Adrian Mutu, despre metodele de pregatire ale lui Victor Piturca: "Este primitiv, la sedinta video inainte de meci ne spune ce populatie si care este suprafata tarii pe care o intalnim. Dupa aceea, liniste totala"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:11 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: Hotnews
Neconvocat de Victor Piturca pentru ultimele partide din preliminariile CM de fotbal din 2014, Adrian Mutu l-a criticat puternic pe selectioner, despre care a spus ca are metode de pregatire primitive. "Daca incepem o sedinta video inainte de meci cu Ungaria, incepe cu faptul ca Ungaria are 2 milioane de locuitori si 700.000 de metri patrati. Dupa aia e liniste totala o ora si jumatate cat dureaza un meci", a declarat Mutu.  

Despre metodele lui Victor Piturca


''Piturca e primitiv in tot ceea ce insemna pregatire. E foarte bun selectioner, recunosc. Dar au trecut anii peste el. Daca incepem o sedinta video înainte de meci cu Ungaria cu faptul ca Ungaria are 2 milioane de locuitori si 700.000 de metri patrati . Asta e pregatire? E din anii ’50-’60. Asa incepea o sedinta video, da. O spun eu, daca nu ma credeti pe mine sa ii intrebati pe ceilailti daca au curaj sa spuna. Pai câteodata ne uitam la aceleasi meciuri de mai multe ori. Meciurile adversarelor noastre. Iar sedintele dureaza patru ore. Cand jucam cu Andorra, ne spune ca e o echipa foarte buna si sa nu o subestimam. Iar daca jucam cu Olanda atunci ne spune ca e o echipa foarte, foarte buna. Deci toate sunt foarte, foarte bune. si dupa aia e liniste totala o ora si jumatate cât dureaza un meci" - Adrian Mutu la Digisport.

Atmosfera dictatoriala

''Sa nu il joci pe Maxim in Grecia cand e in forma si toata Germania vorbeste de el... Maxim putea sa il puna in valoare pe Marica. Pai Marica in dubla asta a fost absent pentru ca nu a avut o minge. Piturca are un ochi foarte bun la jucatori, dar nu poate sa ii motiveze. Ii motiveaza intr-un sens negativ. Intretine o atmosfera dictatoriala, asa. Le ia laptopurile, telefoanele la baieti. Suntem in 2013, unii mai au familii, nu poti sa faci asa ceva, nu suntem in comunism. Daca eu nu spun adevarul vad ca nu il spune nimeni. Vorbesc eu si o sa imi sara toata lumea in cap, dar pe mine nu ma intereseaza. Eu spun ceea ce gandesc si am constiinta impacata'' - Adrian Mutu.

Despre viitorul echipei nationale

''Eu nu mai sunt viitorul echipei nationale la 35 de ani. Dar cat timp e Victor Piturca pentru mine este inchis (n.r. – la echipa nationala). Dar daca vine un alt antrenor poate mai am si eu loc de un meci de retragere. Eu nu zic sa isi dea demisia Piturca si vin eu sa fac la nationala la 35 de ani... sa fim seriosi. Dar o zic pentru binele echipei nationale" - Adrian Mutu.

Mutu, un "prost" la fel ca si ceilalti

''Am trat meciul ca orice roman, cu dorinta de a intoarce acel 1-3 de la Atena si cu nervii care au venit dupa aia. Mai ales ca eu sunt implicat pe de o parte in lucrul asta. Am simtit ca am vrut sa fiu acolo (n.r. – la nationala) dar nu am fost lasat. Nu vreau sa spun ca eu trebuia sa fiu in primul unsprezece, dar puteam sa fiu in lot. Pentru ca nationala avea nevoie si de rezerve cu experienta. Piturca a zis dupa meciul cu Grecia ca nu avem jucatori de valoare pe banca de rezerve. Pai i-a omorat pe toti de pe banca de rezerve. Si a zis ca a adus si el oamenii pe care i-a avut. Pai atunci printre toti prostii aia nu putea sa fie si Adi Mutu un alt prost?'' - Adrian Mutu, Digisport.

