Steaua a castigat primul punct in actuala editie a Champions League, campioana Romaniei remizand, scor 1-1, cu FC Basel, pe "Arena Nationala". Diaz (48') a deschis scorul pentru oaspeti, in timp ce Tatu (88') a inchis tabela. In cealalta partida a grupei, Chelsea a castigat pe terenul celor de la Schalke, scor 3-0.

Desfasurarea Live Text a partidei Steaua - FC Basel:

Final de partida: Steaua - FC Basel 1-1, campioana Romaniei a bifat primul punct in actuala editie a Champions League

S-au aratat trei minute de prelungire

88' Tatu egaleaza cu o deviere pe scoltul scurt, centrarea i-a apartinut lui Adi Popa. Steaua - FC Basel 1-1

Steaua este fara solutii in atac

82' Bourceanu suteaza cu mult efect, mingea ocoleste insa spatiul portii elvetienilor

79' Szukala primeste cartonasul galben

74' Tatu rateaza sutul dintr-o pozitie favorabila, ramane 1-0 pentru Basel

68' Xhaka a intrat in locul lui Safari

65' Georgievski este avertizat cu galben

64' Sommer respinge sutul lui Filip, actiune importanta a Stelei

59' Filip i-a luat locul lui Pintilii la Steaua

59' Latovlevici rateaza sutul dintr-o pozitie favorabila, ramane 1-0 pentru oaspeti

55' Stanciu este inlocuit de Tatu

Suporterii Stelei incep sa-i fluiere pe favoriti la fiecare pasa inapoi...

48' Latovlevici greseste o pasa, Stocker ii trimite lui Díaz, iar aceasta deschide scorul cu un sut sub transversala: Steaua - FC Basel 0-1

46' Kapetanos i-a luat locul lui Piovaccari

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Steaua - FC Basel 0-0

40' Cea mai mare ocazie de gol pentru Basel: Stocker trimite in transversala - sutul a fost deviat de apararea Stelei...

39' Szukala trimite cu capul, Sommer tine

37' Latovlevici trimite dintr-o lovitura libera, mingea se duce aproape de poarta lui Sommer

36' Sommer respinge sutul lui Tanase

Elvetienii combina mult in ultimele minute, Steaua iese cu greutate din propria jumatate de teren

30' Safari suteaza din unghi, mingea se duce in plasa laterala

27' Sutul lui Tanase este fara forta, iar Sommer retine

22' Voser este si el avertizat cu galben

19' Schär primeste cartonasul galben

19' Salah este blocat de Szukala, actiune importanta pentru Basel

18' Ocazie mare pentru Steaua: Stanciu trimite de la 17 metri, mingea se duce insa peste poarta elvetienilor

13' Trei cornere pentru Basel, ramane insa 0-0

10' Streller suteaza din apropiere, Tatarusanu retine fara emotii (Szukala a gresit)

Oaspetii se apara grupat, echipa lui Reghecampf domina ostilitatile

Steaua incepe in atac partida de la Bucuresti

1' Sutul lui Latovlevici este deviat de apararea elvetienilor

A inceput partida de pe Arena Nationala

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Stanciu, Tanase - Piovaccari.

Rezerve: Nita, Chipciu, L. Filip, Prepelita, Tatu, Varela, Kapetanos.

FC Basel: Sommer - Voser, Schar, Ivanov, Safari - Diaz, Serey Die, F. Frei - Salah, Streller, Stocker.

Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio.