VIDEO Romania - Grecia (21:00)/ Ultima sansa pentru Mondialul de la Rio

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:25 Sport | Fotbal

Suporteri pe Arena Nationala
Foto: HotNews / Dan Popescu
​Dupa o pauza de 16 ani, Romania poate ajunge la Campionatul Mondial de fotbal daca echipa pregatita de Victor Piturca trece de Grecia (in tur, a fost 3-1 pentru eleni). "La un astfel de meci trebuie sa te autodepasesti din toate punctele de vedere. Nu exista oboseala",a  declarat Victor Piturca. Meciul de pe "Arena Nationala" va fi in direct pe Antena 1 si LiveText pe HotNews.ro de la ora 21:00.

Ce spune selectionerul despre meci

"Infrangerea a fost grea, dar din fericire mai exista meciul retur si sper sa revenim, sa putem inscrie cel putin doua goluri si sa reusim calificarea. Va fi dificil, dar cu atat mai mare va fi bucuria. La un astfel de meci trebuie sa te autodepasesti din toate punctele de vedere. Nu exista oboseala. Am discutat cu baietii, am pregatit bine meciul de maine seara, importanta va fi prestatia baietilor, actorii principali, in fata a peste 50.000 de oameni. Ne vom juca sansa noastra si sper sa reusim. Baietii si-au revenit psihic, erau daramati dupa joc. Trebuie sa marcam goluri. Si in Grecia am jucat ofensiv, am vrut sa marcam goluri. Intr-un joc de asemenea importanta, trebuie sa marchezi si sa nu primesti goluri. Trebuie sa jucam pe viata si pe moarte, dar trebuie sa jucam fotbal" - Victor Piturca.

Despre arbitrajul din tur

"Nu pot sa trec neobservat prestatia celor care au condus meciul in Grecia. La acest nivel, daca faci un cadou unei echipe, asa cum a fost la primul gol, e foarte greu sa revii. Faptul e consumat, fraierii vorbesc ca sa se afle in treaba, asa fac si eu", a adaugat selectionerul Piturca.

Vlad Chiriches: "E bine ca pot juca"


"E bine ca pot juca. Miercuri cand ma intorc la echipa ma voi opera. Trebuie sa depasim emotiile pentru ca suntem in fata unui moment important. Grecii s-au dovedit foarte puternici, rezultatul prezinta realitatea. Cred ca la Bucuresti cu ajutorul fanilor, putem sa intoarcem scorul", a declarat Vlad Chiriches.

Fernando Santos: "Nu ne vom apara"


"A fost un meci la Atena, acum urmeaza o alta partida, diferita. Avem un avantaj, dar Romania e un adversar care poate reveni in ecuatia calificarii, care ne poate marca doua goluri.

Trebuie sa conservam acest avantaj. Stim foarte bine ca, daca avem doua goluri de partea noastra, trebuie sa aparam acest rezultat, dar nu am venit aici doar sa ne aparam, ci sa jucam mai bine decat am facut-o la Pireu si sa ne calificam.

Vrem sa avem controlul meciului, sa avem posesia, dar sa marcam si un gol care sa ne aduca linistea. Sunt convins ca Romania va intra puternic in joc, va evolua ofensiv si va avea o prestatie buna, dar noi vom face orice pentru a ne califica" - Fernando Santos, selectionerul Greciei.

Echipe probabile

Romania: Tatarusanu - Matel, Goian, Chiriches, Latovlevici - Gardos, Cocis - Maxim, Stancu, Nicolita - Marica

Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Siovas, Holebas - Kone, Tziolis, Maniatis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras.


Trafic restrictionat pentru meciul Romania- Grecia


Brigada Rutiera a Capitalei a anuntat ca traficul rutier va fi restrictionat incepand cu ora 15:00 pe:

- strada Maior Coravu, intre Soseaua Mihai Bravu si intrarea in Arena Nationala, precum si strazile care intersecteaza si acced in acest tronson
- strada Vatra Luminoasa, intre Soseaua Mihai Bravu si strada Pierre de Coubertin, precum si strazile care intersecteaza si acced in acest tronson, cu exceptia RATB, care va fi deviat incepand cu orele 18.00. Mijloacele RATB vor intoarce la Depoul Vatra Luminoasa

- strada Pierre de Coubertin, intre strada Vatra Luminoasa si rondul de la intrarea in Arena Nationala, precum si strazile care intersecteaza si acced in acest tronson.

