Presa din Argentina, inainte de meciul cu Romania: "Sergio Romero a fost primul care a sosit pe aceste taramuri tiganesti"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 3 martie 2014, 18:12 Sport | Fotbal

Romania va intalni Argentina pe 5 martie, intr-o partida amicala. Delegatia "pumelor" a sosit la Bucuresti, iar relatarea jurnalistilor de la Clarin a fost una cel putin bizara: "Sergio Romero a fost primul jucator care a sosit pe aceste taramuri tiganesti".

"Lionel Messi a produs agitatie la sosirea la Bucuresti. Au fost aproximativ 12 camere in jurul lui. Imbracat lejer, Messi a trecut printre cativa cetateni locali care l-au imbratisat si care i-au cerut autografe. Pe langa el, Javier Mascherano parea un muritor obisnuit. Sergio Romero a fost primul jucator care a sosit pe aceste taramuri tiganesti", au notat jurnalistii de la Clarin.

Meciul amical dintre Romania si Argentina se va disputa miercuri, de la ora 21:00, pe Arena Nationala, urmand sa fie in direct pe Protv si LiveText pe HotNews.ro.























5953 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Aha (Luni, 3 martie 2014, 18:26)

    OmulNou [utilizator]

    Sunt sigur ca si suporterii romani o sa aiba niste vorbe "de bine" de zis la meci.
    • +10 (12 voturi)    
      nu e vina lor (Luni, 3 martie 2014, 19:47)

      florinhm [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Ne place sau nu, tiganii sunt reprezentantii Romaniei in afara. Ei provoaca cele mai multe probleme si sunt mereu in centrul atentiei. Asa ca de ce ne mai miram de ce scriu ziarele straine?
  • +9 (13 voturi)    
    ati tradus gresit (Luni, 3 martie 2014, 18:27)

    nellino [utilizator]

    Au vrut sa zica "pe aceste plaiuri tiganesti".
  • +6 (12 voturi)    
    DA DA (Luni, 3 martie 2014, 19:09)

    Ciribanstula [utilizator]

    Si la noi la Romania se mai spune si:
    "BA TU PE A MEA! "
    • -1 (9 voturi)    
      Asa, (Luni, 3 martie 2014, 20:04)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Ciribanstula

      ma,sa facem totu' ca sa ne meritam numele astea,dragi tovarasi...si nu numai in domeniul asta.
      Voi sunteti urmasii Romei,ma?
      • +3 (5 voturi)    
        Ar trebui sa inteleg (Luni, 3 martie 2014, 21:02)

        Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Ca numele tau real este asemanator cu mancarea Calului lui Harap alb?
        Sa traiesti tu mult si bine!
        Sanatate!
        Eu nu ma trag de la Roma (aia cu romales) poate tu!
    • +1 (1 vot)    
      sau mai bine (Luni, 3 martie 2014, 20:42)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui Ciribanstula

      zis , mult mai mult ei pe-a noastră.
      • +1 (1 vot)    
        Rectific! (Luni, 3 martie 2014, 22:03)

        Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

        Sant de acord cu tine!
        Ba ei PE A NOASTRA!
  • +1 (5 voturi)    
    decat cu ai lor... (Luni, 3 martie 2014, 19:31)

    Alalalt [utilizator]

    mai bine cu ai nostrii... sper din suflet sa mearga economia Argentinei de la bine in sus urmatorii 15 ani sa ii trimitem pe "mexicanii" nostrii si pe acolo...
  • +8 (12 voturi)    
    ţigani (Luni, 3 martie 2014, 19:39)

    nimrod [utilizator]

    Ăsta se numeşte adevăr spus în faţă!

    Ţigani de cetăţenie română, inclusiv minori, sunt la cerşit în Argentina încă de pe la mijlocul anilor '90 (cum naiba or fi ajuns?), aşa că argentinienii scriu şi ei, ca şi englezii şi francezii, despre ce văd pe trotuar.
    Altfel, despre argentinieni care să cerşească pe Magheru n-am auzit. Drept e că nici nu citesc tabloide şi nici nu mă uit pe Antene and Co. Poate or fi şi n-am eu informaţia. :)
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Marţi, 4 martie 2014, 12:05)

      ycsi [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      e cam adevarat. acum doi ani am ajuns in Rio Gallegos (in sudul argentinei, aproape de Tara de Foc) si ghici ce vad pe strada? Tigani! inconfundabilele pirande! Jur ca nu mi-a venit sa cred. Dupa care am vazut un reportaj realizat de o televiziune locala, unde o tiganca (care spunea despre ea ca e romanca si era titrata ca atare - romanca) dadea declaratii (era vorba despre imigrantii din argentina).... Din fericire, majoritatea si-i amintesc pe Hagi si pe Nadia si cum au luat bataie de la echipa Romaniei...
  • -3 (9 voturi)    
    Si astia ne acuza pe noi de rasism (Luni, 3 martie 2014, 20:02)

