OFICIAL Razvan Burleanu, noul presedinte al Federatiei Romane de Fotbal

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2014, 10:19 Sport | Fotbal

Razvan Burleanu
Foto: AGERPRES
Razvan Burleanu (29 de ani) este, incepand de miercuri, noul presedinte al Federatiei Romane de Fotbal. In turul doi, Burleanu a acumulat 113 voturi si l-a invins pe Vasile Avram (a adunat doar 58 de voturi). Dupa 24 de ani, FRF-ul nu mai este condus de Mircea Sandu.





Vezi aici desfasurarea evenimentelor de la alegerile pentru conducerea FRF:


18:25
"Vreau sa va multumesc pentru increderea acordata. Este o mare provocarea pentru mine. Am promis performanta si am adus alaturi de mine oameni capabili. Va promit ca nu va voi dezamagi. In primele doua luni, ne vom ocupa de completatea echipei. Domnule, Kassai, maine astept demisia pe biroul meu! Asta, pentru a nu fi primul om pe care il dau afara. Revolutia s-a produs, dupa 24 de ani. FRF trebuie sa o ia aproape de la zero"- Razvan Burleanu, noul presedinte al FRF.  

18:22
"A fost o zi lunga, o zi grea. Speram ca fotbalul sa intre intr-o noua etapa, cea a reconstructiei. Vreau sa multumesc tuturor celor care m-au votat. Il felicit pe noul presedinte al FRF, Razvan Burleanu" - Vasile Avram.


18:22
"Cu 113 voturi, domnul Burleanu a devenit presedintele Federatiei Romane de Fotbal" - Gino Iorgulescu, seful LPF.

18:20
Numaratoarea a iesit de aceasta data - Razvan Burleanu este noul presedinte al FRF

18:08
Se mai numara inca o data voturile

18:07
173 de votanti, au fost numarate insa 175 de voturi la final (doua buletine in plus).

18:04
Se numara buletinele de vot pentru ca totalul acestora nu corespunde cu cel al oamenilor care au ramas in sala si dupa incheierea primului scrutin! La revenirea in sala, numarul celor prezenti a scazut, insa din cele 238 de buletine de vot au fost folosite 173, acelasi numar de voturi exprimate in primul tur (Digisport).

17:35
A inceput numararea voturilor

17:33
S-a incheiat votarea

17:08
Gheorghe Chivorchian ar urma sa ocupe functia de secretar general al FRF, sustine Prosport. De asemenea, Marcel Puscas va avea o funcţie in cadrul departamentului de relatii internaţionale

16:40
Reprezentantii cluburilor din Liga 2 voteaza in aceste momente

16:36
A inceput turul al doilea

16:33
"Le multumesc celor care m-au votat. Am rugamintea sa acordati voturile viitorului, adica lui Razvan Burleanu" - Gheorghe Chivorchian.

16:31
"Chivorchian este un fel de UDMR" - avocatul Catalin Ciubota

16:22 Rezultate finale turul I:

Razvan Burleanu - 72 de voturi
Vasile Avram - 59 de voturi
Gheorghe Chivorchian - 29 de voturi
Sorin Raducanu - 0 voturi
Anulate - 13 voturi

16:07
Anulate - 13 voturi

16:05
Gheorghe Chivorchian - 29 de voturi

16:00
Razvan Burleanu - 72 de voturi

15:57
Vasile Avram are 59 de voturi

15:56
Inca nu este cunoscut numele noului presedinte al FRF: Razvan Burleanu si Vasile Avram vor intra in turul doi

15:55
14 voturi vor fi reanalizate

15:41
172 de voturi au fost validate dintr-un total de 173

15:37
Membrii de onoare ai FRF vor primi o renta viagera cuprinsa intre 600 si 1200 de ron lunar

15:28
La vot au participat 173 de membri afiliati dintr-un total de 224

15:15
Se numara voturile

14:20
S-a incheiat procedura de vot

14:07
Reprezentantii echipelor din Liga 1 si Liga 2 au votat deja. Interesant este faptul ca doar 8 formatii din Liga 1 au votat la aceste alegeri, restul boicotand evenimentul

13:52
Mircea Sandu a parasit Adunarea Generala, acesta a motivat ca trebuie sa se intalnesca cu presedintele Federatiei de Fotbal din Argentina

13:50
A inceput votul - Adrian Mititelu a fost primul care a votat

13:45
"Cine ia 87 de voturi va fi presedintele Federatiei!" - Mircea Sandu.

