Mircea Lucescu despre Diego Simeone, antrenorul momentului: "Eu l-am descoperit, pe vremea cand stia sa dea in minge doar cu latul"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 2 mai 2014, 12:13 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Foto: Facebook
Diego Simeone a uimit fotbalul european pe banca celor de la Atletico Madrid, echipa de pe "Vicente Calderon" fiind aproape de titlul din Primera Division si calificata in finala Champions League. Un rol important in ascensiunea argentinianului l-a avut Mircea Lucescu: "Eu l-am descoperit, pe vremea cand stia sa dea in minge doar cu latul", a precizat tehnicianul roman.

"Il cunosc foarte bine pe Diego Simeone. A debutat cu mine in fotbalul european, la Pisa, in 1990-1991. El nu era talentat, tragea la poarta numai cu latul. In schimb, avea un stil de lupta extraordinar. Eu sunt in relatii foarte bune cu el, mi-am dat seama ca va deveni un mare antrenor.

E foarte ambitios, cu un bagaj de cunostinte foarte vast. La Atletico a construit o echipa foarte bine organizata, bazata pe principiile fotbalului italian, in principal pe disciplina totala. Jucatorii lui au ardoare de victorie, dar el a avut si putin noroc cu Chelsea, sa ne uitam la greselile lui Hazard, care nu a revenit in aparare la faze critice.

Toate echipele seamana cu antrenorul lor. Daca antrenorul are personalitate, atunci si echipa e la fel", a declarat Mircea Lucescu la Digisport.

Atletico Madrid va disputa finala Champions League impotriva rivalei Real Madrid, la Lisabona, pe 24 mai.




















9182 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Mda.....stim !!! (Vineri, 2 mai 2014, 12:21)

    polonyca [utilizator]

    Tu esti mare "descoperitor" de talente.......Doar tu l-ai "descoperit" si pe.....fiul tau , nu ????!!!!:) Mare talen si asta........el a ramas insa tot la faza aia cu lovitul ingii cu latul !!:)
    • -7 (11 voturi)    
      Sau nu prea stim (Vineri, 2 mai 2014, 13:00)

      sile [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Razvan a jucat portar.
    • +7 (11 voturi)    
      Ai descoperit si tramvaiul care nu ocoleste masini (Vineri, 2 mai 2014, 14:40)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      esti modest mircea, ai legatura cu oricine
    • +3 (3 voturi)    
      ??? (Vineri, 2 mai 2014, 20:44)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      parca tot el L-a coborat de pe cruce pe Chriatos ,nu ?
  • +18 (24 voturi)    
    tramvaiul .. (Vineri, 2 mai 2014, 12:41)

    ss33 [anonim]

    de fapt ... tramvaiul l-a descoperit pe Simeone. Prin tranzitivitate, daca Lucescu l-a descoperit pe SImeone si tramvaiul l-a descoperit pe Lucescu (nu putea fi o simpla fiinta umana cea care l-a descoperit pe acest superman al fotbalului), atunci adevaratul descoperitor al lui Simeone trebuie sa fie tramvaiul ...

    dl Lucescu este probabil un antrenor bun ... dar are si foaaarte multa imaginatie cand vorbeste despre propria importanta. Probabil ca daca il lasam putin la tv la un meci de-al lui Pele, l-a sfarsitul meciului va sustine ca el l-a descoperit si pe acesta.
    • -5 (11 voturi)    
      Da' (Vineri, 2 mai 2014, 12:53)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui ss33

      de Pirlo,ce zici,mai,clevetitorule?
      • +4 (8 voturi)    
        tramvaiul .. (Vineri, 2 mai 2014, 14:38)

        ss33 [anonim] i-a raspuns lui Jar

        @Jar

        Nu zic nimic. Ce spuneam eu e ca omul isi exagereaza sistematic meritele. Asta nu implica faptul ca ar fi o nulitate. Pe unii i-a descoperit in realitate .. pe altii doar in mintea lui. Senzatia mea e ca aia din realitate sunt ceva mai putini decat aia de la "mansarda".
    • +9 (9 voturi)    
      alt roman de succes (Vineri, 2 mai 2014, 13:33)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui ss33

      mi-aduc aminte de Ronaldo ce zicea de "descoperitorul" sau, Boloni. Dar nu pot sa scriu aici. Cautati pe net.
    • +1 (1 vot)    
      tramvaiul .. (Vineri, 2 mai 2014, 14:28)

      ss33 [anonim] i-a raspuns lui ss33

      Aoleu! am bagat gresit o cratima :)) "*la sfarsitul"
  • +9 (9 voturi)    
    Si vecinul Jose se lauda: (Vineri, 2 mai 2014, 13:05)

