Simona Halep (cap de serie numarul sase) a obtinut, duminica, calificarea in "optimile" turneului de la Indian Wells, jucatoarea din Romania invingand-o in trei seturi pe Lucie Safarova. Simona a castigat primul set cu 6-2, l-a pierdut pe al doilea cu 6-4, dar s-a impus in decisiv cu 6-4.

Simona HalepFoto: australianopen.com

In urma acestei victorii, Simona conduce cu 2-1 in intalnirile directe pe Safarova. Meciul a durat o ora si 57 de minute. In disputa cu Lucie, Simona si-a pierdut de trei ori serviciul, dar a bifat si 5 break-uri.

In urmatoarea partida, Halep se va duela cu invingatoarea partidei dintre Sara Errani (Italia - favorita 9) si Eugenie Bouchard (Canada - favorita 18).

Pentru calificarea in "optimi", Simona Halep va primi 120 de puncte WTA si un cec in valoare de 52.000 de dolari.