DEZBATERE HotNews.ro: Sunteti de acord cu gratierea lui Gica Popescu?

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 7 martie 2014, 10:44 Sport | Fotbal

Gica Popescu
Foto: AGERPRES
In data de 4 martie, Gica Popescu a fost condamnat la 3 ani, o luna si zece zile de inchisoare cu executare pentru implicarea in "Dosarul Transferurilor". In ultimele zilei, mai multi politicieni importanti (Victor Ponta, Crin Antonescu, Valeriu Zgonea) au declarat ca sustin gratierea fostului capitan al Barcelonei. Sunteti de acord cu aceasta masura? Argumentati in material alegerea dumneavoastra.

Gicu Balaci, presedintele gruparii Dunarea Calafat - prima la care a activat "Baciul", a inceput strangerea de semnaturi pentru ca fostul international roman sa fie eliberat din inchisoare.

De asemenea, Crin Antonescu a precizat ca sustine gratierea lui Gica Popescu: "A fost un adevarat ambasador al Romaniei".

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, si-a exprimat si el parerea ca "ar semna o petitie pentru gratierea lui Gica Popescu".

Victor Ponta: "Ca premier nu ma pot pronunta. Ca simplu cetatean al Romaniei, sigur ca sustin cererea de gratiere".




















25858 vizualizari

Sunteti de acord cu gratierea lui Gica Popescu?
(Un singur răspuns posibil)
  • DA
  • NU
  • Nu ma intereseaza


  • +123 (129 voturi)    
    NU... (Vineri, 7 martie 2014, 10:48)

    hot news [utilizator]

    NU, NU, NU, NU!
    • -55 (67 voturi)    
      Ba da, daca da de 10 ori suma furata (Vineri, 7 martie 2014, 10:56)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Oricum e baiat destept, face altii.
      • +70 (76 voturi)    
        hell , no (Vineri, 7 martie 2014, 11:38)

        federal [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Legea trebuie sa fie egala pentru toată populația, indiferent de statut social sau funcție.

        Deci , NU.

        Ai greșit, plătești ca orice muritor, nu cu bani , ci cu libertatea.Si te supui legilor.
        Nu faci după modelul parlamentarilor actuali ( adică nu cauți variante sa treci pe sub bariera).

        Cred ca cei care ii cer eliberarea ii fac un enorm rău.
        • -38 (42 voturi)    
          Altul care a omorat 3 oameni si e liber la tv (Vineri, 7 martie 2014, 13:20)

          dottore [utilizator] i-a raspuns lui federal

          cum/cand plateste?
          N-a omorat pe nimeni, a fost influentat sa se bage in troaca! N-am zis ca e nevinovat, am zis doar ca Romania are nevoie mai mult de banii lui decat sa-i plateasca intretinerea.
          Ca si-a facut imaginea praf asta e problema lui de cat de inteligent a fost.
          • +29 (29 voturi)    
            si banii si libertatea (Vineri, 7 martie 2014, 14:12)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui dottore

            Numai aplicind legile, asa cum s-ar aplica pentru orice prostanac- ca mine adica, poti diminua infractionalitatea intr-o tara putred de corupta.
            Hotii in Romania sunt oameni apreciati si invidiati sunt baieti care stiu sa se descurce..
            • +32 (38 voturi)    
              Rusine Ponta, Antonescu, PSD si PNL! (Vineri, 7 martie 2014, 14:47)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

              Iata ca USL nu s-a rupt decat de fatada. Imediat ce avem ceva legat de justitie se unesc la fel ca la lovitura de stat si la votarea legilor de legalizare a furtului si a amnistiei.
              Antonescu a trecut pe dreapta sperand ca vontantii de dreapta sa-i dea suficiente voturi ca sa ajunga cu Ponta in turul doi, apoi urmand sa faca guvernul impreuna asa cum a si declarat la Antena 3 si la sedinta PNL care a hotarat trecerea PNL in opozitie.
              Nu va lasati fraieriti, PNL este doar PSD-ul de pe partea dreapta a esicherului romanesc!
              • +5 (11 voturi)    
                dreapta spala stinga si invers (Vineri, 7 martie 2014, 15:36)

                GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Eu din coltul meu nu vad nici dreapta nici stinga , vad numai nedreptate si inegalitate in drepturi si asteptari .

                Vad ca si cel pe care il pretuiesc cel mai mult incepe sa faca compromisuri cu plagiatorul.
                Noul partid PMP nu pare sa fie altceva , din ce aud eu, decit a continuare a PDL, opozitie firava de tot, cumintel si cu tinte la europarlmanetare si ciolanul unsuros. Citiva din cei buni au parasit deja PMP, de ce oare ?
          • +16 (16 voturi)    
            Hei Dottore ! (Vineri, 7 martie 2014, 17:17)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dottore

            In afara de CRIMA , mai sunt si alte fapte pedepsite de Codul Penal !
          • +9 (9 voturi)    
            gresit (Sâmbătă, 8 martie 2014, 10:21)

            Glanetasul [utilizator] i-a raspuns lui dottore

            dottore, dupa rationamentul tau nimeni dintre cei cu bani nu ar trebui sa faca inchisoare deoarece "Romania are nevoie mai mult de banii lui decat sa-i plateasca intretinerea". Este un rationament complet gresit ca sa nu spun de "retard".
          • 0 (0 voturi)    
            Altul care a omorat 3 oameni si e liber la tv (Marţi, 11 martie 2014, 1:43)

            NitaAurel-marius [anonim] i-a raspuns lui dottore

            pai si asta ne dorim cat mai multi hoti in libertate? din contra sa stea si Popescu la puscarie si sper sa il urmeze si Huidu...
        • +7 (13 voturi)    
          he heh he (Vineri, 7 martie 2014, 19:38)

          nelu_controcelu [utilizator] i-a raspuns lui federal

          Paine si circ! Justitie pe paine nene! ;) in versiunea 2014 ...

          Stati linistiti,
          daca isi platea Gica "contributiile" la vremea lor, am fi avut azi autostrazi si drumuri, toti astia care stati cu mana intinsa sa va dea statul, bugetari de tot felul, ati fi avut salariile si pensiile mai mari ... da da ... Nu ar fi ajuns in buzunarele baietilor destepti si consultantilor de tot felul cu statul, nu nu ....
      • +16 (16 voturi)    
        banc (Vineri, 7 martie 2014, 12:29)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Comentariul tau mi-aduce aminte de un banc care se termina cu "Asta am stabilit deja, acum doar negociam pretul."
        Cauta-l....
    • +77 (77 voturi)    
      nici vorba (Vineri, 7 martie 2014, 11:06)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      a furat... a mintit (platrind, chipurile, doar impozitul catre stat, lui ramanandu-i restul de bani!)... s-a aliat cu toata pegra fotbalului care, acum, se aliniaza in spatele lui ca sa iasa repede de acolo.
      iar daca PSD o tine tot asa cu gratierile si amnistierile trecute prin parlament, impreuna cu ungurii si cu ai lui dan voixculescu, va avea o surpriza foarte mare, cat de curand. nu e poporul asta atat de prost si de hot pe cat si-l inchipuie ei...
      • +60 (64 voturi)    
        sub nici-o forma !! (Vineri, 7 martie 2014, 11:12)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        nu merita nici-o gratiere !

        legea este, si trebuie sa fie, egala pentru toti !
        inclusiv pentru acest fotbalist bun, dar cetatean rau
      • +46 (46 voturi)    
        nici eu nu sunt de acord c u gratierea (Vineri, 7 martie 2014, 11:24)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        lui Gica Popescu, dupa cum nu sunt de acord nici cu gratierea lui Gigi Becali, a lui Adi Nastase sau a oricarei alte persoan condamnate de justitie
        Orice persoana care a ajuns in puscarie, a facut ceva, si sunt de parere ca trebuie sa plateasca pentru acel ceva...pentru ca acesta e rolul puscariei: vinovatii sa plateasca fata de societate, iar amatorii de incalcat legea sa fie descurajati.
    • +69 (71 voturi)    
      mai mult decit NU... (Vineri, 7 martie 2014, 11:11)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      ce fel de natie ne mai tinem ? Toata lumea striga dupa coruptie , dupa furtul institutionalizat, dupa evazionisti si cind apar SENTINTE , ce sa vezi ? Ba ala a fost un prim-ministru bun , altu e om fain , celalat a donat bani diferitelor comunitati ( n.b. donatii din bani furati ? ) etc etc free gigi , free gica , free aditza , free relu , free felix !? In ce tara bananiera traim daca ne mai ghidam dupa : " hai ca n-a omorit pe nimeni " !? ; " nu vedeti ca a 'luptat' pentru tara , a creat o imagine Romaniei " ? ... hopaaa , STOP ! Ce imagine a creat Romaniei ? Ca am fost o natie de buni fotbalisti ( in 1994 ) sau ca SUNTEM o natie de hoti , potlogari , evazionisti in 2014 ? Oare ce sa zica strainul "neinstruit " dar care vede in presa sa ( de ex. Spania sau Turcia ) ca un fost mare sportiv s-a apucat de combinatii financiare. Stiti cumva daca Amstrong ( ciclistul ) , Pistorius ( atletul ucigas dar si campion paralimpic ) au STATUI ? sau Urlich, Graff ...In cazul asta Patzaichin are liber la omor ?
      Sau alta teorie neaos romaneasca : " nu e el de vina , saracul , anturajul " ! Pai daca e asa , de ce nu au facut asa ceva HAGI ( machidon ca si clanul becali ) ? Sau Dan Petrescu, sau Ilie Dumitrescu si atitia alti ? Sau au facut dar n-au fost prinsi ?
      Si atunci , revin , CE NEAM MAI SUNTEM ?
      • +26 (36 voturi)    
        in mare ai dreptate, (Vineri, 7 martie 2014, 11:27)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

        dar gresesti cand spui ca ,,suntem o natie de hoti, potlogari, evazionisti". Nu toti suntem asa...spre exemplu eu nu sunt.
        • +30 (30 voturi)    
          nici eu (Vineri, 7 martie 2014, 11:30)

          titiacs [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          se refera la IMAGINEA creata ( fosta si actuala ) de un mare sportiv cazut in pacat !
        • +2 (6 voturi)    
          Ai auzit de expresia (Vineri, 7 martie 2014, 16:00)

          AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          "persoanele de fata se exclud" ?
        • +2 (6 voturi)    
          asa o fi dar 7,4 milioane (Vineri, 7 martie 2014, 16:44)

          PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          asa o fi dar 7,4 milioane de vii si de morti, toti sunt o apa si-un pamant
        • +6 (8 voturi)    
          ba are dreptate!!! (Vineri, 7 martie 2014, 22:42)

          Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          cred ca Balzac spunea ..."caracterul unei natiuni e dat de majoritate"!Din pacate," majoritatea" e problema noastra!
          • +6 (6 voturi)    
            nope (Vineri, 7 martie 2014, 22:49)

            goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

            doar 15% din cei care au votat in sondajul Hotnewssunt suficient de inconstienti sa voteze pentru gratiere.
            Este totusi foarte probabil ca cei 15% sa tipe mai tare decat ceilalti 85%
    • +43 (43 voturi)    
      Nu, pentru ca ... (Vineri, 7 martie 2014, 11:22)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Gica Popescu nu si-a recunoscut fapta. Si nu numai asta. Pina la sfirsitul procesului si-a aparat grupul infractional din care facea parte.

      Ce profil moral are Gica? S-a inhaitat si apara asemenea indivizi. E la fel de pacatos ca intregul lot de lupi si hiene.
    • -13 (27 voturi)    
      Ghinionul lui ca au sarit politicienii..... (Vineri, 7 martie 2014, 11:33)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Cred ca cel mai mare ghinion al Baciului este ca politicienii il folosesc pt a atrage simpatia publicului. In felul asta creeaza imaginea de gasca de hoti ce sar sa il apere pe unul de al lor.
      Probabil trebuie asteptat un timp, si trebuie inca o data fructificata actiunea lui de a plati imediat si de a recunoaste vina! Chestie pe care ceilalti nu au facut-o! In defiinitiv regimul de recluziune asta urmareste, îndreptarea pacatosului.... Prin recunoasterea faptei a usurat munca procurorilor, pt intreg cazul! A demonstrat ca a constientizat ca a incalcat legea. Are o gramada de circumstante atenunate. Cred ca a avut avocat ff prost, sau ceilalti l-au tras dupa ei tocmai fiindca a incalcat omerta. Pentru binele lui nu ar trebui GRATIAT, ar trebui revizuita hotarirea judecatoreasca, de vazut de ce a fost judecat la gramada in conditiile in care a recunoscut si prejudiciul a fost recuperat inainte de începerea procesului. Toate astea ar putea sa duca la o REABILITARE, mult mai importanta pentru el si pentru noi. Apoi ar putea numit si ambasador onorific....
      As semna o petitie pentru rejudecarea in regim de urgenta si cu un avocat bun . Nu pentru gratiere
      • +29 (29 voturi)    
        Fals și fals (Vineri, 7 martie 2014, 11:40)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        a) Nu a recunoscut nicio faptă, a pledat nevinovat tot timpul.

        și

        b) Nu a returnat toți banii.