Totul trebuie luat de la zero

''Acum ar trebui sa incepem de la zero. Fara Mutu, fara Piturca, totul de la zero si sa crestem. Avem atatia antrenori buni, Olaroiu, Reghecampf, Contra, Petrescu si asa mai departe. Si cu jucatori noi sa incepem sa construim. Altfel ce facem? Nu era important sa fiu eu pe teren cu Grecia. Nu e vorba numai de mine, ci si de Stefan Radu, de Radoi, de Sapunaru, de Sanmartean si chiar Chivu. Ei trebuiau convinsi sa ajute Romania sa se califice la acest Campionat Mondial. Eu cred ca Piturca a pus orgoliul sau mai presus de interesul sportiv al Romaniei. Aici nu e un razboi intre mine si Piturca, vorbesc in calitate de jucator care a facut parte din echipa nationala'' - Adrian Mutu.



























13053 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:17)

    qwerasdf [utilizator]

    asa a spus ala? sau asa ai inteles tu... ma tavalesc de ras, jucatorii de fotbal si cultura generala... :) Doamne... mare ti-e gradina!
    • +6 (18 voturi)    
      am aflat raspunsul de ce au ratat calificarea (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:31)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      pentru ca Piturca le-a oferit date false cu privire la populatia si suprafata Ungariei!!
    • +26 (28 voturi)    
      Numai in Romania .... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:41)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Numai in Romania poate ajunge antrenor de reprezentativa nationala ( la fotbal sau oricare sport) un cartofor si trisor prins si dovedit. Ce poate sa-i invete dl. Piturca pe jucatori ? Poate drumul pana ca cazino.
      • -8 (14 voturi)    
        pro Piturca (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 11:55)

        dan [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

        numai hateri pe forumurile din tara asta. Noroc ca in viata reala nu prea ii ia nimeni in seama.

        Piturca e antrenorul care a scos maximum din toate campaniile de calificare, tinand cont si de jucatorii pe care i-a avut la dispozitie. Ceilalti ce-au facut? Nimic.

        Dupa '98, Hagi si Iordanescu au pierdut calificari avand la dispozitie loturi mult mai valoroase, iar de Razvan nici nu mai vorbim.

        Trebuie sa punem la socoteala si faptul ca jucatori ca Stefan Radu sau Chivu au ales sa renunte la nationala pt diverse motive.
        Mutu vorbeste de pomana, daca l-ar fi convocat doar ar fi stricat atmosfera la lot. Pt ca el e 'vedeta', si nu putea accepta sa nu fie titular. El se hraneste doar cu trecutul acum, e rezerva la o echipa de nivelul divizei B. Inca se mai viseaza tanar.

        In concluzie, avem vreun Messi cumva in campionatul romanesc si nu l-a convocat Piturca?
        • +3 (3 voturi)    
          ai dreptate ... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 13:25)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dan

          Ai dreptate in principiu. Dar ce autoritate poti avea (ca antrenor sau orice altceva) atunci c\nd se stie cine esti. Repet, la noi sunt probleme mai ad\nci: ce alegem, un antrenor cu ceva rezultate dar "putred" din punct de vedere moral sau un antrenor ireprosabil moral dar care nu are rezultate (inca). Intrebarea este retorica: moralitatea a disparut demult din fotbal ( si din alte sporturi din pacate) si nu dorim decat rezultate. Uitam insa ca sportul nu se reduce la rezultate ci la aportul sau la construirea unor oameni de valoare cu caractere frumoase si puternice, modele in societate (multe vorbe mari dar nu m-am putut abtine - scuze)
          • +3 (5 voturi)    
            moralitate in fotbal?! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:02)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

            Fotbalul este frecventat de persoane care toata copilaria au preferat maidanul mersului la scoala. In Romania si oriunde.
            Sa-ti reamintesc cum scuipa lucescu sau hagi la fiecare prim plan al camerei? Uitam ca popescu (viitorul presedinte frf) a fost si el condamndat pt furaciune?
            Toti fostii jucatori ai generatiei de aur, cativa azi antrenori de succes, fac parte din clica becali, si sunt influentabili de catre ei in procesul de selectie.
            E imposibil de gasit un om moral care sa accepte sa lucreze cu niste oameni imorali. Si sa mai fie si bun dpdv fotbalistic.
          • +2 (2 voturi)    
            Care rezultate?! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:22)

