Simona Halep s-a calificat in optimile turneului de la Indian Wells dupa o victorie grea cu Lucie Safarova

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 9 martie 2014, 22:10 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: australianopen.com
Simona Halep (cap de serie numarul sase) a obtinut, duminica, calificarea in "optimile" turneului de la Indian Wells, jucatoarea din Romania invingand-o in trei seturi pe Lucie Safarova. Simona a castigat primul set cu 6-2, l-a pierdut pe al doilea cu 6-4, dar s-a impus in decisiv cu 6-4.

In urma acestei victorii, Simona conduce cu 2-1 in intalnirile directe pe Safarova. Meciul a durat o ora si 57 de minute. In disputa cu Lucie, Simona si-a pierdut de trei ori serviciul, dar a bifat si 5 break-uri.

In urmatoarea partida, Halep se va duela cu invingatoarea partidei dintre Sara Errani (Italia - favorita 9) si Eugenie Bouchard (Canada - favorita 18).

Pentru calificarea in "optimi", Simona Halep va primi 120 de puncte WTA si un cec in valoare de 52.000 de dolari.























9846 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    am urmarit (Duminică, 9 martie 2014, 22:12)

    nedumeritul [utilizator]

    am urmarit meciul. Nu a fost usor....BRAVO SIMONA
  • +5 (5 voturi)    
    Simona draga ne omori (Duminică, 9 martie 2014, 22:22)

    mnicku [utilizator]

    Serviciul era sa te termine in setul 3 .
    Ar fi pacat sa nu cistigi turneul asta si sa nu urci pina pe locul 5

    Mult succes in meciul urmator
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari ... (Duminică, 9 martie 2014, 22:23)

    eGerula [utilizator]

    dar tare mi-a fost frica. Cred ca revine greu in meci in meciurile cu jucatoare de sub ea in clasament. Cand castiga mingi, totul e ok, joaca din placere si placerea ii da incredere. Cand incepe sa piarda, incepe sa gandeasca si probabil sa-i fie frica. Si de aici, poti foarte usor intra intr-un cerc vicios. Momente din astea or sa tot vina si trebuie sa invete sa iasa usor din si repede din ele. Success !!!
    • +4 (4 voturi)    
      aveti perfecta reptate (Duminică, 9 martie 2014, 23:00)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

      Acum insa are antrenor de top si cred ca impreuna pot lucra in asa fel incat asta sa devina amintire. Nu pot sa zic decat un mare bravo si ca-i tin pumnii indiferent daca va castiga sau nu.
  • +3 (5 voturi)    
    da (Duminică, 9 martie 2014, 22:29)

    Eugenca [utilizator]

    Nu a fost deloc usor iar urmatorul meci va fi si mai greu, indiferent cu cine. Sara Erai e buna, Simona parca a mai batut-o odata dar nici un meci nu seamana unul cu celalalt. Iar despre un eventual meci cu canadianca imi este teama sa ma pronunt. Canadianca e foarte buna la toate capitolele. Dar este bine. Abia in jocurile astea grele Simona isi poate evalua valoarea reala. Trebuie sa isi dea seama ca odata ajunsa in top 10 nu se mai poate antrena doar doua ore pe zi daca vrea sa se mentina.
    • -7 (7 voturi)    
      Nenea Știetot Eugenca (Duminică, 9 martie 2014, 23:02)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

      Taci, măi, că nu știi nimic. Ai câteva idei fixe, pe care le tot spui de vreun an pe aici. Cunosc genul: un frustrat, care se crede buricul pământului.
      • +5 (5 voturi)    
        Multumiri (Duminică, 9 martie 2014, 23:31)

        RichardB [utilizator] i-a raspuns lui radu

        Pentru astfel de oameni care fac ordine in societate. Multumim domunle Radu. Un elev de nota 7.
      • 0 (0 voturi)    
        vezi (Luni, 10 martie 2014, 15:24)

