Dupa 12 ani de asteptare, Real Madrid si-a trecut in palmares a zecea Liga a Campionilor, echipa lui Carlo Ancelotti castigand cu 4-1 finala cu Atletico Madrid. Sergio Ramos a pastrat vie speranta galacticilor, fundasul egaland in minutul 93' (scorul a fost deschis de Godin 36'). In prelungiri, Realul s-a dezlantuit, iar golurile lui Bale (110'), Marcelo (118') si Cristiano Ronaldo (120') au stabilit invingatoarea.

Real Madrid a castigat zece trofee Champions League. Sezoanele in care galacticii s-au impus: 1955–56, 1956–57, 1957–58, 1958–59, 1959–60, 1965–66, 1997–98, 1999–2000, 2001–02 si 2013-2014.

Desfasurarea Live Text a partidei Real Madrid - Atletico Madrid:

Final de partida la Lisabona: Real Madrid - Atletico Madrid 4-1, galacticii si-au trecut in cont a zecea Liga a Campionilor

120' Ronaldo transforma lovitura de la 11 metri, iar scorul devine 4-1 pentru Real Madrid

120' Penalti pentru Real Madrid, dupa un fault al lui Godin asupra lui Ronaldo

118' Sutul lui Marcelo, in diagonala, il invinge pe Courtios....Real Madrid - Atletico Madrid 3-1

114' Casillas iese inca o data gresit pe o centrare, dar sutul lui Tiago se duce peste poarta

110' Angel Di Maria patrunde pe stanga, suteaza cu exteriorul, Courtois respinge, iar Bale inscrie cu capul, din apropiere. Real Madrid - Atletico Madrid 2-1

108' Sutul deviat al lui Luka Modric este aparat de Courtois

A inceput a doua repriza de prelungiri

S-a incheiat prima repriza de prelungiri: Real Madrid - Atletico Madrid 1-1

101' Ronaldo trimite in zid dintr-o lovitura libera

100' Gabi primeste cartonasul galben

Realul conduce ostilitatile, dar fara actiuni importante de poarta

A inceput prima repriza de prelungiri

Finalul celor 90 de minute: Real Madrid - Atletico Madrid 1-1

90+3' Sergio Ramos egaleaza cu o lovitura de cap, Real Madrid egaleaza la una din ultimele faze

S-au aratat cinci minte de prelungire

90+1' Sutul lui Sosa nu ii pune probleme lui Casillas

86' Koke primeste cartonasul galben

84' Inca o ocazie mare pentru Real: Courtois retine insa pana la urma mingea

83' Alderweireld i-a luat locul lui Filipe Luis la Atletico

79' Morata i-a luat locul lui Benzema

78' Bale rateaza total sutul, galezul a ratat o ocazie imensa

75' Ronaldo trimite acrobatic, dar mingea capata inaltime si ocoleste poarta lui Courtois

74' Juanfran primeste cartonasul galben

73' Sutul puternic al lui Bale se duce aproape de poarta lui Courtois

73' David Villa primeste cartonasul galben dupa ce l-a faultat pe Casillas

71' Bale preia cu mana si rateaza astfel o ocazie importanta pentru Real Madrid

67' Actiune cursiva a Realului, mingea ajunge la Isco, insa sutul acestuia se duce pe langa poarta

66' Iese Raul Garcia, iar in locul sau a intrat Sosa

62' Centrarea lui Sergio Ramos nu este ajunsa de Cristiano Ronaldo si Karim Benzema. Realul a trecut pe langa egalare

Atletico preseaza puternic in aceste momente, echipa lui Diego Simeone cauta golul doi...

59' Au intrat pe teren Marcelo si Isco, au parasit terenul Coentrao si Khedira la Real Madrid

57' Sutul deviat al lui Adrian se duce pe langa poarta lui Casillas, ocazie importanta pentru Atletico Madrid

54' Courtois respinge de sub transversala sutul lui Ronaldo dintr-o lovitura libera

53' Miranda primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Di Maria

51' Raul Garcia suteaza din afara careului mare - balonul se duce peste poarta lui Casillas

Se joaca pe contre in aceste momente

A inceput repriza a doua a finalei Champions League

Pauza pe "Estadio da Luz": Real Madrid - Atletico Madrid 0-1

45+1' Khedira este avertizat cu galben pentru un fault asupra lui David Villa

41' Lovitura de cap a lui Adrian se duce putin peste poarta lui Casillas, ocazie de 2-0 pentru Atletico

36' Casillas iese gresit pe o centrare, iar Godin inscrie cu capul, cu toata opozitia portarului Realului...Atletico Madrid conduce cu 1-0

32' Actiune individuala senzationala a lui Bale, dar acesta rateaza tinta din doar cativa metri. Ocazie monumentala a Realului...

28' Sutul cu mult efect al lui Ronaldo, dintr-o lovitura libera, este retinut de Courtois

27' Raul Garcia primeste cartonasul galben, iar Sergio Ramos il copiaza pentru proteste

26' Sergio Ramos loveste gresit o minge, iar aparatorul Realului a fost aproape de autogol

23' Lovitura libera a lui Modric se opreste in bratele lui Courtois

Se joaca mai mult la centrul terenului, jocul este tacticizat

21' Courtois retine fara nicio emotie o centrare

14' Raul Garcia suteaza puternic, dar mingea se duce departe de spatiul portii lui Casillas

13' Centrarea lui Di Maria este prea lunga, iar Benzema nu ajunge

10' Diego Costa paraseste terenul prematur, accidentarea nu s-a vindecat complet, iar atacantul a fost inlocuit cu Adrian

8' Diego Costa pune presiune pe apararea Realului, dar pana la urma faza ramane fara rezultat pe tabela

6' Calcaiul lui Benzema nu trimite mingea pana la Bale, prima actiune mai importanta a finalei

A inceput partida de pe "Estadio da Luz"

Echipe:

Real: Casillas - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Coentrao - Di María, Khedira, Modric - Bale, Cristiano Ronaldo, Benzema (4-3-3)

Atletico: Courtois - Juanfran, Godín, Miranda, Filipe - Tiago, Gabi, Koke, Raúl García - Villa, Diego Costa (4-4-2).

Arbitru: Björn Kuipers, ajutat de Sander van Roekel si Erwin Zeinstra (toti din Suedia).