Alexandru Chipciu: "Fotbalul romanesc este un circ"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 10:11 Sport | Fotbal

Alex Chipciu
Foto: steauafc.com
​Steaua a pierdut primul meci din actualul sezon al Ligii 1 la fotbal, campioana fiind invinsa, scor 1-0, in Ghencea, de FC Vaslui. "Fotbalul romanesc e un circ. Vii la meci, nu mai vii, ba joaca juniorii", a precizat Alexandru Chipciu, mijlocas al ros-albastrilor, la finalul disputei cu moldovenii.

"E dureroasa aceasta infragere pentru ca voiam sa terminam campionatul neinvinsi. Si pentru oamenii care au venit si ne-au incurajat in ploaie. Am vazut ca si Bayernul a pierdut, marile echipe mai pierd dupa o perioada. N-ar fi trebuit sa conteze ca vin cu juniorii sau cu oricine, dar nu e normal. Fotbalul romanesc e un circ. In Liga I este un circ. Vii la meci, nu mai vii, ba joaca juniorii, ba antrenorii, am vazut ca dadea declaratii antrenorul de la juniori. La incalzire ziceau sa mai stam zece minute. La pretentiile pe care le avem noi romanii, vrem sa jucam in Champions League an de an si nu putem sa jucam in Liga I, ce naiba?! Nu scuza infrangerea noastra. Noi ne-am prezentat foarte slab in acest meci", a declarat Alexandru Chipciu, citat de Dolcesport.

Inainte partida cu Steaua, jucatorii echipei din Vaslui au refuzat sa intre in cantonament si au precizat ca nu se vor prezenta la meciul din Ghencea, din cauza restantelor salariale. In cele din urma, acestia au sosit la Bucuresti cu putine ore inainte de startul disputei cotand pentru etapa cu numarul XXVII din Liga 1.

Unicul gol a fost marcat de Temwanjera, in minutul 85.
























3973 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    vaaaaiiii, (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 10:23)

    victor L [utilizator]

    a pierdut Steaua si a descoperit Chipciu apa fierbinte.
    Daca nu pierdeau, totul ar fi fost in regula.
    Inclusiv ca activeaza la un club a carui patron e un puscarias care si-a sustinut clubul cu bani furati.
    Asta nu il deranjeaza pe Chipciu?
    Pe Chipciu il doare in basca pentru ce voiau sa faca jucatorii vasluieni: un protest impotriva neprimirii salariilor. Si e scirbit de fotbalul romanesc.
    Oho-ho, altii mult mai demult.
    • 0 (0 voturi)    
      circ? (Luni, 14 aprilie 2014, 8:59)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Pai nu fac aia de la circ in 10 ani incasari cat s-a castigat la pariuri cu meciul asta. Circ, ai? Glumetule.
  • +7 (15 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 10:48)

    levierul [utilizator]

    auzi, dar de ce nu spui ca fotbalul romanesc este un circ pentru ca Steaua este virtual campioana Romaniei la fotbal, desi patronul ei se afla in inchisoare si pentru faptul ca a fost condamnat in dosarul "valiza".
    Daca ar fi sa fim corect, Steaua trebuia sa aiba loc intre Rapid si U Craiova.
    • +2 (2 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 16:19)

      sabo [anonim] i-a raspuns lui levierul

      craiova este un fel de martira pe langa dinamo si steaua! steaua a profitat in toata istoir ei de sistem si dinamo si alti cativa!
      • 0 (0 voturi)    
        sigur asa e (Luni, 14 aprilie 2014, 8:54)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Craiova n-a profitat. Ceausescu nu era oltean, era sas.
  • +5 (9 voturi)    
    "Genial"panseu ! - mai zi-ne ! (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 11:19)

    gica43 [utilizator]

    Minte putina in corp sanatos !!!
  • +6 (12 voturi)    
    Circul e la Steaua.... (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 11:27)

    George [anonim]

    Vaslui nu a facut circ deloc, pana la urma au ajuns la meci, au prestat un fotbal frumos si au castigat.
    Circ a fost dupa dosarul "valiza" cand in un campionat normal Steaua ar fi trebui retrogradata.
    Circ este pentru ca desi s-a dovedit ca gigi a primit prin furt terenurile din Baneasa pe care si-a cladit avarea, a primit pentru asta doar niste ani de puscarie insa nu i s-au luat inapoi toata averea (inclusiv banii bagati la Steaua) asa cum ar fi fost normal intr-un stat civilizat.
    Circ este declaratia asta a lui Chipciu care in loc sa analizeze ce nu a mers aseara la Steaua se apuca sa acuze adversarii de circ (jocul Stelei este cu atat mai penibil cu cat aia venisera fara sa se antreneze o saptamana si venisera obositi cu autocarul chiar in ziua jocului, fara o zi avans cum se face de obicei).
  • +4 (8 voturi)    
    D-le Chipciu (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 11:43)

    soringusar [anonim]

    Strugurii sunt prea acri ?
    Sau declaratia dvs mascheaza un meci "trantit" pt mafia pariurilor ?
  • +4 (6 voturi)    
    steaua (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 13:25)

    zobar [anonim]

    Sigur, când nu câștigați este un CIRC.
  • +3 (3 voturi)    
    inexact (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 14:47)

    Tomis [anonim]

    Daca taia "romanesc" din declaratie era mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 15:31)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      fotbalul este un circ indiferent de tara, inclusiv in Brazilia. Oricum din declaratie se observa ca-i fotbalist.
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de mine si de mine (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 16:40)

    Wanheda [utilizator]

    Declaratiile vasluienilor le-au inchedicat chicioarele la oite. Buhahahahaha.
  • +2 (2 voturi)    
    Clovnii sunteti voi (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 16:58)

    Koczka [utilizator]

    Daca e circ clovnii sunteti voi. Valoarea echipelor romanesti se vede in UCL si la nivelul nationalei. O sa ziceti ca nu sunt bani si ca DNA-ul e cu ochii pe patroni. Sper sa scada salariile im Liga 1 sa vedem mai multi fotbalisti autohtoni mai tineri si mai talentati decat astia.
  • +5 (5 voturi)    
    bun... (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 17:24)

    liviu_ [utilizator]

    daca tot am stabilit ca fotbalul romanesc e un circ... atunci ar trebui sa ceri injumatatirea salariului si sa nu mai mergi cu prajina la nas ca un titlu de campioni intr-un fotbal circ nu inseamna nimic...
    te descalifici singur omule!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-i (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 20:45)

    rutger [utilizator]

    acest ///? /// Cand gigi si meme aranjau meciurile, ala era fotbal nene ! /// asta sa nu mai joace la pariuri ca altfel devine o vesnica speranta ! Sa ne lase ! Noroc ca mai vedem fotbal adevarat la englezi, spanioli, italieni, nemti etc.