        ”O anumită parte a media” nu a prezentat corect cazul, de aceea mulți au rămas cu impresia că a recunoscut și că a returnat banii... Așa că nu voi vota cu minus.
      • +11 (11 voturi)    
        Minusculi nostri politicieni fac si ei ce stiu (Vineri, 7 martie 2014, 15:25)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Pentru ei e mai important si mai lejer sa vorbeasca de Popescu decat sa abordeze probleme serioase de genul Ucraina. Se laudau ca parlamentul va avea o sedinta pe aceasta tema. Legea gratieri si a amnistiei e mai importanta. Ucraina pentru ei nici nu mai exista cand asa perspective marete li se deschid in fata trambitand gratierea lui Popescu.
        • +5 (5 voturi)    
          ... (Vineri, 7 martie 2014, 22:45)

          Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          asta le e nivelul! Politicienii actuali gindesc si reactioneaza la nivelul babelor satului!
    • +35 (35 voturi)    
      NU CATEGORIC (Vineri, 7 martie 2014, 11:42)

      meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      1. Gica Popescu trebuie sa ramana in continuare un exemplu. Astfel ca trebuie sa stea in puscarie! Mai mult, trebuie chiar sa refuze gratierea.
      2. Ce!? exista palmares, sau reputatie, care substituie respectarea legii??? El si-a asumat greselile, chiar a spus ca este responsabil pentru tot ce a facut.
      Plus de asta a fost doar un footbalist. Nu cercetator cu rezultatea deosebite, nu medic care face operatii complicate, nu soldat cu acte de vitejie pe front, nu e nici gravida cu n copii de care nu are cine sa aiba grija, etc.
      Football-ul e un sport, un spectacol, mai nou un circ.
      Asca ca lasati vrajeala !
      • +5 (5 voturi)    
        Crezi ca Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 17:58)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

        isi da seama ca acest nou circ pe care-l fac minusculii nostri politicieni nu-l fac de dragul lui?
    • +13 (19 voturi)    
      http://www.petitieonline.com/stop_graierii_lui_pop (Vineri, 7 martie 2014, 12:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      http://www.petitieonline.com/stop_graierii_lui_popescu
    • +15 (15 voturi)    
      petitie impotriva gratierii (Vineri, 7 martie 2014, 14:07)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Nu este corect sa gratiezi o personalitate publica care fura si inseala si care pe deasupra se declara se nevinovat (mielusel cu s-ar zice)

      As semna cu placere o petitie petru gratierea unui om care si-a lasat copii singuri si muritori de foame si care regreta faptele pe care le-a comis.

      Ar trebui sa semnam o petitie impotriva gratierii oricarui VIP nerusinat; petitie care sa fie prezentata presedintelui Romaniei.
    • +17 (17 voturi)    
      gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 14:20)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Eu as ropune alta intrebare
      Sunteti de acord ca un infractor condamnat definitiv sa fie gratiat daca are notorietate?
      E halucinanta initiativa unora pe motive tip: "hai sa il eliberam ca e baiat bun, saluta toti vecinii de pe scara, ce conteaza ca a violat o minora, poate o fi fost ea imbracata provocator si l-a ispitit"
      Nu exista scuza pentru incalcarea legii in deplina cunostiinta de cauza doar pentru ca ai dat bani la biserica, saluti vecinii, "esti baiat bun".
      Bani pe care i-au furat mafiotii, ca asta sunt si dupa aspect si dupa mod de organizare, nu au picat din cer, sunt bani furati care trebuiau sa ajunga prin impozite in invatamant, sanatate, infrastructura, si multe altele.
      Ai furat, iti asumi consecinta de a fi prins si condamnat pentru fapta. Daca puneti intrebarea "Sunteti de acord ca hotii sa fie condamnati pentru faptele lor?" oare ce raspuns s-ar primi? Cu ce e mai bun Gica Popecu decat Voiculescu? Unul a dat cu piciorul in minge, altul ofera un serviciu la cateva sute de oameni. Ca scopul in care o face e mizerabil e alta poveste.
      Nimeni nu trebuie sa fie special in fata legii, dupa fapta si rasplata, vorba proverbului.
    • +3 (5 voturi)    
      he heh (Vineri, 7 martie 2014, 19:34)

      nelu_controcelu [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Paine si circ! Justitie pe paine nene! ;) in versiunea 2014 ...

      Stati linistiti,
      daca isi platea Gica "contributiile" la vremea lor, am fi avut azi autostrazi si drumuri, toti astia care stati cu mana intinsa sa va dea statul, bugetari de tot felul, ati fi avut salariile si pensiile mai mari ... da da ... Nu ar fi ajuns in buzunarele baietilor destepti si consultantilor de tot felul cu statul, nu nu ....
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 7 martie 2014, 22:13)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      nu pot sa cred, am impresia ca vises... un cosmar! Cum poti sa ceri gratierea unui om care a delapidat si a furat statul, adica pe fiecare din noi! Romanii .. se mai maturizeaza vreodata?
  • +63 (63 voturi)    
    NU sunt de acord cu gratierea (Vineri, 7 martie 2014, 10:49)

    Venger [utilizator]

    I: "Sunteti de acord cu aceasta masura?"
    R: In mod categoric, NU.


    PS: - Un infractor ramane un INFRACTOR.
  • -37 (41 voturi)    
    ... (Vineri, 7 martie 2014, 10:49)

    Avion [utilizator]

    Daca returneaza intregul prejudiciu, ar putea fi luata in considerare gratierea. Altfel.. la multi ani cu executare.
    • +42 (42 voturi)    
      nu frate (Vineri, 7 martie 2014, 10:58)

      zmeurat [utilizator] i-a raspuns lui Avion

      asta se traduce cam asa: iti tai gitul si ma baga in puscarie, dar daca ti-l lipesc la loc cu super glue ma gratiaza!!!!!!!!
      A furat , da banii inapoi cu dobinda si penalitati de intirziere ( asa cum platim toti orice intirziere la plata) si face si puscarie.
      • +35 (35 voturi)    
        In cazul unui viol, cum procedam? (Vineri, 7 martie 2014, 11:21)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui zmeurat

        Daca cel mai bun box-eur din tara, este condamnat pentru viol, cum procedam!??

        Mai conteaza prejudiciul imposibil de calculat pentru victima, pentru familia distrusa si pentru societatea care risca sa sufere din nou o agresiune sexuala? Clar NU!

        Nimeni nu este mai presus de lege, nici fotbalistii fara scoala nici academicienii' cu doctorate plagiate!
    • +42 (42 voturi)    
      Chiar puteti gandi astfel ? (Vineri, 7 martie 2014, 11:07)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Avion

      Adica orice hot prins, sa fie gratiat daca isi recunoaste fapta, returneaza prejudiciul (CARE A FOST DOVEDIT) si este baiat bun ?

      De unde stim cate alte matrpazlacuri (CORUPTIE, EVAZIUNE....) a mai facut ? De unde stim ca nu va continua cu veselie asumandu-si riscul minor al unui proces si al unei amenzi ?

      Un baiat "bun" chiar nu gaseste alti parteneri de afaceri decat verii Becali ?? Sau si astia sunt mari ambasodori care aduc glorie Romaniei transferand o armata de rezerve pe bani grei. BTW: ce cauta aldeTanase si Chipciu ore in sir pe teren la nationala. Tot aranjamente, tot spaga, aceeasi mizerie....
      • +18 (18 voturi)    
        mica erata (Vineri, 7 martie 2014, 11:28)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui math

        Gica Popescu nu a dat inapoi tot prejudiciul...ci numai o parte.
  • +58 (58 voturi)    
    NU ! (Vineri, 7 martie 2014, 10:50)

    Va_ly [utilizator]

    Este un HOT dovedit ! ! !
    Nu ma intereseaza ce simbol este, in fata justitiei TOTI trebuie sa fim egali.
    Cei care vor gratierea sa se gandeasca asa: daca ar fi furat de la ei mai cereau eliberarea? Probabil da, la cati papagali sunt in RO care au votat ca primar penali care au furat din banii primariei, deci din banii lor.
  • +45 (47 voturi)    
    De ce? (Vineri, 7 martie 2014, 10:51)

    CosminMaricari [utilizator]

    Am apreciat activitatea lui Gică Popescu ca fotbalist, precum și faptul că a părut mereu mai cizelat și mai inteligent decât restul oamenilor din fotbal.

    Dar nu pot fi acord cu grațierea. Cel puțin nu înainte ca Gică Popescu să se dezică de familia Becali și să depună mărturie împotriva tuturor leprelor din fotbal. Dacă ar face canonul ăsta, poate că aș fi de acord să primească dezlegarea.
  • +36 (38 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 10:51)

    GT [anonim]

    Nu
  • +41 (43 voturi)    
    Gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 10:51)

    Daniel Stan [anonim]

    FUCK NO !
  • +38 (38 voturi)    
    Este un infractor. (Vineri, 7 martie 2014, 10:52)

    rc [anonim]

    Nu ne intereseaza ce a facut inainte, a fost alegerea lui si meseria lui sa joace fotbal, nu a facut asta pentru romania ci de buna voie.
    Mai intai de toate este un infractor si trebuie sa plateasca pentru faptele sale.

    Despre domnu Gigu nu mai zic nimic, iti dai seama despre capacitatile lui intelectuale numai cand il vezi cum vorbeste.

    Politicienii se umplu toti de populism ca da bine, dar eu cred ca de data asta efectul va fi invers.
  • +36 (36 voturi)    
    nu ma bucur (Vineri, 7 martie 2014, 10:53)

    mos ion roata [utilizator]

    ca este in puscarie dar corectia e necesara.
  • +40 (40 voturi)    
    nu (Vineri, 7 martie 2014, 10:53)

    icss [utilizator]

    nu sunt de acord pentru ca ar deveni un precedent de gratiere. De exemplu, dupa ce il condamna pe Voiculescu, o sa fie aceeasi discutie- ca a avut actiuni caritabile, ca a facut nu stiu cat bine. Asta e legea, cine gressete plateste, fara exceptii.
  • +39 (39 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 10:53)

    Mentox [utilizator]

    A furat. Sa plateasca pentru ce a facut.
    Faptul ca a dat bine cu piciorul intr-un balon nu ii scuza faptele.
    Ii doresc o puscarie cat mai nasoala. Lui si celorlalti sarlatani.
  • +44 (44 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 10:55)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Este un om ca oricare altul.
    Justitia e oarba, nu se uita la fotbal!
  • +39 (39 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 10:55)

    Frank777 [utilizator]

    Probele demonstreaza vinovatia. Mentalitatea acestui individ ,lipsa lui de respect pentru lege.Manevrele pe care le-a facut pentru a ocoli legea.Cu premeditare.
    Toate acestea arata ca a stiut ce face si ca actionat asumandu-si consecintele. Lacomia si dorinta de a nu plati taxe l-au adus aici.Aici se dovedeste ca a jucat fotbal doar pe bani si ca NU a fost un mare sportiv. A fi sportiv inseamna a avea un caracter de sportiv.Si morala.
  • +32 (32 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 10:57)

    Hotjews [anonim]

    NU
  • +33 (33 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 10:58)

    European [utilizator]

    In nici-un caz! A fost condamnat pentru multiple infractiuni, două de înşelăciune, evaziune fiscală în formă continuată, plus inca doua de spalare de bani. Asta nu e o greseala, ci hotie cu buna stiinta. Un om care a ales sa ramana in instoria fotbalului nu ca un mare jucator al Romaniei, ci ca un infractor, un condamnat penal, fost fotbalist. Prin asta a facut mai mult rau imaginii Romaniei decat un individ necunoscut. S-a scris in toata presa internationala despre infractorul Gica... Un adevara ambasador al hotiei.
  • +27 (27 voturi)    
    Gratierea ar trui conditionata de o cerere (Vineri, 7 martie 2014, 10:58)

    Un cititor [utilizator]

    venita chiar din partea lui Gica Popescu. Deci, el isi recunoaste gresala, returneaza prejudiciul plus o amenda, isi cere iertare de la cei pe care I-a nedreptatit, se angajeaza public sa nu mai faca afaceri murdare si isi cere scuze public poporului roman de a carui incredre si simpatie a abuzat. Desi personal, cred ca inchisoarea este spre folosul lui. Poate isi da si el seama ca lumea asta nu e numai mincare , bani si bautura.
  • -18 (20 voturi)    
    Reducerea pedepsei, DA. Gratierea, nu prea (Vineri, 7 martie 2014, 10:59)

    Andrei [anonim]

    Din cate am inteles, e singurul care si-a recunoscut vina si a returnat banii.
    • +16 (16 voturi)    
      nu a returnat toti banii, (Vineri, 7 martie 2014, 11:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ci doar o parte. La proces s-a stabilit ca prejudiciul real a fost mai mare.
    • +15 (15 voturi)    
      nu a recunoscut fapta! (Vineri, 7 martie 2014, 11:56)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Initial si eu am crezut ca si-a recunoscut vina, dar nu e asa. Citind mai mult, am aflat ca el tot timpul s-a declarat nevinovat. Daca recunostea, se judeca mai repede si probabil ar fi primit cu suspendare.Dar el, probabil sfatuit de fratii Becali, nu a recunoscut fapta si a fost solidar cu ei.
      Deci, nu se pune problema naivitatii ci a prostiei dublata de trufie(cine are curajul sa-i condamne pe ei?).
  • +44 (44 voturi)    
    Categoric NU (Vineri, 7 martie 2014, 10:59)

    Rares [anonim]

    Constitutia Romaniei, Art. 124:
    (1) Justiţia se înfăptuieşte în numele legii.
    (2) Justiţia este unică, imparţială şi egală pentru toţi.
    (3) Judecătorii sunt independenţi şi se supun numai legii.

    Justitia nu se infaptuieste in numele microbistilor.
    Mi se par consternante declaratiile diverselor personaje politice. Probabil se simt cu musca pe caciula. O justitie cu adevarat functionala e cea mai mare nevoie a acestei tari.
  • +47 (47 voturi)    
    In cazul Gica Popescu sunt 2 mari dezinformari... (Vineri, 7 martie 2014, 11:00)

    adi_69 [utilizator]

    1. Ca si-a recunoscut vina.
    Minciuna: la proces a pledat mereu nevinovat. Daca se recunostea vinovat, era disjuns din lotul de 8, era judecat rapid si lua sigur o pedeapsa mai mica, foarte probabil cu suspendare. Dar in vazul asta ii punea in incurcatura pe ceilalti 7. Deci a preferat sa ramana in gasca mafiotilor pana la capat...

