Gino Iorgulescu, noul presedinte al LPF, audiat la DIICOT

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2013, 10:33 Sport | Fotbal

Gino Iorgulescu
Foto: AGERPRES
Gino Iorgulescu, noul presedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, este anchetat de procurorii DIICOT pentru evaziune fiscala, informeaza B1Tv. Dosarul a fost demarat in 2006, de pe vremea cand Iorgulescu era presedinte al formatiei FC National.

Ancheta a fost derulata de ANAF, dupa mai multe controale efectuate la fosta echipa din Liga 1, FC National. Iorgulescu este acuzat ca nu a platit taxele catre stat pentru mai multe transferuri de jucatori.

Tot in acelasi dosar cu Iorgulescu mai sunt audiati Constantin Iacov, fost presedinte la FC National si fost candidat la sefia FRF, in anul 2009, si Florin Ciobanu.

In iunie 2006, ANAF informa ca fostul presedinte al gruparii bancare Gino Iorgulescu, presedintele de atunci al Consiliului de Administratie al FC National, Constantin Iacov, dar si presedintele Asociatiei FC National 2000, Florin Ciobanu, sunt acuzati de evaziune fiscala in cazul transferurilor jucatorilor Gabriel Caramarin, Gigel Coman, Gabriel Canu, Adrian Olah si Jon McKain la Poli Timisoara si ca, in acest caz, a facut o plangere penala.

"Cei trei sunt acuzati de savarsirea mai multor fapte, respectiv: omisiunea cu stiinta a inregistrarilor in contabilitate, avand drept consecinta denaturarea veniturilor; omisiunea evidentierii in actele contabile a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate; retinerea si nevarsarea, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere de sursa; nevirarea la bugetul asigurarilor sociale de stat a contributiei de asigurari sociale, retinuta de la asigurat; nevirarea la bugetul asigurarilor pentru somaj a contributiei la fondul de somaj", a precizat ANAF, conform Mediafax.

Potrivit rezultatelor anchetei desfasurate de ANAF, Asociatia Pro National, al carei presedinte este Gino Iorgulescu, a incasat integral banii rezultati din transferul celor cinci fotbalisti la Poli Timisoara, suma totala ridicandu-se la 2.450.000 de dolari, o parte din ea, 1.373.000 de dolari, fiind virata ulterior societatii Baroque Trading Ltd, din Cipru.

Conform B1Tv, noul presedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal este acuzat de evaziune fiscala, urmarirea penala pe numele sau fiind deja inceputa - procurorii se pregatesc sa trimita dosarul in instanta.

Gino Iorgulescu a fost ales, joi, in fruntea LPF: l-a invins pe Dumitru Dragomir (11-7 a fost scorul voturilor primite de Gino). "Am fost batut si de valoarea lui, dar si de valoarea politica. S-au implicat multi oameni la aceasta victorie. Au fost mai tari ca mine, ii doresc succes domnului Iorgulescu, sa fie sanatos si sa tina Liga asa cum am tinut-o eu din punct de vedere financiar", a declarat Dragomir imediat dupa ce a fost invins.
























6473 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    Asta este omul USL (Vineri, 15 noiembrie 2013, 10:38)

    shuly [utilizator]

    Pai ce putea sa puna la Liga cel mai cinstit guvern?Tot un evazionist pe care sa il aiba la mana ca sa le furnizeze material pentru campanii electorale.Pa si la revedere fotbal romanesc.Totul pentru politica USL.
    • +6 (6 voturi)    
      Lasa ca-i bine! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 10:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      Sa se potoleasca cei ce se stiu cu bube-n cap sa nu mai iasa-n fata ca sunt luati imediat in colimator.
      • +5 (5 voturi)    
        Sau, de ce nu? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:58)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Sau sa se cuminteasca... stiu, e greu sa schimbi paradigma...
        • -2 (2 voturi)    
          Iorgulescu dosar din 2006 redeschis acum?! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:57)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Acest Gino Iorgulescu are dosar deschis din 2006 care printr-o coincidenta neexplicabila este readus in actualitate chiar azi (audiere la DIICOT), la o zi dupa ce acesta a fost ales presedintele LPF?!

