Romania a obtinut un rezultat bun impotriva Argentinei, scor 0-0, intr-o partida amicala disputata pe "Arena Nationala". Tricolorii au evoluat cu mult entuziasm impotriva lui Messi, Higuain si compania, echipa pregatita de Victor Piturca aratand mult mai bine in disputele fara miza decat in cele oficiale.

* La partida de pe Arena Nationala au asistat 45.034 de spectatori.

Vezi aici desfasurarea Live Text a partidei Romania vs Argentina:

Final de partida: Romania - Argentina 0-0, dupa o partida in care tricolorii au evoluat cu mult curaj, impotriva unei nationale care are obiectiv castigarea Cupei Mondiale de fotbal din vara acestui an

90' Maxi Rodriguez a intrat pe teren in locul lui Di Maria

88' Gicu Grozav ii ia locul lui Alex Chipciu

85' Ocazie imensa pentru Argentina: sutul lui Lavezzi este respins cu un reflex incredibil de Pantilimon. Actiunea a pornit de la Lionel Messi

82' Romeo iese dintre buturi si retine o minge care ii era adresata lui Costin Lazar

79' Gardos nu poate interveni, dar, din fericire, Di Maria trimite peste poarta

77' Higuain a parasit terenul, in locul lui a intrat Lavezzi

75' Luchin l-a inlocuit pe Matel (unul din cei mai buni tricolori de pe teren)

74' Rusescu se incurca intr-o minge si rateaza astfel o sansa importanta de gol

70' Palacio nu poate relua corespunzator din cativa metri, mingea se duce pe langa poarta lui Pantilimon. Actiune importanta a "pumelor"

Atmosfera senzationala pe stadion in aceste momente

67' Rusescu a intrat pe teren in locul lui Ciprian Marica

Valuri pe "Arena Nationala"

62' Rat suteaza din afara careului mare, mingea se duce insa in peluza

58' Aguero si Gago au fost schimbati de Palacio si Biglia

58' Cristi Tanase este inlocuit de Costin Lazar la tricolori

51' Matel il evita superb pe un adversar, centreaza in fata portii, dar Marica nu poate relua spre poarta argentinienilor

48' Aguero are inca o patrundere incredibila, il dribleaza si pe Pantilimon, dar Gardos respinge sutul acestuia cu o alunecare

46' Maxim a fost inlocuit de Torje

46' Pantilimon i-a luat locul lui Tatarusanu

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala: Romania vs Argentina 0-0

39' Cursa incredibila a lui Kun Aguero: dribleaza trei adversari, ajunge fata in fata cu Tatarusanu, dar portarul tricolorilor respinge sutul cu un reflex foarte bun

37' Romania deschide scorul prin Maxim, dar reusita este anulata pentru ca mingea ar fi depasit suprafata de joc (in momentul centrarii lui Matel)

33' Matel centreaza perfect, dar lovitura de cap a lui Maxim din cativa metri este blocata la sacrificiu de Romero. Ocazie imensa a tricolorilor

32' Messi centreaza, dar Matel intervine si indeparteaza pericolul

Argentina a inceput, de cateva minute, sa puna o mai mare presiune pe defensiva Romaniei - "pumele" domina centrul terenului

30' Higuain, gasit liber in careul tricolorilor, ii trimite la intalnire lui Aguero, dar sutul acestuia este blocat de apararea echipei lui Victor Piturca

24' Actiune personala a lui Marica, insa centrarea acestuia, pe coltul scurt, este reluata pe langa poarta de Tanase

21' Prima actiune importanta a tricolorilor: centrarea lui Rat este reluata cu capul de Marica - mingea este deviata peste poarta de Romero

18' Centrarea lui Maxim (din corner) este reluata slab de Pintilii cu capul

Debut curajos de partida al tricolorilor, nu se observa mari diferente intre cele doua nationale

10' Prima ocazie importanta de gol: contraatac al oaspetilor, mingea ajunge la Higuain, iar sutul acestuia, din unghi, este blocat de Tatarusanu

7' Apararea argentiniana respinge in corner o centrare a lui Maxim - defensiva pare a fi punctul slab al "pumelor"

5' Lovitura de cap a lui Fernandez se duce peste poarta lui Tatarusanu

4' Messi tirmite in zid, dintr-o lovitura libera

3' Romero iese pana la limita careului mare pentru a-l bloca pe Marica

Tricolorii au avut lovitura de start

Atmosfera superba, stadionul este arhiplin - la tribuna a doua, suporterii au desfasurat un tricou imens

A inceput partida de pe Arena Nationala

Echipe:

Romania: Tatarusanu (Pantilimon '46) - Matel (Luchin '75), Gardos, D. Grigore, Rat - Bourceanu, Pintilii - Chipciu (Grozav '88), Maxim (Torje '46), Tanase (Lazar '56) - Marica (Rusescu '67). Selectioner: Victor Piturca.

Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernandez, Basanta, Rojo - Gago (Biglia '56), Mascherano, Di Maria (M. Rodriguez '90) - Messi, Higuain (Lavezzi 77), Aguero (Palacio '57). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Arbitri: Gianluca Rocchi, Elenito Di Liberatore si Gianluca Cariolato - Rezerva: Marco Guida.