    2. Ca a returnat banii
    Aici dezinformarea e ceva mai perfida: nu a returnat toti banii, prejudiciul constatat de instanta este semnificativ mai mare.

    In concluzie nu sunt de acord cu gratierea. Nimeni nue mai presus de lege.
  • +26 (26 voturi)    
    Gica Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 11:00)

    crisogonus [anonim]

    Locul hotilor este la puscarie De ce marii sportivi ai Romaniei printre care Iolanda Balas, Nadia Comaneci, Ivan Patzaichin, Ilie Nastase, pleiada de gimnaste si altii nu sunt la puscarie ? Si ei au castigat glorie si au adus prestigiu Romaniei. Dar niciunul nu a furat bani din bugetul de stat cum a facut Gica Popescu. Isi merita pedeapsa.
  • +19 (19 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:00)

    Daniel [anonim]

    Nu sunt de acord. E clar ca a incalcat legea si a fost condamnat corect. Nu cred ca e bine pentru societate sa fie gratiati infractori condamnati, indiferent de numele lor. Cred ca Adrian Nastase a facut mai mult pentru Romania decat Gica Popescu si totusi nu a fost gratiat.
  • +23 (23 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:01)

    Bazil [utilizator]

    Daca ar fi fost condamnat ca a traversat strada prin loc nepermis - de acord. Dar, pentru ca s-a inhaitat de bunavoie cu marii borfasi din fotbalul romanesc - categoric NU.
  • +19 (19 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 11:02)

    BalazsElod [anonim]

    .
  • +24 (24 voturi)    
    Fara gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 11:02)

    Anonim [anonim]

    Nu.Legea trebuie sa fie pentru toti aceeasi,nu conteaza ca ai dat cu piciorul in minge 20 de ani.Cu ce te face asta mai presus decat restul?In nici un caz gratiere,trebuie sa isi faca pedeapsa la fel ca toti ceilalti.Si tampenia cu jumatate din pedeapsa peste 60 de ani?Da'ce facem,ne trimitem batranii la furat ca scapa mai usor?
    • +6 (6 voturi)    
      o sa razi (Vineri, 7 martie 2014, 11:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      dar in Rusia asa se face: se trimit mamaitele la vandut de droguri, pt ca nu sunt suspecte si, daca sunt prinse, primesc pedeapsa mai mica.
    • +2 (2 voturi)    
      ce rahat (Vineri, 7 martie 2014, 17:40)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      chiar la asta ma gandeam si eu, ce ghinion ar fi sa te condamne la 59 de ani. Acolo sa vezi lupte pentru o amanare cat de mica.
  • +19 (19 voturi)    
    subject (Vineri, 7 martie 2014, 11:03)

    Radu [anonim]

    NU NU NU
  • +12 (12 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:04)

    costica [anonim]

    Legea-i pentru toti, iar daca era un simbol al Romaniei NU incalca LEGEA !!!
    Incalcarea legii se plateste peste tot, altfel LEGEA ar fi avut exceptii pentru unii sau altii...
    Dar cand faci evaziune cu buna stiinta, nu stii ce faci, adica ce motiv a avut ?!
    Nu stia ca incalca legea ?!
    NU sunt de acord, este pe acelasi plan cu alde Becali, rusine !!!
    Felicitari pentru ce-a facut, a castigat bani multi din ce-a facut, dar LEGEA e pentru toti, fara exceptii...
    Iar politicienii vorbesc acum la fel asa cum vad ei de fapt legea, pentru cine vor ei e lege, pentru cine nu vor ei nu mai e lege !!
    LEGEA-i UNA singura pentru TOTI, domnilor !!
  • +11 (13 voturi)    
    Pai . . . (Vineri, 7 martie 2014, 11:04)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . daca I-l gratiem pe Gheorghe Popesc u ar trebui gratiati toti hotii din tara ca doar nu e unul mai cu mot decat celelalt. Ce spune art 16 din Constitutir? Si mai incetati odata cu propaganda asta anti justitie ca va degradeaza stimati reporteri ai Hotnews!
  • +13 (13 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:05)

    Flavius [anonim]

    De ce sa gratiem un infractor proaspat condamnat? Doar ca a fost un mare fotbalist roman?
    Ar insemna ca toti infractorii, de care s-a auzit in tara aceasta si care, la un moment dat, au avut niste realizari notabile, sa fie gratiati.
    Ar fi o mare jignire la adresa oamenilor care isi platesc la timp taxele si care isi desfasoara activitatile corect, din punct de vedere legal.
    Fuga dupa capitalul electoral ii face pe asa-zisii nostri politicieni sa debiteze cele mai mari prostii.
    Si, sincer, aceasta gratiere nu cred ca ii face niciun bine fostului capitan al nationalei. Mai demn pentru el este sa isi ispaseasca pedeapsa. Sau, asa cum a mentionat cineva, mai inainte, sa depuna marturie despre toate ingineriile financiare ale fratilor Becali.
  • +24 (24 voturi)    
    [...] (Vineri, 7 martie 2014, 11:05)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    Acum un an de zile, pe 18 Februarie 2013:

    “Curtea de Apel Bucuresti l-a condamnat pe Gica Popescu la 3 ani de inchisoare cu suspendare, fostul jucator fiind gasit vinovat de inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala.”

    A facut recurs, impreuna cu restul. Ei bine, la recursul recursurlui etc... a primit cu executare.

    "inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala" !

    Dar nu nene, el s-a considerat curat ca lacrima. Cand a fost sa inapoieze banii nu si-a recunoscut greseala! (element important!) i-a dat de genul "hai luati de aici niste sute de mii de euro, dar nu sunt vinovat, dar va dau asa ca sunt eu baiat bun".

    Atitudine de mafiot, interlop. Spuneti cum vreti voi !
  • +18 (18 voturi)    
    eliberare baciu (Vineri, 7 martie 2014, 11:05)

    cristian [anonim]

    categoric NU
  • +21 (21 voturi)    
    Sunt in campanie electorala. (Vineri, 7 martie 2014, 11:05)

    marilion [anonim]

    Nu va uitati la politrucii astia oligofreni. Sunt in campanie electorala. Dupa mintea lor, orice fost sportiv de perforanta are liber la smenuri. Condamnarea nu a venit ca urmare a unui accident nedorit. Aici e cazul de un cumul de infractiuni : evaziune fiscala si spalare de bani facute cu buna stiinta. Mai cititi va rog si cate tzepe a dat marele sportiv prin firmele lui.
  • +19 (19 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:05)

    crisjohn [anonim]

    Consider ca toti suntem egali in fata legii si nu e cazul sa avem exceptii. Gratierea lui ar crea un precedent nedorit pentru ca pe viitor o sa mai avem si alte exemplare relevante pentru Romania care vor intra acolo si nu e cazul sa avem mila sau sa le dam apa la moara prin acest caz. In consecinta toti trebuie sa fie constienti si responsabili pentru actiunile lor indiferent de cine sunt si ce au facut pozitiv pentru Romania sau romani. O infractiune ramane o infractiune.
  • +23 (23 voturi)    
    CATEGORIC, NU! (Vineri, 7 martie 2014, 11:06)

    TreiClase [utilizator]

    Suntem cu totii egali in afara legii. Nu am niciun motiv sa sustin gratierea unui infractor de drept, care a premeditat faptele comise si a avut discernamant.
    Un singur motiv vreau, pentru care sa sustin eliberarea din inchisoare a unui om, fie acela si o legenda sportiva.

    Putea conta pe respectul si sustinerea mea si a multora ca mine, daca ramanea o legenda a fotbalului romanesc, daca ramanea un om integru, nu se lacomea si nu adera la clanurile interlope ale becalilor.
    Nu sustin deloc ideea de victima. Si eu as putea fi "victima" daca, satul de leafa mizera ader la un grup infractional din dorinta de a trai mai usor si mai bine, dar sfarsesc in puscarie. Moral vorbind, pot fi inteles, caci nu am avut de ales, a fost o masura extrema. Nu este cazul lui Gh. Popescu.
  • +22 (22 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:07)

    Mani [anonim]

    NU.
    Nu e gravid!
    Nu ii mor copii de foame!
    Nu are nevasta saraca si fara intretinere!
    Nu e erou si nu a salvat vieti omenesti in razboi!
    Nu e "in nedeplinatatea mintala" sa nu-si fi dat seama ce face - adica evaziune pe seama prostilor de noi!
  • +26 (26 voturi)    
    hai să grațiem toți infractorii, politicienii.. (Vineri, 7 martie 2014, 11:07)

    visio [anonim]

    să nu se supere nimeni...Romptrol a fost scutit de datorie; și eu vreau să fiu scutit de datoria pe afacere; proprun ca banii să fie luați dela politicieni corupți, plagiatori, infractori, superimunitari; revenind, la treburi serioase: orfanii nu au ajutoare de niciun fel; sutn bătuți de soartă și bătuți de oameni; Gică Popescu a câștigat cinstit un ban și s-a apucat de furat...și-a asumat un risc, să fie sănătos...Eu sunt șomer de 5 luni și Statul se gândește cum să mă jupoaie de taxe și impozite; și Gică Popescu să fie scutit? Numai pentru că este fotbalist? Dacă găsea medicamentul pentru vindecarea cancerului, înțelegeam. Deci, a furat și a fost prins....la Pușcărie...
    • +13 (13 voturi)    
      adevar zici (Vineri, 7 martie 2014, 11:14)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui visio

      imi pare rau pentru statutuul tau social, sper sa-ti gasesti un job cat mai curand!
      Hotii sa ajunga la inchisoare!
      • +6 (6 voturi)    
        infractorul să-și plătească ”cazarea” în pușcărie (Vineri, 7 martie 2014, 13:42)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        altfel, mulțumesc pentru suport; ca tot românul muncitor, nu mor de foame dar nici bine nu îmi este....pentru că am fost prost și mi-am plătit taxele și impozitele...
  • +20 (20 voturi)    
    NU sint de acord (Vineri, 7 martie 2014, 11:07)

    mnicku [utilizator]

    cu toata parerea de rau pt el ca si sportiv

    "Nimeni nu-i mai presus de lege " - de ce ar fi el ???
  • +19 (19 voturi)    
    Vreau gratiere ? (Vineri, 7 martie 2014, 11:08)

    dasdas [anonim]

    nu !
  • +18 (18 voturi)    
    /// (Vineri, 7 martie 2014, 11:08)

    hmara [utilizator]

    NU

    Pt. performanta lui a fost platit, pt ce a facut ulterior...sa plateasca.
  • +18 (18 voturi)    
    coentariu (Vineri, 7 martie 2014, 11:08)

    giordache [anonim]

    NIMENI nueste mai presus de lege
  • +18 (18 voturi)    
    Per total NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:08)

    adriana [anonim]

    Afectiv DA. Imi place Gica Popescu ca si om: e la locul lui, a fost un mare fotbalist, etc. Dar corect este ca oricine incalca legea (oricine ar fie el), sa suport regulile legii.
    Deci per total NU.
  • +20 (20 voturi)    
    Nu! Nu! Nu! (Vineri, 7 martie 2014, 11:09)

    Don Ciccio [utilizator]

    Legea este aceeasi pentru toti - chiar si pentru hotii cu gulere albe!

    Gratierea lui GP ar inseamna deschiderea Cutiei Pandorei - intr-un mediu socio-politic profund ostil ideii unui Stat de Drept functional.

    Penitenta este benefica/igienica, chiar si in puscarie...
  • +16 (16 voturi)    
    nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:09)

    George [anonim]

    Nu sint de acord cu gratierea niciunui delicvent de drept comun indiferent cine ar fi el.
  • +16 (16 voturi)    
    categoric nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:10)

    Snitzelvienez [utilizator]

    minciuna si hotia sunt bazele comunismului..acestea trebuiesc demolate prin exemple rasunatoare..
  • +17 (17 voturi)    
    Un mare fotbalist... (Vineri, 7 martie 2014, 11:10)

    valy_74 [utilizator]

    ..o uriasa dezamagire ca si om. Toti suntem egali in fata legii. NU!
  • -19 (19 voturi)    
    SA-L (Vineri, 7 martie 2014, 11:10)

    sabo [utilizator]

    ELIBEREZE!
    OMUL ACESTA NU A FACUT DECAT S ACADA IN PLASA ESCROCILOR CEILALTI!
    DAR GICA ....SA-TI SOUNA CINEVA...TE-AI DAT DIN NAIVITATE CU DINAMO! UITE CE CAPETI! AI UN PACAT DE PLATIT PENTRU CRAIOVA! TREBUIE SA ITI SPELI ACEST PACAT!
  • -2 (14 voturi)    
    NU, (Vineri, 7 martie 2014, 11:11)

    victor L [utilizator]

    nu deocamdata; poate o reducere dupa un timp..
  • -21 (21 voturi)    
    Da, cu toata convingerea. (Vineri, 7 martie 2014, 11:11)

    costel [anonim]

    Da, daca plateste taxele cu penalitatile stabilite conform legii, precum si amenzile de rigore. Restul comentariilor nu sunt decat simpla gargara. Daca cineva nu a copiat la un examen, daca face munca numai in folosul societatii , daca nu vrea mariri de salariu, daca se crede ecologist si se duce an de an in zona Rosia Monta pentru a admira frumusetea naturii si a creste turismul , daca ... daca... numai atunci poti acuza acest om care ajungand sus nu s-a dezis de origini. Restul este ipocrizie ieftina.
    • +16 (16 voturi)    
      mama, ce gindire (Vineri, 7 martie 2014, 11:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Deci merita iertat de puscarie pentru ca... isi plateste datoriile fata de stat, datorii pe care oricum si le va plati, prin executare silita.

      legea zice ca daca furi cit a furat el, faci pirnaie. Si daca legea zice asha, nu vad de ce ar merita gratierea. Gratierea e un act care se face din motive umanitare. De exemplu un tata a 5 copii, condamnat pentru o fapta minora, merita gratiat ca sa-si poata intretine familia. Da' unu' cu avere de 40 de milioane, care face spalare de bani de 1 milion nu merita sub nici o forma mila noastra. Oricine ar fi.
  • +18 (18 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:11)

    mbembe [utilizator]

    Nu!
    Poate a fost simbol, pana nu a fost descoperit ca face prostii!
    Daca e sa mergem pe ideea simolului - atunci si Hiler a fost simbol, acum ce trebuie reabilitat!?
  • +12 (12 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 11:11)

    Liviu M. [anonim]

    NU NU NU
  • +15 (15 voturi)    
    Gica Popescu - infractor dovedit (Vineri, 7 martie 2014, 11:12)

    Republican [anonim]

    Nu, nu sunt de acord cu gratierea (sau cu reducerea condamnarii) ! Si asa pedeapsa e foarte mica... Ce-are... mingea cu prefectura??? Credeti ca exista vreun detinut pe lumea asta care sa nu fi facut si fapte bune la viata lui??
  • +10 (12 voturi)    
    Modificarea pedepsei (Vineri, 7 martie 2014, 11:12)

    SKBjull [utilizator]

    Grațiere, nu. Libertate sub supraveghere electronică, condamnarea rămâne în cazier și drepturi interzise pe o perioadă mai lungă. Toate doar cu o singură condiție.

