VIDEO CM Fotbal: Spania - Olanda 1-5/ Umilinta pentru campioana mondiala

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 13 iunie 2014, 21:10 Sport | Fotbal

Robben, letal contra Spaniei
Foto: fifa.com
Spania a ratat total debutul la Campionatul Mondial de fotbal, campioana lumii fiind umilita de Olanda, scor 5-1. Batavii au fructificat aproape fiecare atac, profitand de o aparare foarte slaba a ibericilor (cuplul central format din Sergio Ramos si Gerard Pique a fost calcaiul lui Ahile pentru echipa pregatita de Vicente del Bosque).   

Echipe:

Spania:
Casillas - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (Pedro '63), Xavi, Busquets - David Silva (Fabregas '78), Diego Costa (Torres '63), Iniesta. Selectioner: Vicente del Bosque

Olanda: Cillessen - Vlaar, De Vrij (Veltman '77), Martins Indi - Janmaat, De Guzman (Wijnaldum '62), Sneijder, De Jong, Blind - Van Persie (Lens '79), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Cartonase galbene:
Casillas '67 / De Guzman '25, De Vrij '40, Van Persie '66.



Statistica partidei Spania - Olanda:

Actiuni de poarta: 9-13
Ocazii de gol: 6-11
Pase complete: 544-318
Cornere: 4-1
Off-side: 5-5
Mingi recuperate: 29-43
Mingi pierdute: 70-58
Cartonase galbene: 1-3
Cartonase rosii: 0-0
Distanta alergata: 102044 metri - 109387 metri
Posesia mingii: 57%-43%.

* Robin Van Persie a fost ales omul meciului.


Cele mai importante momente ale partidei Spania - Olanda
:

90' Torres rateaza inexplicabil din apropiere, Spania a ratat sansa golului doi

88' Casillas intervine salutar in doua randuri, Olanda a trecut pe langa golul sase

80' Robben il pierde pe drum pe Sergio Ramos, se disteaza inca o data cu apararea adversa si inscrie din apropiere. Spania - Olanda 1-5

72' Casillas rateaza o preluare simpla, Van Persie intercepteaza si inscrie. Spania - Olanda 1-4

69' Sutul lui Van Persie este respins cu piciorul de Casillas

64' Lovitura libera pentru Olanda, Sneijder centreaza perfect, Casillas este faultat de Van Persie, iar De Vrij inscrie cu capul. Spania - Olanda 1-3

60' Actiune superba a Olandei, mingea trece pe la Robben, iar de la acesta la Van Persie - cel care trimite in transversala

53' Blind il gaseste senzational pe Robben, iar acesta inscrie la coltul lung, dupa ce i-a ridiculizat pe Pique si pe Sergio Ramos. Spania - Olanda 1-2

44' Van Persie inscrie cu o lovitura de cap, din plonjon, Casillas a fost surprins iesit dintre buturi. Spania - Olanda 1-1

43' Iniesta isi arata geniul, il gaseste incredibil pe David Silva, insa acesta incearca o "scarita" si iroseste o ocazie imensa

27' Xabi Alonso suteaza in dreapta portarului si deschide scorul din lovitura de pedeapsa

26' Xavi reuseste inca o pasa de geniu, iar Diego Costa obtine o lovitura de la 11 metri

20' David Silva intarzie sutul, iar defensiva batava isi face treaba

13' Diego Costa este lansat bine, insa se incurca in minge si este blocat de apararea olandeza

8' Sneijder scapa singur cu Casillas, insa portarul campioanei mondiale en-titre respinge cu un reflex bun. Faza a semanat cu cea din finala din 2010, atunci cand tot Casillas l-a blocat pe Robben


Spania vs Olanda
Victorii Spania: 5
Victorii Olanda: 5
Remize: 1
Goluri marcate: 17-16.


GRUPA B: Spania, Olanda, Chile, Australia

Programul meciurilor:

13 iunie, Spania - Olanda 1-5

14 iunie, Chile - Australia, 01:00, TVR 1
18 iunie, Australia - Olanda, 19:00, TVR 1
18 iunie, Spania - Chile, 22:00, TVR 1
23 iunie, Australia - Spania, 19:00, TVR 1
23 iunie, Olanda - Chile, 19:00, TVR 1.