13:40 Marcel Puscas a anuntat: "Daca aveti incredere in mine, va rog sa-i acordati voturile lui Razvan Burleanu"

13:16
In acest moment candidatii isi prezinta programul. Primul a fost Vasile Avram, urmat de Razvan Burleanu. Acesta a fost aplaudat la scena deschisa si a anuntat ca din echipa lui va face parte si Marcel Puscas

12:58
S-a intrunit cvorumul, noul presedinte va fi ales, cel mai probabil, astazi. Sunt 174 de membri in sala

12:51
Mircea Sandu verifica daca se intruneste cvorumul, au plecat prea multi reprezentanti acasa

12:45
Mircea Sandu striga catalogul, mai multi reprezentanti au plecat acasa. Steaua este data ca absenta, desi Valeriu Argaseala se afla in sala!

12:40
Carmen Tocala si Dumitru Dragomir au parasit Casa Fotbalului inainte de inceperea votului propriu-zis.

12:36
Fiecare candidat va avea zece minute pentru a-si prezenta programul

12:29
"Pot pleca acum toti din sala, daca la inceputul sedintei s-a facut cvorum, acum pot vota si trei insi. Votul va fi valabil" - Ioan Horoba, director general Gaz Metan Medias (Prosport).

12:29
"Pot ramane si 3 membri afiliati, votul va fi valabil. S-a facut deja prezenta la inceput" - Dumitru Dragomir.

12:21
Pentru a fi ales noul presedinte, e nevoie de prezenta a 150 de membri.

12:07
E pauza in Adunarea Generala, iar conform gsp.ro mai multi membri afiliati au inceput sa plece. In aceste conditii, exista riscul sa nu fie cvorum, iar alegerile sa fie amanate. 

12:00
Mircea Sandu a fost votat presedinte de onoare al FRF. A avut un singur vot impotriva, cel al lui Adrian Mititelu.

11:55 Trezorierul FRF: Federatia va avea incasari de aproximativ 14,5 milioane de euro in 2014. 10,3 milioane de euro vor fi cheltuite pentru activitatea sportiva. De la UEFA si FIFA vor veni aproximativ 4,3 milioane de euro.

11:47
In acest moment sunt prezenti 171 de membri in sala, la inceputul sedintei erau 168 (Digisport)

11:45
CS U Craiova a primit o afiliere provizorie, cazul oltenilor se va decide separat, la nivel juridic.  

11:30
S-a trecut la capitolul afilieri si dezafilieri. Adrian Mititelu a intrerupt desfasurarea fireasca a sedintei, iar Mircea Sandu l-a amenintat ca il da afara din sala. "Iar ne facem de ras in fata lumii?", a precizat Sandu.

11:18
Mircea Lucescu, Culae Lupescu, Rica Raducanu, Ion Parcalab, Lajos Satmareanu, Iosif Vigu si Vasile Zavoda au fost alesi si ei membri de onoare.

11:13
Dumitru Dragomir, membru de onoare in Adunarea Generala: "Va multumesc mult pentru aceasta onoare! Sa le dea Dumnezeu sanatate celor care au intrat in puscarie".

11:08
Au fost alesi membrii de onoare: Dumitru Dragomir, Emeric Dembrovschi, Florin Halagian, Ioan Igna si Florea Ispir.

11:04
S-a cerut amanarea alegerilor, propunenea a venit din partea unui reprezentant al Progresului (Tudor Iacob): "Popescu a reprezentat o echipa, cer amanarea alegerilor ca cineva din generatia de aur sa candideze!" (gsp.ro).

