Fernando Santos, selectioner Grecia: "Nu ne vom apara, vrem sa controlam meciul"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2013, 17:56 Sport | Fotbal

Fernando Santos
Foto: HotNews / DP
Fernando Santos, selectionerul Greciei, a sustinut, luni, o conferinta de presa la "Arena Nationala". "Avem un avantaj, dar orice se poate intampla. Nu am venit la Bucuresti ca sa ne aparam, vrem sa controlam meciul", a precizat tehnicianul lusitan. Meciul Romania - Grecia (baraj de calificare la Mondialul de fotbal din 2014) se va disputa marti, de la ora 21:00, urmand sa fie LiveText pe HotNews.ro.

"A fost un meci la Atena, acum urmeaza o alta partida, diferita. Avem un avantaj, dar Romania e un adversar care poate reveni in ecuatia calificarii, care ne poate marca doua goluri.

Trebuie sa conservam acest avantaj. Stim foarte bine ca, daca avem doua goluri de partea noastra, trebuie sa aparam acest rezultat, dar nu am venit aici doar sa ne aparam, ci sa jucam mai bine decat am facut-o la Pireu si sa ne calificam.

Vrem sa avem controlul meciului, sa avem posesia, dar sa marcam si un gol care sa ne aduca linistea. Sunt convins ca Romania va intra puternic in joc, va evolua ofensiv si va avea o prestatie buna, dar noi vom face orice pentru a ne califica" - Fernando Santos, selectionerul Greciei.

Romania - Grecia se va disputa marti, 19 noiembrie, de la ora 21:00, pe "Arena Nationala", urmand sa fie in direct pe Antena 1 si LiveText pe HotNews.ro.























1348 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    coment (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:38)

    Florin [anonim]

    Da, cred ca va face orice..mare gresala a facut FRF ca nu a contestat desemnarea arbitrului portughez la FIFA. Macar am fi incercat si la FIFA ar fi ramas o CONTESTATIE. Asa incit la meciul tur arbitrul POENSA a facut totul sa isi sprijine conationalul SANTOS. S-a vazut maniera de arbitraj total dezavantajoasa noua + primul gol marcat din ofsaid. Ce bataie de joc ne-au oferit arbitrii...iar FRF nici macar nu mai are ce sa faca atata timp cat nu au depus nimic (adica o contestatie!). Acum ar fi putut macar sa le bata obrazul celor de la FIFA.
    POENSA si SNATOS rad pe infundate...chiar crede cineva ca cei doi nu au schimbat niste cuvinte inainte de meci? Cine il crede pe SANTOS? Or sa se apere 90 de minute cu echipa lor de old boys si or sa traga de timp ca sa ii enerveze pe ai nostrii..sunt experti grecii in asta..s-a vazut si la Atena cand jucatorii radeau pe infundate cu POENSA. Asta se cheama sarea si piperul fotbalului..
    • -5 (7 voturi)    
      Romanica (Luni, 18 noiembrie 2013, 18:56)

      koko [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Grecii au jucat prost, ajutati de arbitrii, sau descurcat si au dat trei goluri. Daca grecii vor juca mai bine la Bucuresti, atunci sigur vor da cel putin doua goluri.
      Romania trebuia sa-l aiba pe Mutu si Marica in atac, cu Banel pe extrema.
      Daca prin minune se califica Romania, eu sunt sigur ca antrenorul cel fudul si barbugiu se va duce in Brazilia cu alti jucatori.
    • +4 (6 voturi)    
      La ce meci te-ai uitat? (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:12)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      cam cate ocazii/suturi la/pe poarta a avut nationala lui Piturca in meciul pe care l-ai vazut tu? probabil ca ot arbitrul nu i-a lasat...
    • 0 (2 voturi)    
      Da Florin ai dreptate (Marţi, 19 noiembrie 2013, 2:16)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Contributiabrigazi de albitri a fost ffff partinitoare .
  • +1 (3 voturi)    
    coment 2 (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:03)

    Florin [anonim]

    sper sa nu intre iarasi in poarta LOBONT care nu stie decat pe linia portii sa se miste. Iar la Piturca este inadmisibil sa faca asemenea declaratii de baba PITIA precum cele de la ATENA citez: asta este valoarea fotbalului romanesc.
    ...Chiar nu gaseste Piti o linie de aparare mai solida? Sper tare ca maine zeita FORTUNA sa tina cu Romania, grecii sunt niste babalaci -chiar si atunci cand fac daruri sa nu te increzi in ei!- nu au ce cauta in Brazilia cu echipa lor inbatranita..
    • +3 (3 voturi)    
      babalaci (Luni, 18 noiembrie 2013, 21:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      România a fost eliminată de la Cupa Mondială din Italia în optimile de finală. Singurul eşec suferit de tricolori în timpul regulamentar la turneul final din 1990 a venit în partida din grupe cu Camerun, scor 1-2. Ambele goluri ale africanilor au fost marcate de Milla, care avea 38 de ani.
      In meciul cu Grecia babalaci au fost jucatorii nostri. Cu astfel de prestatii vor pierde si la Bucuresti si vor fi huiduiti de spectatori.
      • 0 (0 voturi)    
        2-1 pentru greci (Marţi, 19 noiembrie 2013, 9:27)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Din pacate grecii ne vor bate si la noi acasa.