VIDEO Prima reactie a lui Dumitru Dragomir in scandalul drepturilor tv: "Mi-ar fi fost frica daca as fi furat"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 7 aprilie 2014, 10:01 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir (foto arhiva)
Foto: Hotnews
Saptamana a inceput cu perchezitii in casa lui Dumitru Dragomir (fostul sef al LPF) in legatura cu vanzarea drepturilor tv din perioada 2011-2013. Prejudiciul este de aproximativ 3 milioane de euro (conform gsp.ro). "Mi-ar fi fost frica daca as fi furat", a fost prima reactie a lui Dumitru Dragomir.

"Exista zi in care sa nu se vorbeasca de mine? Nu exista! Sa fie sanatosi, sa aiba de 1.000 de euro in buzunar, la cate audieri am fost pana acum. O sa ma duc si de aceasta data si asta este. Imi era frica daca as fi furat! Asa, cum sa-mi fie frica?

Sotia mea s-a speriat, dar e mai mult indignata. Oamenii s-au purtat profesionist, suntem in Uniunea Europeana, si-au facut treaba. Sa fim noi sanatosi, ca astea trec!", a spus Dumitru Dragomir, conform Fanatik.

"Numai mancatorii de rahat pot sa creada ca am furat. Asta e cearta mea cu televiziunile. Toata lumea vorbeste, dar asta este. Eu n-as crede ca voi fi retinut la finalul zilei, iar eu sunt oracol. Abuzuri se mai fac, dar retineti ca eu am documente. Sunt acoperit de hartii cat traiesc si de pamant dupa ce mor", a declarat Dumitru Dragomir la iesirea din casa.



Politistii au facut, luni, 11 perchezitii in Bucuresti si Ilfov, printre care si la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, fiind vizate sapte persoane suspectate de evaziune, delapidare si spalare de bani, cu un prejudiciu de trei milioane euro, intr-un dosar privind vanzarea drepturilor de televizare a unor meciuri din liga I de fotbal, transmit agentiile Mediafax si Agerpres. Potrivit Politiei Romane, ancheta vizeaza meciurile din perioada 2011-2013, iar evaziunea fiscala este estimata la 3 milioane de euro. Politistii pun in executare 7 mandate de aducere a unor persoane in acest caz.
























3699 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    doar trei milioane? sau e doar TVA-ul? (Luni, 7 aprilie 2014, 10:26)

    IancuJianu [utilizator]

    astia-s bani pentru scobitori, la "valoarea" lu' Corleone...
    • +1 (1 vot)    
      da, dar... (Luni, 7 aprilie 2014, 10:42)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      scobitoare langa scobitoare.... brutaria e dupa colt!
      • 0 (2 voturi)    
        Un cadou nevinovat de la hunul PAZKANY! (Luni, 7 aprilie 2014, 13:36)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        Ce sa ne mai complicam cu facturi de jambiere, gazon la metru-patrat sau negocieri cu bazelesportive pentru un cantonament de cateva zile... nu frate, o dam pe chestii soft!
        Ca de ex: Drepturile de publicitate pentru Prima Liga!

        http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-16748089-arpad-paszkany-digisport-sky-broadcast-limited-cumparat-drepturile-pentru-liga-1-voi-vinde-canalele-mele-televiziune.htm

        LPF mentioneaza ca, pe baza acestui parteneriat va incasa, in urmatoarele cinci sezoane competitionale, "o suma anuala neta egala cu valoarea sumelor anuale incasate din cedarea drepturilor de difuzare primite de LPF in sezoanele competitionale 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014", suma ce ar putea creste in anumite conditii.

        Televiziunile care detin acum drepturile pentru Liga 1 platesc pe sezon 33,6 milioane de euro (TVA inclus).

        Macar 3 milioane ... ca doar nu e de la buget... si apoi spalam banii prin restaurantul de pe malul Herastraului!

        Mafie, in sensul complet al cuvantului!
  • +1 (1 vot)    
    Pai ar trebui sa-ti cam fie frica. (Luni, 7 aprilie 2014, 10:45)

    Ponta [utilizator]

    Ochiosule se pare ca latul te-a prins si pe tine!!
    Vezi daca ai gura mare? Si Gigel a facut la fel, gura mare, la TV precum paduchele, numai el stia tot, o copie de-a ta dar nu perfecta, iar acum "studiaza". Si sa vezi ca EMBA pe care o urmeaza, o sa-l schimbe cam de peste tot. Probabil o sa ramana doar cu mioarele lui.
  • +1 (1 vot)    
    Pai el nu considera ca a furat ci a luat (Luni, 7 aprilie 2014, 10:52)

    fosta zoezoe [utilizator]

    cate ceva de pe mosia lui:Liga.Slugile tablagiului, pe post de sefi de cluburi, intr-o complicitate suspecta l-au lasat pe el si pe eminenta cenusie (Nasul) sa zburde vioi 20 de ani orice zicea presa si se vedea si cu ochiul liber.....In anii astia si-a consolidat pozitiile si sigur va trage pe multi dupa el daca procurorii il vor dovedi.Nu degeaba participa si SRI.
    • 0 (0 voturi)    
      başca pensii, rentă viageră, maşină, secretară (Luni, 7 aprilie 2014, 12:11)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      sa tot fii jmeker de la ligă...la pensie.
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzia: (Luni, 7 aprilie 2014, 12:27)

    MaQ [anonim]

    O tara intreaga mananca rahat...

    Mars la bulau !

    Urmeaza mircea sandu !

    La revedere !
  • +3 (3 voturi)    
    asta inca se crede invincibil (Luni, 7 aprilie 2014, 13:29)

    ember [utilizator]

    el viseaza ca a inventat fotbalul si acesta se termina cu el, om care arunca pareri fantasmagorice si "presa" de cocalarari a mediapro le soarbe si le regurciteaza spre amuzamentul mojicimii. imi pare bine ca se schimba tara asta macar un pic, se duc la puscarie din ce in ce mai multi paraziti, da faliment pro tv-ul care a pus umarul decisiv la tembelizarea generatiei de dupa '90. nu e o revolutie inca dar e un inceput.
  • 0 (0 voturi)    
    Haaaaa ha ha (Luni, 7 aprilie 2014, 15:55)

    Bittick [utilizator]

    "Eu n-as crede ca voi fi retinut la finalul zilei" si ... l-au retinut pentru 24 de ore... ha ha ha! Nea Mitica stai bland ca acu te ascund astia vreo cinci anisori... Se vede treaba ca s-au cam subtiat hartiile alea...