    IancuJianu [utilizator]

    Eu ii stergeam mucii cind Simeone era mic si era racit...
  • +3 (7 voturi)    
    marsh (Vineri, 2 mai 2014, 14:02)

    draqugol [anonim]

    Si cu tramvaiul cum a ramas? A fost vatmanul de vina, ca nu a luat tramvaiul in brate si sa se fereasca... Bai SPURCATULE DE LUCESCU! Tu si cu ILIESCU, alt "erou" care si el, impreuna cu tine, trebuie sa platiti pt. toate relele!MARSH!
  • +4 (6 voturi)    
    . (Vineri, 2 mai 2014, 14:15)

    MihneaR [utilizator]

    eu l-am descoperit pe Maradona; nici nu stia sa suteze pe-atunci.
  • +3 (5 voturi)    
    da (Vineri, 2 mai 2014, 14:53)

    ampersand [utilizator]

    Iar Simeone, cuprins de spleen, statea-n fund pe calorifer.
  • +5 (9 voturi)    
    Ce nesimtire la Lucescu (Vineri, 2 mai 2014, 15:16)

    alex1234 [utilizator]

    Ce nesimtire la Lucescu

    Ce legatura are "cum dadea (bineinteles prost nu) Simione in minge" cu faptul ca este un mare antrenor? NICIUNA

    Dar nesimtirea acestei familii Lucescu e de pomina

    Batut mar prin Europa la trei goluri diferenta de echipe de pluton in Champions Leagues acest Lucescu Senior dadea sfaturi Stelei cum sa nu ia 3-0 cu Chelsea semifinalista CL....

    Cat despre Lucescu junior care afirma ca "lasa 80% nationala calificata" cand noi mai aveam doar sanse matematice...si taica-sau repeta minciuna....

    Fara caracter acesti oameni...

    Mi-amintesc ca Steaua nu avea jucatori selectionati la nationala de Lucescu Senior (mai putin Lacatus parca) desi era castigatoare de Cupa Campionilor...

    Cam asta e caracterul acestor infatuati ...
  • +4 (6 voturi)    
    Iar pe tine,tot tu te-ai descoperit ? (Vineri, 2 mai 2014, 17:15)

    gica43 [utilizator]

    Eu credeam ca M.Lucescu a descoperit si apa calda.Rar am vazut un antrenor mai lipsit de modestie si de obiectivitate.
  • +4 (4 voturi)    
    railor! (Vineri, 2 mai 2014, 18:44)

    thebblack [utilizator]

    este absolut evident ca doar datorita interventiei becisnice a unor forte oculte si a ignorantei universale in domeniu nu cunoastem acest sport sub denumirea lui initiala... LUCESCBAL!
  • +3 (3 voturi)    
    e senil (Sâmbătă, 3 mai 2014, 3:52)

    matei [anonim]

    Am senzatia ca dl.Lucescu are anumite probleme de ordin psihic ( nu vreau jignesc, ci doar sa constat) ...i le-am remarcat de acum vreo 2 ani cand a jucat Shaktior cu Arsenal, echipa sa a pierdut cu 5-1 si la conferinta de presa de dupa meci dl. Lucescu a spus ca meciul a fost echilibrat si ca Arsenal a avut noroc... iar declaratia legata de Simeone este sub orice critica... fotbalul pe care il joaca Atletico nu are NICIO LEGATURA cu fotbalul in stil italian, iar pe Chelsea i-au batut pe bune (nici nu poate fi vorba de noroc) ... Am ajuns la concluzia ca de la o anumita varsta trebuie sa te lasi de meserie, sa te retragi si sa-ti vezi de ale tale..
  • +1 (1 vot)    
    Ui la asta! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 8:35)

    fubini [anonim]

    Hai nea Lucescu, lasa-ne te rugam. Tu pe toti ai descoperit. In locul tau m-as concentra pe ceea ce se intampla in Donetsk. Mai bine spune-ne cum lucrezi pentru unul din protagonistii actualei crize din Ucraina care va duce la reinarmarea Europei!
  • 0 (0 voturi)    
    il ar (Sâmbătă, 3 mai 2014, 22:06)

    liviusmaximus [utilizator]

    Eu am re-descoperit o familie de semi sportivi, total lipsita de bun simt.unul a fost mic-mic antrenor chiar si in zona araba.