Exceptie de la restrictiile rutiere fac autovehiculele destinate situatiilor de urgenta, precum si transportul RATB.

Accesul auto in incinta Arenei Nationale se va face prin intrarile dinspre bulevardul Basarabia, strada Maior Coravu si strada Sergent Vasile Serbanica.

Rute ocolitoare:
- sos. Mihai Bravu - sos. Iancului - sos. Pantelimon;
- bd. Unirii - bd. Basarabia - bd. Chisinau - sos. Pantelimon.























14833 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    răspuns (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:40)

    0m [utilizator]

    Întrebare: Dacă nu acum, atunci când?
    Răspuns: Când va fi generația de aur la conducerea fotbalului românesc, Gică Popescu la FRF, Hagi și Petrescu implicați la națională
    • +3 (3 voturi)    
      nu toti jucatorii ff buni sint si buni antrenori (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:10)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      de ex Hagi . Cu tot respectul pt el a fost cel mai mare jucator roman din toate timpurile dar n-a confirmat ca si antrenor nici in Ro si nici in TR .

      Avem nevoie de un antrenor adevarat al nationalei care sa construiasca o nationala care atunci cind intra pe teren are un singur gind: sa cistige dar acum ai nostrii parca-s gaini bete .

      Un astfel de antrenor e Dan Petrescu care cu bune si rele a facut performanta pe unde a fost .
      • +2 (2 voturi)    
        antrenorii buni costa la 1 milion de euro pe an (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:21)

        H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        piturca vine la jumate de pret, si ... la un sfert din rezultate.
        Iar Dan Petrescu recunoscut ca a fost deja abordat de FRF, dar n-a putut sa coboare sub 800 mii.
        • +2 (2 voturi)    
          si e mai bine acum cu pitzi barbut (Marţi, 19 noiembrie 2013, 12:25)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

          care si costa mult dar nici nu face nimic ?

          Cu cit recostructia dureaza mai mult cu atit mai mult sint compromise campaniile viitoare de calificari .
    • +1 (1 vot)    
      Lăsați că (Marţi, 19 noiembrie 2013, 20:57)

      ionv [anonim] i-a raspuns lui 0m

      generația aia de aur, s-a cam oxidat.
      Gică Popescu, (era să zic Becali), are ... cu suspendare . Hagi nu prea e antrenor dar cred că, pentru viitor, face bine ceea ce face acum. Sper că va rezista din punct de vedere financiar.
      A nu se înțelege că nu-i apreciez pentru vremea în care au jucat.
      Dar să nu uităm că , atunci, au beneficiat de un sistem de selecție, pregătire, etc, care acum lipsește cu desăvârșire.
      Să nu uităm:
      - că erau mii de cluburi de juniori. Că echipele din diviziile A,B,C, județene, aveau obligația de a juca timp de 90 minute cu un junior in teren;
      -că exista un club, pe nume Luceafărul;
      -că existau antrenori precum Mircea Lucescu, Emerich Jenei, Angelo Niculescu;
      - că în școli se făcea sport;
      - că fotbalul era printe puținele distracții;
      -CĂ FOTBALUL ERA MAI MULT DISTRACȚIE DECÂT MESERIE.
  • +1 (3 voturi)    
    va propun din nou (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:51)

    taranistu [utilizator]

    Eu sper sa ne calificam. Dar, daca nu ne calificam si submediocrul nu isi da demisia de onoare nici dupa meciul de la Bucuresti si incepe sa ne zica iar povesti cum ca altele erau obiectivele, cati dintre noi iesim in strada pana isi da demisia, el sau seful FRF?
  • +4 (4 voturi)    
    raspuns (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:53)

    dum_i [utilizator]

    Romania - Grecia (21:00)/ Daca nu acum, atunci cand?