            Sandu [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

            Care rezultate prietene?! Ce echipa tare a mai antrenat Piturca, inafara de Steaua?! S-a nimerit la Steaua si atat. Daca avea rezultate si era bun, nu primea si el oferte din Rusia, din Italia sau macar din Arabia?!
        • +3 (5 voturi)    
          Hmmm (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:08)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui dan

          piturca pentru ca este un antrenor asa de bun cum spui tu, este rugat de multe echipe din strainatete sa le antreneze.:))
          Ce Lucescu, Petrescu, etc piturca este eroul Romaniei.
          Serios vorbind piturca este un deseu moral dar si foarte slab profesional.
          Spui ca =Piturca e antrenorul care a scos maximum din toate campaniile de calificare, tinand cont si de jucatorii pe care i-a avut la dispozitie. =dar te faci ca uiti ca el a avut foarte multi jucatori buni si in forma pe care nu i-a convocat pentru ca nu-i cantau lui in struna orgoliului.El a facut echipa in interesul unor conducatori de club si nu al Romaniei.
          PS.Poate-mi spui si mie ce rezultate minunate a avut ca eu stiu ca mereu NU califica echipa si are numai esecuri...dar platite regeste.
          • -2 (4 voturi)    
            care jucatori? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:03)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

            ce jucatori asa valorosi a avut si n-a convocat?
            • +2 (2 voturi)    
              Hmmm (Joi, 21 noiembrie 2013, 0:53)

              MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui vlad

              =Alexandru Maxim poate fi nominalizat drept unul dintre marii absenti ai meciului de la Pireu, mijlocasul lui VFB Stuttgart intrand pe teren doar in ultimele cinci minute, desi este considerat drept unul dintre cei mai buni fotbalisti din Bundesliga, fiind curtat, in acest moment, de Borussia Dortmund sau FC Liverpool.=
              Destul?
              Mai cauta si altii daca nu crezi...mai pitzi.:))
    • +1 (1 vot)    
      Paradox. (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:53)

      ionv [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      Vorbește...Mutu.
      Parcă, nu cu multă vreme în urmă, pe când Adiță se dedulcea cu niște prafuri, de l-a făcut pe Mourihno să strănute, Piți l-a băgat , în câteva meciuri la națională, săi mai dreagă, pe cât se putea, imaginea șifonată.
      Auzi colo, la Adi:
      „ e selecționer bun ( o fi sau nu, personal, nu mă pricep) dar nu știe să motiveze jucătorii..”
      După vorba lui , înțeleg că ex- partenerul Vicăi, nu avea prafuri de motivare.
      P.S.
      Și nu cred că Piți i-a spus că Ungaria are 2 milioane de locuitori.
      Asta i-a rămas lui în cap, tot visând la salarii de 2 milioane, că spre 10 milioane nu putea să viseze.
  • -20 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:19)

    vasile_r [utilizator]

    Satana imi e indiferent insa oricat de indiferent mi-ar fi. intre el si parerile gunoiului de Mutu chiar il prefer pe Piti. Sunt total de acord ca trebuie o curatenie generala in sportul romanesc, cu fotbalul in frunte, insa ar trebui sa inceapa cu Mutu si sa continue cu celelalte maimute de genul lui.
    • +8 (16 voturi)    
      gunoi (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:56)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

      Felul in care vorbesti aci te descrie perfect.
      Incearca sa excelezi in profesia ta asa cum exceleaza Mutu in a lui.
      • -5 (7 voturi)    
        Gunoi (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 12:00)

        Piotr [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

        In ce exceleaza Mutu ?
        Ceea ce ma contrariaza este ca "puneti botul" (scuzati exprersia) la tot felul de tampenii aberate de un ratat! mare amator si iubitor de poezie! Cum era; Eminescu sau Stanescu ?
        • +2 (8 voturi)    
          Ratat (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 12:16)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Piotr

          As dori sa fiu la fel de ratat cum este Mutu.
          Frustrarea zilnica ne impinge sa batjocorim valori din oricarui domeniu.
          O sa fie bine o sa vezi, maine poimaine vine
          vre-o indexare sa te salveaze, stai linistit.
          • -2 (2 voturi)    
            fosta valoare (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:43)

            dorin [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

            Acum ca l-au lasat picioarele, la ce mai e Mutu valoros? La judo cu ospatari?
          • -1 (3 voturi)    
            Ratat (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:47)