    Să recunoască public ce a făcut, să dea toate detaliile, să explice ce a fost în capul lui când s-a înhăitat cu clanul Becali.

    Să dovedească că a înțeles cu ce a greșit și să returneze prejudiciul+dobânzi.

    Fiindcă aș fi de acord cu această clemență pentru orice alt român care săvârșește infracțiuni fără violență și își recunoaște public faptele.
  • +10 (10 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 11:12)

    Tymax [utilizator]

    to each, his own ...
  • +15 (15 voturi)    
    tudorlaurentiu@insolventaoprean.ro (Vineri, 7 martie 2014, 11:13)

    OPREAN TUDOR [anonim]

    Domnilor problema e relativ simpla:
    Daca Dl Popescu s-ar fi denuntat singur pentru ca a incasat bani pe si a r fi platit impozit pe ei,cu siguranta ca acum nu ar mai fi fost inchis chiar daca ulterior dansul a platit impozite.
    Problema e ca daca el s-ar fi denuntat atunci e clar ca ar fi tradat afacerea cartelului.
    In consecinta daca Dl Popescu nu se afilia acestui cartel cu siguranta nu ar fi fost astazi in aceasta situatie.In viata domnia si prostia se plateste.
    Ghinionul lui a fost ca s-a inhaitat cu acest clan care a distrus fotbalul romanesc iar baietii se imbogateau peste noapte.
    Va rog sa priviti la ce se intampla cu Presedintele celor de la Sevillia ori cu presedintele celor de la Bayern,insa am impresia ca cel din urma s-ar fi autodenuntat ca sa scape de puscarie.
    Dupa cum se stie atat in UE CAT SI IN SUA evaziunea fiscala se pedepseste crunt,mai ales ca in SUA nu exista contopire de pedeapsa ci cumul aritmetic, cu alte cuvinte democratia e cladita pe dictatura legii.
    Mai mult Judecatorii cand aplica condamnari,ei pedepsec fapta omului.
    In concluzie, daca Dl Popescu s-ar fi autodenuntat atunci cu siguranta nu facea astazi inchisoare.
    prostia e ca toti au sustinut ca sunt nevinovati.
    Mare greseala.
    El intrand in CARTEL, a jucat hora dupa bunul plac al Distinsilor Domni proclamati DE NIRO SI AL CAPONE.
  • +18 (18 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:13)

    laurentiu [anonim]

    NU; nu vad unde ar fi incadrabil in lege ca sa beneficieze de gratiere dupa executarea a cateva zile de pedeapsa. Si NU, impactul socialal negativ al urmarilor infractiunii si a eventualei gratieri este si ar fi urias: deja mare parte a societatii ii considera pe acesti infractori modele de urmat, cu efectele dezastruoase care sa vad in dispretul fata de munca si respectarea legii.
  • +15 (15 voturi)    
    NU SUNT DE ACORD CU GRATIEREA (Vineri, 7 martie 2014, 11:13)

    Leul in iarna [utilizator]

    Pentru rezultatele lui profesionale a fost platit, a fost laudat, a fost premiat.
    Acum a furat. Nu stiu de ce un amarat care a furat o gaina POATE fi pedepsit si un hot mare NU.
  • +14 (14 voturi)    
    justitie (Vineri, 7 martie 2014, 11:14)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    In fata legii toti cetatenii sunt egali. Legea se aplica unitar pentru toti. Instanta a apreciat faptele , a luat in considerare circumstantele si gravitatea faptelor si a dat verdictul conform legii. Nu se poate substitui nimeni, nici macar opinia publica , in instanta care sa "reconstituie " judecata instantei statului.
    Pentru faptele si meritele de sportiv a fost recompensat si recunoscut ca valoare. Nu cred ca in principiile dreptului se pot introduce reguli de compensare a meritelor sportive cu defectiuni de incalcare a legii. Daca am imbunatati statul de drept cu principii "sociale", exceptii de merit, etc. ar iesi o mare harababura care ar desfiinta statul de drept.
    La starea de infractionalitate din Romania ( in fotbal in mod special) , nu de clementa este nevoie acum, ci de rigoare. O mare problema in consolidarea statului de drept este mentalitatea de " iertatori cu discriminare " a politicienilor si lipsa de rigoare a opiniei publice. Toti vor o justitie elastica. Nu sunt de acord cu exceptie pentru Gica Popescu si nici pentru altcineva mai valoros, mai talentat sau mai simpatic.
  • +14 (14 voturi)    
    Gratiere. (Vineri, 7 martie 2014, 11:14)

    Emil. [anonim]

    Este un jucator de fotbal si nici de cum un mergator pe apa precum Isus Cristos.A fost dovedit in instanta ca a furat atunci sa isi ispaseasca pedeapsa ca ori si ce alt infractor.
  • +12 (12 voturi)    
    mita (Vineri, 7 martie 2014, 11:14)

    zeus333 [utilizator]

    Nu,e un hot si un corupt!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:14)

    unnene [utilizator]

    eu zic sa fie multumit cu 3 ani si ceva, in afara luau minim 15 ani, deci...
    • +6 (6 voturi)    
      ...deci (Vineri, 7 martie 2014, 13:25)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui unnene

      ''Multumesc, Romania!", cum inteleg ca a declarat unul dintre colegii de furaciune, pentru 3 ani, in loc de 15!

      Cu placere, domnilor condamnati! Raspuns: NU
  • +15 (15 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:14)

    Lucius [anonim]

    Nu sunt de acord. Pentru astfel de infractiuni nu ar trebui sa se dea gratiere indiferent de persoana.
    Nu poti sa te plangi ca nu ai bani la buget in tara si e saracie si apoi sa ceri gratieri de genul asta!
  • +16 (16 voturi)    
    NOpe (Vineri, 7 martie 2014, 11:15)

    Aquarius [anonim]

    Ca sa citez pe cineva:

    "Pentru ce a facut ca sportiv a fost platit.
    Pentru ce a facut ca infractor sa plateasca !"
  • +13 (13 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:15)

    alip [utilizator]

    Nici gand. Hotia e o fapta reprobabila, indiferent cine o infaptuieste. In definitiv, toti cei care platim impozite facem un bine Romaniei, nu trebuie neaparat sa dam goluri pentru nationala.
  • +12 (12 voturi)    
    nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:15)

    tot [utilizator]

    Nu .Daca a fost condamnat inseamna ca este vinovat.Toti sintem egali in fata legii!
  • +12 (12 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:17)

    yoyosm [utilizator]

    Nu sunt de acord cu gratierea, faptul ca ai fost sportiv de performanta nu-ti ofera imunitate juridica.
  • +13 (13 voturi)    
    Gratierea lui Gica Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 11:17)

    nila13 [utilizator]

    Un telespectator a spus-o foarte bine la B1 aseara:
    Pentru cat a jucat fotbal a fost platit. Pentru ca a facut, trebuie sa plateasca. NU gratierii!
  • +11 (11 voturi)    
    Suntem egali!!!! (Vineri, 7 martie 2014, 11:18)

    ion [anonim]

    A fost un fotbalist care ca toti ceilalti a castigat o groaza de bani jucand la nationala....a fost onorat,laudat ...inca mai facem asta!!!
    Totusi o infractiune ramane o infractiune!!!Eliberandu-l pe Gica ar insemna sa mai eliberan cateva persoane.....
  • +3 (13 voturi)    
    gratiere g. popescu (Vineri, 7 martie 2014, 11:18)

    adascalului [anonim]

    NU GRATIERE,cel mult reducere de pedeapsa.Legea trebuie sa fie aceiasi pt toti; ce pacat ca la noi nu-i asa.
  • +15 (15 voturi)    
    pe mine (Vineri, 7 martie 2014, 11:19)

    zenovia [utilizator]

    ca si cetatean roman nu ma doare mai putin ca m-a furat Gica Popescu sau un mafiot notoriu.

    Ma doare poate chiar mai tare ca a fost el, un om pe care multa lume l-a respectat. Iar faptul ca are copii (mici) acasa este irelevant, ii avea si cand ne fura pe noi, cu buna stiinta si fara remuscari.
  • +14 (14 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:19)

    Ranton [utilizator]

    Simplu NU
  • +16 (16 voturi)    
    There ain't no such thing as a free lunch (Vineri, 7 martie 2014, 11:20)

    ipolitic [utilizator]

    Da, dar nu acum.
    Peste 3ani si o luna.
    .......................................
    De altfel, consider ca gratierea este o jignire,
    o lezare a demnitatii umane. Ai facut ceva ilegal?
    Suporta consecintele. Ai executat o pedeapsa?
    te-ai absolvit.
  • +16 (16 voturi)    
    Nuuuuuuuuuuu (Vineri, 7 martie 2014, 11:20)

    Mihai [anonim]

    Cum sa fie gratiat cand el a pledat NEVINOVAT la proces?
  • +17 (17 voturi)    
    Penibil si jenant! (Vineri, 7 martie 2014, 11:20)

    dandra [utilizator]

    Nu pot sa cred ca exista aceasta dezbatere injositaore.
    care a fost initiatorul, sunt si eu curios?
    Omul acesta a furat bani de la stat, de la mine si dela tine, si-a insusit ilicit niste bani.
    A intrat in cocina mafiotilor de teapa lui becali, meme si borcea si a furat bani - a vrut sa ocoleasca si sa insele legea.
    de ce sa fie gratiat? de ce?
    Raspunsul meu este NU - legea se aplica pentru toti - sa faca puscarie ca un criminal de rand si sa fie un exemplu pentru tinerele generatii, ca nu ai voie sa pui mana pe ceva ce nu este al tau.
    La puscarie!
  • +15 (15 voturi)    
    NU+ (Vineri, 7 martie 2014, 11:20)

    methalman [utilizator]

    Nu sunt de acord cu gratierea deoarece in ciuda istoriei de fotbalist a furat si a prejudiciat statul cu buna stiinta. Daca vroia, putea sa se declare la proces vinovat si sa se deruleze procesul in varianta accelerata, dar nu a dorit acest lucru!
  • +15 (15 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:21)

    ale valessa [utilizator]

    Grațierea unui infractor înseamnă anularea muncii procurorilor și o sfidare la adresa curajului judecătorilor de a da sentințe corecte. Gică Popescu nu a fost condamnat pentru că era o persoană bună, un fost fotbalist extraordinar, ci pentru fapta de fura din bugetul statului. Cu fiecare milion furat de cîte un hoț ca asta, se anulează investiții care aduc locuri de muncă, se diminuează dezvoltarea și binele comun. Banii statului trebuie să fie folosiți pentru toți cetățenii, nu pentru câte un șmecheraș. Ne-am întărit statul tocmai pentru acest bine comun. Scopul unei pedepse cu închisoarea are rol punitiv pentru cei care au furat deja, dar și rol preventiv și exemplificativ pentru cei care se gândesc să fure de acum încolo. Nu sunt de acord cu grațierea lui Gică Popescu. Dacă el nu s-a gândit că-și face praf viața furând, eu de ce m-aș gândi să i-o repar?
  • +14 (14 voturi)    
    gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 11:21)

    Alexandru [anonim]

    Daca Giga Popescu stia ca noblesse oblige,avea grija sa nu ajunga in situatia asta.Cu cat urci mai sus,cu atat conduita ta trebuie sa fie mai impecabila...ori ei au uitat asta.
    Si ca sa fim si romani,vorba romaneasca spune ca daca nu suporti detentia,nu fura....
  • +12 (12 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:22)

    narq [anonim]

    NU
  • +13 (13 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 11:22)

    TomDegetel [utilizator]

    a gresit plateste.
  • +13 (13 voturi)    
    NU, argumentat (Vineri, 7 martie 2014, 11:23)

    munuc [utilizator]

    De 24 de ani s-a furat i s-a jefuit in tara asta si lumea se mira ca nu pateste nimeni nimic (de-aia a si luat asa amploare hotia). Ei, acum cand in sfarsit se misca ceva sa vi cu propunere de gratiere a doua zi dupa condamnare trebuie sa fi cel putin rau intentionat. E condamnabila o asemenea atitudine. E o sfidare a bunului simt si o bataie de joc la adresa ideii de justitie.
  • +14 (14 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 11:23)

    M [anonim]

    Categoric NU. Ar creea un precedent. A gresit, sa plateasca asa cum o face orice simplu cetatean roman.Si nu moare el 3 ani in puscarie.....avere are, cu buna purtare iese intr-un an jumatate, doi.