Citeste mai multe despre   























20587 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    alta hotie :( (Vineri, 13 iunie 2014, 22:28)

    zaboo [utilizator]

    arbitrajul e sub orice critica ... RUSINE!!
    • +11 (13 voturi)    
      Se poate (Vineri, 13 iunie 2014, 23:54)

      Somnorosul [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      si fara arbitru...
      Del Bosque mai bine ar cauta alti fundasi
      • -3 (7 voturi)    
        nu mereu (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:43)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Somnorosul

        si nu e nicio justificare asta
  • +2 (16 voturi)    
    Alt penalty trucat! (Vineri, 13 iunie 2014, 22:43)

    Metec [utilizator]

    Am inteles ca Brazilia a castigat in urma unui penalty trucat, acum Spania pare sa fi facut la fel. Pana la urma, ma intreb, nu cumva campionatul nostru e in trendul mondial?!
    • -3 (5 voturi)    
      La brazilieni era penalti,la spanioli nu (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 11:38)

      szisszo [anonim] i-a raspuns lui Metec

      Deci la meciul braziliei a fost tras jos clar atacantul de aparator in careu,la spaniol se vede clar ca Diego Costa a calcat intentionat pe piciorul aparatorului lasandu-si sa alunece piciorul cu piciorul aparatorului
  • +9 (21 voturi)    
    Hai Olanda (Vineri, 13 iunie 2014, 22:47)

    florin [anonim]

    ...
  • -5 (17 voturi)    
    CM (Vineri, 13 iunie 2014, 22:48)

    Kronk [anonim]

    E deja suspect.Arbitrii organizeaza finala Br-Sp?
  • -1 (11 voturi)    
    Hai... (Vineri, 13 iunie 2014, 22:52)

    sigi [utilizator]

    ...sa le mai dam o sansa arbitrilor.Sa vedem in meciurile urmatoare cum procedeaza.
    • -3 (7 voturi)    
      da' nu ei sunt de vina (Vineri, 13 iunie 2014, 23:20)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sigi

      ci aia care fac regulile, daca fac unele mai bune, avem obiectivitate si nu ne jelim dupa.. nu avem, atunci noi urlam oe forumuri si aia pleaca acasa cu punctele
  • +16 (24 voturi)    
    Senzational! (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:04)

    potaissa [utilizator]

    Un meci perfect al portocalei mecanice. Superb!!
    • +8 (12 voturi)    
      nu stiu daca senzational (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:49)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      dar stiu ca n-au iertat nimic
  • +1 (11 voturi)    
    Piturca ... (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:06)

    Ciprian [anonim]

    sa mai zica cineva ceva dupa ce Olanda a batut campioana mondiala si europeana en titre cu scorurile similare cu care ne-au batut tur-retur.
    • +3 (5 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 6:20)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      romania e practic vicecampioana mondiala si europeana? atunci algeria ce e?
  • +11 (17 voturi)    
    CM (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:07)

    kronk [anonim]

    Tiki-taka a decedat.Imi pare rau ca nu a fost 6-1.
  • +13 (17 voturi)    
    Echipa obosita (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:33)

    muciflenduri [utilizator]

    Spania a aratat ca o adunatura de dribleori, plimbau mingea de colo-colo, fara nicio perspectiva, fara niciun tel.
    Sunt indragostiti de statistici si vor ca la final de meci sa aiba sute si sute de pase de 3m.
    Fiecare spaniol insista sa se bage intre 4 olandezi, ca sa arate cate de sexy paseaza de la unul la altul.
    Ca sa fie treaba buna, e si Casillas atat de depasit de situatie incat probabil si Prunea s-ar descurca ceva mai bine, daca ar sti spaniola.
    • -3 (5 voturi)    
      dA (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 2:11)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Da, mi-au amintit de campionatul judetean, pe care il vedeam in Ro inainte de '89......
    • +3 (7 voturi)    
      tiki-taka (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 9:56)