            Piotr [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

            As putea presupune ca declaratia lui Mutu a fost luata de un ziarist ce I-a platit consumatia la vreo manelist-carciuma undeconinua betia de dupa meciul pierdut cu marea lui valoare la Belgrad! S-o fi trezitt din betia de atunci?
            PS. Daca tu pui ca Mutu este o valoare, apoi ar trebui sa te indexezi pe la creier, poate te salvezi, poate te linistesti !
            • +1 (1 vot)    
              mai valoros decit multi (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:50)

              GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Piotr

              Mutu a fost si inca mai este unul din cei mai valorosi fotbalisti ai tarii si sunt mindru ca sunt Pitestean ca si el. Din pacate valoarea mea se reduce acolo.

              Dar tu Piatra spune cum esti realizat daca pentru tine Mutu e un ratat ?
            • +2 (2 voturi)    
              Hmmm (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:22)

              MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Piotr

              Mutu a pierdut meciul de la Belgrad??
              De ce?
              Trebuia sa dea 5-6 goluri si nu a reusit?
              Dar fundasii nu au nicio vina, sau Mutu trebuia sa joace in locul echipei Romaniei?
              Se pare ca nu mai intelegeti nimic....o echipa ia 5 goluri si voi spuneti ca de vina este un...atacant!!!
              PS.Dupa meci rezultatul nu se mai putea schimba...ce trebuia sa faca Muta sa jeleasca?Apoi el s-a intalnit cu niste prieteni foarte bogati si influenti...sau nu mai are voie dupa meci sa faca ce vrea?
    • +9 (15 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 11:57)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

      Mutu este =gunoi=?
      Vezi cate meciuri a castigat Romania datorita lui...vezi in cate meciuri a marcat.
      Vad ca la noi valorile profesionale sunt inlaturate pentru ca au coloana vertebrala.
      Dupa teoria ta Maradona era persoana non-grata in Argentina...
      • -2 (4 voturi)    
        valorile (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:47)

        tibi [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        multe 'valori' sunt indepartate pentru ca se cred prea valori in mintea lor fata de ceea ce sunt in realitate. Asta ca o paranteza, pentru ca Mutu chiar A FOST un jucator valoros, care ne-a ajutat destul de mult la nationala. Macar el merita respect ca a venit mereu la nationala, spre deosebire de 'altii', nu dau nume, precum Chivu, spre exemplu.

        Dar sa recunoastem ca si cand era pe val, nu venea numai pt fotbal, ci si pt escapadele cu crve si betii cu alti colegi. Mai mult strica atmosfera la echipa.
  • +27 (31 voturi)    
    ce nefericire.... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:20)

    thebblack [utilizator]

    prafulet are dreptate....
  • +32 (36 voturi)    
    :) (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:21)

    fnyro [anonim]

    A scos si Mutu ceva inteligent pe gura, nu-mi vine sa cred... Cate a zis acum, nu a zis in intreaga lui cariera :)
  • -3 (11 voturi)    
    mutu' (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:29)

    Aristide [anonim]

    deci Ungaria are o suprafata de 70 de hectare...
    • 0 (12 voturi)    
      Ungaria (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 11:00)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui Aristide

      Mai bine cumpara Base Ungaria, ii mai ramaneau si bani de vreo 200 de hectare...
  • +6 (8 voturi)    
    adevar graiesti (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:34)

    manoman [utilizator]

    dar si tu, mare pacatos!
    • +18 (18 voturi)    
      cel putin el n-a ingropat RO ci doar pe el (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui manoman

      insa are dreptate . am avut in doua meciuri doua echipe de gaini bezmetice pe teren ,asta-i adevarul