    Si poate se gaseste si o cale sa fie infundat si Nea' Sandu care din inalta functie de presedinte onorific ( parca l-a facut masa in scaunul ala....sorry de limbaj dar chiar sunt revoltat) primeste niste bonusuri nesimtite de-a dreptul.
  • +14 (14 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:26)

    ouyang [utilizator]

    maine alalta vreti sa-l si amnistitiati si sa ia si sefia frf de unde vedem cum pleaca contractele spre companii din malta. malta? asta nu era rai fiscal? nu era insula aia care vindea cetatenie UE? m-am saturat de offshoruri ce sifoneaza bani. gata. tara asta nu-i facuta doar din tampiti si din mortii lui dragnea.
  • +14 (14 voturi)    
    Gratiere Gica Popoescu (Vineri, 7 martie 2014, 11:26)

    Nini Popovici [anonim]

    NU !!!!!!

    Nimeni nu este deasupra legii
  • +13 (13 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:26)

    Andra99 [utilizator]

    nu trebuie gratiat. Nu si-a recunoscut fapta si nici nu s-a dezis de ceilalti infractori.
  • +14 (14 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:29)

    valentin.munteanu [utilizator]

    legea e lege pt toti, nu a fost un accident sau o intamplare, a furat cu buna stiinta crezand ca nu o sa fie prins niciodata.
  • +15 (15 voturi)    
    Egalitate!!! (Vineri, 7 martie 2014, 11:29)

    apoliticus [utilizator]

    De ce s-ar cere gratierea doar pentru Gica Popescu si pentru ceilalti nu? Doar pentru ca el a fost un fotbalist bun si ceilalti nu? Gandire romaneasca!
    Au furat impreuna, sa plateasca impreuna sau sa fie gratiati impreuna. In fata legii suntem toti egali.
    Sustin gratierea doar daca returneaza de zece ori prejudiciul adus ROMANIEI si se lasa de meserie. Cu siguranta au de unde plati
  • +13 (13 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:30)

    rakleta [utilizator]

    NU
  • +12 (12 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:33)

    abrahamlincoln [utilizator]

    NU , pentru ca legea este egala pentru toti. Ai gresit, platesti.
  • +14 (14 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:34)

    boierash [utilizator]

    Gica Popescu nu trebuie gratiat. Din pozitia de miliardar a incercat sa mai fure niste maruntis. Nu a furat pt ca n-ar fi avut ce pune pe masa. A fost un mare sportiv, dar a fost platit pt performanta realizata in sport. Nu a facut sport sub tricoul romaniei pe gratis. Unde e nedreptatea pana la urma ? Si daca ar fi gratiat, ce va face el 6 ani fara stapanul lui, giovani ? probabil ca-si va distruge si mai mult imaginea. gica popescu tb sa-si vada lungul nasului. nu toti sportivii au minte. Din pacate, majoritatea nu au deloc. Asa e lumea facuta: dumnezeu unora le da talent, altora nu, unora le da minte, altora nu. Ilie nastase e un alt caz de sportiv stupid. De 23 de ani spune ca a facut o mare greseala ca s-a intors in romania. de ce nu pleaca, daca nu-i place in romania ? marii sportivi care mai au si ceva minte sunt chiar raritati. popescu a fost salvat de condamnarea asta. ca presedinte la frf, s-ar fi compromis infinit mai mult si cine stie, ar fi calcat cu mult mai stramb decat in cazul transferurilor. sa stea acolo 3 ani si apoi sa se intoarca acasa sa vada cum e viata fara giovani.
  • +11 (11 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:36)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    Gratiere in nici un caz !
    Intr-un stat civilizat, european, asta nu e tema de discutie!!!
  • -1 (11 voturi)    
    Transplant (Vineri, 7 martie 2014, 11:41)

    MenInBlack [utilizator]

    Asteptam un OUG pentru Transplant de libertate.
    2 milioane $ pentru fiecare an pe care-l face altcineva in locul lui (doar pentru infractiuni economice in fotbal).
    Alfel...nimeni nu te obliga sa fii evazionist, deci mai usor cu gratierile. Poate reducere a pedepsei daca e cazul sau condamnare la locul de munca (FRF).
  • +13 (13 voturi)    
    viorel8@gmail.com (Vineri, 7 martie 2014, 11:42)

    VasilescuViorel [anonim]

    M am saturat ca in tara asta sa se caute cai de scapare pentru niste oamni care au jefuit tot ce au putut. Un om daca a facut ceva remarcabil inseamna ca trebuie sa poata fura ce vrea cand vrea de unde vrea fara consecinte ? Atunci cand el se lafaia in puf si la petreceri pe iahturi erati si voi invitati ? Nu i mai luati apararea unui hot /// chiar daca a facut si fapte bune...asta nu-l absolva de vina...
  • +14 (14 voturi)    
    Renta viagera??? (Vineri, 7 martie 2014, 11:43)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    De ce renta viagera pentru Mircea Sandu sau pentru Mitica Dragomir? Pentru ca au patronat excrocheriile din fotbalul romanesc ? Cei care voteza asa ceva sunt complici ?
    Incredibil !
  • +14 (14 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 11:43)

    RichardJ [utilizator]

    Nu am intalnit pe nimeni in viata mea sociala care sa zica DA gratierii.
    Ce-i drept a fost un star, un om care ne-a adus bucurie si mandrie nationala. Un om pentru care ne bucuram sa ajunga presedinte la FRF.
    Tocmai pentru ca ne-a tradat increderea si si-a batut joc de noi, a primit ce merita.
  • +15 (15 voturi)    
    un NU hotarat (Vineri, 7 martie 2014, 11:54)

    dana_s [utilizator]

    NU sunt de acord cu gratierea lui Gica Popescu.
    Regret. Nu sunt microbista, dar auzisem numai lucruri extraordinare despre el.
    Stiam ca a fost un fotbalist talentat, l-am vazut in cateva meciuri internationale, dar auzisem foarte des ca este fair-play, de o moralitate si onestitate legendare.
    M-a dezamagit profund.
    Un simbol al Romaniei care se lasa doborat de lacomie si necinste nu trebuie sa fie gratiat.
    Ne-a spulberat multe iluzii, multe sperante, il consideram printre cei cu care poti scoate tara din degradarea asta perpetua.
    Pentruca, pana la urma, omul sfinteste locul. Si chiar avem nevoie de un loc curat, in care sa putem trai.
  • -7 (9 voturi)    
    De acord (Vineri, 7 martie 2014, 11:55)

    Tescovin [utilizator]

    Sunt de acord să i se grațieze pedeapsa aia cu suspendare pe care a luat-o într-un alt dosar.
  • +13 (13 voturi)    
    o decizie pentru viitorul democratiei (Vineri, 7 martie 2014, 11:57)

    alexknicks [utilizator]

    Giga Popescu a fost un simbol al copilariei mele, un exemplu demn de urmat, un adevarat campion despre care sa povestesti copiilor. Insa ma doare sufletul, nu pentru pedeapsa primita, ci pentru faptul ca intr-un moment de ratacire s-a inhaitat cu o gasca de golani, aflati la periferia moralitatii. Imi pare nespus de rau pentru el, dar nimeni nu-i mai presus de lege. Ar fi o greseala gratierea lui intrucat copiii nostri isi vor pierde orice farama de reper moral, sistemul de valori ar fi compromis iremediabil. Ce se va intampla cu acest subiect aparent punctual poate marca evolutia pe termen lung a democratiei firave din Romania, este un moment de cotitura. Pe oamenii politici care propun acest lucru i-ar ruga sa judece corect acest moment pentru viitorul copiilor nostri, sa nu-l mai valorifice emotional pentru a-si promova interesele personale pe termen scurt. Imi doresc din suflet ca Gica sa treaca cu bine peste acest episod si sa se reabiliteze, iar executarea acestei pedepse face parte din aceasta reabilitare. Ar parcurge mai mult de jumatate din drumul reabilitarii daca ar declara public: "Domnilor, am gresit, nu mai dezbinati opinia publica cu subiectul gratierii, lasati-ma sa-mi port crucea pana la capat." Gica, fii demn, fii tare!
  • +12 (12 voturi)    
    Gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 11:59)

    gabibucicoiu [utilizator]

    Nu. Evaziunea fiscala este infractiune.
  • +12 (12 voturi)    
    pe asta (Vineri, 7 martie 2014, 12:00)

    gopo111 [utilizator]

    il vreti afara, dar acela care a furat de foame si acum e condamnat ala de ce nu are dreptul la gratiere, doar ca e un ex fotbalist care nu a furat de foame ci ca sa faca bani , multi bani merita sa fie scos, nu cred, sa isi faca ani de puscarie ii merita
  • -14 (14 voturi)    
    da! (Vineri, 7 martie 2014, 12:03)

    Hor [utilizator]

    sunt de acord cu gratierea lui Gica Popescu!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 12:05)

    Gorjeanul [utilizator]

    Ar fi putut sa recunoasca fapta, ar fi putut sa achite prejudiciul in totalitate, sa-si asume responsabilitatea actiunilor sale, si cu siguranta ramanea in libertate. Dar l-a luat pe" NU" in gura ca si ceilalti.
  • +12 (12 voturi)    
    nuuuuu (Vineri, 7 martie 2014, 12:06)

    garco [utilizator]

    Categoric NU !!!
  • +17 (17 voturi)    
    NU!!! (Vineri, 7 martie 2014, 12:07)

    liviu_ [utilizator]

    a fost un mare jucator si pentru acest lucru merita respectul nostru, DAR a furat si trebuie sa plateasca.
    NIMENI nu trebuie sa fie mai presus de lege!!!
    faptul ca este o legenda in fotbal ii da dreptul sa fure?!
    daca eu sunt bill gates si donez toata averea romaniei am dreptul sa omor si violez in voie?!
    JUSTITIA ESTE (sau ma rog ar trebui) LA FEL PENTRU TOTI !!!

    - daca il gratiem UE ne va privi cu si mai mare scepticism!
    - daca il eliberam vor urma mai mult ca sigur si altii
    - daca il eliberam vom da o palma unei justitii care incepe cat de cat sa functioneze

    cu alte cuvinte VOI SUNTETI TAMPITI SA CERETI ACEST LUCRU?!?!?!?!
    • +8 (8 voturi)    
      . (Vineri, 7 martie 2014, 12:22)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Poate (sper) au intrebat doar ca sa demonstreze ca oamenii sunt impotriva. In momentul in care primul ministru, chiar daca "pe persoana fizica" si alte personalitati ale vietii publice sustin asta, nu poti sa te faci ca ploua si sa ocolesti subiectul.
      • +4 (4 voturi)    
        sper sa il lase acolo... (Vineri, 7 martie 2014, 16:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ar fi un MARE pas inapoi pentru romania si pentru justitie

        e foarte grav ca niste oameni politici isi dau cu parerea (din cate stiu nu prea au voie) si este chiar mai grav ca sunt niste oameni care sustin asta!

        http://www.petitieonline.com/signatures/stop_graierii_lui_popescu/
  • +13 (13 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 12:10)

    EagleEye [utilizator]

    A furat?Da!Atunci de ce sa fie gratiat?Deci raspunsul meu este NU!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Cand (Vineri, 7 martie 2014, 12:12)

    xolv [utilizator]

    Cand a platit impozitul, a ratat ocazia sa-si recunoasca fapta. De ce sa fie gratiat ?
  • +13 (13 voturi)    
    din pacate (Vineri, 7 martie 2014, 12:18)

    Itsoc [utilizator]

    iarasi vorbim de dictatura majoritatii....
    e drept ca in absolut tot mediul online, cititorii se opun covarsitor gratierii (>80 % impotriva gratierii, ca si aici) insa sa avem in vedere "p*li*ea" care la indemnurile media varsa lacrimi pentru "saracul" nastase. asadar, netezitii pe creier vor eliberarea lui popescu caci "ce-a facut dom'le?'.
    intr-adevar, ce-a facut dom'le gica intr-o tara in care securisti turnatori de mama si oieri sccelerati sunt votati cu 80% + de populatia "elevata" a unei capitale?
    ce-a facut dom'le gica daca un popor intreg se uita de unde sa mai fure si cum sa se fure intre ei? aceste condamnari sunt o palma de normalitate intr-o tara anormala. sunt resimtite dureros si multi tind sa se revolte de "nedreptatea" dreptatii. de ce? pentru ca e un "gica" in toata "p*li*ea" si dand in gica dai si in ei facandu-i sa stranga din fund mai tare atunci cand vor mai incerca sa-si fure aproapele.
    sper ca presedintele va avea mintea sa nu-l gratieze pe infractorul si mafiotul gica popescu pentru ca daca asta se intampla, pe langa precedentul periculos produs, eu personal n-am sa votez absolut niciun candidat sprijinit de baescu desi atitudinea mea e "de dreapta".
  • +9 (9 voturi)    
    De ce sa fiu deacord? (Vineri, 7 martie 2014, 12:23)

    Alex S [utilizator]

    De ce Gica si nu Giovani? Ce el e mai simpatic? Legea e lege pt toti, ar fi o neindreptatire pt toti ca el sa iasa. Gratierea ar trebui interzisa.
  • +11 (11 voturi)    
    la puscarie cu hotii (Vineri, 7 martie 2014, 12:27)

    indignatu [utilizator]

    Nimeni nu e mai presus de lege , dar ce te faci cand politicienii acestei tari gandesc altfel. Rusine politicienilor.MIE SCARBA .
    Din pacate in acesta tara traieste o populatie, nu mai suntem de mult un popor.
    Respect celor doua judecatoare .
    NU sunt de acord cu gratierea .
    p.s
    nu va agitati prea mult parerea noastra nu conteaza ;foarte curand vor aproba legea amnistiei.
    nu-i asa ca am dreptate ca suntem o populatie.
    cine e de vina?
    politicienii ?
    nu-i adevarat, mai ganditi-va.
  • +13 (13 voturi)    
    Gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 12:39)

    vasile-roaita [utilizator]

    NU,NU,NU !
    Mai repede as fi de acord cu gratierea unui amarit care a furat o gaina de foame si a primit 5 ani de puscarie, decit a astora care au furat milioane de euro si au primit 3-4 ani.
  • -5 (7 voturi)    
    Da. Cu cel putin o conditie. (Vineri, 7 martie 2014, 12:43)