10:54
"Sunt mandra de toti oamenii din fotbal. Sunt mandra ca ma aflu astazi aici. Demnitatea si decenta cu care ati trecut prin greutatile din sport ne dau inca o data masura ca oamenii din sport sunt puternici" - Carmen Tocala.

10:45
Mircea Sandu: "Votati asa cum va dicteaza constiinta! Va iubesc pe toti, chiar si pe domnul Mititelu"

10:39
Sunt prezenti 168 de reprezentanti la Adunarea Generala. Pentru a fi ales din primul tur, unul din cei cinci candidati are nevoie de 85 de voturi. 

10:30 Mircea Sandu: "Din pacate ieri a fost o zi grea si urata, ca vremea de afara. Imi pare rau de Padureanu, de Popescu si de ceilalti. Trebuie sa ii incurajam pe cei care sunt acolo, eu sunt alaturi de ei".

10:20
S-a indeplinit cvorumul, miercuri va fi ales un nou presedinte al FRF.

Pentru sefia FRF se lupa cinci personaje: Gheorghe Chivorchian, Vasile Avram, Marcel Puscas, Razvan Burleanu si Sorin Raducanu.

La Adunarea Generala a FRF ia parte si Carmen Tocala, secretar de stat in cadrul Ministerului Tineretului si Sportului.

La alegeri participa, de asemenea, si Mario Lefkaridis, vicepresedintele UEFA.

Altor doi candidati, Paul Zarna si Octavian Popescu, le-au fost respinse dosarele -  nu au indeplinit conditiile obligatorii din statutul FRF.
























56749 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Prea multa publicitate (Miercuri, 5 martie 2014, 10:35)

    mithrill [anonim]

    Pentru o adunatura de borfasi. Toate televiziunile au considerat aseara ca e extrem de important sa discute despre proaspetii condamnati pentru furt. Prea multi bani ca sa fie considerati gainari, dar in esenta asta sunt. Atunci pentru ce sa-i popularizezi?!!
    • +9 (9 voturi)    
      Membrul de onoare (Miercuri, 5 martie 2014, 11:44)

      mithrill [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      În 1977 devine președinte al clubului de fotbal Chimia Râmnicu Vâlcea. Timp de zece ani se perindă la conducerile echipelor Viitorul Scornicești și FCM Brașov, pentru ca între 1987 și 1989 să conducă clubul de fotbal al Securității[necesită citare], Victoria București. Pentru abuz în serviciu săvârșit în acea perioadă, a fost condamnat la 7 luni de închisoare în 1990, o parte din stafful managerial fiind anchetați.[1] Aceasta a fost a doua sa condamnare, după ce la 24 noiembrie 1976 primise o pedeapsă de 3 luni de închisoare pentru practicarea ilegală a jocurilor de noroc (poker și barbut).[1] - citat de pe wikipedia
      • +6 (6 voturi)    
        .. precizare ... (Miercuri, 5 martie 2014, 18:57)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

        Este vorba despre DUMITRU DRAGOMIR.
  • +43 (43 voturi)    
    Ce situatie (Miercuri, 5 martie 2014, 10:39)

    RichardJ [utilizator]

    Mircea Sandu: "Din pacate ieri a fost o zi grea si urata, ca vremea de afara. Imi pare rau de Padureanu, de Popescu si de ceilalti. Trebuie sa ii incurajam pe cei care sunt acolo, eu sunt alaturi de ei".

    Pai... cam asta e problema: Ca nu esti !
    • +20 (20 voturi)    
      putina incredere... (Miercuri, 5 martie 2014, 13:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui RichardJ

      sper ca dragomir si sandu (si nu numai) sa ii urmeze foarte curand
    • +16 (16 voturi)    
      ca sa-l parafrazam pe nash (Miercuri, 5 martie 2014, 13:41)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui RichardJ

      trebuie sa-i incurajam pe cei care vor sa fie acolo ...
    • +4 (4 voturi)    
      Ca-n "Vlad Tepes" (Miercuri, 5 martie 2014, 20:34)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui RichardJ

      "Se poate, dar intr-un singur fel, tu linga ei."
  • +33 (33 voturi)    
    mircea sandu, bre (Miercuri, 5 martie 2014, 10:41)

    Hombre [anonim]

    "Trebuie sa ii incurajam pe cei care sunt acolo, eu sunt alaturi de ei".

