Simona Halep s-a retras din turneul de la Miami din cauza unei accidentari

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 21 martie 2014, 17:05 Sport | Fotbal

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
Simona Halep (cap de serie numarul sase) nu va lua parte la turneul WTA de la Miami, sportiva din Romania fiind nevoita sa se retraga din cauza unei accidentari la degetul mare de la piciorul drept. In turul doi al competitiei, Simona ar fi trebuit sa o intalneasca, vineri, pe Casey Dellacqua, din Australia.

"Simona Halep s-a retras de la Sony Open Tennis cu o accidentare la degetul mare de la piciorul drept", a anuntat WTA intr-o postare pe Twitter, conform Mediafax.

Dupa ce Simona Halep s-a retras, Romania a ramas fara reprezentanti pe tablourile de simplu ale competitiei de la Miami.

Aflata pe locul 5 in clasamentul WTA, Halep ar fi trebuit sa o intalneasca, vineri, pe Casey Dellacqua in turul doi al competitiei. Cele doua s-au intalnit in urma cu doar cateva zile, la Indian Wells (Simona s-a impus in sferturi, scor 6-2, 6-2).

Stere Halep, tatal sportivei, declarase joi (n.r. 21 martie) ca Simona a suferit o interventie chirurgicala cu doar putin timp inainte de startul turneului de la Miami.


Citeste mai multe despre   



















6703 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    A naibii unghie (Vineri, 21 martie 2014, 18:28)

    Koczka [utilizator]

    A fost operata vinerea trecuta la unghia degetului mare de la piciorul drept. Cred ca chirurgul ala era prieten cu Dellaqua. Nu stiu de ce gandul ma duce la Cristi Chivu care de un an nu mai joaca tot de la o operatie la unghie. Ii dau dreptate si lui Tiriac care spunea ca nu ii place la Simona ca dupa un turneu castigat in urmatorul pierde in primul tur. De data asta nici nu a castigar Indian Wells si nici nu a pierdut in primul tur la Miami pt ca nu a jucat. E rusinos pt o jucatoare de top totusi. Sper sa-si schimbe atitudinea ca asa nu o sa ajunga departe si nici de aprecierea fanilor tenisului nu va avea parte.
    • +7 (7 voturi)    
      . (Vineri, 21 martie 2014, 19:53)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Azarenka nu a jucat la Miam fiind accidentata. Tot asa, e rusinos si nu merita aprecierea fanilor tenisului? Nu sunt masini, sunt oameni.
  • +12 (14 voturi)    
    care reprezentanti (Vineri, 21 martie 2014, 18:39)

    viorel@yahoo.com [anonim]

    de unde si pana unde Simona reprezinta Romania la acest turneu? ATP si WTA sunt turnee profesionste de tenis iar acolo jucatorii participa in nume propriu si nu in numele tarii lor Doar in cupa Davis la baieti si FED la fete jucatorii joaca in numele tarii lor.
  • -3 (5 voturi)    
    Retragere?! (Vineri, 21 martie 2014, 18:43)

    george_neagu [utilizator]

    Asta nu imi place si nu e bine deloc.
    • 0 (4 voturi)    
      pai tu (Vineri, 21 martie 2014, 23:34)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui george_neagu

      esti frate cu Tiriac? Toti circarii-si dau cu parerea...
  • -6 (10 voturi)    
    o confirmare (Vineri, 21 martie 2014, 19:35)

    microbistu' [utilizator]

    halep nu poate juca doua turnee la rand la nivel inalt... pacat. in curand urmeaza turneele ce le-a castigat anul trecut si trebuie sa confirme. abia atunci se va vedea daca valoarea ei este de locul 5 sau e doar un castel de nisip... (stiu ca voi lua minisuri, dar timpul va demonstra totul... sper sa fie simona cea victorioasa)
    • +5 (9 voturi)    
      bun (Vineri, 21 martie 2014, 20:26)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui microbistu'

