Gica Popescu, scrisoare din inchisoare: Ma pregatesc pentru cel mai greu meci al vietii. Astept motivarea deciziei luate de instanta

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 13 martie 2014, 18:19 Sport | Fotbal

Gica Popescu
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Gica Popescu afirma intr-o scrisoare ca multumeste pentru "gandurile bune", dar ca asteapta motivarea deciziei instantei pentru stabili calea de urmat si ca se pregateste pentru "cel mai greu meci al vietii", iar pentru asta are nevoie de "mai putina patima si multa liniste".

Redam mai joi continutul scrisorii lui Gica Popescu transmisa, joi, agentiei Mediafax:

"Catre toti cei interesati

Dragii mei,

S-a discutat mult in aceste ultime zile despre mine. S-a dezbatut si mai mult. Au fost lansate subiecte si teme care nu au legatura cu intentiile mele. Au fost lansate si promovate unele initiative pubice destinate mie.

Va multumesc pentru toate gandurile voastre bune, ele fiind un real suport pentru mine si familia mea!

Este o perioada extrem de dificila pentru mine si cei apropiati mie. Accept ca, asa cum am invatat din cariera sportiva, viata are si urcusuri si coborasuri.

Tehnic vorbind, astept motivarea deciziei luate de catre instanta in data de 4 martie.

Mai apoi, voi decide calea de urmat. Imi place sa cred ca am fost si voi ramane un om puternic. Nu vreau ca situatia in care ma aflu sa nasca nici disensiune, nici compasiune.

Este o perioada in care lupta este cu mine insumi.

Eu, omul Gica Popescu, ma pregatesc pentru cel mai greu meci al vietii mele.

Pentru asta am nevoie de increderea voastra, mai putina patima si multa liniste.

Al vostru Gica Popescu"


In 4 martie, Curtea de Apel Bucuresti i-a condamnat definitiv la inchisoare cu executare pe toti cei opt oameni din fotbal judecati in dosarul transferurilor, fostul fotbalist Gheorghe Popescu, la acel moment candidat la sefia Federatiei Romane de Fotbal, primind o condamnare de trei ani, o luna si zece zile.

In favoarea gratierii lui Gica Popescu s-au pronuntat mai multe personalitati, dar si oameni politici, printre care Valeriu Zgonea, Crin Antonescu si premierul Victor Ponta, in nume personal, existand si o petitie on-line in acest sens.

Potrivit Legii 546/2002, gratierea este masura de clementa luata de presedintele Romaniei, ce consta in inlaturarea, in total sau in parte, a executarii pedepsei aplicate de instanta ori in comutarea acesteia in una mai usoara.

Gratierea individuala se acorda la cerere sau din oficiu, dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare. Cererea de gratiere individuala se adreseaza presedintelui si poate fi facuta de persoana condamnata, aparatorul ori reprezentantul legal al acesteia sau de sotul persoanei condamnate, ascendentii, descendentii, fratii, surorile ori copiii acestora, precum si de aceleasi rude ale sotului persoanei condamnate, noteaza Mediafax.

In vederea exercitarii prerogativei de gratiere, presedintele poate solicita avize consultative de la Ministerul Justitiei, care este obligat sa le inainteze in termen de 30 de zile de la data solicitarii. De asemenea, atunci cand considera necesar, presedintele Romaniei poate solicita informatii organelor administratiei publice locale, conducatorului locului de detentie, organelor judecatoresti si ale parchetelor, organelor de politie si altor institutii publice, precum si comandantului unitatii, pentru condamnatii militari.
























7021 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    cel mai important meci trebuia sa fi fost (Joi, 13 martie 2014, 18:22)

    zaboo [utilizator]

    ala in care scorul final era: cinste 1 - furt 0, nene Gica
    • +5 (5 voturi)    
      : (Joi, 13 martie 2014, 20:37)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      "Atunci cand ai comis o greseala, trebuie sa nu eziti nici o clipa sa o corectezi.
      Daca iti corectezi greseala pe loc , greseala va disparea imediat.
      Daca vei incerca sa iti ascunzi greseala, aceasta va deveni apasatoare si dureroasa.
      Cu toate acestea, nimeni nu este dincolo de greseala."
      Hagakure - cartea samurailor