      Si eu as fi preferat sa fi luat bataie cu 4-0 in ambele meciuri dar sa fi avut pe teren o echipa cu jucatori noi care este in constructie .Toata lumea ar fi inteles . Asa am luat bataie mai urit
  • +22 (24 voturi)    
    Bravo Adrian (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:58)

    dandra [utilizator]

    fa-l de ras pe barbugiu.
    am ras cu lacrimi la faza cu:"andora e foarte buna, olanda e foarte buna - frate, toate sunt bune?":)))
    pe viitor, barbugiul va prezenta PIB ul tarii adverse, suprafata agricola, tonele de struguri pe recolta si planurile financiare pe urmatorii 10 ani.
    • +1 (1 vot)    
      rupti in cur (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 16:02)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ne mai putem lauda si cu cea mai mare crestere economica din UE. Dupa aceasta crestere fulminanta - multumim din inima USL - am ajuns de pe penultimul loc pe un meritoriu loc penultim cu pib-ul pe cap de locuitor.
  • +11 (11 voturi)    
    piturca calugar (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:59)

    ilie [anonim]

    cred ca suntem unicat in ceea ce priveste contractul unui antrenor la nationala.datorita acestui contract Piturca o sa ne rada in nas pana in 2016.acum pleaca 2-3 luni la manastire (pe cine intereseza).dar mai avem o speranta:poate reusesc calugarii sa-l convinga sa se calugareasca (cred ca au argumente f.solide )
  • +2 (8 voturi)    
    liniste unde? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 11:36)

    goto [utilizator]

    va mai aduceti aminte de scoala? profesorii incarcau sa faca o introducere la lectie inatai ca sa fie lumea maui relaxata si sa inteleaga mai bine. de exemplu la fizica incepea sa zica ca afara se strang nori de ploaie; apoi acesti nori ajung cam in aceeasi zona. apoi intreba daca stie cineva cum se produc tunetele si fulgerele; dupa care urma tacere. unii continuau sa urmareasca explicatiile profesorului, altii continuau sa urmareasca cerul si asteptau sa se stranga norii. apoi acasa cand erau intrebati de parintii, cei care au urmarit atenti profesorul spuneau ce au invatat, cei care au urmarit cerul spuneau ca profesorul e prost ca nu le-a explicat nimic. deci fiecare vorbeste in functie de cat a fost de atent si de cat a invatat.
    nu zic ca piturca e un foarte bun antrenor, pentru ca nu ii cunosc metodele. ce pot vedea e doar jocul nationalei. daca ne luam dupa joc, atunci pot spune ca numa multumeste, pentru ca echipa nationala nu mai joaca nimic. inainte de revolutie eram o forta pe atac. dupa 90 eram o forta in aparare. dupa 2000 numia insemnam nimic. si asta deoarece s-a trait pe rezultatele jucatorilor de pina in 2000, care stiau ce inseamna sa muncesti si sa fii serios. generatiile mai noi nu stiu nici ce e munca, nici ce e respectul. stiu doar sa faca figuri si daca stiu sa faca un dribling au fite de mari jucatori si vor transferuri la mari echipe din strainatate. si asta de la varste foarte fragede.
    sa recunoastem ca numai avem nici jucatori si nici spirit. platim tribut cooperativei din fotbalul intern, unde jocurile sunt aranjate din culise, unde la juniorat se joaca pe pile si spaga, unde interesele asa zisilor impresari sunt mai importante decat cresterea de jucatori, unde patronii nu sunt interesati sa creasca ceva ci doar se asteapta ca un jucator sa arate ca stie sa afca 2 driblinguri ca sa dea teapa prin vanzarea lui, acolo unde jucatorii joaca doar pe dvd-uri si nu la antrenamente.acolo unde jucatorii sunt activi mai mult in baruri.
    • +1 (3 voturi)    
      o tempora ... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 13:02)

      haddess [utilizator] i-a raspuns lui goto

      daca Mutu are dreptate in ce priveste introducerea facuta la sedintele de echipa, mergand pe exemplul dat de Dumneavoastra cu scoala, atunci la ora de fizica profesorul ar fi trebuit sa se rezume la spune ca sunt nori afara, urmand ca apoi restul orei sa priveasca impreuna cu elevii catre cer.
      ceea ce nu este de apreciat insa, este faptul ca in acest caz Mutu nu face altceva decat sa speculeze o situatie care ii convine: Piturca e jos.
      Daca si-ar fi spus of-ul inainte de baraj era altceva, acum insa pare a fi ceva de genul: "loveste-l ca nu misca!" ;)
      • -1 (1 vot)    
        o tempora ... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:49)

        Piotr [anonim] i-a raspuns lui haddess

        Mare om, mare caracter acest Mutu !
        Dar, din crciuma, poe spune orice. Iarta-l ...
  • +6 (6 voturi)    
    Mutu (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 12:07)

    nano2k [utilizator]

    Total de acord cu Mutu si ma declar un fan al lui, insa as vrea sa isi recunoasca si partea lui de vina.