      Remington_Steele [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Asta e stilul absolut plictisitor pe care il practica Barcelona de ani de zile cu 345.934 de pase pana sa ajunga la poarta adversa, iar pasa 326.721 ajunge la portarul propriu. Iar stilul asta s-a vazut ca nu functioneaza asa bine si in alta parte. Vezi Bayern care are destui jucatori nemultumiti de stilul Guardiola.
  • +10 (14 voturi)    
    fuentes (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 1:27)

    quetzal [utilizator]

    ce s-a intamplat, s-o fi terminat potiunea magica a doctorului Fuentes? Sau o fi baut-o Nadal pe toata la Roland Garros :)
  • +5 (13 voturi)    
    avea dreptate mourinho... (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 4:18)

    exilatul [utilizator]

    cind il tinea pe tusa pe casillas...primul gol e al lui, al treilea si al patrulea la fel.......
    • +2 (2 voturi)    
      da' ce e tenis de doar un singur vinovat ? (Duminică, 15 iunie 2014, 11:38)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      mijlocasii defensivi, fundasii ce au pazit, au avut zi libera ? intr-un sport colectiv nu e fayr-play dar nici corect sa acuzi doar un singur sportiv in cazul unui esec, vinovat e tot sistemul, selectie, antrenor si jucatori.
    • +1 (1 vot)    
      nimic mai FALS (Luni, 16 iunie 2014, 13:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      1 - primu gol nu a fost vina lui. era situatie de 1 la 1... daca iesea sau nu la cum a dat persie tot si-o lua.
      2 - golu 3 a fost fault in atac. citeste reegulamentul fifa (in special careu ala mic) si uitete la reluare si mai discutam)
      3 - golu 4 a fost vina lui.
      4 - murinho a facut asta cu 2 ani in urma... e ca si cand m-ai baga pe mine la puscarie ca tu crezi ca o sa omor pe cineva in 2 ani... e aberanta afirmatia ta... cu atat ai mult cu cat real ramanea iar in semifinale daca nu era el.
      5 - sa-mi arati te rog un portar care nu a gresit...
      6 - d c nu zice nimeni nimic de fundasii centrali care au gresit mult mai mult... aici ca sa nu mai pun ca daca iau in calcul stopurile aiurea are jucatorilor de camp atunci ar trebui sa stea pe banca 99% din jucatorii lumii....
      da casillas a gresit la golu 4 dar este ABERANT sa spui ca portughezu avea dreptate, sau ca e infrangerea vina lui sau alte lucruri de genu asta.
  • +3 (7 voturi)    
    Totusi... (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 18:28)

    cosminho10 [anonim]

    Olanda n-a castigat inca nimic. Spania nu a pierdut inca nimic. Emotiile din 2010 o sa ramana forever pentru spanioli, nu o sa fie sterse niciodata. Citeam un articol spaniol in care zicea un jurnalist ca acestei echipe o sa sa ii fie etern recunoscator pentru ce a oferit in ultimii 6 ani.
    Da, e adevarat, e un scor mare si trebuie facute multe analize pentru a vedea ce e de reparat, daca e ceva de reparat. Eu zic ca da, se poate remedia situatia, si daca se activeaza ca in finala de la euro 2012 cu Italia, eu indraznesc sa zic ca in optimi o lasa acasa pe Brazilia, la ea acasa. Nu-s sigur ca o sa castige neaparat trofeul dupa...
    Repet, Olanda inca nu a castigat nimic.. Sper sa nu faca ca in 2008 cand a inceput cu un 3-0 cu Italia(campioana mondiala en-titre) si 4-1 cu Franta(vicecampioana mondiala en-titre) si apoi a plecat acasa in sferturi eliminata fiind de Rusia. Ar fi trist si de fapt, ar fi intr-un fel tipic olandez.
    • -2 (4 voturi)    
      Bun (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 20:22)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui cosminho10

      dar tu ai vazut meciul? In forma asta Spania are sa piarda toate meciurile din grupa....
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar... (Luni, 16 iunie 2014, 13:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        spania a jucat prost in repriza secunda... aici as pune mai ales din cauza psihicului.
        in principiu fundasii centrali au fost praf...

        daca isi revin psihic si joaca ca in prima repriza au sanse sa ajunga departe.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 15 iunie 2014, 19:09)

    rerenenegate [utilizator]

    Am incercat si eu sa ma uit la meciul asta, vreo 20 min. am rezistat. Tot ce am observat e ca majoritatea jucatorilor (culmea chiar arbitrul) aveau adidasi galbeni stralucitori - probabil asa e moda.

    De ce nu va duceti si voi sa jucati un fotbal pe maidan - chiar nu e un sport asa complicat...