    Mirobo [utilizator]

    Donarea TUTUROR bunurilor detinute de familia sa ,scoaterea la licitatie si cu banii astfel obtinuti tratarea copiilor bolnavi ce au nevoie de tratament urgent in strainatate.
    Participarea la un proiect pilot in scoli,licee,facultati de catre Gica Popescu in care recunoaste faptele comise ,cum a pierdut toata averea pentru ca a fost lacom si cum a reusit ,fara vointa sa neaparat ,sa faca bine semenilor sai .
    Pare utopic, dar gasesc ca e o solutie convenabila.
  • -13 (15 voturi)    
    Atat timp (Vineri, 7 martie 2014, 12:45)

    evoque [utilizator]

    cat prejudiciul a fost recuperat, era suficienta condamnarea cu suspendare.
    Pentru cei care urlaaa NUUU, meditati la acest aspect, politicienii din tara asta si clientela lor fac gauri in bugetul de stat monstruoase din acest motiv nu avem invatamant, sanatate, etc, ei se ascund dupa "RASPUNDEREA POLITICA" ,INSA BANII PE CARE NOI TOTI II PLATIM AJUNG LA EI SI LA FAMILIILE LOR.
    Exista vreun politician, fost ministru, etc. de la care justitia sa fi recuperat vreun ban? NU, NU, NU.
    UNDE ESTE CELEBRA JUSTITIE? UNDE ESTE DREPTATEA?
    Mai ganditiva, dar ganditi liber.
    • +8 (8 voturi)    
      /// (Vineri, 7 martie 2014, 13:04)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Tu esti badea?
      Sau gadea?
      • -8 (8 voturi)    
        am facut (Vineri, 7 martie 2014, 13:12)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        vreo referire la popescu? sau ai vreo obsesie cu badea si gadea?
        Demersul privind gratierea lui popescu este pornit pe o fundamentare gresita, nu jucatorul popescu a fost condamnat ci omul popescu a fost condamnat, insa daca prejudiciul a fost recuperat si mai ales ca omul a fost singurul care a recunoscut fapta si chiar procurorul a solicitat o pedeapsa mai usoara nu vad nici un motiv sa ramana dupa gratii si statul sa mai cheltuie bani cu el acolo, este o prostie.
        Eu fac o diferenta intre jucatorul popescu si omul de afaceri popescu, asta ca sa fiu mai explicit, daca se intelege, pentru cei care au obsesii anteniste.
        • +8 (8 voturi)    
          /// (Vineri, 7 martie 2014, 13:24)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          badeo sau gadeo,
          tu poti face ce diferenta vrei.
          Fapta este comisa de omul Gica , nu de jucatorul Gica, sau prietenul Gica, sau varul Gica.
          Intelegi?
          Bine ca justitia nu gandeste infantil si face diferenta intre om-jucator-tata-afacerist-primministru-deputat- etc.
          • -4 (4 voturi)    
            sa inteleg (Vineri, 7 martie 2014, 18:30)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui hmara

            ca nu aveti o problema cu furtul politicienilor?
        • +10 (10 voturi)    
          hm (Vineri, 7 martie 2014, 13:57)

          European [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Probabil cei cu obsesii anteniste au recunoscut in argumentele dumneavoastra propaganda antenista. In realitate Gica Popescu nu si-a recunoscut fapta. Documentati-va corect!
          • -4 (4 voturi)    
            eu (Vineri, 7 martie 2014, 18:31)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui European

            am facut referire la altceva, insa cine nu pricepe, nu pricepe
            • +3 (3 voturi)    
              Sunt cuvintele dumneavoastra (Vineri, 7 martie 2014, 19:07)

              European [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              "insa daca prejudiciul a fost recuperat si mai ales ca omul a fost singurul care a recunoscut fapta si chiar procurorul a solicitat o pedeapsa mai usoara nu vad nici un motiv sa ramana dupa gratii si statul sa mai cheltuie bani cu el acolo, este o prostie."
              • -4 (4 voturi)    
                povestea (Vineri, 7 martie 2014, 22:18)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui European

                cu prejudiciul recuperat si recunoasterea faptei este mai demult, adica de la alte termene de judecata, daca voi urmariti doar antena 3 este problema voastra, stirea aceasta circula de anul trecut si a stat (nu stirea) si la baza solicitarii procurorului de a fi condamnat cu suspendare, deci daca ai tinere de minte si decenta de a verifica nu doar de a scuipa.... in rest inteleg ca sunteti satisfacuti de furturile si tunurile politicienilor, nu? acolo vad ca nu aveti obiectii, probabil pentru ca de la acestia nu se recupereaza niciodata nimic.
                • +2 (2 voturi)    
                  Nicidecum (Luni, 10 martie 2014, 2:28)

                  European [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                  Conlcuzia dumneavoastra este gresita. Departe de a fi de acord sau de a aproba hotiile vreunui politician, consider ca solutia este condamnarea acestora, nu eliberarea infractorilor condamnati deja. Iar in privinta stirilor dee anul trecut, va sugerez sa va informati in privinta procesului, din surse credibile ( site-ul portal just) nu din presa.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu, clar! (Vineri, 7 martie 2014, 12:45)

    nicTM [utilizator]

    In cazul lui G. Popescu s-ar putea adauga chiar circumstante agravante. Pai daca se pretinde a fi un simbol si un om demn de respectul nostru, n-ar avea voie sa se alature unui grup ca cel condamnat in acest caz.
    Este pacat ca de multe ori suntem dezamagiti de oameni la care ne raportam cand vorbeam despre onoare, cinste, corectitutudine si altele la fel, dar pe de alta parte aceasta categorie trebuie pedepsita si mai aspru decat ceilalti.
    P.S. Pentru ca a fost un mare fotbalist a fost platit pe masura, iar pentru ca a furat ca un hot trebuie sa plateasca la fel, adica pe masura.
  • +8 (8 voturi)    
    Categoric NU (Vineri, 7 martie 2014, 12:59)

    gica43 [utilizator]

    Toti hotii trebuie sa ajunga la puscarie,chiar daca unii ne par ceva mai....simpatici!
  • +11 (11 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 13:03)

    codo [utilizator]

    Modelele ajunse la inchisoare de genul Popescu si Jiji sunt de fapt antimodele care trebuie tratate ca atare. Numai astfel de poate deschide ochii unei populatii indobitocite de o elita care nu este una.
  • +9 (9 voturi)    
    numai faptul ca plangi din prima zi dupa (Vineri, 7 martie 2014, 13:03)

    fosta zoezoe [utilizator]

    gratiere, arata cat de baci si cat de capitan a fost ! Putina demnitate nea gica , macar acum ! " Fa rost" de la un hot de buzunare, de la un gainar de pe-acolo daca n-ai !
  • +8 (8 voturi)    
    Multumesc Dl Gica Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 13:12)

    liviusmaximus [utilizator]

    Politicienii de la psd si pnl, au aruncat piatra si poporul se chinuie s-o scoata. Evident au mizat pe presiune populara asupra lui base. Dupa eventuala gratiere a lui gica, ar urma nastase, fenechiu, gigi, etc, etc. Tuturor li se pot gasi si parti bune. Dar, acelea nu te scutesc de respectarea legii. Faptul ca ar trebui iertat pentru ca a fost un sportiv celebru este o aiureala; Gica si gasca lui exact pe asta au mizat - "Sunt cineva, doar nu o sa ma judece pe mine!". (Retineti accidentul lui Lucescu din Bucuresti ? Cat de suparat era pe vatmanul care nu-i acorda LUI prioritate ?). Este un moment imprtant, in care, multumita acestor procurori si judecatori, toti au inteles ca toti suntem EGALI in fata legii. S-al laudam pe gica pt perfrmantele trecute si pentru participarea directa la stabilizarea PRINCIPIILOR din viata noastra ! Asadar, va multumesc Dl Popescu. Va compatimesc si va multmesc !
    • +7 (7 voturi)    
      aveți dreptate! (Vineri, 7 martie 2014, 13:43)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      parțial,pt. că efectul este TOTAL OPUS!tot ce vine din partea politicienilor,deși ei vor ,,să dea bine să apară omenoși,, la populime(voturi,nu?),,efectul este total opus!ăsta este cel mai bun sondaj!mizeria morală a politicienilor,deși ei știu f. bine care este ,în mare ei majoritate,părerea oamenilor obișnuiți!dar,spiritul de mafie,este mai puternic,chiar contra instinctului!apoi,asta cu muțumirile e cam...!noi priveam meciurile (naționalei),care lua bani ffff mulți din contracte pe care le avea FRF cu televiziunile ,pt, publicitate,nu?avea și el partea lui,nu?deci,cine cui ar trebui să-i mulțumească?
      • +4 (4 voturi)    
        precizare (Vineri, 7 martie 2014, 18:26)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui asspeeda

        i-am multumit pt aceasta intamplare, nu pentru activitatea fotbalistica. aia era o meserie pe care si-a facut-o bine, ceea ce reprezinta normalitatea ! Dar, pt faptul ca este simbolul egalitatii oamenilor in fata legii, da, ii multumesc.
  • +11 (11 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 13:15)

    M. G. [utilizator]

    Principiul justitiei este simplu: ai furat, primesti pedeapsa. Chiar daca dai banii inapoi (ceea ce oricum te-ar fi obligat si justitia). Altfel se cheama ca iei un imprumut, iar daca esti prins si dovedit hot dupa 8 ani, dai banii inapoi si scapi, gandind ca ai luat un imprumut fara dobanda pe 8 ani. Tare, nu?
    Prin urmare, Popescu sa stea si sa se gandeasca in detentie la ce prostii a facut.
  • +6 (6 voturi)    
    lege nu tocmeala (Vineri, 7 martie 2014, 13:31)

    danutz_didi [utilizator]

    fapta penala ramane fapta penala
    prejudiciul trebuie recuperat

    sunt doua lucruri distincte
  • -3 (5 voturi)    
    exista precedent? (Vineri, 7 martie 2014, 13:32)

    stefan04 [utilizator]

    Tema gratierii este gresit sau este pusa gresit.
    In mod normal, daca condamnarea a fost corecta, nu trebuie gratiat pt ca a fost "un ambasador" sau pt ca "n-a dat in cap".
    Intrebarea este daca el a fost condamnat corect. Mai exista vreun caz in care procurorii au cerut condamnare cu suspendare, iar judecatorii au dat cu executare? Aici e marea indoiala, aici apar dubiile si speculatiile(federatia, burleanu, etc.)
  • +5 (5 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 13:42)

    Rasmus [utilizator]

    NU
  • -6 (6 voturi)    
    da, cu un d mic (Vineri, 7 martie 2014, 13:44)

    Vent [utilizator]

    Aproape toti sunteti extrem de..."drepti"...inteleg, si eu sunt putin cam drept, si de asta e "d"-ul mic...
    Faptele pe care le-a facut dl Popescu sunt de o gravitate f mare (mai ales din perspectiva unei persoane cu venituri mici/f mici), dar daca vedem si dp lui de vedere, parca a intrat luat de un val nepotrivit...in care a picat ca musca...Probabil ca e si la f putine abateri (in comparatie cu ceilalti) - ceea ce este decisiv pentru o posibila gratiere, iar asta adunat cu imaginea pe care si-a creat-o (pozitiva..), pot cel putin sa ceara clementa (pe care nu a cerut-o el, ceea ce ar tb sa ne faca si mai generosi)... Nu s-a pus problema gratierii celorlalti, datorita frecventei pe care au avut-o zeci de ani pe genul asta de activitati... deci cumva nu e nicio comparatie intre ei si dl Popescu...
    my 2 cents..
  • +7 (7 voturi)    
    Nu trebuie gratiat! (Vineri, 7 martie 2014, 13:48)

    Sthelian [utilizator]

    A fost un sportiv, a facut ce a facut, foarte bine. Dar nu pentru faptele sportive a fost judecat.
    SI pentru faptele sportive a incasat bani la greu, ca a fost profesionist.
    Smecheria si manevra politica e simpla. Campanie pentru Gica Popescu, mare sportiv, etc. De ceilalti din lot nu se vorbeste. APoi, daca manevra reuseste si Adrian Nastase, ca doar a fost prim ministru si a fcaut mai mult pentru tara decit Popescu. Si hai si cu Fenechiu....
    Gratierea este prerogativa prezidentiala, iar ce se face acum e incercare de presiune pe presedinte.
    Iar gratierea nu se face prin stringere de semnaturi, ci cel inchis trebuie sa faca cererea sau avocatul lui in numele lui.
    Nu, inselaciunea, furtul, n-are nimic cu sportul.
  • +8 (8 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 13:52)

    noftag [utilizator]

    Un om care a lins mainile lui Ion Becali si a furat cu si pentru el, trebuie sa stea cu el la inchisoare si sa dea banii inapoi.
  • +8 (8 voturi)    
    Gica Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 13:56)

    5441radu [utilizator]

    Dupa fapta si rasplata!
  • +10 (10 voturi)    
    PUȘ-CĂ-RI-E!!!! (Vineri, 7 martie 2014, 14:14)

    DaniAndi [utilizator]

    Când te comporți ca un mafiot, trebuie să suporți consecințele. Ce grațiere ? Direct la bulău!

    Chiar și dacă ar fi vorba de Hagi, dacă s-ar găsi în situația asta, și cu el la bulău. Să terminăm cu concesiile făcute mafioților dacă vrem să ieșim din mocirla mediocrității către o societate adevărat dezvoltată. Trebuie să ne reprimăm spiritul balcanic, părțile rele din el, mahalagismul, găinăria, furtișagul/evitarea plății taxelor, etc.

    Altfel vom rămâne în starea asta multe milenii de-acum încolo.