    Cine l-a pus sa se lepede de viata sportiva?
    Daca vrea cu adevarat, asa cum zice, sa mai conteze, atunci trebuie sa revina cu picioarele pe pamant, sa transpire 99% si sa adauge 1% geniu, asa cum eu personal il cred in stare.
    • -1 (1 vot)    
      sa mai conteze pentru.. baruri (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:49)

      traian [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      tu stii cati ani are mutu, si la ce echipa nu joaca?
      • +2 (2 voturi)    
        dar tu stii (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:54)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui traian

        cati ani are cocis, la ce echipa joaca si in cate meciuri a ajutat nationala?
        • -1 (1 vot)    
          da (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 16:24)

          traian [anonim] i-a raspuns lui yoyosm

          la varsta lui cocis juca inca la fiorentina. 3 ani e o diferenta mare. Si cocis probabil nu a baut toata viata catbea mutu intr-o sapt :)
          Nu ca-s fan cocis. Dar ai altul mai bun?
  • +5 (5 voturi)    
    Echpa nationala de fotbal a Romaniei (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 12:21)

    Bancheru [anonim]

    Cu asmenea jucatori care nu stiu prelua sau pasa o minge, dintr-una si in viteza, care nu ataca, ci paseaza lateral si in spate de 20 de ori pana trec de linia de mijloc si apoi "telefoneaza" sau intarzie pasele prin dribling-uri inutile, cu jucatori care nu suteaza de la 25 -30 m de poarta advers, iar atunci cand se-ntampla, suteaza in "balarii", cu jucatori care cand ti-e lumea mai draga aluneca sau se impiedica, gafeaza incredibil sau centreaza de 3-4 ori la rand gresit, desi banuiesc ca la antrenamente asta fac NU PUTEM AVEA PRETENTII. Acest Piturca ( si numele ii este predestinat sa joace turca), semianalfabet (nu stie nici sa vobeasca romana ca lumea - in alte limbi nu l-am auzit - a reusit sa prosteasca FRF cu un contract fabulos fara a avea obiective imediate cat de cat palpabile. Am inteles ca trebuia sa reconstruiasca echipa. Pai ce-a reconstruit pana acum daca el a chemat la lot jucatori ca Goian, Nicolita, Cocis, Lazar, Marica, Torje, Stanciu, Adi Popa etc., iar pe cei tineri, de perspectiva gen Maxim, Grozavu in introdus in teren in ultimele 5 minute ale meciului, ca sa ce? Pai noi ca nespecialisti vedem cu ochiul liber ca sunt fotbalisti blazati, fara vana, neantrenati, fara dorinta de efort ca sa nu spun lenesi, gafeori incredibili (scapa mingea in afara terenului, nu paseaza ca lumea la coechipier, nu stiu centra in careul de 16 m advers, nu stiu prelua o pasa, faulteaza dupa ce pierd mingea etc.).
    Eu sustin ca FRF sa gaseasca o solutie imediata pentru demiterea lui Piturca si organizarea unei selectii pentru desemnarea unui nou antrenor competent si care sa se bucure de increderea atat a jucatorilor, cat si a FRF si a noastra a iubitorior de fotbal. Daca nu se gaseste un astfel de antrenor roman, atunci sa se caute un antrenor strain - grecii au castigat CE cu un antrenor neamt, iar acum s-au calificat cu unul portughez. Ce ziceti? Ar mai fi multe de spus incepand de la crearea bazei tehnico-materiale pentru copii - viitorii fotbalisti.
  • +8 (8 voturi)    
    Piturca, acest Ponta al fotbalului... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 13:21)

    s [anonim]

    Piturca, acest Ponta al fotbalului...
    • -2 (8 voturi)    
      Piturca a avut rezultate Ponta nimic (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:32)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui s

      Piturca a avut rezultate Ponta nimic


      1. a castigata Champions League ca jucator

      2. a calificat Romania la 2 Campionate Europene ca Antrenor


      3. Ponta a a plagiat...si vinde tara la bucata.
      • +2 (2 voturi)    
        amandoi doi infractori (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:55)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        care ar sade bine impreuna dupa gratii
  • +2 (2 voturi)    
    Un trisor despre alt trisor (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:02)

