Adrian Mutu: "Echipa nationala nu e a mea, nici a selectionerului. Sunt frustrat, dar Piti cum e?"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2013, 0:10 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: HotNews / DP
Grecia s-a calificat la Campionatul Mondial de fotbal din 2014 (dupa 1-1 cu Romania, la Bucuresti), iar criticile la adresa selectionerului Victor Piturca nu au intarziat sa apara. "Sunt frustrat, dar Piti cum e? Mi-as fi dorit enorm sa lupt pentru echipa nationala", a declarat Adrian Mutu.

"Istoria echipei nationale e simpla si se rezuma doar la doi antrenori mari: Iordanescu si Ienei. Ei au calificat nationala la un Campionat Mondial. Ceilalti trebuie respectati. Pacat ca pentru antrenorul de azi orgoliul a fost mai presus de echipa nationala.

Si nu numai in ceea ce ma priveste pe mine. Amintiti va ca si cu Hagi a avut conflicte. Mai cred ca selectionerul trebuia sa stinga conflictul cu Sapunaru si ca Radu Stefan si Radoi trebuiau convinsi sa isi ajute tara azi.

Si impreuna reuseam lucrul asta. Echipa nationala nu e nici a mea, nici a lui Victor Piturca! E a romanilor. Sint sincer si va spun din toata inima ca mi-as fi dorit enorm, dar enorm, ca in seara asta sa lupt pentru tara mea. Iubesc tricoul cu tricolor. Sa nu ma intelegeti gresit.

Sunt trist, nu patetic. Sa va spun ca am urlat ca un nebun in fata televizorului?! Dar asta a fost. Un meci de fotbal. Ce va fi e mai important acum. Pentru ca, va asigur, nu ma despart inca de ceea ce iubesc cel mai mult: echipa nationala. Nici nu vreti sa stiti ce nervi am!!! Mi-e necaz, sunt frustrat, cum vreti voi, dar Piti cum e??!!!", a declarat Adrian Mutu pe Facebook.
























3308 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    trist e... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 0:18)

    liviu_ [utilizator]

    atunci când un drogat iti face morala.... si culmea... are dreptate... asta ar trebui sa-i arate lu pitzi cat de rau a ajuns....

    dar ... la naiba pe el o sa-l doara in funt di o sa-si ia "prima" de demisie de 500k euro sau o sa isi mai bata joc de echipa 2 ani minim
    • +8 (8 voturi)    
      mda... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 0:50)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ne place sau nu... Drogatul manelist are dreptate!
      PITZI LASA-NE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • -1 (1 vot)    
        Mutule nu fi nesimtit (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 12:02)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Ai dat goluri multe la nationala, ai facut treaba buna cand erai tanar, si pt asta esti apreciat. Dar tu nu te uiti la tine ca mai ai un pic si faci 40 de ani, esti rezerva la titrata ajacio? Veneai la nationala numai ca sa bei un sprit noaptea cu alti jucatori pe care ii corupeai.

        Piturca ti-a spus politicos dar se pare ca n-ai inteles: ti-a trecut multe cu vederea inainte pt jucatorul care erai, dar acum nu-ti mai poate suporta nimeni caracterul de scandalagiu.

        Din pacate astia sunt jucatorii pe care-i avem. E asa greu sa acceptam ca grecia are jucatori mai buni?
    • +2 (4 voturi)    
      Mutu este un mare jucator (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 8:57)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Putin respect pentru un mare jucator nu ar strica.
      Invidia si frustrarile personale ne fac sa denigram oameni valorosi in domeniul lor de expertiza, totul la adapostul anonimatului.
      Este o atitudine des intilnita la romani, si cred ca este cauzata de spiritul nostru oriental sau cel tiganesc care ne caracterizeaza.
    • 0 (0 voturi)    
      1,5 milioane nu 500k (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:06)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Mai studiaza, primeste 1,5 milioane nu 500k
      • 0 (0 voturi)    
        lol (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 13:10)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        eram prea optimist se pare...
  • +17 (17 voturi)    
    Piturca erou national ! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 0:39)

    math [utilizator]

    Este un mare antrenor si un excelent negociator. Va continua sa incaseze la greu de la Federatie. Compensatia daca va fi demis este uriasa. Este definitia baietilor destepti. Echipa nici nu e facuta sa castige ci sa promoveze jucatori care trebuie vanduti de cine trebuie. Oameni fara speranta whatsoever in frunte cu vedeta no. 10. Ganditi-va serios daca o astfel de echipa care isi creeaza trei ocazii in doua meciuri merita sa faca figuratie la un turneu final si sa umple de glorie (si de bani) pe alde Nasu, Mitica brutarul, Piturca, Prodanca, Becali si alte personaje de poveste din fotbalul romanesc.
  • -6 (10 voturi)    
    l-a chemat Mourinho la Chelsea si nu stiu eu? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 1:09)

    miss sloane [utilizator]

    pe Mutu l-a chemat Morinho inapoi la Chelsea si nu stiu eu?
  • -7 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 1:41)

    Sorin [anonim]

    Mutu-conflict cu Piturca, Razvan si Mourinho.
    Prins drogat si apoi dopat.
    S-a tinut numai de petreceri pe la nationala incat toti antrenorii au fost nevoiti sa renunte la el in final.

