Motivul pentru care Adrian Mutu s-a intors in Liga 1, explicat de agentul sau

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2013, 14:47 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: Hotnews
Ludovic Fattizzo, agentul lui Adrian Mutu, a vorbit cu presa italiana despre revenirea fostului decar al nationalei Romaniei in Liga 1. "Ajaccio are probleme financiare, salariul lui Mutu era aproape egal cu veniturile totale ale celorlalti fotbalisti din lot", a explicat Fattizzo.

"La 35 de ani, Mutu si-a dorit sa revina acasa si sa-si incheie cariera in Romania. Petrolul Ploiesti este pe locul doi in clasament, iar orasul este la 20 de minute distanta de Bucuresti. Ajaccio are probleme financiare.

Antrenorul Fabrizio Ravanelli a costat destul de mult si nici nu a plecat gratis. In acest moment, clubul are o gaura considerabila in buget, iar despartirea de Mutu a fost inevitabila. Salariul lui Mutu la Ajaccio era aproape egal cu veniturile totale ale celorlalti fotbalisti din lot", a declarat Ludovic Fattizzo, citat de tuttomercatoweb.com

Mutu va reveni in Liga 1 (la Petrolul Ploiesti) la o distanta de 14 ani dupa transferul sau de la Dinamo la Inter Milano. De-a lungul timpului, Adrian Mutu a evoluat la FC Arges, Dinamo, Inter Milano, Verona, Parma, Chelsea, Juventus, Fiorentina, Cesena si Ajaccio.
























5655 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    si-au gasit fraierii (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:42)

    Gobelin [utilizator]

    care sa-i plateasca mutului salariul.
    am inteles ca Petrolul primeste si subventii de la primaria Ploiesti.
    ca sa ce? sa-i bage Expiratului bani in buzunar?
    • -2 (2 voturi)    
      ce altceva? (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 18:41)

      Ponor [anonim] i-a raspuns lui Gobelin

      Haters will always hate.
      • 0 (0 voturi)    
        altceva (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 20:59)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Ponor

        lovers will always loose brain
      • +2 (2 voturi)    
        l-au dat gratis bre (Joi, 28 noiembrie 2013, 11:24)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Ponor

        astia de la Ajaccio.
        cica cu titlu de imprumut, sperand de fapt ca se va pensiona intre timp, sau va expira contractul.
        daca era vorba doar de salar, i-l micsorau si gata.
        cum a acceptat doar 400.000 de la Petrolul, ar fi acceptat si de la Ajaccio.
        problema insa e ca nu mai au ce sa faca cu el.
        e batran, lent (viteza n-a fost niciodata punctul lui forte) si expirat, asta-i problema.
        despre ce haters e vorba aici?
  • +3 (7 voturi)    
    i-au gasit fraierii (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:52)

    Piotr [anonim]

    Petrolul va plati inclusiv asa-zisa "lucrare" a expiratului cu Piturca si Mr. Bean, executata de un neica nimeni caci "drogatul" in afara de exercitii de carciuma nu stie alte lucrari de arta a efectua!
    Celelalte costuri suportate de Petrolul se vor vedea dupa primil meci al batausului: geamuri sparte, stomatolog al carcimarului si caderea pe toboganul clasamentului. va dati seama ce atmosfera se va crea in vestiar. Pacat de Contra si de echipa!
  • -3 (7 voturi)    
    Hai sa fim seriosi.... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 16:15)

    rooster [anonim]

    ....Mutu se intoarce in Liga 1 doar dintr-un singur motiv: VALOAREA.
    Putea sa aiba orice salariu, ar fi ramas la Ajaccio, sau l-ar fi dorit o echipa adevarata, de LC. Dar asa.....
    Pacat de el, a fost un jucator emblematic. Dar asa se intampla cu cei care nu stiu sa se retraga in glorie.
    Valabil si pentru altii (Chivu).......
  • +5 (9 voturi)    
    Un prafuit ! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 16:30)

    Robert [anonim]

    Adevarul pe care nimeni nu vrea sa-l rosteasca este ca nimeni nu mai da vreun ban pe prafuitul asta. Daca era ceva de capul lui isi gasea ceva prin tarile arabe, sa mai stranga ceva bani la final de cariera! Un sportiv ratat !
    A ales Petrolul pentru a fi aproape de Bucuresti unde ghici ce se va intampla: va fi sufletul petrecerilor si parangheliilor cu toti interlopii si panaramele tabloidelor.
  • +4 (4 voturi)    
    ``Mutu si-a dorit sa revina acasa `` (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 18:13)

    potaissa [utilizator]

    pitipoance ,carciumi ,discoteci ,smecheri ,smenari ,baronasi , prafuri ,....bine-ai venit in tara tuturor posibilitatilor. Daca avem (ne)noroc ,te revedem si la nationala ,vorba aia si cu Don Piti trebuie s-o tina cineva la barbut...
  • +2 (2 voturi)    
    20min (Joi, 28 noiembrie 2013, 1:52)

    PedaGogu [utilizator]

    Ce masina trebuie sa ai ca sa faci Ploiesti-Bucuresti in 20 min.? Si ca sa ce? Sa spargi banii si timpul cu copilul minune? Proasta afacere a facut Petrolul...
  • 0 (0 voturi)