Astra Giurgiu s-a calificat in finala Cupei Romaniei, dupa un meci dramatic, decis la ultima faza. Petrolul a deschis scorul in prima repriza prin Toto Tamuz, iar in repriza secunda Astra atacat in valuri. Budescu a reusit egalarea, iar la ultima faza a partidei Paul Papp a inscris golul calificarii. In partida tur disputata la Ploiesti, scorul a fost egal, 0-0. Astra Giurgiu va intalni in finala Cupei Romaniei castigatoarea dintre Steaua si Dinamo (5-2 in tur).

Cupa Romaniei Foto: AGERPRES

Desfasurarea partidei:

Min 90+6: Fluier final al partidei.

Min 90+4: GOL Astra.La ultima faza a partidei Paul Papp marcheaza golul calificarii.

Min 90+3: Hoban vede cartonasul galben. Lovitura libera pentru Astra.

Min 86: Ultima schimbare si la Astra Giurgiu, Ivanovski intra in locul lui Yoda.

Min 85: Vlad Morar primeste al doilea cartonas galben, la doar 4 minute de la intrarea pe teren si este eliminat.

Min 82: Morar vede cartonasul galben.

Min 81: Ultima schimbare la Petrolul, iese Juan Albin si intra Vlad Morar.

Min 77: Schimbare la Astra, Yazalde ii lasa locul lui Enache.

Min 75: Sut periculos al lui Yoda la coltul scurt, Pecanha respinge.

Min 72: Camara il inlocuieste pe autorul golului ploiestenilor, Toto Tamuz.

Min 68: Denis Alibec intra in locul lui De Amorim.

Min 66: Budescu executa un corner din partea stanga, dar Papp reia paralel cu poarta.

Min 64: Junior Morais suteaza de la distanta, fara probleme pentru portarul ploiestean.

Min 61: Schimbare la Petrolul, Romario intra in locul lui Walter.

Min 55: Sut din afara careului trimis de Seto, Pecanha respinge in corner.

Min 52: GOL Astra. Constantin Budescu reia in plasa din mijlocul careului, dupa centrarea lui Yahaya.

Min 46: A inceput repriza a II a.

PAUZA

Min 45: Cristi Balaj pune punct primei reprize.

Min 40: Sut pe jos al lui Budescu la coltul scurt, Pecanha retine fara probleme.

Min 35: Astra solicita penalti dupa interventia lui Guilherme asupra lui Yazalde.

Min 32: Ocazie pentru Astra Giurgiu. Dupa o combinatie cu Yazalde, Yoda patrunde si suteaza pe langa poarta ploiestenilor.

Min 22: GOL Petrolul. Albin executa superb o lovitura libera directa, mingea loveste transversala si revine in teren, de unde Toto Tamuz o trimite cu capul in poarta.

Min 21: Cartonas galben pentru Paul Papp, dupa faultul asupra lui Juan Albin.

Min 17: Corner pentru Petrolul, Teixeria centreaza, dar Silviu Lung jr. respinge.

Min 12: Cele doua echipe isi disputa mijlocul terenului, joc inchis si fara ocazii de poarta.

Min 6: Sut al lui Budescu de la marginea careului, departea de poarta lui Pecanha.

Min 1: Arbitrul Balaj fluiera startul partidei.

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lung - Matel, Papp, Gaman, Morais - Yahaya, Seto - Yoda, Budescu, De Amorim - Yazalde

Rezerve:Coman, Ben Yousef, Enache, St. Popescu, M. Cristescu, Ivanovski, Alibec

Antrenor: Florin Marin

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Achim, Geraldo, Guilherme - Hoban, De Lucas - Walter, Albin, Teixeira - Tamuz

Rezerve: Bornescu, Camara, Morar, Priso, Romario, Manasse, Zicu

Antrenor: Razvan Lucescu