      si pana la urma care e problema ta sau a altor frustrati de pe forum. Simona nu are nici o obligatie fata de nimeni, nu trebuie sa dea cont nimanui daca joaca sau nu la un turneu, daca e pe locul 5 sau 50 este treaba ei. Poate ca a considerat ca nu merita sa se forteze si sa joace la turneul asta stiind ca in urmatorul meci ar fi jucat cu Venus Williams.
      Stii care e treaba? Simona mai are mult de muncit ca sa ajunga cu adevarat o jucatoare de elita dar pentru asta are nevoie de timp de pregatire cu noul antrenor. Are nevoie sa isi imbunatateasca serviciul. Ori asta nu se face peste noapte. II trebuie timp de pregatire. Nadal a avut nevoie de 7 luni de vacanta totala ca sa reuseasca lucrul asta
      • -3 (5 voturi)    
        hahahaha.... (Sâmbătă, 22 martie 2014, 3:47)

        Sergiu [anonim] i-a raspuns lui ghita

        bai Gheorghe, microbistu are dreptate, Simona e pe locul 5 fara nici un Grand Slem castigat si are juacatoare in spatele ei care au castigat poate mai mult de 1 Grand Slam, sau care s-au mentiunut in top 5 mai bine de un an sau doi, ea a jucat multe turnee mici castigand puncte si asa a ajuns in top 5 ..... poti sa fii si pe locul 1 dar daca nu ai un trofeu de mare slem sa arati ca esti jucatoare de elita deja locul ala nici nu conteaza .... mai degraba as prefer sa fie pe locul 15 dar sa stiu ca are 2 Grand Slamuri castigate ...... de cat sa fie pe locul 5 si sa fie nebagata in seama de nimeni .....
    • +3 (7 voturi)    
      trebuie sa confirme (Vineri, 21 martie 2014, 21:33)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      ce si cui? Tie? Ai sponsorizat-o cumva tu pe Simona si acum trebuie sa iti dea tie cont?
      Simona a avansat in mai putin e un an de pe locul 40 pe 5. Acuma voi vreti ca ea sa ajunga intr-un singur an de pe locul 40 pe 1?
  • +6 (8 voturi)    
    Se pune ea pe picioare (Vineri, 21 martie 2014, 19:42)

    ploiesteanu [utilizator]

    Si atunci n-o să-i mai stea nimeni dinainte. Am mare incredere in ea.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu fiti rai (Vineri, 21 martie 2014, 19:56)

    Ovidiu M [utilizator]

    Daca are o problema, daca vindecarea nu este completa, e mai bine sa se retraga acum decat sa riste o complicatie serioasa.

    Faptul ca e pe 5 acum ii da voie sa fie si pe 15 peste 2 luni. Este strict problema ei, noi n-ar trebui sa o judecam. Am urcat-o repede pe piedestal si acum ne grabim prea repede sa o dam jos ca asteptam de la ea sa castige tot. Eu am incredere in ea ca va (mai) reusi lucruri frumoase in tenis, are 21 de ani si mai are inca timp sa se perfectioneze.

    Si chiar daca locul 5 va fi maximul carierei ei, tot mandri ar trebui sa fim de ea, nu sa ne declaram dezamagiti. Pana acum 6 zile nu am avut in toata istoria tarii o jucatoare pe aceasta pozitie, brusc acum nu mai e acceptabil mai jos de atat?
  • +7 (7 voturi)    
    Asta demonstreaza . . . (Vineri, 21 martie 2014, 20:00)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca pe langa talent are si minte in cap. A luat cea mai buna decizie avand in vedere ca a suferit o operatie de unghie incarnata. Numai cine nu a trecut prin asa ceva nu stie ce inseamna. Bravo Simona pentru decizia ta!
  • -7 (7 voturi)    
    a cui a fost decizia ? (Vineri, 21 martie 2014, 20:14)

    nedumeritul [utilizator]

