VIDEO FC Barcelona a anuntat despartirea de Carles Puyol: "Multumim, capitane!"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 mai 2014, 11:35 Sport | Fotbal

Carles Puyol o paraseste pe Barcelona
Foto: fcbarcelona.com
A cucerit 21 de trofee alaturi de echipa de pe "Camp Nou", fiind unul din jucatorii emblematici ai catalanilor din ultimul deceniu. Carles Puyol a ajuns la finalul aventurii in tricoul Barcelonei, campioana Spaniei anuntand, pe site-ul oficial, despartirea de fostul sau capitan.

Pe 15 mai, Barcelona va organiza o conferinta de presa in care Puyol isi va anunta retragerea.

Carles s-a legitimat la club in anul 1995, fiind unul din copiii crecuti in centrul de la "La Masia".

In 1999, Puyol a facut pasul la prima formatie a catalanilor, acolo unde a cucerit toate trofeele posibile.
 
"Multumim, capitane!", se precizeaza pe site-ul oficial al Barcelonei.

Ce a castigat Carles Puyol la FC Barcelona

6 titluri in Primera Division, 3 Champions League, doua Cupe ale Spaniei, doua Supercupe ale Europei, 6 Supercupe ale Spaniei si doua Campionate ale Cluburilor.

Ce a castigat alaturi de nationala Spaniei

Puyol a cucerit in tricoul "Roja" trei trofee: doua Campionate Europene si un Campionat Mondial (2010). In plus, Carles si-a trecut in cont si o medalie de argint la Jocurile Olimpice din 2000.

Vezi aici imagini cu Carles Puyol la FC Barcelona:
























4889 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    2012 (Sâmbătă, 10 mai 2014, 11:47)

    androidul_cu_sobolani [utilizator]

    2012 mai putin.
  • -4 (8 voturi)    
    apararea (Sâmbătă, 10 mai 2014, 13:09)

    Captain Obvious [utilizator]

    A fost mereu veriga slaba la barcelona, asa ca e un castig ca pleaca
    • +1 (7 voturi)    
      Bravos! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 14:02)

      Piszcek [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      În sfârșit, unul limpede la cap și cu viziune! Puyol nu îi ajunge lui Gardoș nici la gleznă, nu? De fapt, nici această echipă umflată de presă, această Barcă de pescari amărâți nu se poate compara cu Steaua nepereche, nu?
      • +1 (3 voturi)    
        prietene (Sâmbătă, 10 mai 2014, 17:01)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Piszcek

        Nu apararea i-a castigat meciurile Barcelonei, nu stiu ce la meciuri te-ai uitat tu. Din contra cu o aparare mai buna mai domina fotbalul cativa ani buni, poate mai convingator decat a facut-o. In al doilea rand steaua e ultima preferinta a mea.
        • +5 (5 voturi)    
          eh... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 21:16)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Puyol a cam fost punctul forte al apararii....cat l-au tinut picioarele.
          Pique nici nu-i ajunge la glezne.
  • +1 (3 voturi)    
    iarasi Mutu... (Sâmbătă, 10 mai 2014, 13:14)

    WA [anonim]

    Mutu la convins sa vina la Petrolul pentru a putea ataca Champions League...
  • +6 (6 voturi)    
    un adevarat capitan (Sâmbătă, 10 mai 2014, 19:13)

    cris64 [utilizator]

    Nu inteleg comentariile rautacioase. Cati l-au vazut in intreaga lui cariera ? Puyol este un produs 100% Barca, un adevarat capitan al brau - grana. Un caracter demn de urmat. A pus totdeauna tot sufletul pentru echipa. Putini fotbalisti se pot lauda cu palmaresul ;lui Puyol, iar la un club de talia Barcei, daca nu esti foarte bun nu ai cum sa rezisti. Iar Puyol a rezistat o intreaga cariera, din care 15 ani in prima echipa. Sa fii capitan la Barca de la 25 de ani pana la 36 este deosebit. Intr-adevar, multumim Capitane !
    • +1 (1 vot)    
      :) (Duminică, 11 mai 2014, 9:22)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui cris64

      Asa cum nu cred ca v-a mai exista vreodata un alt Van Der Sar nu cred ca v-a mai exista un alt aparator libero ( last defender) ca si Puyol nu numai pentru jocul stralucit in aparare dar si pentru golurile marcate cred ca e singurul aparator cu cele mai multe goluri .....poate ma insel in privinta golurilor ....dar Spania nu cred ca v-a gastiga campionatul mondial din Brazilia fara Puyol .....