Cornel Dinu, la RFI, dupa verdictele din dosarul transferurilor: E un soc pentru fotbalul romanesc. Gica Popescu nu mai poate candida la sefia FRF, alegerile ar trebui amanate

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2014, 16:37 Sport | Fotbal

Verdictele din dosarul transferurilor reprezinta "un soc pentru intreg fotbalul romanesc", spune, la RFI, fostul selectioner Cornel Dinu. In opinia sa, Gica Popescu nu mai poate candida la sefia FRF, iar scrutinul de miercuri ar trebui amanat.

Cornel Dinu se fereste sa comenteze verdictul pe fond: "Nu vreau sa comentez verdictul justitiei, pentru ca ei sunt cei mai in masura, judecatorii, procurorii, cunoscand datele din dosar, sa ia masurile pe care le considera conform legislatiei in vigoare. Dar intr-adevar, este un soc pentru intreg fotbalul romanesc, poate chiar si pentru societatea romaneasca, care a intrat dupa 1990 intr-o asa-zisa democratie si o libertate foarte prost intelese, neexplicate si in nici un caz neanturate de masuri de preintampinare a infractiunilor firesti".

Dinu precizeaza ca Gica Popescu "era dat favorit (in alegerile de la FRF-n.r.) in contextul societatii romanesti, pentru ca din cate vad eu, grupul de candidati este mai mult decat hazliu, sunt asa-zisii pisicheri din fotbalul romanesc, poate cu una sau doua exceptii si de aceea eu cred ca in conditiile actuale este mai mult un semnal de alarma alegerea unui nou presedinte, pentru ca cei care candideaza in lipsa fireasca a lui Gica Popescu, dupa cum este prevazut in regulamentul de organizare al Federatiei Romane si care este conform legislatiei internationale a fotbalului, daca ai o condamnare chiar si cu suspendare, nu poti sa intri intr-o functie de conducere in fotbalul respectiv. Ceilalti care raman mi se par mai mult decat indoielnici, decat slabi".

Continuarea pe www.rfi.ro.
























2543 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 4 martie 2014, 17:29)

    Ancutz [utilizator]

    ce inseamna "infractiuni firesti"?
    • +1 (1 vot)    
      blaturi...asta vrea să spună :) (Marţi, 4 martie 2014, 18:12)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

      asta cu amânarea alegerilor pt frf este o aberație comunistă; se orpește pământul dacă nu mai ”cadindează” gică popescu? de ce s-a băgat cu măscărici? să tragă acum...
  • +1 (1 vot)    
    "Amanate"....??????????? (Marţi, 4 martie 2014, 17:53)

    polonyca [utilizator]

    Pt ce ...????? Sau "amanate" pana iese de la bulau GP......aha !!! Acuma inteleg.......pai sa le amanam !!:))))))))
  • +1 (1 vot)    
    ar trebui amanate (Marţi, 4 martie 2014, 18:27)

    thebblack [utilizator]

    de ce? si ce logica stramba trebuie sa ai sa preferi unui infractor dovedit si condamnat unui pisicher (s. m. (Fam.; adesea adjectival) Om șiret, priceput la șmecherii; sforar, șarlatan)?
  • +1 (1 vot)    
    Cine l-a pus pe Mircea Sandu??? (Marţi, 4 martie 2014, 18:30)

    LiviuIordache [utilizator]

    Domnul Dinu, poate ne spuneti si noua cine l-a pus presedinte al FRF, patron peste acest fotbal, asadar, din functia de ministru adjunct la Ministerul Sportului (asa se numeau atunci si functia, si ministerul)? Cine a schimbat modul de calcul al voturilor, astfel incit divizia A sa aiba vot triplu? Asa ca era bine, pentru cei care au mai trait chestiile astea, sa va fi abtinut. Zi neagra, la care s-a ajuns in urma inconstientii din anul 1990!
  • 0 (4 voturi)    
    Ei as ,proffessorree (Marţi, 4 martie 2014, 19:04)

    CEAIdeMENTA [utilizator]

    Blatul e blat , interzis de FIFA si UEFA , STIPULAT clar cu ceva timp urma ! Vezi monitorizarea STEAUA inceputa in 2013 , excluderi de cluburi Turcia ,... ADICA iarta-l ca n_a luat mult (de la Stat) s-apoi a facut donatii ! Oricum , 'FACULTATEA" HAGI ii v-a introduce (salva)pe cesti excroci in cimpul muncii .
  • 0 (0 voturi)    
    ,,, (Duminică, 9 martie 2014, 14:38)

    xerxes2001 [utilizator]

    Extraordinar ce mare pierdere...