Victor Piturca ar putea antrena in Asia - Dan Petrescu, favorit sa-l inlocuiasca la nationala Romaniei

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2013, 13:46 Sport | Fotbal

Dan Petrescu
Foto: Facebook
Romania ar putea avea un alt antrenor in campania de calificare pentru EURO 2016, sustine Digisport. Victor Piturca are o oferta avantajoasa din punct de vedere financiar din Asia, iar in locul sau la carma primei reprezentative a Romaniei este favorit sa vina Dan Petrescu. 

La finalul partidei retur cu Grecia (scor 1-1), Victor Piturca a declarat ca nici nu se gandeste sa-si dea demisia de la prima reprezentativa. Conform Digisport, selectionerul isi va rezilia insa intelegerea cu FRF-ul in urmatoarea perioada si va accepta o oferta din Asia.

In cazul in care Piturca va pleca pe taram asiatic, Dan Petrescu este favorit sa-l inlocuiasca la nationala Romaniei.

"Am spus tot timpul ca sunt trei echipe pe care visez sa le antrenez Steaua Bucuresti, Chelsea si echipa nationala a Romaniei. Dar acum sunt foarte fericit la Dinamo", a declarat Dan Petrescu, citat de Digisport.

Nascut pe 22 decembrie 1967, Dan Petrescu a pregatit de-a lungul timpului echipele Sportul Studentesc, Rapid, Wisla Cracovia, Unirea Urziceni, Kuban Krasnodar si Dinamo Moscova.























6818 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Piti, Piti, Piti, lasa-ne! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:09)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Sa aiba gura aurita astia de la Digi :)
    • +14 (14 voturi)    
      sint convins ca Super Dan va face o nationala (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:17)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      puternica chiar si cu jucatorii care-i avem
  • -12 (14 voturi)    
    pacat (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:26)

    Marcelica2013 [utilizator]

    Eu cred ca Piturca e mai bun, are o experienta mai mare. Petrescu e antrenor de perspectiva, dar care n-a reusit mare lucru pana acum in cariera - doar un titlu cu cantec in divizia A, iar la Dinamo se zbate in mediocritate cu un lot foarte valoros.
    Cred ca nationala e pt antrenori mai batrani, mai experimentati, nu pt tineri gen petrescu, contra, reghe.
    Mai bine ar incerca sa-l convinga pe lucescu al batran, nu cred ca mai are energia sa mai antreneze zilnic echipe de club. Desi probabil n-o sa vina la noi sa se faca de kko, ca vede si el ce jucatori avem, mai degraba merge la alta nationala.
    • +8 (8 voturi)    
      Tocmai pentru ca-i tanar (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:33)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

      Are alte viziuni si mult mai multa determinare. Problema care cred ca o are este cu motivarea jucatorilor f.bine platiti care au aerele lor si nu se conformeaza. Dar asta se intampla si la case mai mari!
    • +7 (7 voturi)    
      Mediocritate?! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:36)

      zwilling [anonim] i-a raspuns lui Marcelica2013

      Pe Dinamo i-a luat anul trecut cand erau vai de mama lor si i-a salvat de la retrogradare iar acum e pe locul 5 cu sanse foarte bune de a prinde un loc in cupele europene! Asta e mediocritate?

      Tu ai habar de antrenorat sau crezi ca un antrenor e ca un bucatar: mai pui niste condimente, dai gazul mai mare si in cateva ore a iesit minunea?
    • +7 (7 voturi)    
      nu se vede (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:37)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

      nu se vede deloc experienta lui piturca. o fi avand, dar daca are, e bine ingropata de orgoliu si presiuni de la impresari sa-l introduca pe X sau Y ca sa-i creasca cota.
      • +4 (4 voturi)    
        Cota dar nu de piata -ci ca procent- e (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:28)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

        singura explicatie a existentei lui piti ca selectioner- in relatia cu nasul si unii jucatori, in "COOPERATIVA FOTBALUL ROMANESC" care iata se consolideaza cu noi sperante "in materie" ca iorgulescu care nu s-a remarcat decat prin evaziune si apelarea la protectorul evazionistilor cotizanti care e ponta !
    • +7 (7 voturi)    
      ai uitat de CL (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:43)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

      in Champion's League Unirea Urziceni cu el ca antrenor s-a miscat destul de bine. 4-1 cu Rangers si 1-0 cu Sevilla nu-i de colo.
    • +1 (1 vot)    
      Nu ai dreptate (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 21:30)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Marcelica2013