    eu am mare incredere in Simona. Nu cred ca a fost hotararea ei.Cine a sfatuit-o sa se retraga cred ca a gresit.Trebuia sa continue considerand totul ca un antrenament puternic....
    • +3 (3 voturi)    
      nu stim noi (Vineri, 21 martie 2014, 20:29)

      george [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      dece s-a retras Simona. Poate ca i-a cerut antrenorul sa faca lucrul asta pentru a avea mai mult timp pentru pregatire. Urmeaza sezonul pe zgura, suprafata pe care Simona se simte foarte confortabil si pe care are sanse sa le bata si pe Radwanska si chiar si pe Azarenka care au un joc foarte puternic dar care se preteaza pe suprafete rapide si mai putin pe zgura.
    • +6 (6 voturi)    
      extraordinar !!!!!! (Vineri, 21 martie 2014, 20:53)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      voi ăştia care comentaţi aiurea, nu aveţi habar ce doare o panaramă de unghie încarnată şi nu ştiţi nici faptul că se vindecă destul de greu ,,operaţia". Aruncaţi cu pietre fără să gândiţi. Ruşine!
    • +5 (5 voturi)    
      fals (Vineri, 21 martie 2014, 20:56)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      probabil ca nu ai jucat tenis niciodata.esti Singur (tu cu tine ...) ,nu poti da o pasa sa scapi de minge.cand nu esti in deplinatatea fortelor NU joci.stai si te refaci.
    • +4 (4 voturi)    
      auzi (Vineri, 21 martie 2014, 21:37)

      Eugenca [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Am avut si eu o problema similara la o unghie care imi ranea degetul alaturat. Nu poti sa alergi cum trebuie si daca nu poti alerga e o prostie sa contunui. Si chiar daca Simona nu este deloc accidentata si s-a retras pu si simplu ca sa isi acorde mai mult timp pregatirii cu noul antrenor, asta e foarte bine. Simona nu se grabeste sa ajunga anul asta pe locul 1, nu se grabeste nici sa castige un grand slam anul asta Doar cine joaca tenis stie cat de greu este sa progresezi , mai ales cand nu ai timp suficint la dispozitie.
  • +2 (4 voturi)    
    Simona Halep (Vineri, 21 martie 2014, 20:45)

    Lereter [anonim]

    Simona s-a operat pentru unghie incarnata,la haluce.Asta inseamna minim 10-14 zile de repaos,mai ales ca avea si infectie.Este o secela a unei probleme frecvente la femei,si la sportive.Pacat ca s-a imtamplat acum,ca nu a rezolvat-o ,cind trebuia,in pauza de iarna.
  • +5 (5 voturi)    
    oricum (Vineri, 21 martie 2014, 22:50)

    Gheorghescu [utilizator]

    Simona mi-a adus mai multa bucurie in cateva luni decat tot fotbalul romanesc in ultimele doua decenii. Scuzati comparatia.
    Atata vreme cat a obtinut cea mai buna clasare WTA a unei romance, tot ce mai face in plus de acum incolo nu poate fi decat laudat.
    Asa ca multumesc, Simona! Si succes mai departe.
    • -3 (3 voturi)    
      huh..... (Sâmbătă, 22 martie 2014, 3:55)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghescu

      Da ce sa zic, morei de fericire vezi ca nu cumva sa ramai cu palmaresul asa cu au ramaas si Romania la fotbald dupa World Cup 1994, parca tot locul 5 au luat daca nu ma insel ...... nici nu ma intereseaza ce accidente are Simona sau la ce turnee participa, atata timp cat nu e un Grand Slem, jocul ei ar trebui sa fie Grand Slem or Bust, ori Grand Slem or Stay Home, nu uita ca Sharapova care e mai jos de locul 5 daca nu ma insel, dupa o accidentare la umar a castigat Roland Gaross-ul.....deci Simona ce va castiga dupa o unghie ?
      • 0 (2 voturi)    
        da' parca... (Sâmbătă, 22 martie 2014, 20:53)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui sergiu

        pe cine intereseaza ce te intereseaza pe tine?