    Pai daca vrei musai sa fii alaturi de ei... noi nu te retinem.
  • +27 (27 voturi)    
    hihi (Miercuri, 5 martie 2014, 10:42)

    BradCalin [anonim]

    "Trebuie sa ii incurajam pe cei care sunt acolo, eu sunt alaturi de ei". - asteapta putin, gura pacatosului adevar graieste :)
  • +20 (20 voturi)    
    "Nea" Sandule (Miercuri, 5 martie 2014, 10:52)

    Sonder [anonim]

    Intr'adevar, sper ca vei ajunge alaturi de ei!;)
  • +10 (10 voturi)    
    Votati ! (Miercuri, 5 martie 2014, 11:07)

    ilie [anonim]

    daca Kassai ramane in structura FRF
    "Votati asa cum va dicteaza constiinta!"
  • +14 (14 voturi)    
    Care constiinta ????????? (Miercuri, 5 martie 2014, 11:42)

    polonyca [utilizator]

    Ce , voi in fotbal....aveti constiinta mah ????? M-ai spart ....
    • +6 (6 voturi)    
      adica ce vrei sa spui... (Miercuri, 5 martie 2014, 18:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ca escrocii nu au constiinta..
  • +10 (10 voturi)    
    Surpriza :( (Miercuri, 5 martie 2014, 12:11)

    skanda7 [utilizator]

    Pai normal, cine sa faca onoare acestei Mari Adunari Nationale (Adunarea Generala) decat Ceausescu2 (Sandu)? Sunt curios cat o sa mai dureze pana Sandu si Dragomir isi vor lua locul acolo unde merita?
  • +10 (10 voturi)    
    si daca nu o are la el cum voteaza saracu' om? (Miercuri, 5 martie 2014, 12:21)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Mai bine zi cand ne faci tu si iorgulescu bucuria sa le tii de urat celor de la Poarta Alba ?
  • +7 (7 voturi)    
    speram... (Miercuri, 5 martie 2014, 13:13)

    liviu_ [utilizator]

    sa se intruneasca cvorumul fara nici un om absent la jilava in cateva luni
  • +7 (7 voturi)    
    Oare exista in RO un domeniu (Miercuri, 5 martie 2014, 13:39)

    Lupulsas [utilizator]

    al vietzii publice neinfestat de virusul coruptziei?
  • +6 (6 voturi)    
    s-o fi terminat votarea (Miercuri, 5 martie 2014, 14:31)

    Cristean [utilizator]

    dar acum începe partea cea mai importantă - numărătoarea!
  • +12 (14 voturi)    
    Sper sa castige Burleanu! (Miercuri, 5 martie 2014, 17:23)

    Metec [utilizator]

    Pare singurul capabil sa aduca un suflu nou in fotbal, extrem de necesar. L-am ascultat la Radio Total si este un baiat inteligent, citit si cu idei inovatoare. Totul este sa fie sprijinit de oamenii nepatati (cati mai sunt) din fotbal, pentru ca singurul atu care-i lipsese este experienta.
    • +12 (12 voturi)    
      aprob... (Miercuri, 5 martie 2014, 17:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      n-am auzit pana ieri de el...
      da mai rau ca avram nu poate fi :D
  • -3 (13 voturi)    
    Creier de atlet!!! (Miercuri, 5 martie 2014, 17:36)

    soundtrack [utilizator]

    Fraieri care se duc pe stadioane doar sa bea bere, sa sparga seminte, sa nu-si mai vada nevestele obosite si satule de prosti, pe copiii distrusi care nu-si fac temele si nu asculta de nimeni decat de ...sex!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Oare sa fie asa ? (Miercuri, 5 martie 2014, 18:29)

    RichardJ [utilizator]