      Atita timp cat Gica nu constientizeaza si nu recunoaste unde a gresit si cum a gresit, nu-si va gasi linistea.
      • +5 (5 voturi)    
        ca sa iti cauti linistea (Vineri, 14 martie 2014, 1:32)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

        iti trebuie o constiinta; eu imi amintesc o replica a lui Rhett Butler catre Scarlett: "esti in situatia hotului care nu regreta ca a furat ci ca a fost prins" (citat din memorie)
        • 0 (2 voturi)    
          Si ti-ai recuperat banii? (Vineri, 14 martie 2014, 10:13)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Vai nene, a devenit Romania, peste noapte, raiul iubitorilor de taxe. Ma intreb cati dintre voi isi platesc din convingere taxele, pentru ca sunt cinstiti.
          Nu plateste nimeni taxele pentru ca se simte cinstit, nici nu-si doreste nimeni sa plateasca taxe, mai ales intr-o tara ca Romania, unde banii intra intr-o gaura neagra.
          Individul nu a dat in cap pentru un portofel, s-o lasam mai moale cu furatul si hotul.
          Vine o vreme cand fiecare se intreaba 'dar statul asta de rahat ce merit are in contractul asta, de trebuie sa ii dau o cota parte?'
          E plina tara de astfel de hoti, mergi in piata si ii vezi cu sutele. Ai vandut o rosie si nu ai platit taxe, esti hot.
          Ai primit 5 lei pentru ca i-ai dus gunoiul vecinului, esti probabil la fel de hot, pentru ca nu ti-ai declarat venitul.
          Omul a incercat un artificiu si s-a fript. Ce nu inteleg e de unde vine avalansa asta de iubitori de taxe, ce jongleaza cu termeni gen 'furt', 'constiinta', 'cinste'.
          • 0 (0 voturi)    
            Corectitudine dar si ipocrizie (Vineri, 14 martie 2014, 13:01)

            Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Sunt, intr-adevar, multi ipocriti care vorbesc acum despre cinstea si onoarea lui Gica Popescu. Ca intotdeauna, e mai usor sa vezi paiul din ochiul altuia decat barna din ochiul tau. Eu unul recunosc ca am avut la viata mea venituri pe care nu le-am declarat. Cred ca nu exista persoana in tara asta care sa nu fie in aceasta situatie, fie ca realizeaza, fie ca nu.

            Una din probleme este insa ca a inceput aceasta campanie de gratiere a sa, campanie la care s-au raliat oportunist si neinspirat cativa politicieni de prim rang.

            Ma bucur sa vad ca majoritatea este de parere ca trebuie ca fiecare sa-si ispaseasca pedeapsa, indiferent de meritele pe care le-au avut candva. Chiar daca unii dintre comentatori dau dovada de o inversunare demna de cauze mai bune, acesta este pana la urma un exercitiu de democratie reusit pentru tara noastra, iar asta nu poate decat sa ma bucure.
          • +1 (1 vot)    
            nu le plateste nimeni de drag (Vineri, 14 martie 2014, 15:46)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            dar daca o baba necajita sta la coada sa le plateasca, nu are de ce sa imi fie mila de Gica Popescu ca s-a crezut el cu mai multe OO sa nu plateasca; si vad ca nu ai priceput inca :NU exista STAT, nene! la fel cum nu exista masa gratis - cineva plateste nota pana la urma!
          • +1 (1 vot)    
            pare (Duminică, 16 martie 2014, 8:11)

            404.8 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            corect ce spui insa ar trebui sa privim dimensiunea.
            Aici nu vorbim de 5 lei,ci de milioane de Euro.
            Uita-te imprejur si spune daca te multumeste faptul ca batrinii au pensie mizera, invatamintul si sanatatea au putin bani.Pune peste asta faptul ca avem o clasa politica corupta si ca majoritatea asteapta ceva din cer.

            Ar trebui sa te intrebi ( atunci cand ai fentat cu multe milioane de Euro taxele) daca ai vreo contributie la viata mizera care se intampla in jurul tau, si daca ai vreo explicatie.
    • +3 (3 voturi)    
      nici o jena ca a furat (Joi, 13 martie 2014, 21:06)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      pare chiar mindru si nu are nici o rusine pentru furturile lui. Este baiat descurcaret de ce i-ar fi rusine, nu e hot de buzunare ...
      • -3 (3 voturi)    
        Ar trebui (Vineri, 14 martie 2014, 10:23)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Ar trebui sa se sinucida! Ce tupeu sa mai deschida gura, dupa ce nu si-a platit taxele!
        E chiar nesimtit, dupa ce ca nu-si plateste impozitul pe profit, mai are tupeul sa vorbeasca.
        Ma intreb care e situatia tva-ului, daca nu cumva a facut vreo golanie si pe acolo.
        Baieti, nu cumva v-a furat si tva-ul, ca vad ca impozitul pe profit vi l-a furat.
        • +2 (2 voturi)    
          ba ar trebui sa stea la mititica (Vineri, 14 martie 2014, 15:47)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          15 ani, sa ii tremure mana data viitoare cand face smecherii
  • -22 (34 voturi)    
    Curaj, Giga! (Joi, 13 martie 2014, 18:24)

