Champions League: Real Madrid - Bayern Munchen 1-0/ Lectia contraatacului

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 23 aprilie 2014, 21:38 Sport | Fotbal

Benzema decisiv contra lui Bayern
Foto: Uefa.com
Real Madrid a castigat mansa tur cu Bayern Munchen din semifinalele Champions League, scor 1-0, dupa o partida in care contraatacul a fost cea mai importanta arma a gazdelor. Benzema (19') a inscris unicul gol al disputei, iar in urma acestui rezultat spaniolii devin favoriti la calificarea in finala competitiei (se va juca pe 24 mai, la Lisabona).

Meciul retur de pe "Allianz Arena" se va disputa pe 29 aprilie, de la ora 21:45.
 
Finala Champions League se va juca pe 24 mai, pe "Estadio da Luz" din Lisabona.

 
Cele mai importante momente ale partidei de pe Santiago Bernabeu:

90+2' Muller cere o lovitura de la 11 metri, centralul Howard Webb lasa insa jocul sa cotinue

84' Casillas respinge miraculos sutul lui Gotze, cea mai mare ocazie a germanilor

83' Centrarea periculoasa a lui Bale este respinsa de Dante

81' Sutul puternic al lui Muller este deviat de Varane, ocazie mare pentru Bayern

68' Neuer pareaza cu greutate sutul lui Ronaldo la coltul scurt

62' Robben patrunde printre trei adversari, dar sutul de la 16 metri este slab, iar Casillas nu are emotii

47' Neuer se intinde si deviaza sutul din unghi al lui Cristiano Ronaldo

41' Di Maria nu gaseste spatiul portii din doar cativa metri, mingea se duce peste poarta lui Neuer

40' Lahm trimite din unghi, dar mingea se duce pe langa poarta lui Casillas (inca o actiune periculoasa pentru oaspeti)

39' Sutul lui Robben (din interiorul careului mare) este deviat de apararea Madridului

26' Inca un contraatac devastator al gazdelor: mingea ajunge la Ronaldo, dar acesta trimite peste poarta din interiorul careului mare (era nemarcat)

19' Benzema deschide scorul dupa un contraatac scoala - pasa i-a apartinut lui Coentrao

Bayern a dominat cu autoritate primele 18 minute ale disputei, Realul iesind cu dificultate din propria jumatate de teren

Echipe:

Real Madrid:
  Casillas - Carvajal, Ramos, Pepe, Coentrao - Xabi Alonso, Modrici, Isco - Di Maria, Benzema, Cristiano Ronaldo

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm, Schweinsteiger - Robben, Kroos, Ribéry - Mandzukic.


* Real Madrid si Bayern s-au mai intalnit de cinci ori in semifinalele cupelor europene: de patru ori s-au calificat nemtii (1976, 1987, 2001 si 2012) si doar o singura data madrilenii (2000).


Citeste mai multe despre   



















6216 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    hihi (Joi, 24 aprilie 2014, 0:00)

    zaboo [utilizator]

    Messy unde o fi vazut meciul? =))=))
  • +1 (3 voturi)    
    favoriţi?! (Joi, 24 aprilie 2014, 13:31)

    periscop [anonim]

    "...in urma acestui rezultat (1-0) spaniolii devin favoriti la calificarea in finala competitiei..." Ei, nu zău! Basel a bătut pe Valencia cu 3-0 în tur şi totuşi a pierdut calificarea...
    • +1 (1 vot)    
      comentarii de ”jurnaliști” (Joi, 24 aprilie 2014, 15:17)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      comentatorii noștri, indiferent de sport, sunt praf stelar; și nea gigi dela sculărie e mai tare decât ”vorbăreții” ăștia.
  • +3 (3 voturi)    
    forza REAL (Joi, 24 aprilie 2014, 23:43)

    Andy_REAL [anonim]

    Ca suporter al Realului, sunt constient ca acest 1-0 nu e deloc suficient pentru o calificare in finala insa ma bazez pe faptul ca nu am primit gol acasa, pe faptul ca am avut 2 ocazii foarte mari in afara de gol, pe faptul ca fundasii Realului au fost impecabili, fara greseala iar Casillas a fost un adevarat inger in poarta! Acest tiki taka al nemtilor nu ma sperie...Realul a jucat si cu Barcelona si a reusit sa o si bata cu acest stil enervant!ma tem doar de 3 lucruri: sa nu se mai accidenteze cineva in weekend cu Osasuna, sa nu mai rateze Ronaldo, Di Maria sau Bale ocaziile mari pe care le vor avea si ...mi-e teama sa nu ajungem la penaltyuri cu nemtii...ca acolo sigur ne elimina!Hala Madrid!spre La Decima!!!
  • 0 (0 voturi)    
    şi mie îmi place Realul (Vineri, 25 aprilie 2014, 9:07)

    periscop [utilizator]

    M-a impresionat însă forţa de atac a celor de la Bayern. Când joci acasă şi te aperi la disperare, mizând pe contraatac, nu dai dovadă nici de valoare, nici de încredere în propriile forţe...
    • +2 (2 voturi)    
      forta de atac? (Vineri, 25 aprilie 2014, 10:11)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      forta de atac? Vrei sa spui forta de a pasa in lateral, poate. "Nemtii" au ajuns Barcelona de acum 3 ani, joaca fotbal doar ca sa pasesze scurt, nu conteaza spectacolul. Pana si pe Beckenbauer , presedintele de onoare al lui Bayern, il enerveaza stilul asta. Bayern in sezonul 2102-2013 era o incantare, jucau in viteza si direct pe poarta. Bayern in sezonul asta e o dezamagire, chiar daca au rezultate la fel de bune. In meciul cu Arsenal au avut posesie 75% in prima repriza, si nici un sut pe poarta. Beckenbauer e constient ca lumea nu vrea sa vada un asemenea fotbal. Si cand lumea nu vrea sa vada, nu se mai uita. Si can nu se mai uita, nu mai plateste. Si cand nu mai plateste....
      • 0 (0 voturi)    
        Ai avut dreptate! (Miercuri, 30 aprilie 2014, 8:56)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Da, mă văd nevoit să recunosc că m-am înşelat. Realul a fost incomparabil mai bun! Iar concepţia de joc a lui Guardiola e depăşită.
    • +1 (1 vot)    
      Re: (Vineri, 25 aprilie 2014, 10:14)

      alinaion [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Probabil s-a adunat frustrarea a doi ani de eliminari din semifinale in urma meciurilor cu nemtii a dus la acest stil de joc... totusi nu as putea spune ca Bayern a fost la capacitatea sa maxima si nici stilul de joc nu m-a dat pe spate... in afara de posesie si 2-3 faze pe poarta....
      Imi plac ambele echipe, asa ca sper sa castige cel mai bun, desi sper mai mult la o finala castigata de Real :)