    Popescu - drum bun, sper să ieși de acolo schimbat și să-ți înțelegi greșelile pe care le-ai făcut și ca un model pentru tânăra generație care ar trebui să fii, să provoci schimbări în bine, după.

    Toate cele bune și te-așteptăm cu drag după pedeaspa binemeritată!
  • +7 (7 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 14:16)

    Au [utilizator]

    Tocmai pt ca a fost un ambasador trebuia sa aiba anumite standarde morale. Nu avem nevoie de asemenea "ambasadori".
    Nu este un om care "a avut o problema", asa cum zicea unul din cei care promoveaza gratierea. Nu a facut accident de masina ca n-a acordat prioritate sau alte asemenea. A fraudat premeditat si a mintit in continuare spunand ca n-a facut nimic ilegal.
  • +5 (5 voturi)    
    gratiere (Vineri, 7 martie 2014, 14:38)

    Asteri [utilizator]

    Nu sunt de acord. Cei care fura tb pedepsiti indiferent de nume, statut social, performante anterioare.
  • +5 (5 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 14:38)

    manon [utilizator]

    NU! Cu atat mai mult cu cat este persoana publica. Cum a fost un model bun pentru tineri si a fost apreciat acum poate fi un model prost pentru cei tineri...ce exemplu le dam daca iertam fapta rea in virtutea faptelor bune din trecut? Ai facut bine ai fost recompensat, ai gresit acum platesti...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu (Vineri, 7 martie 2014, 14:39)

    BobMuller [utilizator]

    In Romania trebuie sa distrugem mitul ca unii oameni sunt deasupra legii. Poate intr-o buna zi il vom pedepsi si pe Victor Ponta pentru cum si-a tradat tara si pentru pagubele provocate. Jos cu iluzia imunitatii!
  • +6 (6 voturi)    
    legea-i lege pentru toti ,chiar si pentru voi !!! (Vineri, 7 martie 2014, 14:56)

    andreesanu [utilizator]

    cit de putrezi sunteti cind ginditi astfel !!! si in plus marjati pe slabiciunile altora facindu-va adepti ai nesimtirii si golaniilor voastre.
    A venit vremea sa se termine cu hotia si tembelismul in tara asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Nici vorba! (Vineri, 7 martie 2014, 15:14)

    za-k [utilizator]

    Ai calcat pe bec, potzi sa fii si Dumnezeu insusi, tot trebuie sa platesti!

    Numa' bine,
    za-k/
  • +5 (5 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 15:17)

    delamunte [utilizator]

    Nu sunt de acord. Gica are ocazia sa arate putina demnitate, colona vertebrala si sa tina capul sus chiar daca a gresit. Ar putea fi ceea ce ne lipseste in tara asta plina de pussyes.

    Exemplu Martha Stewart, a iesit din parnaie mai puternica decat cand a intrat.

    Gica, noi te-am iertat dar tara asta are nevoie de o justitie solida, poti sa ajuti, asa ca stai oleaca acolo. Noi te iubim si cu puscarie si fara!!!
  • -5 (5 voturi)    
    io zic ca se poate (Vineri, 7 martie 2014, 15:17)

    uzu [utilizator]

    gratiere nu inseamna neaparat punere in libertate. poate beneficia de reducerea pedepsei sau de schimbarea regimului de detentie.
    gratierea e gratiere. de-aia exista, pentru ca uneori exista circumstante ca un om vinovat, fara a fi considerat nevinovat sa-i fie redusa, usurata sau anulata pedeapsa.
    sigur ca e vinovat, sigur ca s-a inhaitat cu cine nu trebuia dar nu totusi, are meritul ca a facut intr-o vreme sa se vorbeasca frumos de un roman in Europa. lucru ... destul de rar. in ultimii 20 de ani.
    ma rog, asa mai incolo peste vreun an, dupa ce toti inversunatii se vor mai linisti eu cred ca se poate.
    singurul impediment ar fi faptul ca se creaza un precedent de care vor vrea sa profite toti.
    • +4 (4 voturi)    
      bine mah (Vineri, 7 martie 2014, 18:02)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      bine mai uzule, daca zici tu ca se poate, atunci se poate, de ce nu s-ar putea!?
    • +4 (4 voturi)    
      se vorbeste frumos ? (Vineri, 7 martie 2014, 18:28)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      daca l-ar gratia s-ar vorbi frumos despre el ? si apropos, daca mai are o umbra de demnitate, nu ar trebui sa ceara gratierea !
  • +5 (5 voturi)    
    gica (Vineri, 7 martie 2014, 15:19)

    sunrise111 [utilizator]

    Raspunsul e clar NU, intai sa execute mare parte din pedeapsa apoi sa se mai discute.
    Nu conteaza ca e mare vedeta legea trebuie sa fie aceeasi ptr toata lumea, indiferent cine e.
  • +5 (5 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 15:23)

    SRA [utilizator]

    NU !

    Chiar daca ar fi avut le Prix Noble nu poate fi scuzat sau gratiat de condamnarea sa. Pentru le Prix Noble a fost premiat si indemnizat pentru FRAUDA trebuie si este bine ca este condamnat.

    Am exprimat Prix Noble asimilând idealizand succesul fotbalistic care nu trebuie amestecat cu FRAUDA. Cred ca nici individul nu doreste gratierea !

    Asemenea discutii cu gratierea sunt pentru a arunca cu cenusa in capul NATIUNII
  • +8 (8 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 15:25)

    camillus [utilizator]

    Nu este grav bolnav si nu-i moare familia de foame. Ca sa nu mai vorbim ca nu si-a recunoscut vina. Practic, daca Gica Popescu merita gratiat, atunci ar merita gratiati mai toti infractorii din inchisori.
  • +9 (9 voturi)    
    nadia comanici (Vineri, 7 martie 2014, 15:46)

    traiang [utilizator]

    Credeti ca intr-un stat normal s-ar pune vreodata astfel de probleme ? Credeti ca in State Nadia Comanici nu ar face puscarie pentru evaziune fiscala si ce a fost la modul general cu primul 10 din istoria gimnasticii cu atat mai mult pentru noi ?Amintiti-va de Stefi Graf ,tatasu a facut bine mersi puscarie cu toata ingineria lor finananciara !
  • +5 (5 voturi)    
    NU, NU, NU (Vineri, 7 martie 2014, 16:01)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Sa putrezeasca in inchisoare.
    Suntem egali in fata legii.
    As fi fost de acord cu un targ gen pedeapsa minima daca mai denunta inca 300 care au furat cot la cot cu el si daca pleda vinovat la audieri.
    Altfel, sa fie gratiat doar pentru ca a fost capitan de echipa pe nu stiu unde, nu imi suna decat a trafic de influenta.

    DECI NU GRATIERII!!! Sa fie un exemplu pentru toti care fura in tara asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu si Nu (Vineri, 7 martie 2014, 16:25)

    Elaelaale [utilizator]

    NU, NU, NU, NUUUUUUUUUUU!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu, categoric nu! (Vineri, 7 martie 2014, 16:39)

    danield [utilizator]

    Simt ca innebunesc! Nu mai e nimic/nimeni normal in tara asta. Chiar s-a pierdut esenta oricarei notiuni, a oricarui sens? Si nu am pretentia de a avea cu totii onoare, cinste, respect. Ar fi poate prea mult. Dar macar a avea un minimum de discernamant, nu cred ca cer prea mult. Nu stiu daca e vinovat sau nevinovat Popescu, dar stiu ca i s-a dat un verdict final ce il arata a fi vinovat. Justitia nu a fost mai niciodata, cel putin in istoria recenta, un for in care sa avem incredere, dar oare suntem chiar atat de limitati incat sa nu vrem a accepta nicio autoritate? Acceptam cu resemnare mecanismele de rah*t unse cu acelasi ingredient de politicienii nostri, aceeasi de 25 de ani!, dar acum ne-am trezit de la ponta si antonescu si pana la necunoscutu cela sa contestam cu petitii serioase eliberarea unei adunaturi de „mafioti” (si l-am citat pe unul dintre inculpati). Si as putea continua cu citatul si anume ca mafiotul de azi nu mai impusca pe nimeni. Ba da, imi zboara mie creierii cand vad in ce tara de rah*t traiesc. Cu ce lideri si enoriasi sunt concetatean, nu-mi mai plang soarta. Mi-o merit din plin.

    Si acuma dincolo de rabufnirea mea: chiar daca ar fi nevinovat Popescu si ar fi gratiat, ce semnal s-ar transmite? Nu ca presedintele, deci statul, deci si eu, noi, am empatiza cu intreaga sleahta condamnata marti?
  • +6 (8 voturi)    
    am amintiri neplacute (Vineri, 7 martie 2014, 16:41)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    am amintiri neplacute in legatura cu lozinca:
    Primii in Sport, Primii la Invatatura !
    Toti actualii semi-analfabeti care conduc tara au fost ”primii in sport”.
    Actorii in majoritate, sportivii, ziaristii, activistii PCR, UTC, Sindicat, armata, si cei din aparatul de militie/siguranta au fost in principal cei care au trait foarte bine in regimul komunist !
    Ceilalti au muncit in fabrici, uzine, pe ogoarele patriei fiind niste sacrificati .
  • +7 (9 voturi)    
    tot NU (Vineri, 7 martie 2014, 16:44)

    scepticu [utilizator]

    1.Este pedepsit pentru hotie. Vad o reducere a pedepsei doar in cazuri speciale de genul a fost santajat sau amenintat, era nebun etc. Nu e cazul, stia prea bine ce face.
    2.Nu ma pricep la fotbal, dar ma intreb comparand cu alte sporturi : A luat Romania vre-o cupa mondiala sau europeana sau olimpica ??????? (fie ea si de bronz).Pai atunci cum e Gica Popescu mare. Si daca a fost mare in alta tara - sa-l gratieze ei!.
    3.Interesanta este insa reactia politicienilor, care vor sa faca scapat macar un penal, in ideea de a crea un precedent pentru ei insisi si gasca lor. Bravo baieti!
  • +5 (7 voturi)    
    Domnu' Jurnalist, (Vineri, 7 martie 2014, 16:53)

    Ponta [utilizator]

    In momentul in care esti prins cu mana intr-un buzunar, indiferent al cui este (stat sau privat) se numeste furt.
    Cand insa esti prins ca ai venituri si tu te ascunzi de la plata impozitului atunci se numeste tot furt - in limbaj "profi" -evaziune fiscala.
    Iar pentru furt primesti o vacanta la "mititica".
    Viata bate filmul - "Ce avem noi aici?
    Chiar asa, ce avem noi aici?
  • +4 (6 voturi)    
    Sa eliberam toti sportivii delincventi! (Vineri, 7 martie 2014, 17:20)

    bruce [utilizator]

    Pai sa-l gratiem pe turnatorul la Securitate Gica Popescu ca n-a furat decat cateva sute de mii de euro, in schimb s-o lasam in inchisoare cat mai multi ani pe nenorocita care a luat un sac de cartofi.. Apoi sa-i eliberam si pe toti ceilalti sportivi care au furat,evazionat,facut contrabanda,omorat ,ca n-o sa lovim in miscarea sportiva cu care ne mandrim.
    Conform documentelor de la CNSAS, în perioada martie 1986 – august 1989, Gheorghe Popescu ar fi furnizat Securităţii nouă note informative scrise. Persoanele vizate de Gică Popescu şi data la care ar fi fost făcute informările sunt: Vasile Mănăilă – 16.03.1986, Emil Săndoi – 21.05.1986, Constantin Teaşcă – 03.09.1986, Aurelian Ţicu – 16.10.1986, Constantin Oţet – 03.02.1987, Stare de spirit echipa Craiova – 14.05.1987, Aurelian Ţicu – 07.06.1987, Stare de spirit echipa Craiova – 26.09.1988, Turneu Turcia – 25.08.1989. Fostul internaţional Gheorghe Popescu a dat informări despre colegii săi în perioada 1986-1989, el figurând în dosarul privind activitatea sa de informator al Securităţii cu numele conspirativ de "Petrescu"
  • +5 (5 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 17:25)

    pss [utilizator]

    Nu trebuie eliberat, legea e acceasi pentru toti
  • +5 (5 voturi)    
    Sa eliberam toti sportivii delincventi! (Vineri, 7 martie 2014, 17:26)

    bruce [utilizator]

    Pai sa-l gratiem pe turnatorul la Securitate Gica Popescu ca n-a furat decat cateva sute de mii de euro, in schimb s-o lasam in inchisoare cat mai multi ani pe nenorocita care a luat un sac de cartofi.. Apoi sa-i eliberam si pe toti ceilalti sportivi care au furat,evazionat,facut contrabanda,omorat ,ca n-o sa lovim in miscarea sportiva cu care ne mandrim.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu doresc gratierea lui Gica Popescu.. (Vineri, 7 martie 2014, 17:34)

    akillies [utilizator]

    ..cu tot repsectul pentru cel care a fost capitan de nationala si echipe de club, dar de ce nu si-a pus aceasta problema inainte sa fure statul? sau cluburile de fotbal?

    Acum e prea tarziu..legea e lege si pentru mari fotbalisti..
  • +6 (6 voturi)    
    NU (Vineri, 7 martie 2014, 17:37)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Se tot promoveaza de cand au venit la putere haimanalele astea in 2012 ca daca esti o persoana publica si cu o oarecare greutate media, sa fii scutit de pedepse privatoare (Cazul Nastase in care mi-am auzit parintii argumentand ca nu se poate baga la inchisoare un fost prim-ministru pentru ca ce ar crede occidentalii de noi
    O_o )

    Justitia este pentru toti egala!