    BobbyB [utilizator]

    Scrisoarea doveste ca Gica Popescu este un om care merita incredere si respect. Suntem alaturi de tine, Gica si iti dorim sa iesi invingatir si din acest meci greu.
    • +14 (16 voturi)    
      esti tu sigur (Joi, 13 martie 2014, 19:52)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui BobbyB

      c-a scris-o el?! Poate i-a compus-o careva mai destept. Ponta n-a fost in stare sa-si scrie o lucrare de doctorat deci ma astept ca un fotbalist sa nu stie sa scrie prea bine ... doar sa numere.
  • +27 (31 voturi)    
    Ce gratiere bre? (Joi, 13 martie 2014, 18:38)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Vreau si eu sa fur cat Gica si sa fiu gratiat, e cineva cu mine ?
    Lasa-l sa mai stea si la naftalina un pic, ca i-a fost bine cu banii in buzunar.
  • +12 (16 voturi)    
    Fotbaliatorule...... (Joi, 13 martie 2014, 19:22)

    polonyca [utilizator]

    .... mai incearca pe blog !!!!:) Se poarta.....
  • +15 (17 voturi)    
    meciul o sa dureze (Joi, 13 martie 2014, 19:40)

    M. G. [utilizator]

    O sa dureze 3 ani, o luna si 10 zile. Rezultatul speram sa fie reeducarea lui Gica, sa nu mai faca astfel de hotii.
    Hai ca deja a inceput, speram sa fie un meci linistit, iar Gica sa nu sufere prea multe intrari prin alunecare din spate. Succes, Gica, meriti din plin sa joci in acest meci!
    • +4 (6 voturi)    
      pentru buna purtare (Joi, 13 martie 2014, 21:03)

      K.V [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      .......se reduce la jumatate daca nu gresesc.
      1.5 ani inchisoare pentru atata $$$$ si eu as face
  • -6 (12 voturi)    
    corect (Joi, 13 martie 2014, 19:58)

    liviusmaximus [utilizator]

    mi se pare o reactie corecta. asa cum speram, omul nu cere clementa sau iertare (as fi fost dezamagit !). Politicienii au aprins fitilul gratierii, mizand pe creearea precedentului. Clienti sunt destui; fiecare cu povestea lui trista..
    • +3 (3 voturi)    
      mie imi suna cam ca 'lasati, nu trebuia" (Joi, 13 martie 2014, 21:01)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      cand bagi o cafea la aia la ghiseu sa depui o cerere
  • +10 (10 voturi)    
    ehee baciule (Joi, 13 martie 2014, 21:19)

    corvus coraX [utilizator]

    Ești prost, meciul deja l-ai avut, te-ai driblat singur și ți-ai dat și autogol....
  • -4 (6 voturi)    
    Gica Popescu n-a furat! (Joi, 13 martie 2014, 22:42)

    Cheie primara [utilizator]

    Cum legislatia nu e matematica asupra unei chestiuni sunt 7 interpretari. Cel putin. GP a acoperit asa zisul prejudiciu. De ce-a fost intemnitat?
  • +2 (2 voturi)    
    gica (Vineri, 14 martie 2014, 3:55)

    gopo111 [utilizator]

    ai fost mare fotbalist, dar la afaceri esti varza, pacat, pareai om de treaba, ai luat pedeapsa meritat, ca au vrut sa te suspende procurori asta e , judecatori este mai tari :), vina nu e a lor e a lu' aia pe care tu iai suparat cu liga de pseudofotbal din romania, stai trei ani si vezi cine te-a pus in spatele gratiilor, pe bune, oricum base nu are nimic de judecat sa te lase afara , eventual tie si lu' aialalti sa va mai dea citiva ani, asa de "fun", un suporter de demult care e dezgustat de gestul tau
  • 0 (0 voturi)    
    initiative pubice?! (Sâmbătă, 15 martie 2014, 18:29)

    rexbo [utilizator]

    "Au fost lansate si promovate unele initiative pubice destinate mie."

    sper ca e doar o eroare de tastatura la cineva de la hotnews.