      Dan Petrescu ar vrea sa antreneze nationala si ar putea sa o aduca pe linia de plutire, dar nu suporta hotomania nasului, mai ales cind a fost amendata pe vremea cind antrena la Urziceni, ca striga (tipa/injura) de pe margine ca sa ii motiveze sa joace si sa alerge, iar surpriza a fost ca nimeni nu s-a asteptat sa ia cu urziceniul campionatul.....cind proprietarul echipei a incasat banii pt promovarein CL si cistigarea titlului si nu a vrut sa ii cheltuiasca pt a intari echipa pt meciul cu Liverpool, Petrescu si-a dat seama ca acel proprietar nu are intentia de a face din Urziceni un nume in fotbal, foarte frumos si-a luat bagajul si a plecat la Kuban unde a luat echipa din liga a 2 a si a adus echipa in primele 3 ... asta e antrenorul Dan Petrescu.....
    • +1 (1 vot)    
      omule... (Joi, 21 noiembrie 2013, 12:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

      tu ai vazut meciu olanda romania de la europene?!
      numai pentru meciu ala trebuia sa i se retraga licenta de antrenor!
      ce a facut la baraju cu grecia e alta dovada a incompetentei si faptului ca e paralel cu meseria de antrenor!
      pe noi ne-a calificat olanda la baraj, asta sa fie clar!
  • +20 (20 voturi)    
    fotbal vs politica vs pariuri (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:37)

    humuhumu [anonim]

    sa asteptam decizia lui ponta. ne spune el care va fi urmatorul antrenor.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai pus (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:10)

      caprairinucai [utilizator] i-a raspuns lui humuhumu

      punctul pe 'ț' :D
  • +7 (7 voturi)    
    doamne ajuta sa fie adevarat (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:57)

    luc2012 [anonim]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Piti (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:03)

    Dan [anonim]

    Un amic(stelist cu state vechi) pe vremea cand Piti era jucator la Steaua il poreclise "3,14turca". Se pare ca acum a ajuns doar "turca"(vechiul joc de copii) !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Turca... (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:05)

      Mickey13 [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Un joc minunat. Nu inteleg de ce facem jocuri de cuvinte in acest fel.

      Norocul lui puti-rca este acela ca are numele apropiat de jocul copilariei multora dintre noi...

      Pacat... era un joc care ne-a luminat copilaria... Nu merita sa facem paralele de acest fel.

      barbut#turca (asta-i pt dl puti-rca)

      :))
  • +6 (6 voturi)    
    din 2009 el e favoritul pentru nationala! Si ? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:06)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Cred insa ca e la fel de scarbit ca si Lucescu de o colaborare cu nasul banditilor din fotabal.Daca intre suporteri sunt si barbati care nu vor macar sa fim umiliti in viitor, trebuie sa forteze demiterea/demisia tuturor sefilor actuali :pitinasuiorgulescu , toti de mana si cu ultimul hotoman care pare si mai dus cu capul ca mitica si mai ordinar !
  • -2 (4 voturi)    
    fotbal (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:08)

    marius [anonim]

    Dragilor,
    Toata lumea da vina pe antrenor totdeauna!!!!!!Dar jucatorii nu sunt de vina ca dau cu stingu-n-dreptul?Jucatorii vor milioane de euro.Cred ca la ora actuala in lume este cea mai mare timpenie cu aceste salarii nesimtite de multe ori!Ia sa vedem pe dragii nostrii jucatori daca pentru o infringere ar primi salariul minim pe economie,800 lei,cam cum ar mai juca dupa ce ar sta o luna cu 800 lei????
    Poate sa vina Papa Pius la nationala sau oriunde daca jucatorii sunt prosti!
    • +1 (1 vot)    
      ma omule... (Joi, 21 noiembrie 2013, 12:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui marius

      jucatori care sa-i bata e greci aveam...
      dar nu are cine sa-i selectioneze sau sa-i bage in primu 11 ...
  • +6 (6 voturi)    
    pai si a cui e vina? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:45)

    H0mbre [utilizator]

    a selectionerului care aduce acei jucatori mediocri. El spune ca n-are din ce alege. Ba are, dar insista cu tanase sau cu lobont.
    Daca jucatorii nu mai pot sa alerge dupa minutul 60 ca n-au jucat nicaieri de 6 luni si n-au echipa, de ce selectionerul insista cu ei?

