herrera.

Arbitri: Cuneyt Cakir (Turcia) - Bahattin Duran (Turcia), Tarik Ongun (Turcia) - Svein Moen (Norvegia)