Real Madrid a invins-o miercuri seara categoric pe Atletico Madric, 3-0, in prima mansa din semifinala Cupei Regelui. Doua devieri nefericite (min 17 si 73) si o combinatie de efect Di Maria-Jese (min 57), iar elevii lui Diego Simeone nu au avut nicio sansa in fata unei rivale mult mai bine motivata.

Real Madrid a inceput in forta meciul de pe teren propriu cu Atletico dominand categoric primele 10 minute cand a avut si cateva pcazii. Atletico a echilibrat apoi meciul, a avut actiuni mult mai periculoase in careul Realului, dar vine un contraatac incheiat cu sutul ratat al lui Pepe, mingea este deviata insa de Insua si era 1-0 (min 17).

Dupa pauza, tot jucatorii lui Anceloti incep mai bine, Di Maria, aflat intr-o dispozitie excelenta de jos, da o pasa filtranta pentru Jesus care il umileste pe Courtois cu o minge printre picioare. Era 2-0 (min 57), iar Atletico nu da impresia ca poate reveni in meci.

Acelasi Di Maria este prezent la finalizare in minutul 73, suteaza puternic din afara careului, mingea este deviata de Miranda si Real castiga partida cu un scor de neprezentare, 3-0.

UPDATE Barcelona-Real Sociedad 2-0 (final)