Cristiano Ronaldo a castigat Balonul de Aur (editia din 2013)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 21:01 Sport | Fotbal

Dubla Cristiano Ronaldo
Foto: Facebook
​Cristiano Ronaldo a primit Balonul de Aur din 2013 (intr-o gala care a avut loc luni, la Zurich), fotbalistul celor de la Real Madrid invingandu-i pe Franck Ribery (Bayern Munchen) si Lionel Messi (FC Barcelona). Lusitanul si-a mai trecut in cont un trofeu, in anul 2008, pe cand era atacantul celor de la Manchester United.

Eusebio (1965), Figo (2000) si Cristiano Ronaldo (2008 si 2013) au castigat de-a lungul timpului Balonul de Aur din partea Portugaliei.

Echipa anului 2013:
Neuer - Lahm, Sergio Ramos, Thiago Silva, Dani Alves - Iniesta, Xavi, Ribery - Ronaldo, Ibrahimovic, Messi


Pele, fostul international brazilian, a primit un trofeu Balonul de Aur de onoare

Nadine Angerer - Cea mai bună jucătoare din 2013

Zlatan Ibrahimovic - premiul Puskas, pentru cel mai frumos gol al anului

Federaţia de Fotbal din Afghanistan - Premiul pentru Fair Play

Silvia Neid - Cel mai bun antrenor din fotbalul feminin

Jupp Heynckes - Cel mai bun antrenor al anului 2013

Manuel Neuer - cel mai bun portar al anului 2013


Balonul de Aur, lista castigatorilor:

2013 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
2012 Messi (Barcelona)
2011 Messi (Barcelona)
2010 Messi (Barcelona)
2009 Messi (Barcelona)
2008 C. Ronaldo (Manchester United)
2007 Kaká (AC Milan)
2006 Cannavaro (Real Madrid)
2005 Ronaldinho (Barcelona)
2004 Shevchenko (AC Milan)
2003 Nedved (Juventus)
2002 Ronaldo (Real Madrid)
2001 Owen (Liverpool)
2000 Figo (Real Madrid)
1999 Rivaldo (Barcelona)
1998 Zidane (Juventus)
1997 Ronaldo (Inter)
1996 Sammer (Borussia Dormund)
1995 Weah (AC Milan)
1994 Stoichkov (Barcelona)
1993 Baggio (Juventus)
1992 Van Basten (AC Milan)
1991 Papin (Olympique Marseille)
1990 Matthaus (Inter)
1989 Van Basten (AC Milan)
1988 Van Basten (AC Milan)
1987 Gullit (AC Milan)
1986 Belanov (Dínamo Kiev)
1985 Platini (Juventus)
1984 Platini (Juventus)
1983 Platini (Juventus)
1982 Rossi (Juventus)
1981 Rummenigge (Bayern Munchen)
1980 Rummenigge (Bayern Munchen)
1979 Keegan (Hamburg)
1978 Keegan (Hamburg)
1977 Simonssen (Bayern Munchen)
1976 Beckenbauer (Bayern Munchen)
1975 Blohkine (Dinamo Kiev)
1974 Cruyff (Barcelona)
1973 Cruyff (Ajax)
1972 Beckenbauer (Bayern Munchen)
1971 Cruyff (Ajax)
1970 Muller (Bayern Munchen)
1969 Rivera (Milan)
1968 Best (Manchester United)
1967 Albert (Ferencvaros)
1966 Charlton (Manchester United)
1965 Eusebio (Benfica)
1964 Law (Manchester United)
1963 Yashin (Dinamo Moscova)
1962 Masopust (Dinamo Praga)
1961 Sívori (Juventus)
1960 Suárez (Barcelona)
1959 Di Stéfano (Real Madrid)
1958 Kopa (Real Madrid)
1957 Di Stéfano (Real Madrid)
1956 Matthews (Blackpool).























8316 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:15)

    a4 [utilizator]

    Maradona??
  • 0 (0 voturi)    
    Si Figo? (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:25)

    M. G. [utilizator]

    Figo pentru cine a castigat, nu pentru Portugalia? Suntem putin atenti?
  • +1 (3 voturi)    
    Titlu în Le Figaro. (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:06)

    High [utilizator]

    http://sport24.lefigaro.fr/football/actualites/ronaldo-le-ballon-d-or-du-narcissisme-672683
  • -1 (5 voturi)    
    mi-a placut! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 8:33)

    asspeeda [utilizator]

    messi dixit:"il felicit pe cristiano,a avut un an extraordinar!"frumos spus,dar,n-a cistigat NIMIC! NU CL,NU Campionat,NU Cupa,cu nationala s-a calificat "in prelungiri"!istet asta micu'!daca nu-i dadeau ceva facea infract, la cit de ingimfat este!
    • 0 (4 voturi)    
      Vorbești prostii (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:01)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui asspeeda

      Balonul de aur e un trofeu acordat pentru performanțele individuale. Messi ce-a câștigat în 2012?
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:38)

        FriendlyUncle [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        Anul trecut ziceai ca ronaldo a ajutat echipa sa castige liga si a ajuns in sferturi in CL si ca e strigator la cer ca l-a luat messi care realizase foarte putine: Record de 50 de goluri in campionat , record de 73 de goluri pentru club intr-un sezon , record de 82 de goluri club + nationala intr-un sezon , devenise pentru a 4-a oara consecutiv golgheter CL cu record de goluri 14 , daduse 5 goluri intr-un meci de CL , record de 25 de goluri inscrie in competitiile internationale club + nationala , record de 12 goluri inscrise pentru nationala intr-un an , avusese cel mai mare numar de pase de gol din Europa din sezonul acela , record de 91 de goluri intr-un an calendaristic.
        Anul asta e cam asa: 1.ronaldo 0 cupe, 2. messi 2 cupe (la liga si supercupa spaniei) 3. ribery 5 cupe (bundesliga, german cup, UCL, uefa super cup, fifa club world cup)
        Si eu i-as fi dat balonul lui ronaldo anul asta pe buna dreptate pt ca asa este, balonul e pentru performante individual, pentru performantele in echipa au fost deja premiati cu cupele...make sense, dar doar asa sa scot in evidenta mentalitatea fanilor realului fata de celor ai barcei.
        • -2 (4 voturi)    
          ... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 16:06)

          OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui FriendlyUncle

          Pe cuvântul tău că așa ziceam? N-ai ambiție dacă nu-mi dai data și ora exactă a comentariului.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 22:57)

    FriendlyUncle [utilizator]

    Ai spuso si azi: "Messi ce a castigat?"...eh, iti spun eu: 2 cupe. Probabil ai vrut sa spui ce performante a avut, nu? Asta era altceva