    Wolfye [utilizator]

    Numai cuvinte de 'bine' din partea mea. Si daca nu gresesc parca au si pielea mai inchisa la culoare,,,,
  • +2 (10 voturi)    
    deja romanii au comentat din greu pe situl ziarulu (Luni, 3 martie 2014, 20:05)

    minos [utilizator]

    Se dau adevarate lectii de istorie acolo. Unii il fac rasist pe autorul ziarului, dar in acelasi timp sunt deranjati ca pamantul romanesc este descris ca fiind tiganesc. Oare acest deranj nu este o forma de rasism, sau mai degraba xenofobie, ca doar tiganii sunt tot indo-europeni ca si noi, ca si germanii si ceilalti europeni.
  • +4 (8 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 3 martie 2014, 20:07)

    keiser_soze [utilizator]

    look who's talking !
  • +1 (5 voturi)    
    Sedere scurta! (Luni, 3 martie 2014, 20:11)

    minus [utilizator]

    Singura grija a noastra este ca ziaristii de la Clarín nu pot fi deosebiti usor de bastinasii din "tierras gitanas".

    Iar despre jucatori: speram sa ne arate fotbal!
  • +1 (7 voturi)    
    uite cine vorbeste de meleaguri tiganesti.. (Luni, 3 martie 2014, 20:23)

    Mircea [anonim]

    Mesaj pe prima pagina din site-ul lor: "Membrii politiei metropolitane au inceput evacuarea a 20 de oameni care s-au stabilit langa Villa Lugano"

    Iar prima poza este elocventa: http://www.clarin.com/ciudades/familias-tomaron-predio-Lugano_0_1094890648.html
    • +1 (1 vot)    
      cazuri şi cazuri (Marţi, 4 martie 2014, 0:41)

      ElS [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Argentina se confruntă cu altfel de probleme, printre care sute de mi de imigranţi din Bolivia şi alte ţări din zonă, milioane de asistaţi sociali etc.. La ei gestiunea problemelor persoanelor fără adăpost este mult mai dificilă ca prin Europa.
  • +5 (5 voturi)    
    nu e vina lor (Marţi, 4 martie 2014, 7:57)

    idsoc [utilizator]

    E vina noastra ca am acceptat termenul international rroma pt tigani care e la 2 pasi de roman. Grecii si acum ii mai obliga pe macedoneni sa se cheme FYROM ca sa nu fie vreo confuzie cu Macedonia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Eticheta fara fundament (Marţi, 4 martie 2014, 17:36)

    Dan Neagu [anonim]

    Nu este prima data când anumiți ziariști argentinieni pun eticheta pe Romania !? fără nici un motiv !
    Credetim-a, am traversat Argentina, am văzut capitala si m-a deziluzionat profund ! (va rog cum numiți dumneavoastră casele de la periferia, chiar din cartiere ale capitalei dumneavoastra, de-a lungul autostrăzi spre aeroport?
    Va rog domnilor ziariști comparați capitala dumneavoastră, străzi, case(?),cartiere si comparațiile cu Bucuresti, Brasov, Sibiu, Constanta, etc si onest trageți singuri concluzia !
    Este foarte ușor sa jicnești un popor !
    mă întreb care este motivul ?
    A-ti stat de vorba cu romanii, cum v-au primit (vezi echipa de fotbal)!
    Romania este in Europa la foarte mulți kilometri de Argentina, America de Sud ?!
    Oare ce v-am făcut sa ne JICNITI?
    Romanii simpli sunt ospitalier si onesti, muncitori si foarte toleranti cu toti oamnii indiferent de culoare, religie,optiuni politice.
    Va rog ar fi bine sa ne cunoasteti, inainte de a scrie urit despre noi !
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 5 martie 2014, 10:17)

    romeo [anonim]

    au dreptate argentinieni!!!