    Cred ca Burleanu e cea mai buna alegere din cele disponibile chiar daca are 29 de ani. Poate chiar asta e punctul lui forte.
    • -6 (6 voturi)    
      cine e asta? (Miercuri, 5 martie 2014, 20:25)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui RichardJ

      ce legatura are el cu fotbalul?
  • +3 (3 voturi)    
    msandule cum adica sa-i incurajam ? (Miercuri, 5 martie 2014, 19:08)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Incurajaza-i tu , ca tu ti-ai luat partea lasa-ma pe mine ca am pe cine sa (de)plang in tara asta !
  • +8 (8 voturi)    
    Asa da (Miercuri, 5 martie 2014, 19:15)

    xerxes2001 [utilizator]

    Bravo. Mai scapa si fotbalil romanesc de dinozauri. O schimbare bine venita
  • +6 (6 voturi)    
    Eu sunt dezamagit :) (Miercuri, 5 martie 2014, 19:55)

    feisbuk [utilizator]

    Ma asteptam sa ii duca la racoare pe Becali & Popescu la o zi, doua dupa ce Popescu ar fi devenit presedintele federatiei, ca sa fie totul mai interesant. Asa ...

    Cel mai prost iese Mircea Sandu. De puscarie nu va scapa iar cu baiatul asta tanar, nu stiu daca are timp sa arda tot ce e de ars. Plus ca a mizat pe un cal necastigator si a luat teapa vietii. A "pregatit" niste alegeri de forma ca sa iasa Popescu si s-a ales cu Burleanu.
    • +2 (2 voturi)    
      pai tocmai ca (Miercuri, 5 martie 2014, 22:28)

      george [anonim] i-a raspuns lui feisbuk

      tipul asta i-a spus lui Kasai sa isi dea demisia singur ca sa nu fie primul dat afara. E clar ca va face curatenie in FRF. Bine ca a intrat Gica Popescu la puscarie ca sa fie ales un om curat (pana la proba contrarie) la FRF. Sper sa scoata la iveala toate hotiile facute de Sandu si Dragomir. Cred ca Sandu nu va mai dormi linistit incepand de acuma. Sper sa publice si clauzele ascunse din contractul cu pitzurca si sa il demita pe barbugiul asta
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 5 martie 2014, 20:23)

    Electorul [utilizator]

    Ma bucur ca a fost ales un baiat tanar. As vrea sa uite de bani si sa-si faca treaba de presedinte FRF.
  • +9 (9 voturi)    
    o persoana civilizata (Miercuri, 5 martie 2014, 21:07)

    chiuariu [utilizator]

    intr-o functie de conducere. pentru romanika, e ceva socant.
  • +4 (4 voturi)    
    Mircea Sandu (Joi, 6 martie 2014, 8:54)

    DiecastSale [anonim]

    De ce Mircea Sandu ia un vagon de bani ?
    Ce a facut el sa merite asa porcoi de bani ?
    A ratat de atatea calificari !!
    E jaf la drumu mare !!!!
    Ce face SRI, DNA ????
    E nesimtire !!!
  • -1 (1 vot)    
    JENANT & PENIBIL (Joi, 6 martie 2014, 10:51)

    Stefan Ivan [anonim]

    Jenanta si penibila alegerea presedintelui Burleanu, se vede clar ca nu stie cu ce se mananca functia asta. Este o insulta maxima la adresa poporului roman acordarea pensiei de 75000 de euro pe an si plata integrala a asistentei medicale pe tot parcursul vietii. Asta e un al fel de ASF cu venituri nesimtite. Nemernicie maxima.
  • +2 (2 voturi)    
    Razvan (Joi, 6 martie 2014, 11:09)

    Craciunitza [anonim]

    Felicitari si la treaba. Este primavara, anotimp de curatenie generala .. Succes ..
  • 0 (0 voturi)    
    RAZVAN (Joi, 6 martie 2014, 12:26)

    DANE_BOGDAN [utilizator]

    Bravo! Razvane da dovada de profesionalizm nu te lasa influientat de fostii sacali. La traba!