    Soro [utilizator]

    Deci articolul asta exprima parerea unui trisor despre alt trisor. pareri de genul "e un trisor si are un caracter jalnic, mincinos, .... DAR e un antrenor bun" e posibila doar in Romania. Chestiile facute de Piturca in afara fotbalului l-ar fi descalificat in orice tara civilizata de la postul asta. Nici macar nu s-ar fi vorbit despre cat de bun e. La noi "merge si asa".
  • +3 (3 voturi)    
    Eheheeee... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:30)

    rooster [utilizator]

    ....ce bine ar fi daca, la fel ca in Spania, una din conditiile de licentiere pentru un club de fotbal din Romania sa fie existenta unei scoli de copii si juniori; in Spania acest lucru e obligatoriu pentru Primera si Segunda Division. Si se pare ca se vede......
    Cat despre Mutu si declaratiile lui de zilele astea, ce sa zic....rade ciob de oala sparta. Daca te dai mare profesionist, atunci comporta-te ca atare. Vorba lui Base: "Sa lasam tzatzismele...."...
  • -2 (4 voturi)    
    Ca ne place sau nu Piturca a calificat Romania (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:30)

    alex1234 [utilizator]

    Ca ne place sau nu Piturca a calificat Romania
    la doua Campionate Europene si a jucat un baraj pentru Mondiale cu o nationala a Romaniei de azi,
    mai slaba valoric ca Turcia si mai slaba valoric ca multe dintre Nationalele Romaniei din toate timpurile.

    Mai sus de atat, nu a reusit cu Nationala nici macar Mircea Lucescu, care a prins doar un Campionat
    European unde sa fim seriosi ne-am facut de ras cu Coras Et Comp.
    Si Mircea Lucescu antrena intr-o epoca cand avea la dispozitie Craiova Maxiam si in care Steaua era in crestere (si de la care nu voia sa ia mai pe nimeni)

    Singura, Generatia de Aur, cu Hagi (care a contribuit decisiv si la una din calificarile lui Piturca) a reusit calificari pe Banda Rulanta
    CM 1990
    CM 1994 --> sferturi cu Suedia
    CM 1998
    Euro 1996
    Euro 2000 (cu Piturca antrenor)

    In rest, Angelo Nicolescu 1970 (CM) cu Nationala
    lui Dobrin, nationala in care spre rusinea lui Angelo Niculescu, Dobrin n-a jucat la Mondiale
    (aceeasi nationala care a prins un loc
    in primele 8 din Europa cand Turneul Final avea doar 4 echipe)

    Deci in afara de Generatia de aur avem:
    Angelo Niculescu 1970 (CM)
    Mircea Lucescu 1984 (CE)
    si Victor Piturca 2000, 2008 (CE)
    (calificarea din 2000 cu Generatia de Aur si revenirea lui Hagi)

    In 2008 intr-o grupa cu Italia, Franta si Olanda doar "scarita jenanta a lui Mutu" ne-a privat de o calificare din grupele CE: ce vina are Piturca ca dadea Mutu "scarite", la finalul de meci cu Italia cand scorul era 1-1?

    Sa nu uitam ca pe la Nationala s-au perindat in "ultima vreme" si farsori ca Razvan Lucescu (0-5 cu Serbia) sau Ladislau Boloni ...ambii plini de ifose cand vorbesc si dau indicatii si cu rezultate penibile ale Nationalei.
    Chiar si reintoarcerea lui Iordanescu cu acel 2-5 cu Danemarca la Bucuresti si 1-1 cu Armenia nu a fost cu nimic mai buna...
    • +2 (2 voturi)    
      Hmmm (Joi, 21 noiembrie 2013, 0:59)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      =In 2008 intr-o grupa cu Italia, Franta si Olanda doar "scarita jenanta a lui Mutu" ne-a privat de o calificare din grupele CE: ce vina are Piturca ca dadea Mutu "scarite", la finalul de meci cu Italia cand scorul era 1-1?=
      Te faci ca uiti, ca Mutu marcase golul de 1-1 dintr-o actiune individuala iar =apararea=(pe care nimeni se pare ca nu da vina) a luat gol in cateva minute dupa ce Mutu marcase.
      Lasa vraja...
  • +2 (2 voturi)    
    Ma bag si eu in seama (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:33)

    ciriano [utilizator]

