Razvan Burleanu, prima conferinta de presa in calitate de presedinte al FRF: "Chivorchian este noul secretar general, am incredere in Piturca"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 6 martie 2014, 14:17 Sport | Fotbal

Razvan Burleanu
Foto: AGERPRES
Razvan Burleanu a sustinut, joi, prima conferinta de presa din postura de presedinte al FRF. Noul conducator al fotbalului romanesc a vorbit, printre altele, despre prima schimbare pe care a facut-o: Gheorghe Chivorchian a fost numit secretar general in locul lui Adalbert Kassai. "Am incredrere in selectionerul Piturca", a mai precizat Burleanu.

"Inainte de toate vreau sa multumesc membrilor afiliati care mi-au oferit voturile lor pentru a castiga presedintia FRF si iubitorilor fotbalului care mi-au trimis mailuri, mi-au dat telefoane, m-au sprijinit... Nu-i vom dezamagi. Ii multumesc domnului Mircea Sandu, pentru sprijinul pe care este dispus sa mi-l acorde. FRF va intra intr-o alta etapa, puternic racordata la ceea ce presupune occidentul, meritocratie, profesionism. Am inceput cu o intalnire cu Mircea Sandu, am schimbat impresii, mi s-au pus la dispozitie documente, maine vom avea o vizita impreuna la Centrul National Mogosoaia si Buftea" - Razvan Burleanu, noul presedinte al FRF.

ll sustine pe Victor Piturca


Acesta l-a reconfirmat în functia de selectioner al nationalei României pe Victor Piturca: "M-am întâlnit aseara cu domnul Victor Piturca, l-am asigurat de toata sustinerea mea, de aprecierea mea, pentru ca am vazut ca aprecierile mele la adresa unor tineri antrenori romani au fost rastalmacite si deja dadeati alt selectioner. Nu e cazul, Victor Piturca ramane selectionerul României" - Razvan Burleanu.

Chivorchian, in locul lui Kassai

"O sa fiu o persoana deschisa presei, asa cum a fost si pana acum. Ne propunem doar doua mandate, vor fi niste schimbari. Noul secretar general este Chivorchian, trezorierul e Filimon. Seful CCA ramane domnul Alexandru Deaconu. Am dormit foarte linistit, eu mereu dorm asa. A fost o campanie extenunanta, de trei luni, dar plina de surprize placute. Ma refer aici la aceste intalniri cu toti membrii afiliati, la ei acasa, a fost un bun prilej de a primi sugestii, recomandari din partea lor, pe care le veti vedea implementate la nivelul FRF" - Razvan Burleanu.

Razvan Burleanu (29 de ani) este, incepand de miercuri, noul presedinte al Federatiei Romane de Fotbal. In turul doi, Burleanu a acumulat 113 voturi si l-a invins pe Vasile Avram (a adunat doar 58 de voturi). Dupa 24 de ani, FRF-ul nu mai este condus de Mircea Sandu.
























5525 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Felicitari!!! (Joi, 6 martie 2014, 14:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    A inceput curatenia de primavara in fotbalul romanesc!
    Alegerea lui Razvan Burleanu, tanarul de 29 de ani fost consilier la administratia prezidentiala, in fruntea Federatiei de Fotbal e de bun augur. Burleanu e deja e vazut ca un Traian Basescu in fobalul romanesc si cred ca in sfarsit o noua fila in sportul romanesc este gata sa fie scrisa...

    In fapt, avem nevoie de un Traian Basescu cam in toate sectoarele vietii sociale, mai ales in Justitie, Sanatate, Invatamant si Economie, care sunt motoarele bunastarii unei societati!...
  • -1 (5 voturi)    
    Intrebarea zilei (Joi, 6 martie 2014, 15:23)

    skanda7 [utilizator]

    Domnule Burleanu n-aveti un frate care sa va semene si pe care sa-l punem prim-ministru?
  • +3 (3 voturi)    
    minifotbal (Joi, 6 martie 2014, 18:54)

    georghe [utilizator]

    Deci, prima măsură a Burleanului a fost reconfirmarea lui Piţurcă. Mie mi se pare normal ca de la minifotbal să facem pasul la fotbaluzl mic.
    Sperăm că data viitoare va fi ales preşedinte FRF de la fotbalul feminin. Aşa măcar ştim cui băgăm mingea printre picioare. Că de fotbal, nu prea mai putem vorbi.
  • +3 (3 voturi)    
    Dom' presedinte, (Joi, 6 martie 2014, 21:00)

    404.8 [utilizator]

    Daca tot rămâne Pițurcă, fa-ne și noua un cadou și prezintă presei contractul federației cu Pițurcă și cu toate clauzele/anexele din contract(asigura-te ca le-ai văzut pe toate...:))) și asigura-te ca cine l-a numit avea dreptul sa facă contractul ala, statutul e cam neclar in sensul asta).

    Sa vedem despre ce bani este vorba și ce obiective are Pițurcă trecute in contract pentru sumele alea cu care cumperi jumătate din divizia secunda.

    Ca sa nu mai declare la TV ca rămâne ( dar nu pentru bani) pentru ca este o foarte mare valoare și ne face tuturor o extrem de imensa favoare.

    Daca tot are clănțăul mare ca ne învață pe toți românii ce înseamnă sa respecți contractele , arata-ne și noua ce răspunderi are Piti in contract, și spune bărbătește ce te-a determinat sa îl lași sa continue mersul asta ale echipei naționale( un mers extrem de asemănător cu pisatul boului când suferă de vezica- adică mai mult pe lângă gard).

    N-as vrea sa cred ca federația, persoana juridica de drept privat și antrenorul Pițurcă ar putea sta in fata unui procuror sa dea explicații.Dar, mai știi?
  • +2 (2 voturi)    
    Ma asteptam la altceva (Joi, 6 martie 2014, 21:02)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Razvane, ma asteptam la cu totul altceva. Nu stiu de ce, dar am ramas cu impresia ca dispare piturcul din peisaj, ca se anuleaza nejustificata renta viagera a nasului, ca ... Parca aveam mai mult entuziasm legat de numirea ta. Deja ma gandesc la un foc de paie si lup in blana de oaie...
  • 0 (0 voturi)    
    si mai vrea (Vineri, 7 martie 2014, 12:28)

    manoman [utilizator]

    saaduca la nationala jucatori expirati, precum adi mutu, sapunaru...
  • 0 (0 voturi)    
    - - - (Vineri, 7 martie 2014, 21:13)

    Iorvi [anonim]

    Razvan - Piti 0-1
  • 0 (0 voturi)    
    vise.... (Luni, 10 martie 2014, 1:06)

    Bucataru [anonim]

    Pleaca ai nostri, vin ai nostri...cam asa e cu plecarea lui Mircea Sandu si venire lui Burleanu...In primul moment am simtit o bucurie a schimbarii, atunci cand Razvan Burleanu a fost ales presedinte FRF, dar bucuria si speranta ca va schimba ceva in fotbalul romanesc a inceput incet sa-mi dispara. Cand am auzit de reconfirmarea kui Piturca, parca m-a lovit in cap. De ani buni speram intr-o calificare la un turneu final, succese ale fotbalului romanesc, dar trebuie sa ne obisnuim ca vom vedea mai departe fata disperata cu o privire pierduta a lui Piturca , atunci cand echipa face meciuri slabe , urmate de declaratii nesimtite.