    Dl. Popescu este o persoana inteligenta si matura, a stiut foarte bine in ce se baga si care ar putea fi consecintele. Oamenii astia care se invart in marile cercuri nu sunt prosti, cunosc multe, dar nu cunosc tot

    Am o oarecare stima pentru dansul, dar asta nu il exonereaza de la a ispasi pedeapsa.
  • +5 (5 voturi)    
    si ar mai fi ceva de adaugat.. (Vineri, 7 martie 2014, 17:40)

    akillies [utilizator]

    ..SA fie tinuti minte toti acesti "politicieni" care au sarit imediat sa semneze petitiii de gratiere a unui fost mare fotbalist, actual hot dovedit de catre Justitia Romana..
    Toti acesti parlamentari (care FAC LEGI IN ACEASTA TARA) trebuie tinuti departe de Parlament... ei vor mentine starea de coruptie din aceasta tara.. ei vor face toate jocurile murdare in urmatorii ani in aceasta tara.. ei se simt uc musca pe caciula fata de acest caz !!
    • +4 (4 voturi)    
      bate saua (Vineri, 7 martie 2014, 18:31)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      abia astepta ei sa se deschida cutia pandorei...de-asta au lansat propunerea asta penibila. pt moment, eu nu am auzit ca membrii familiei sau el insusi ar fi de acord sa ceara gratierea. ar fi injositor de-a dreptul pt el ! la ce i-ar mai folosi, in fapt ?
  • +9 (9 voturi)    
    Gica Popescu (Vineri, 7 martie 2014, 17:53)

    adrian88000 [utilizator]

    Unii zi ca a fost mare fotbalist, mare capitan de echipa, etc. O.K. Pentru toate acestea sa-i facem o statuie , sa-i dam medalii , diplome, etc.
    Dar pentru hotie, sa-l lasam in PUSCARIE!
    Sa nu amestacam bunele cu relele. Pentru faptele bune PREMIU, pentru cele rela, PEDEAPSA !
  • +6 (6 voturi)    
    legea este lege pentru toti (Vineri, 7 martie 2014, 19:33)

    unpensionar [utilizator]

    nimei nu este mai presus de lege, daca a fost un ambasador al Romanii nu trebuia sa insele Romania
  • -3 (5 voturi)    
    de ce NU si de ce DA ! (Vineri, 7 martie 2014, 20:02)

    paganini [utilizator]

    mi-e tare frica sa nu foloseasca politicienii acest caz in a elibera toti puscariasi in masa...(Voiculescu si compania...).asa ca solutia ar fi o "eliberare" ..SINGULARA..sa zicem ca e un caz aparte...cu toate ca isi merita soarta.(normal e NU)..ar vfi trb.sa sufle si in iaurt...mai ales ca era in preajma CLANULUI Becali...asa ca exceptie sunt de acord ...(cugreu)DA !
  • -5 (5 voturi)    
    lege si justitie (Vineri, 7 martie 2014, 20:15)

    nelu_controcelu [utilizator]

    Lege si Justitie

    au facut si doctor Petru Groza si pretenu Dej pe la '46 incepand, cu "chiaburii" si toti "tradatorii de tzara". Au judecat si ei pe multi si nimeni timp de 50 de ani nu si-a pus problema daca nu cumva "legea si justitia e stramba".
    In sec 21 nimeni nu se mai indoieste cat de gresite erau anumite legi si acte de justitie dar la vremea aia totul era foare "clar"
    • +5 (5 voturi)    
      ba da (Vineri, 7 martie 2014, 20:44)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui nelu_controcelu

      Multi romani nu au acceptat regimul comunist si injustitia impusa de Moscova.
      Unii au murit in anii '50 cu arme in maini luptand contra comunismului. Altii au murit in inchisori,la canal si in alte parti.
      Situatia din anii '50 nu se compara deloc cu asta de acum.
  • +5 (5 voturi)    
    daca incalci legea atunci platesti (Vineri, 7 martie 2014, 20:40)

    Ciprian77 [utilizator]

    Cu atat mai mult cu cat Giga Popescu e cunoscut de toata tara, trebuie ca mesajul sa fie clar: toti suntem egali in fata legii si daca ai gresit, atunci trebuie sa platesti.
    Meritele fotbalistului Gica Popescu raman, insa greselile afaceristului Gica Popescu trebuie platite.
    Ce mesaj transmitem copiilor nostri daca aratam ca un infractor este gratiat inainte de a ispasi macar o parte din pedeapsa doar fiindca e celebru?
  • +6 (6 voturi)    
    Daca esti VIP (Vineri, 7 martie 2014, 21:02)

    cristy_s6 [utilizator]

    Daca esti VIP, un simbol national, un diplomat, deputat /senator, politician sau militar de orice grad si ai gresit, atunci pedeapsa nu trebuie sa fie MICSORATA, EA TREBUIE SA FIE DUBLATA SAU TRIPLATA - pentru ca astfel nu poate fi dat un exemplu , ca sa inteleaga orice novice ca nu poti si nu ai voie sa calci stramb !
    Altfel societatea va ajunge ...UNDE A AJUNS !!!
  • +6 (6 voturi)    
    pai...? (Vineri, 7 martie 2014, 21:59)

    Reshape [utilizator]

    Pai ce intrebare e asta? Ce scrie la lege, ca daca a furat si a dat mai mult de 500 de goluri beneficiaza de gratiere? Pai si atunci despre ce vorbim?
    Poate nu e buna legea si atunci hai s-o schimbam.
  • +6 (6 voturi)    
    NU! (Vineri, 7 martie 2014, 22:06)

    thebblack [utilizator]

    NU!
  • +3 (3 voturi)    
    petitie (Vineri, 7 martie 2014, 22:47)

    goguleana lugojana [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/stop_graierii_lui_popescu
  • -2 (2 voturi)    
    impresie (Sâmbătă, 8 martie 2014, 7:14)

    tontu [utilizator]

    Nu conteaza cine esti cu adevarat, conteaza cine crede lumea ca esti.
  • +4 (4 voturi)    
    Categoric, NU! (Sâmbătă, 8 martie 2014, 8:52)

    shutu [utilizator]

    Sunt insa curios care sunt circumstantele in care se acorda gratierea. Am inteles ca, mai intai, inculpatul trebuie sa o solicite Curtii Constitutionale (?), iar daca aceasta da aviz favorabil, presedintele o poate acorda.
    Niste exemple de gratieri cu care societatea sa fi fost de acord care ar fi?

    Off topic: Huidu de ce nu a mai facut parnaie?

    A nu se intelege din acest mesaj ca as fi de acord cu gratierea lui Popescu!
  • +4 (4 voturi)    
    exclus. (Sâmbătă, 8 martie 2014, 9:33)

    gicu sculeru [utilizator]

    Justitia a decis. Sa se dezbata subiectul in tribunal, nu in jurnal. S-ar mai putea crea si un precedent periculos. Sa invatam sa respectam legea.
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 8 martie 2014, 9:50)

    cotora [utilizator]

    daca a calcat pe bec, sa stea la parnaie !
  • +4 (4 voturi)    
    Marele Escroc (Sâmbătă, 8 martie 2014, 10:15)

    Glanetasul [utilizator]

    M-am saturat in ultimele zile sa vad la tot pasul petitia de eliberare.Nu fratilor NU vreau asa ceva.Cum mama draq sa te gandesti la asa ceva? Dupa atatia ani in care v-ati plans ca justitia nu face nimic, cand in sfarsit ii baga la zdub pe unii dintre cei mai mari sarlatani, sariti repede cu gratierea? Astia ori sunt cretini ori nu mai sunt deloc. NU, Gica Popescu nu a adus nicio o bucurie romanilor. NU, Gica Popescu nu este un simbol national. A fost un sportiv foarte bun, care a ajuns acolo unde ii este locul datorita actiunilor sale.Asta nu e o tragedie ci o mica zvacnire catre normalitate, a unei societati de sclavi si curve, obisnuiti sa manince din firimiturile pe care le arunca dupa masa Gigi si Gica.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu. (Sâmbătă, 8 martie 2014, 10:39)

    harapalb [utilizator]

    NU.
  • +4 (4 voturi)    
    cei care vor " liberarea lui " (Sâmbătă, 8 martie 2014, 15:51)

    nik50nik50 [utilizator]

    doamne in ce lume traiti voi care doriti eliberarea unui hot indiferent cine este acela. oameni buni a furat , si nu pentru a manca , a furat nu pentru ca nu avea un acoperis. ci sa aiba mai multi bani. ce averi aveti voi care il aparati ... nimic , cred ca sunteti niste amarati la trup si suflet , care poate aveti o masina secand hand . daca unul unul singur , dintre voi aveti nevoie de bani , de ajutor cred ca vine gica si va rezolva imediat. imi este mila de voi si de grija voastra . treziti-va , a gresit si trebuie sa plateasca. iar voi incurajati furtul , si vreti prin atitudinea voastra sa diminuati puterea justitiei care oricum este vai de ea. acelasi lucru este valabil si pentru nepasatoricare in afara de mila imi este si greata pentru atitudinea lor de neimplicare. sunteti mult mai periculosi decit cei care au o atitudine indiferent ca este + sau -. nu va salut.
  • -4 (4 voturi)    
    Romanika! (Sâmbătă, 8 martie 2014, 18:02)

    cocodino [utilizator]

    Nu af urat, nu a talharit, nu a omorat, nu a violat. Gica Popescu a facut o evaziune fiscala prin nedeclararea banilor obtinuti prin transferul unor jucatori cu ajutorl rechinilor makedoni. Gica Popescu a returnat banii catre stat care bani oricum nu vor ajunge unde trebuie ci vor fi "furati" de politicieni prin cateva mici bonusuri salariale ;-)
    In puscarie sunt talhari care taiau oameni pentru a le lua banii si bunurile care au fost condamnati la 3 ani, oameni de nimic si periculosi societatii. Ce cauta Gica Popescu in puscarie si de ce judecatorii aia corupti la condamnat peste ceea ce au cerut procurorii. Suna mai mult a ceva politic si mafie guvernamentala.
    • +3 (3 voturi)    
      "hmmm (Sâmbătă, 8 martie 2014, 21:28)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      Vin la tine, iti fur banii din casa si dupa 10 ani, cand ma prinzi, ti-i dau inapoi. Pace. Da?
  • +2 (2 voturi)    
    Putem crea un precedent foarte periculos (Sâmbătă, 8 martie 2014, 19:56)

    bruce [utilizator]

    Pai sa-l gratiem pe turnatorul la Securitate Gica Popescu( a dat informări despre colegii săi în perioada 1986-1989, el figurând în dosarul privind activitatea sa de informator al Securităţii cu numele conspirativ de "Petrescu") ca n-a furat decat cateva sute de mii de euro, in schimb s-o lasam in inchisoare cat mai multi ani pe nenorocita care a luat un sac de cartofi.. Apoi sa-i eliberam si pe toti ceilalti sportivi care au furat,evazionat,facut contrabanda,omorat ,ca n-o sa lovim in miscarea sportiva cu care ne mandrim.
  • +3 (3 voturi)    
    Gica Popescu liber? (Sâmbătă, 8 martie 2014, 21:16)

    Mo7 [utilizator]

    Cred ca este pedepsit pentru o infractiune comisa..cred ca trebuia sa se gandeasca inainte si sa isi asume faptele..cred ca ar trebui sa fie fair play si sa respecte decizia Justitiei...nimeni nu este mai presus de lege, nici macar un fost jucator de fotbal cunoscut, al Generatiei de Aur sau nu, fost Capitan sau nu, Barcelona sau Calafat... Ramane un om care s'a murdarit, a comis delicte, si este pedepsit pentru faptele sale! Politicienii joaca o carte periculoasa cerind gratierea unui infractor!! NU!
  • +2 (2 voturi)    
    Buna ziua (Duminică, 9 martie 2014, 9:24)

    IosifPasca [anonim]

    Vreau sa "o pun" si eu de o mare evaziune! Faceti si ptr. mine aceeasi chestie cu gratierea? Sunt un om fff bun la ...ceva. Asta nu conteaza. Nu mai promovati amnistii de genul acesta. Probabil sun oameni de 80 ani in puscarii. Solicitati...amnistii?!Votul meu categoric NU.
  • +1 (1 vot)    
    Despre posibila gratiere a lui Gica Popescu (Duminică, 9 martie 2014, 19:13)

    kronstadt [utilizator]

    Imi pare nespus de rau pentru arestarea si condamnarea lui Gica Popescu. Am toata admiratia pentru fostul fotbalist G. Popescu, care a fost un sportiv serios si care a facut cinste Romaniei ,,, pana la momentul in care a acceptat sa intre in cloaca clanului Becali (sa nu uitam si episodul colaborarii cu Secu). A fost partas la infractiunile savarsite cu buna stiinta de "colaboratorii Becali".
    Asa ca .... TREBUIE SA PLATEASCA!
  • +1 (1 vot)    
    Gratierea lui Gica Popescu (Luni, 10 martie 2014, 7:57)

    impresarul [utilizator]

    Imaginea lui GP este cu totul alta decat incearca el si o parte a presei sa o transmita . Atat moral , cat si ca om de afaceri .
  • +1 (1 vot)    
    Gratiere Gica Popescu! (Luni, 10 martie 2014, 10:57)

    GIGI52907 [utilizator]

    Pentru orice om care ajunge sa faca puscarie, este foarte clar din start ca a facut ceva in afara LEGII.
    In consecinta nu pot fi de acord cu unele comentarii din presa care-l compatimesc pe Giga Popoescu, pentru simplul motiv ca acesta a fost platit regeste pe tot parcursul activitatii sale fotbalistice, iar condamnarea este pentru ceea ce a facut ulterior si in afara legilor tarii, prejudiciind Statul si inclusiv pe mine.
  • 0 (0 voturi)    
    NU (Luni, 10 martie 2014, 19:17)

    impresarul [utilizator]

    De la celebra fraza : ' Ii voi rupe pe genunchi ' , pana in celula unde se afla acum , a fost un drum foarte scurt si din mai toate punctele de vedere , meritat . Ai luat din jurul tau , doar ce este mai urat , Gica . Pacat de 'imaginea' ta frumoasa , pe care te-ai chinuit sa o intretii :((((
  • 0 (0 voturi)