        Eugenca [anonim] i-a raspuns lui radu

        ce se intampla atunci cand te bagi singur in seama fara sa ai ceva de spus? Lumea te voteaza negativ. Daca nu ai nimic de spus in legatura cu articolul, i-a pe loc repaos pana ce idolul tau scarpinici va mai fi "accidentat" ( a se citi invins ) de mai stiu eu ce alt jucator de pe locul 100 plus
        • -1 (1 vot)    
          Domnule, (Luni, 10 martie 2014, 17:36)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

          stăpân al orelor de antrenament ale Simonei. Înainte de a te pricepe la tenis este nevoie să ai cunoștințe minime de limba română: scris și citit. Se scrie „Ia pe loc repaus”, de la verbul „a lua”, nu „i-a”. Doamna învățătoare nu te-a învățat bine în clasa a IV-a. Așa că ia tu pe loc repaus și deschide o carte de gramatică.
          Dacă voi mai fi cenzurat și de data aceasta, voi înțelege că, într-adevăr, nu am ce căuta între agramați ca Eugenca și nu voi mai comenta în nici un fel.
          • 0 (0 voturi)    
            Domnule (Luni, 10 martie 2014, 23:20)

            RichardB [utilizator] i-a raspuns lui Radu

            stapan a-l gramatici. I-mi pare rau ca m-a bag in discutie dar vruiam sa v-a spun ca sunte-ti un elev de nota 10 si nu 7. Vad ca dvs stiti gramatica nu ca mine, analfabet.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 9 martie 2014, 22:42)

    za-k [utilizator]

    Se pare ca Simona nu ne lasa fara vreun meci de infart din cind in cind :)
    Fight fight in continuare si bafta!

    Numa' bine,
    za-k/
  • +3 (3 voturi)    
    Locul 6? (Duminică, 9 martie 2014, 23:26)

    Vercix [utilizator]

    o desparteau 65p de Kerber. Kerber a iesit in turul 2 si ar trebui sa ia 35p. Halep ia cel putin 120p, cu 85 mai multe decat Kerber, deci ar trebui sa urce pe 6 :)
  • +1 (1 vot)    
    Depinde.... (Duminică, 9 martie 2014, 23:41)

    Leinad [utilizator]

    Da, poate urca pe 6, dar depinde mult de unde se va opri in acest turneu. Simonei in sufla in ceafa Jelena Jankovic care, daca va merge un tur mai mult decat Simona va trece ea pe 6, Simona pe 7, iar Kerber poate cobori pe 8 sau chiar 9. Acum conteaza si ce face si Sharapova care are de aparat 1000 de puncte la acest turneu....
    • +1 (1 vot)    
      Corect, se joaca (Luni, 10 martie 2014, 0:02)

      Vercix [utilizator] i-a raspuns lui Leinad

      Halep, Jankovici si Kvitova au sanse sa urce pe locul 6, va reusi cea care merge mai departe.

      Punctele de anul trecut nu s-au scazut deja?
      • +1 (1 vot)    
        Kvitova a jucat sferturi (Luni, 10 martie 2014, 10:38)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Vercix

        deci Simona trebuie sa mearga cel putin cat merg Kvitova si Jankovici ca sa fie pe 6. Sharapova va ramane pe 5 daca mai trece un tur sau daca Simona nu castiga turneul.
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Luni, 10 martie 2014, 7:20)

    Leinad [utilizator]

    Oficial nu, neoficial da. Daca scadem punctele facute anul trecut la IW, Simona noastra este pe 5. Clasamentul oficial este cel de la sfarsitul turneului.
    Dupa meciurile de azi noapte, au ramas in turneu cele mai in forma jucatoare. Vor fi multe rasturnari in clasamentul WTA dupa Indian Wells, iar Simona va avea in optimi, o jucatoare aflata intr-o forma excelenta, canadianca E. Bouchard.
    Hai Simona!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Luni, 10 martie 2014, 15:32)

      canadianul [anonim] i-a raspuns lui Leinad

      La Bouchard nu e vorba doar de forma excelenta. La 19 ani Bouchard este deja o jucatoare completa. Are un serviciu foarte puternic, forehand foarte puternic, backhand bun, aleaga foarte bine, are un fizic foarte robust. Iar rezultatele confirma lucrul asta. La 19 ani Bouchard este deja pe locul 19 si a jucat o semifinala de GS. La aceeasi varsta Simona era undeva intre locul 100 si 200 si nu depasea niciodata turul 3. Va fi un meci interesant dar sper sa nu se termine la fel ca cel cu Ciubulkova.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Luni, 10 martie 2014, 15:44)

    dan [anonim]

    Nu urmaresc indeaproape fenomenul dar banuiesc ca se depune foarte multa munca pentru asemenea rezultate,multumim Simona !