    R: cand o sa se inventeze the loosers league
    • +1 (1 vot)    
      Nu vă hazardați. (Marţi, 19 noiembrie 2013, 21:07)

      ionv [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Văd că antenele bagă la înaintare o echipă puternică.
      Nu știu pe ce posturi, dar văd că joacă premierul, vicepremierul,ilie năstase, gâdea, badea, negru, dumitrescu,grecu, plus vreo câțiva copii de la next star.
      ( Nu știu cum de i-au uitat pe mitică dragomir și pe ciuvică) .
      Dacă mai facem rost și de niște arbitri... competenți, batem și ne calificăm fără a mai călca pe superbul gazon de pe Național.
      Ce ziceți?
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine să nu ne calificăm! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:53)

    periscop [utilizator]

    O să mă înjurați, dar eu îmi mențin părerea că "naționala" asta n-are ce căuta la C.M. unde, dacă o să ajungă, se va (și ne va) face de râs.
  • -1 (3 voturi)    
    nu cred ca nationala ne face de ras (Marţi, 19 noiembrie 2013, 12:29)

    H0mbre [utilizator]

    Ca jucatorii isi vor da in petic, asta se poate, dar noi n-avem de ce sa ne rusinam. Noi suntem suporteri ai nationalei, nu ai jucatorilor. Si o sa sustinem nationala, oricine ar juca in ea.

    La fel cum iubim Romania, indiferent de borfasii care o guverneaza.
    • +2 (2 voturi)    
      Hombre... nu-i asa (Marţi, 19 noiembrie 2013, 13:14)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

      Chiar daca se cheama nationala ... si eu sunt roman ... nu vad de ce sa o sustin avand in vedere ca ea e gestionata de borfasi si plina de junk-uri ...
      tocmai ... daca ai avea si tu putin respect de sine si eventual pt aceasta tarisoara... nu ai accepta astfel de lucruri ... ca sa nu mai zic de sustinere...

      vezi ca poporu asta are o vorba "cine se aseamana, se aduna" ... dupa mine e foarte adevarata.
  • 0 (2 voturi)    
    Praf si la fotbal (Marţi, 19 noiembrie 2013, 14:20)

    Zoro [anonim]

    Pariez 0-3 ( 3 pentru Greci )
    si un gol in ultimele 3 minute de joc !
    Asa sa fie tipic romanesc ...
    Haideti sa fim realisti ...
    Degeaba vrem cu totii sa fim patrioti si
    binevoitori !
    Echipa Romaniei e praf la fotbal la toate capitolelel !

    Eu m-as bucura mai mult daca ar scadea TVA -ul
    sau taxele decat sa se califice la CM.
  • 0 (2 voturi)    
    meciul meciurilor (Marţi, 19 noiembrie 2013, 14:22)

    RODICA [anonim]

    Indiferent de rezultatul final , indiferent de calificare (sau nu ) , toti trebuie sa-i sustinem pe baietii nostri ! Ei sunt cei care ne-au adus si bucuriile victoriilor si supararile infrangerilor . HAI ROMANIA !
    Orice ar fi , sportivii ne reprezinta oriunde in lume . Sa nu punem in balanta victoriile si infrangerile , sa-i sutinem , orice ar fi ! Hai Baietii ! Hai Romania ! Multumim !!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ratati (Marţi, 19 noiembrie 2013, 22:49)

    nelu [anonim]

    O generatie de ratati:
    1. jucatori betivani, droghisti, curvari, impotenti... Nu ne-au adus nici o bucurie completa, numai cate o victorie accidentala, pe ici, pe colo...
    2. antrebori de slaba si foarte slaba calitate, platiti pe bani grei, incapabili sa creeze echipe puternice
    3. coruptie, blaturi, spagi, puscariasi, lorzi ai fotbalului romanesc

    Oglinda a societatii necompetitive romane.
    Duceti-va naibii