          Ceva nu este in regula. Totul suna a reactivare, la ordin politic, a unui dosar uitat demult, doar pentru ca cel vizat a ajuns intr-o anumita functie.
          • +2 (2 voturi)    
            Da (Vineri, 15 noiembrie 2013, 14:30)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Si din cate stim cu o seara inainte de vot s-a intalnit cu Ponta. I-o fi promis Ponta liniste dar imediat ce a iesit sef la Liga l-a agatzat?
    • 0 (0 voturi)    
      testul cu acid! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:45)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      daca Gino reziliaza contractul cu RCS/RDS si il da lui Felix -TREIZECISICINCI MILIOANE EURO- vom sti precis de ce s-a bagat Ponta in alegere.
  • -15 (23 voturi)    
    Mitica basistul curat ca lacrima (Vineri, 15 noiembrie 2013, 10:42)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Mi se pare ... normal.
    • +17 (17 voturi)    
      "normal" este ptr USLamism (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      au schimbat un Hotz cu un Alt Hotz
    • +12 (12 voturi)    
      evident (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:23)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      gandire de soldat USL.
      Situatia asta e de-a dreptul hilara :)) : omul nu isi pune problema " ce mama drq au cautat Ponta si Dragnea sa se bage in treburile Ligii " , dimpotriva . Gino I are girul USL, asadar devine automat dusmanul lui Basescu. Daca GI e anchetat pentru evaziune, e dosar politic si tot vina lui Basescu :)))))))) E noaptea mintii .
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu faci . . . (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:09)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      . . .niciodata comparatie intre doi banditi! Banditul e bandit si gata! Pe mine m-a dat gata tupeul acestui Gino Iorgulescu de a candida la o functie publica cand stia foarte bine ce furuncule are in spate! Ba mai mult se afiseaza zimbitor nrvoie mare cu Primul Ministru si cu vicele sau ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Mi-e foarte greu sa cred ca Domnul Victor Ponta nu stia de belele acestui om. Posibil sa nu fi stiut, dar daca a stiut si a pus totusi umarul la alegerea acestui om nici nu stiu cum sa calific aceasta.
  • +14 (14 voturi)    
    Nici nu se schimba sloganul (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:07)

    Ranton [utilizator]

    Hai ca s-a integrat repede :))
  • +10 (10 voturi)    
    alt curat... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:24)

    zaboo [utilizator]

    murdar, neicusorule
  • +4 (4 voturi)    
    Gino (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:26)

    sorin3 [utilizator]

    Il cheama Gino sau e o porecla?
  • +7 (7 voturi)    
    DE 23 DE ANI (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:35)

    pointless man [utilizator]

    „onor publicul” român marșează la giumbușlucurile marelui circ numit fotbal, deși se știa prea bine (cu mult înainte de 1989) ce măgării se fac și se desfac în spatele stadioanelor. De multe ori suporterii (mii, zeci de mii) se păruie gata să-și ia gîtul unul la altul pentru niște escrocherii evidente. Și mai și PLĂTESC pentru un spectacol, mult mai fals și nociv decît fast food.

    De ce ne mai mirăm că „onor electoratul” votează în neștire aceeași gangsteri siniștri ?
  • +6 (6 voturi)    
    botezu uslamist (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:16)

    sascha [utilizator]

    aha, si uite asa s-a botezat musiu Gino cu apa sfantita uslamist, un dosar de mita pe la DIICOT (nu ca Dragomir era mai sfant ).
  • +3 (3 voturi)    
    Corupt , corut, dar e corutpul nostru (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:47)

    alnimanui [utilizator]

    Asa se aduna cei care se aseamana. Urmaritii Sunt Liberi !