    Iordanescu si Ienei la nationala: Pai ce echipa avea Iordanescu?
    Un antrenor decent ducea echipa aia pana in semifinale cel putin.

    Piturca are numai rebuturi, Marica e probabil cel mai bine cotat si joaca la Getafe.
    Franta cu Ribery abia s-a calificat din baraj.

    In plus si Piturca a calificat echipa de 2 ori la turneele finale.
    • +9 (9 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 2:02)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Cel mai mare rebut este piturca...
      Faptul ca Mutu spune adevarul nu trebuie sa negam spunand ca este un drogat...acest =drigat= a salvat/ajutat de multe ori echipa Romaniei, nu uita.
    • -3 (5 voturi)    
      Vorba cocalarului (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 7:42)

      tavyy [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Vorba cocalarului de pe YouTube (Balciul de la Piscani): La echipa nationala a romaniei "este numai rebuturi".
      Are si antrenorul partea lui de vina dar si echipa este formata numai din lautari - tzurcari care joaca fotbal lautareste.
      Poate daca Pitzi isi facea altar la banca tehnica, asa cum ifi facea nea Puiu la meciurile cu nationala pe vremuri, poate aveam noroc de mai multe autogoluri din partrea grecilor. Numai asa puteam castiga.

      Stau si ma uit si incerc sa gasesc si eu sa vad la ce suntem buni noi ca natie. Din pacate la nimic. Doar exportam tigani si lautari in UE care ne fac de bafta, furam cat se poate in rest nicio realizare mareata. Nici in sport nici in politica nici in medicina nicaieri.

      Pentru baiatul de mai sus care spunea ca-i mandru ca-i roman: Tinere, te-ai nascut in tara gresita...
      • +7 (7 voturi)    
        pai, (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 8:43)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

        stai ca nu pricep,
        "Are si antrenorul partea lui de vina dar si echipa este formata numai din lautari - tzurcari care joaca fotbal lautareste.".... cine i-a selectionat pe lautari?
        Sa nu mai vorbim de supervizarea din partea Federatiei....
    • +6 (6 voturi)    
      Piti e cel mai bun! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 8:26)

      piti [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Piti e cel mai bun antrenor-barbugiu. Pacat ca nu exista un campionat mondial pentru categoria asta. Sa refuzi constant participarea lui Mutu, doar pt. ca nu este obedient Piti-ului, e o golanie. Vorbim de echipa nationala, nu de echipa jucatorilor simpatizati de Piti, pe bani grei. Este cel mai bine platit antrenor de nationala din istoria Romaniei.
  • +6 (6 voturi)    
    satana (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 1:46)

    chris [anonim]

    Tot ce a facut Piturca in aceasta campanie de calificare a fost o bataie de joc am ajuns la concluzia clara ca
    lui Nea Piti ii pasa de Romania asa cum ne pasa noua de insulele Feroe
    Un tip arrogant necioplit si lipsit total cum spunea Vadim Tudor de meseria asta 4 ani mult foarte mult sa mai astepam dar poate cu Piturca schimbat la fata o sa reusim !!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Mutule, stai jos! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 2:13)

    Dan Nietzsche [anonim]

    Romani, lasati-va de fotbal ! Inchiriati stadioanele echipelor straine pentru a va oferi astfel un adevarat spectacol.
    • +4 (4 voturi)    
      pai, (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 8:45)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Dan Nietzsche

      mai corect: romani nu va mai lasati sa pe mana smecherilor!
  • +4 (8 voturi)    
    Grecia e tare. (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 2:32)

    kokor [anonim]

    Mutu sa drogat o mica perioada de timp asa cum o fac 75 la suta din populatia angliei. Noi romanii ne drogam cu mamaliga, mici si bere si ragaim ca niste animale tampite. Vad comentarii foarte oligofrene la adresa lu Mutu. Asta este, suntem o rasa si o natie de prosti ;-)
    antrenorul nu la bagat pe Mutu in seama din motive personale. Bravo grecilor, oameni seriosi si nu fuduli ca noi romanii. Grecia merita din plin prezenta la mondiale. Romania ar trebui penalizata pentru petarda aia aruncata pe teren.
  • -3 (7 voturi)    
    "Si impreuna reuseam lucrul asta" (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 6:45)

    minus [utilizator]

    Ce dobitoc!
    Mutule, regula este ca intai sa dovedesti ce poti la echipa de club, nu la nationala!
    Cine poate avea incredere in intr-un om care a avut talent cu carul si a ratat in viata tot ce putea rata?
  • 0 (4 voturi)    
    extraordinar.... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 9:18)

    bogdanlungu [utilizator]

    .... mutu stie definitia cuvantului frustrat..... sau i-o fi soptit cineva ca da bine sa folosesti cuvinte pe care nu le intelegi...