    Nu o sa spun daca Piturca e bun ca antrenor sau nu ori daca Mutu are dreptate sau nu insa ma astept ca un antrenor sa le arate jucatorilor sai la ce sa se astepte si ce sa faca cand sunt fata in fata cu adversarul direct... Cand iei 3 goluri de la acelasi Mitroglou in 180 de minute eu zic ca Piturca a gresit grav. Asta pentru ca trebuia sa isi instruiasca jucatorii care joaca in zona respectivului vis-a-vis de cum joaca acest jucator si ce preferinte are in actiunile sale... Oamenii din defensiva trebuiau sa stie ca el joaca mereu la limita ofsideului si ca ataca frontal poarta la centrari. trebuiau sa stie pe ce picior ii place sa primeasca mingea si unde trage cu predilectie. Astea sunt lucruri clare si nu trebuia sa scape nemarcat niciodata singur spre poarta. Ba chiar mai mult trebuia sa ii instruiasca sa nu iasa la offside pentru ca e riscant cu un astfel de jucator in ofensiva adversarilor. Acest lucru e valabil pentru fiecare jucator din ofensiva grecilor, adversarul direct trebuia sa stie si ce mananca dimineata si ce bea si cu ce picior urca in autobuz. Prea des erau ai nostrii surprinsi de driblingurile sau demarcarile adversarilor. Deasemenea atacantii nostri trebuiau instruiti pe unde si cum sa patrunda, ce fel de joc sa practice si cum sa se demarce. Asta ma astept sa faca un antrenor ca de aia e antrenor nu doar ca sa se ocupe de incalzire. Fiecare jucator grec trebuia sa aiba dosar si jucatorii nostrii sa ii viseze si noaptea in vis. Revenind la modul de alcatuire a echipei cred ca Piturca trebuia sa fie mai realist si mai pragmatic. Adica daca joci in aparare bagi cei mai buni posibili jucatori defensivi si nu folosesti maini moarte ca Tanase care a facut poate 1 recuperare in 2 meciuri sau Torje care cu greu a oprit vartejul de pe banda sa. Poate ca nu marcam nici macar 1 gol dar cu siguranta nu luam 4. Deasemenea mi se pare aiurea sa nu ai un jucator in teren care sa poata cadra un sut pe poarta din lovitura libera. Deci, strategia a lipsit. Total.
    • 0 (4 voturi)    
      Dar fundasul care a jucat la Mitroglou? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:55)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ciriano

      Dar fundasul care a jucat la Mitroglou?

      Ala nu a gresit daca Piturca "a gresit grav"

      Greseala grava a lui Piturca a fost ca a selectionat acel fundas jenant
      (va las pe voi sa va dati seama cine e fundasul)
      • +3 (3 voturi)    
        fundasul nu a reusit sa retina ce populatie (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:19)

        s [anonim] i-a raspuns lui alex1234

        fundasul nu a reusit sa retina ce populatie are Grecia..si cati m2
        • -2 (4 voturi)    
          Hai pe bune... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:50)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui s

          Hai pe bune...daca asta-i poanta e slaba rau.

          Din ce zici tu:

          1. Afland ce populatia are Grecia
          fundasul a uitat ca este fundas
          si a devenit spectator la 3 goluri?

          2. Iar Mutu afland ce populatie are Italia
          s-a gandit sa dea "o scarita jenanta" cu Italia, nu? Tot Piturca e de vina de "scarita" lui Mutu, nu?

          3. Rezultatele lui Piturca la Nationala
          ti le-am postat mai sus.
          Alea sant fapte.
          Puteau sa discute si despre Martieni inainte de meciuri:
          Piturca e al doilea antrenor ca rezultate (cu 2 calificari la Turnee Finale) din Istoria Nationalei Romaniei din toate timpurile, dupa Iordanescu.
  • +2 (2 voturi)    
    piturca distrugatorul (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:15)

    liviusmaximus [utilizator]

    a distrus Universitatea Craiova (solicitand totusi 7 mil eur), apoi a trecut la Nationala (inca 1,5 mil). Ne-a rezolvat si aici. Ce urmeaza ? Prin guvern nu-i nevoie de un om priceput ?