    De ce selectionerul e prins pe picior gresit de fiecare data cu tactica aleasa si cu schimbarile?
    Ce sedinta tactica e aia in care nu dai nici o indicatie valoroasa? De ce descurajeaza jucatorii? De ce creaza tensiuni si certuri? (el e in confilct cu aproape toata lumea).

    Ne pare rau, dar selectionerul e responsabil. La un club poti sa te scuzi ca n-ai jucatoi noi, dar in Romania ai 6 ligi ca baza de selectie, plus aia care joaca in afara. Daca nu da unul randament, aduci pe altul. Faci astfel cate o echipa noua la fiecare meci pana gasesti o formula care functioneaza.
    Si chiar daca nu s-ar putea, tot am vrea macar sa incercam si cu altcineva, nu? Ori nici antrenori n-or fi in afara de el. :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Petrescu (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 16:33)

    chris [anonim]

    Numai doi antrenori dupa parerea mea ar putea sa aduca fotbalul romanesc pe linia de plutire.Mircea Lucescu prea batrin insa si Dan Petrescu.Cu Dan am avea sanse reale dupa ce am pierdut timp si multi bani cu un barbugiu notoriu. O se se dumireasca si cei din Asia ca marfa
    e Nea Piti.
  • +1 (1 vot)    
    1000 euro/ zi (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:11)

    elwis [utilizator]

    cum spuneam , a mai trecut o zi de la mareata-i infringere si i-au mai intrat 1000 euro in cont ! si stafului alta mie ! miine, pe vremea asta vor fi 2000 de euro! doar n-o fi prost sa-si dea demisia ! scenariu: fara obiectiv pina in 2016, toate meciurile pierdute pina atunci si , cu putin timp inainte de expirarea contractului, va fi demis sa-si incaseze si milionul si ceva de euro pentru afrontul de a nu fi considerat exceptional !
  • +2 (2 voturi)    
    bafta (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 21:16)

    kronk [anonim]

    Asa se spune in popor:la cioara chioara ii face Dumnezeu cuib.La araboi se umple de bani si poate juca barbut ca acolo e sport national.
    • +1 (1 vot)    
      ba oriunde sa se duca... (Joi, 21 noiembrie 2013, 12:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      poate sa primeasca si alea 72 de virgine... numai sa plece dracu de la nationala romaniei pana nu o face praf detot!
  • +1 (1 vot)    
    serios?!?!?! (Joi, 21 noiembrie 2013, 12:33)

    liviu_ [utilizator]

    baaaaaaaaaa daca e pe bune si pleaca BEM !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Straini (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:24)

    TudorIonescu1316177253440 [anonim]

    Io vreau antrenor strain. Trebuie unul cu sange foarte mult in instalatie cu mentalitate straina care nici macar sa fi zis vreodata multumesc pe romaneste. Dan Petresc, Gica Contra sau nu stiu care, sunt pe locurle 1000, 1700. Noua ne trebuie un antrenor din primii 100 ai lumii. Sa schimbe cu adevarat mentalitatea, eventual cu forcepsul. Cred ca avem si de unde sa platim un asa antrenor, care ar putea alege mult mai obiectiv jucatorii de la nationala. un strain nu accepta telefoane de la nasu, sau finu', sau Dzeu mai stie cine. Grecii l-au avut pe Rehagel si il au pe Santos si uite ce combina! Englezii il au pe Capello si se smisca destul de bine, iar exemplele pot continua. Trebuie imperativ un antrenor strain, ai nostri sunt caca-maca!